Stavby, která se vymykají šedé běžnosti a nebojí se posouzení odbornou mezinárodní porotou. Právě takové lze přihlásit do 8. ročníku soutěže Česká cena za architekturu. Lze tak učinit do 13. dubna. Vítěz bude vyhlášen 9. listopadu. V posledních třech letech uspěl dům v Trhových Svinech, rekonstrukce paláce hradu Helfštýn a nové sídlo firmy Lasvit.
/FOTO/ Architekturu malometrážního bydlení i stále oblíbenější luxusní ubytování v přírodě zvané glamping představí Stavební veletrh na brněnském výstavišti. Jeho součástí je i Festival architektury a veletrh nábytku a interiérového designu Mobitex. Koná se od čtvrtka do soboty. Deník Rovnost vybral zajímavosti akce.
Čelákovice. Město ležící severovýchodně od Prahy, jež se díky vile továrníka Josefa Volmana stalo důležitou zastávkou na cestě při putování za tuzemskými architektonickými skvosty. Od podzimu loňského roku však už nemusí obdivovatelé památek zůstávat za hranicí pozemku a jen zvědavě nakukovat přes plot. Pozdně funkcionalistická vila se po náročné, pět let trvající rekonstrukci otevřela veřejnosti. Přípravy na ni však zabraly celých deset let.
Architektonicko-výtvarná soutěž rozhodne o podobě pítka před Vřídelní kolonádou v Karlových Varech. Městští radní dali Kanceláři architektury města (KAM) zelenou, aby vyhlásila svou první soutěž.
Městské informační centrum Dubí srdečně zve na výstavu Little Houses, Architektura v porcelánu, kterou je možné od 8. února zhlédnout v Domě porcelánu s modrou krví. Výstava představuje práci rodinné firmy Art Studio Genetrix z Ohníče, která se zabývá výrobou ručně zpracovaných miniatur historických domů a památek z porcelánu.
Návštěva od Václava Podestáta a Bydlení v Pardubicích od Štěpána Perného jsou nejlepšími studentskými projekty zimního semestru oceněné v rámci soutěže Ještěd f Kleci. Tradiční soutěž pořádají studenti Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.
Svou vizi o způsobu a míře využití krajiny Lipenska vypracovaly studentky z Fakulty architektury ČVUT. Ve svých ročníkových pracích se zabývají rozšířenou ochranou pobřežního pásma, obnovením meandrů potoků, regulací zástavby, využitím brownfieldů, ale i obnovou starých cest a zlepšením prostupnosti krajiny jak pro lidi, tak pro zvířata.
Pozůstatek továrního komplexu Lindserka, který je ve špatném stavu a kromě nástrojárny se v něm nic nenachází, čekají velké změny. Objekt v dolním centru Liberce se promění v kulturní a kreativní centrum. Stárnoucí secesní stavbu se město Liberec rozhodlo zachránit a zhruba do roka ji proměnit v místo, které bude sloužit odborné i široké veřejnosti. Celkem by měla rekonstrukce Lindserky stát mírně přes 40 milionů. V pondělí 26. srpna si objekt a stavbu převzal dodavatel, společnost Instav, která soutěž na proměnu architektonicky hodnotného objektu vyhrála.
/ROZHOVOR/ Jak to vlastně bylo se vznikem kostelů kolem roku 1900? Proč se stavěly, jak se do jejich podoby promítl duch doby anebo významní průmyslníci? Celou řadu nově objevených informací, ale i známých údajů přináší kniha historičky Aleny Řičánkové nazvaná Kostely v kouři komínů: sakrální architektura na Liberecku, Jablonecku a Frýdlantsku kolem roku 1900. Na pultech knihkupců se objeví jako jedna z novinek nadcházejícího roku. "Po odsunu Němců čekala většinu kostelů devastace," říká historička v rozhovoru pro Deník.
/ROZHOVOR/ Jak to vlastně bylo se vznikem kostelů kolem roku 1900? Proč se stavěly, jak se do jejich podoby promítl duch doby anebo významní průmyslníci? Celou řadu nově objevených informací, ale i známých údajů přináší kniha historičky Aleny Řičánkové nazvaná Kostely v kouři komínů: sakrální architektura na Liberecku, Jablonecku a Frýdlantsku kolem roku 1900. Na pultech knihkupců se objeví jako jedna z novinek nadcházejícího roku. "Po odsunu Němců čekala většinu kostelů devastace," říká historička v rozhovoru pro Deník.
Největší pec svého druhu v České republice, která dává nové možnosti tvůrcům uměleckého skla pro fasády a architekturu, spustili v pátek 9. prosince odpoledne v Novém Boru. Do unikátního zařízení investovala několik milionů korun společnost Lasvit spolu s firmou TGK – Technika, sklo a umění. Pec pro tavené plastiky ze skla sice napájí elektřina, ale je úspornější než starší a menší alternativy.
Region česko - saského příhraničí zažíval ve 20. a 30. letech nebývalý rozmach. Díky úspěšným podnikatelům, inovativním architektům a vlivu velkých stavebních škol v Dessau, Praze a Vratislavi vzniklo v regionu mezi těmito centry „experimentální území moderny“. Dnes se tento do značné míry venkovský region podceňuje. A tak vznikl projekt TOPOMOMO, který si dal za cíl přiblížit více toto období a jeho architekturu veřejnosti.
Praha, Litomyšl, Ostrava. Trojice zcela odlišných měst, která ovšem spojuje jedno jméno: Josef Pleskot. Právě na jejich území se totiž nachází největší množství staveb nesoucích rukopis architekta, řadícího se ve své generaci mezi nejvýznamnější.
Nejen kvůli covidovým opatřením, ale i z důvodu cestování hlavního protagonisty byl několikrát přesunut termín besedy s cestovatelem Václavem Bacovským nazvané Norsko od A do Z. Nakonec se uskutečnila první prosincový den před slušně zaplněnými salonky kolínského městského společenského domu.
Další tři noví zaměstnanci posílí tým jabloneckého magistrátu. Nově vznikne kancelář architektury města. Impulsem pro vytvoření pracoviště byla čtyřletá zkušenost s rozsahem práce jednoho externího městského architekta i příklad jiných měst, kde činnost obdobné kanceláře přinesla pozitivní výsledky.
Vyzdvihnout potenciál venkovské krajiny a propojit ji velkorysou prosklenou stěnou s vnitřní hrací plochou. Takto lze charakterizovat koncept sportovní haly v Novém Hrozenkově na Valašsku blízko slovenských hranic.
Ve věku 74 let zemřel filozof, estetik, teoretik umění a pedagog Petr Rezek. Tento žák filozofa Jana Patočky se věnoval architektuře, performanci nebo teorii kýče a svým kritickým uvažováním ovlivnil studenty mnoha oborů. Na Fakultě umění a architektury TUL vedl spolu s Vladimírem Baldou a Jiřím Židem ateliér architektury.
Trio pedagogů z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci uspělo v soutěži na novou nadzemní zastávku metra Depo Zličín na trase linky B.
Na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami je v současné době instalována výstava nominovaných děl do soutěže Česká cena za architekturu 2022. Výstavní panely jsou volně přístupné. Pokud se o architekturu zajímáte a chcete se o jednotlivých prezentovaných stavbách dozvědět více, jste v sobotu 12. listopadu zváni na komentovanou prohlídku, při které přítomné provede architekt Josef Tlustý. Komentovaná prohlídka na nám. T. G. Masaryka začíná ve 13.30.
Aparthotel Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou získal hlavní cenu v prvním ročníku regionální soutěže Krkonošská cena za architekturu. Organizátoři soutěže, MAS Krkonoše a Centrum české architektury, ocenili při slavnostním předávání v areálu bývalého pivovaru Kluge v Rudníku také tři speciální počiny - rekonstrukci Rýchorského náměstí v Žacléři, vybudování zvoničky na Vlašských boudách a soubor lávek a útulen v Krkonošském národním parku.
V Havířově poslední říjnový víkend zemřel architekt Josef Kiszka, vedoucí Ústavu navrhování Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně, kde v mládí studoval. Bylo mu 70 let.
Liberecký architekt Jiří Suchomel obdržel Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury za průkopnictví v oblasti udržitelné architektury, dále za založení a dlouhodobé vedení a rozvíjení dnešní Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci (TUL). Ocenění mu bylo uděleno v neděli 23. října v rámci slavnostního předávání cen v Národním divadle v Praze. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény.
Egyptský multidisciplinární designér žijící v jižní Kalifornii Hassan Ragab se zaměřuje na vytváření futuristických vizí staveb, ale s pomocí umělé inteligence (AI) rovněž znovu zpracovává budovy z dob dávno minulých. Jak by například vypadaly pyramidy, kdyby už tenkrát měli k ruce AI? Jak by se žilo pod vodou? A jak na mořských vlnách či ve skále?
Dny architektury si připomínají lidé v mnoha místech republiky a v každém městě mají svébytné pojetí. Výjimkou nebyl ani Šumperk, zde se setkání k zajímavému architektonickému počinu účastnila Lenka Hoffmannová, která svoje dojmy, poznatky i fotografie sdílí se čtenáři. Velmi jí za to děkujeme.
Babího léta jsme se konečně dočkali, tak neváhejte a využijte krásného počasí, které stále láká k návštěvám hradů a zámků. Právě říjen je poslední měsíc roku, kdy můžete většinu těchto památek ještě navštívit. V naší bohaté galerii vám přinášíme několik tipů ze střední a severní Moravy, kam vyrazit.
V Kladrubech na Tachovsku se o víkendu u kašny sešlo 15 odvážlivců, kteří se navzdory nepřízni počasí rozhodli věnovat sobotní odpoledne procházce na klášter doprovázené povídáním o veřejných prostranstvích. Eliška Pomyjová společně se Silvou Strachotovou se rozhodly přidat se k republikovému festivalu Den architektury, během kterého je možné nahlédnout do prostor, které nejsou běžně přístupné, a nebo se vydat známými cestami s novým výkladem.
/FOTOGALERIE/ Starý důl, nové krematorium pro zvířata i stavební skvosty navržené věhlasnými architekty; včetně klenotu českého funkcionalismu: Volmanovy vily v Čelákovicích. Na to, co všechno stojí za pozornost nejenom ve středních Čechách, ale i v celorepublikovém měřítku, upozorňuje akce Den architektury.
Milovníci architektury, a především té liberecké, jistě vítají vydání nové knihy o Strossově vile v Liberci. Vila architekta Thilo Schodera, v níž v současnosti sídlí hygienická stanice, patří k pomyslným top ten vilám v České republice a novou publikaci o ní napsal kurátor Severočeského muzea v Liberci Luděk Lukuvka.
Dny architektury v Kladně se těší i letos velké návštěvnosti. Festival, který pořádá od roku 2010 spolek Kruh, zapojil město do celorepublikové akce již potřetí. Desítky Kladeňáků i dalších návštěvníků města se tak účastní souboru vycházek a přednášek, které byly zahájeny v uplynulém týdnu.
Festival Den architektury zve od soboty 1. října po celé republice na netradiční místa a k unikátním stavbám. Letos mohou lidé navštívit až do 6. října na 300 akcí. Jeden festivalový den se konal i v Českém Krumlově. Děkujeme Silvii Markové za poskytnuté snímky.
Až do 6. října jsou v řadě lokalit připraveny různé aktivity pro příznivce architektury, pořádané v rámci 12. ročníku Dne architektury. I když se hovoří o „dni“, ve skutečnosti je oněch dnů víc. Hodně akcí je plánováno například na sobotu 1. října.
Až do 6. října jsou v řadě lokalit připraveny různé aktivity pro příznivce architektury, pořádané v rámci 12. ročníku Dne architektury. I když se hovoří o „dni“, ve skutečnosti je oněch dnů víc. Hodně akcí je plánováno například na sobotu 1. října.
Až do 6. října jsou v řadě lokalit připraveny různé aktivity pro příznivce architektury, pořádané v rámci 12. ročníku Dne architektury. I když se hovoří o „dni“, ve skutečnosti je oněch dnů víc. Hodně akcí je plánováno například na sobotu 1. října.
Až do 6. října jsou v řadě lokalit připraveny různé aktivity pro příznivce architektury, pořádané v rámci 12. ročníku Dne architektury. I když se hovoří o „dni“, ve skutečnosti je oněch dnů víc. Hodně akcí je plánováno například na sobotu 1. října.
Festival Den architektury na přelomu září a října opět otevře veřejnosti historické skvosty, moderní budovy i mimořádné stavby stojící v pozadí pozornosti a láká na objevné výpravy po známých i neznámých místech. Bohatý program nabízí i v Libereckém kraji.
Na slavnostním vyhlášení Stavby roku Středočeského kraje v kutnohorské jezuitské koleji byl odbornou porotou oceněn kolínský městský architekt David Mateásko. Obdržel jedinou individuální cenu večera - Osobnost architektury za přínos Středočeskému kraji.
V pátek 30. září začíná na stovce míst po celé republice i na Slovensku festival Den architektury, který až do 6. října nabídne tři stovky akcí, které budou přístupné zdarma. Festival vedle exkurzí do běžně nepřístupných budov nabízí i architektonické procházky s poutavým výkladem odborníků, nejrůznější přednášky, workshopy nebo akce pro děti. Bohatý program festivalu se odehraje i v Brně a v dalších jihomoravských městech.
I na Chebsku začíná Den architektury společně se stovkami míst po celé republice. Akce se koná rovněž na Slovensku. Až do 6. října mohou lidé navštívit několik stovek netradičně přístupných míst, a to zdarma.
Festival Den architektury na přelomu září a října opět otevře veřejnosti historické skvosty, moderní budovy i mimořádné stavby stojící v pozadí pozornosti a láká na objevné výpravy po známých i neznámých místech. Bohatý program nabízí i v Libereckém kraji.
První říjnový víkend nabízí na Liberecku celou řadu zajímavých akcí. Technická univerzita a iQLandia Liberec zvou na Noc vědců, ve Frýdlantu se rozloučí s létem. V Liberci bude koncertovat kapela Traktor a na několika místech se koná Den architektury, který nabídne mimo jiné prohlídky malých vodních elektráren.
O víkendu se můžete vypravit za ptactvem, dívat se po houbách, nebo po krásných budovách. Můžete se připojit také k pouti lidí dobré vůle. Více najdete v našich tipech.
Procházku po zajímavých stavbách připravil v Žatci na Den architektury spolek A dál? V sobotu 1. října se zájemci vydají po stopách staveb českých Němců, chybět nebude odborný výklad.