/FOTO/ Novostavba sídla společnosti Kloboucká lesní v obci Bylnice na Zlínsku zvítězila v soutěži Grand Prix Architektů pro rok 2023. Autory vítězného projektu jsou Jan Mach, Jan Vondrák a Filip Cerha z libereckého studia Mjölk.
Už dvě prestižní architektonické ceny míří do Litomyšle. Národní cenu za architekturu 2023 patří od pondělního večera litomyšlské městské architektce Zdeňce Vydrové. Odborníci ocenili i nový nadchod přes pětatřicítku. Minulý týden pak lávka bodovala v krajské soutěži Stavba roku.
Zelená plocha u dejvického Kulaťáku, nyní známá především pořádáním farmářských trhů, se zásadně změní. Severozápadní kvadrant mezi ulicemi Evropská, Jugoslávských partyzánů a Šolínova – tedy od kruhového objezdu na Vítězném náměstí směrem k vysokoškolskému komplexu – bude zastavěn; i tak má nadále zůstat výrazně zelenou součástí lokality.
Pardubický kraj vyhlašuje krajskou soutěž Stavba roku spolu s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) už od roku 2004, většinou ve dvouletých intervalech. V tomto ročníku si skleněné krychle postavené na špičku odnesli zástupci čtyř obdivuhodných staveb bez ohledu na druh stavby, dalších sedm staveb ocenila porota čestným uznáním. Letos se také poprvé udělovala Cena poroty za úpravu veřejného prostranství, která putuje do Vysokého Mýta. V hlasování veřejnosti zvítězila škola Svítání v Pardubicích.
Pardubický kraj vyhlašuje krajskou soutěž Stavba roku spolu s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) už od roku 2004. V tomto ročníku si skleněné krychle postavené na špičku odnesli zástupci čtyř obdivuhodných staveb bez ohledu na druh stavby, dalších sedm staveb ocenila porota čestným uznáním. Letos se také poprvé udělovala Cena poroty za úpravu veřejného prostranství, která putuje do Vysokého Mýta.
Pardubický kraj vyhlašuje krajskou soutěž Stavba roku spolu s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) už od roku 2004. V tomto ročníku si skleněné krychle postavené na špičku odnesli zástupci čtyř obdivuhodných staveb bez ohledu na druh stavby, mezi nimi je i nadchod s vyhlídkou v Litomyšli. Dalších sedm staveb ocenila porota čestným uznáním. Letos se také poprvé udělovala Cena poroty za úpravu veřejného prostranství, která putuje do Vysokého Mýta.
Jakým zázrakem se v městě soukeníků zrodil klenot divadelní architektury? Proč se vlastně jmenuje po slavném kritikovi F. X. Šaldovi? A proč 19letý génius Klimt nazval svou oponu Triumf lásky? Na tyto a další otázky odpoví romantická hudební komedie Liebeřeč, která pojednává o stavbě libereckého divadla a zamilovaném Klimtovi.
Jizerky představují pro architektu a libereckou doktorandku Helenu Hlávkovou srdeční záležitost. Rozhodla se jim pomoci prostřednictvím dizertační práce.
Nejen hudbou bude žít multižánrový projekt glorchestra, který se letos představí v prostorách pražského Rudolfina v rámci jedinečného večera v sobotu 14. října. Hlavní hvězdou již beznadějně vyprodaného koncertu bude německý komponista a DJ Christian Löffler. Jeho vystoupení s Detect Ensemble však bude předcházet neméně zajímavý program v podobě setkání a diskuse osobností nad fenoménem budovy Rudolfina z pohledu architektury, hudby a umění obecně. Diskutovat budou rapper a výtvarník Vladimir 518, docentka a populizátorka v oblasti architektury Radomíra Sedláková, vedoucí správy a investic Rudolfina Lukáš Duchek a český vizuální umělec Jiří Černický.
/VIDEO, FOTO/ Videomapping na fasádě kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí v Praze dnes zahájí 11. ročník festivalu Signal. Projekt s názvem Echo od japonského studia Flightgraf, který vznikl speciálně pro festival, propojí přírodu, životní prostředí a architekturu.
/ROZHOVOR/ Jméno architekta Zdenka Balíka v těchto dnech skloňují nejuznávanější odborné instituce. Je autorem nezvyklého vodojemu u Markvartic na Jičínsku, který svým řešením a výhledem do krajiny Českého ráje učaroval mezinárodní porotě České ceny architektury a vysloužil mu tak letošní nominaci na toto prestižní uznání.
/FOTO, VIDEO/ K celonárodnímu festivalu Den architektury se přidává i Mnichovo Hradiště. Zájemci se mohou těšit na tematickou procházku, která jim přiblíží hned několik architektonicky zajímavých míst ve městě.
Městské kino Hvězda v královském městě Uherské Hradiště se ke Dni architektury připojilo festivalem Film a architektura zajímavými besedami a akcemi. V Uherském Hradišti festival odstartoval 2. října v kině Hvězda komentovanou prohlídkou. Přítomné přivítal ředitel kina pan Josef Korvas s architektem panem Jiřím Vorlem.
/FOTO, VIDEO/ V rámci Dne architektury se v pondělí navečer v Poděbradech na hodinu otevřely brány unikátní technické památky. Telegrafní radiostanice se stopadesátimetrovými stožáry má za sebou pohnutou stoletou historii.
Den architektury na téma Život v konfekci byl pro organizátory výzvou. Sobotní komentovaná procházka, tentokrát po stopách slavné krejčovské minulosti Prostějova, přilákala i přes nepřízeň počasí přes padesát účastníků. Letos se jednalo již o sedmý ročník architektonické vycházky.
Průmyslový sektor prochází v posledních letech razantní proměnou a jedním z hlavních hnacích motorů jsou chytré technologie. Která řešení jsou pro jednotlivé firmy nejlepší a jak naskočit na vlnu technologického pokroku se mohli dozvědět návštěvníci konference Huawei Connect 2023. Jejím ústředním tématem se letos stala umělá inteligence. Ta je především důležitým nástrojem pro zvládání stávajících a budoucích výzev v průmyslovém podnikání.
/FOTO, VIDEO/ Desítky lidí se za slunečného počasí zúčastnily mimořádné komentované exkurze při Dni architektury v Mostě. V sobotu 30. září se jim otevřelo podzemí mezi hotelem Cascade a radnicí, kde je velký prostor s garážemi a technickým zázemím.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Sázava se o víkendu 30. září a 1. října zúčastnila vůbec poprvé Mezinárodního dne architektury. Při této příležitosti si mohla veřejnost prohlédnout například provoz skláren Kavalierglass, které se do historie české architektury nesmazatelně zapsaly.
Největší architektonický festival Den architektury pozve i v Plzeňském kraji od 29. září do 5. října na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky a řadu dalších akcí.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
Komentované prohlídky historického nájemního domu s Molitorovou knihovnou, moderního centra Telegraph nebo podkrovních prostor olomoucké radnice s historickými krovy jsou součástí programu Dne architektury. Festival proběhne od pátku 29. září do středy 4. října.
/VIDEO/ Přelom léta a podzimu bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival v České republice nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na více jak 400 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý program pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky a řadu dalších akcí. Na Kolínsku nevyjímaje.
Hlavní cenu v druhém ročníku regionální soutěže Krkonošská cena za architekturu získal objekt nouzového východu z podzemí vojenské pevnosti Stachelberg. Ceny za speciální počiny byly uděleny náplavce a náměstí Míru ve Vrchlabí a souboru staveb s názvem Současný krkonošský dům.
Tento týden začíná 13. ročník festivalu Den architektury. Největší architektonický festival u nás nabídne od pátku 29. září do čtvrtka 5. října na více jak 450 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý festivalový program se uskuteční i v Libereckém kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky nebo program pro děti.
Tento týden začíná 13. ročník festivalu Den architektury. Největší architektonický festival u nás nabídne od pátku 29. září do čtvrtka 5. října na více jak 450 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý festivalový program se uskuteční i v Libereckém kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky nebo program pro děti.
Komentovanou procházku, připravenou v rámci celorepublikového festivalu Den architektury, pořádá v sobotu 30. září žatecký spolek A dál?. Sraz je ve 14 hodin před Křížovou vilou v Zeyerově ulici.
Rekonstrukce Karlova náměstí v Třebíči soutěží o Národní cenu za architekturu 2023. Proměna centra města na Vysočině postoupila do užšího finále prestižní soutěže pro padesátku projektů z celého Česka.
/FOTO, VIDEO/ Přelom léta a podzimu bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival v České republice nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na více jak 400 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý program pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky a řadu dalších akcí. Na Nymbursku nevyjímaje.
/FOTO/ Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře zahájí v sobotu 30. září výstavu fotografií staveb významného architekta Jana Blažeje Santiniho, od jehož úmrtí uběhlo letos 300 let. Jejich autorem je přední český fotograf architektury Vladimír Uher, bez jehož fotografií by se neobešla snad žádná publikace o barokní architektuře v Čechách.
Obec architektů zveřejnila takzvaný shortlist, výběr padesátky finalistů letošní soutěže Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2023. Původně nominovaná herní socha pandy červené v Zooparku Chomutov na něm není. Neuspěly ani další projekty ze severu Čech.
Obec architektů zveřejnila takzvaný shortlist, výběr padesátky finalistů letošní soutěže Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2023. Původně nominovaná novostavba nového sídla státního archivu v Lounech na něm není. Neuspěly ani další projekty ze severu Čech.
Architektonické skvosty, leckde místa možná ne až tak známá široké veřejnosti. Taková představí v příštích dnech festival Den architektury. Zapojí se i řada měst na severu Čech.
Architektonické skvosty, leckde místa možná ne až tak známá široké veřejnosti. Taková představí v příštích dnech festival Den architektury. Zapojí se i řada měst na severu Čech.
Architektonické skvosty, leckde místa možná ne až tak známá široké veřejnosti. Taková představí v příštích dnech festival Den architektury. Zapojí se i řada měst na severu Čech.
/VIDEO/ Blížící se 13. ročník festivalu Den architektury nabídne od 29. září do 5. října program, který se v Královéhradeckém kraji z velké části ponese ve znamení výročí Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Od úmrtí výjimečného představitele barokní gotiky letos uplyne 300 let.
Součástí Dne architektury a výstavy Assembly 30×30 ve staré škole v Šedivinách v Orlických horách bude v sobotu odpoledne setkání s odborníky, na němž se bude mluvit o architektuře současné zástavby Orlických hor.
/FOTO, VIDEO/ U Staré plovárny jen kousek od zámku v Litomyšli se objevilo atypické posezení ze dřeva. Oko nad rybníkem. Jde o první prvek v krajině, další vznikne příští rok poblíž židovského hřbitova. Projekt Cíle cest naláká obyvatele města mimo centrum. Odpočívadla a vyhlídky navrhuje pro Litomyšl vždy vítěz České ceny za architekturu.
/FOTO, VIDEO/ Obyvatelé Kutné Hory měli ve čtvrtek 31. srpna vůbec poprvé možnost vidět, jak má vypadat nová rezidenční čtvrť, kterou se v městské části Malín chystá postavit firma Marlo KH. Investor si pro představení projektu zvolil podnik Oslavárna, ten ale místní poměrně rychle zaplnili a tak někteří museli zůstat venku. Zdejší osadní výbor účast odhadl na tři stovky lidí.
/FOTOGALERIE/ Známá prolézačka v podobě pandy v chomutovském zooparku, nové sídlo archivu v Lounech či obnova kostela v Oseku. To jsou jen některé pozoruhodné projekty, které usilují o úspěch v prestižní Grand Prix Architektů – Národní ceně za architekturu.
/FOTOGALERIE/ Známá prolézačka v podobě pandy v chomutovském zooparku, nové sídlo archivu v Lounech či obnova kostela v Oseku. To jsou jen některé pozoruhodné projekty, které usilují o úspěch v prestižní Grand Prix Architektů – Národní ceně za architekturu.
Jak skvěle využít pozemek s výhledem na město pro stavbu domova snů, ve kterém lze strávit v poklidu zbytek života? Jeden takový ukázkový příklad lze najít ve Vrchlabí, kde vyrostla velmi vkusná a účelně vymyšlená stavba. Není divu, že je přihlášená do prestižní soutěže Česká cena za architekturu.
Budova někdejších jatek v Moravské Ostravě je důkazem, jak lze zachránit pro další generace důležitý objekt. Snoubí se v něm nejen dobová krása průmyslové architektury na konci 19. století, ale i zajímavý kus historie.
Budova někdejších jatek v Moravské Ostravě je důkazem, jak lze zachránit pro další generace důležitý objekt. Snoubí se v něm nejen dobová krása průmyslové architektury na konci 19. století, ale i zajímavý kus historie.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Autoři Památníku tří odbojů v Lošanech z ateliéru IXA převzali za tuto stavbu Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR. Památník byl současně mezinárodní porotou nominován mezi 31 děl, která Česká komora architektů zveřejnila na nominačním večeru 8. ročníku České ceny za architekturu pořádaném v úterý 27. června v Domě Radost v Praze.
Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou a okolí proběhnou ve dnech 20. až 23. července, ale již 15. července byla zahájena výstava obrazů Františka Pavlici staršího a Františka Pavlici mladšího z Hroznové Lhoty, nazvaná U nás doma na Slovácku.