![](https://g.denik.cz/64/dc/kniha_publikace_150910_ilu_prazena-list-l.jpg)
O chrámu svatého Mořice vyšla publikace
Kroměříž – Dočíst se celou řadu zajímavých informací vztahujících se k jednomu z kroměřížských chrámů mohou lidé v nové publikaci, kterou před pár dny vydal kroměřížský Klub UNESCO.
Kroměříž – Dočíst se celou řadu zajímavých informací vztahujících se k jednomu z kroměřížských chrámů mohou lidé v nové publikaci, kterou před pár dny vydal kroměřížský Klub UNESCO.
Rýmařov - Zámek v Janovicích u Rýmařova byl původně tvrzí postavenou v polovině šestnáctého století.
Lednice - Zámecké konírny lednického zámku možná ozdobí výstava děl známého českého architekta Jana Kaplického. O přesun z Prahy usiluje v těchto dnech Michaela Cibulková.
Mešno – Tuto sobotu mají zájemci letos už naposledy příležitost prohlédnout si mešenský kostel.
Teplice – Již 8. ročník Teplického literárního podzimu pořádá Regionální knihovna Teplice.
Chomutov – Někteří Chomutované se děsí výšky a vzhledu hotelu, jehož stavba obsadila někdejší trávník vedle Prioru. Majitel společnosti Katumba Ahmad Raad se naopak zaručuje, že se bude jednat o architektonickou chloubu. Unikátní moderní stavbu se zahradou na střeše. Dokončena bude už příští rok v červnu.
Hradec Králové – Unikátní vystoupení v centru města s mezinárodní účastí využívající genius loci místa v kombinaci s hudbou slibuje nejen hudení, ale i mimořádný vizuální zážitek v netradiční lokalitě.
Ostrava- Daniel Libeskind patří mezi nejvýznamnější současné architekty. Jeho stavby se nachází na celém světě od Ameriky, přes Evropu až po Asii. Je proslaven díky svému netradičnímu přístupu k architektuře. Tvary, které vytvářejí exteriéry jeho budov, vyvolávají dojem skleněných a kovových střepů.
Ostrava – Daniel Libeskind patří mezi nejvýznamnější současné architekty. Jeho stavby se nachází na celém světě od Ameriky, přes Evropu až po Asii. Je proslaven díky svému netradičnímu přístupu k architektuře. Světově uznávaný architekt představí část svých realizovaných i nerealizovaných projektů už v září v Domě umění. Výstava potrvá od 17. září do 28. listopadu 2010.
Rožnov pod Radhoštěm – Práce na Jakšíkově kříži, který se nachází v místní části Rožnova pod Radhoštěm zvané V Mokrém, skončily.
Karlovy Vary - Autorem třinácti publikovaných akvarelů je zesnulý karlovarský malíř František Holdosi
Ústí nad Labem /ZANIKLÉ ÚSTÍ/ - Ředitel ústeckého městského archivu Vladimír Kaiser, který se zabývá z hlediska historie i vývojem urbanizace města, je k obchodnímu centru Forum shovívavý.
Úvalno /FOTO/ - Gotický stavební sloh vznikl postupným vývojem ze slohu románského. Počátky gotického slohu spadají do druhé poloviny 12. století. Jednou z prvních staveb tohoto slohu byl chrám v Saint Denis u Paříže.
Klatovsko – V havarijním stavu je například světový unikát, most na hradě ve Velharticích.
Kunín – Již 200 let od položení základního kamene kostela Povýšení svatého Kříže v Kuníně si připomenou věřící a obyvatelé z celého okolí v neděli 12. září. V tento den se v Kuníně také koná pouť.
Pasov – V březnu 1911 si občané Mitterfirmiansreutu, tehdy ještě přináležícího farnosti v Mauthu, postavili kostel ze sněhu.
Prostějov – Na seznam kulturních památek v Prostějově přibyla letos v srpnu nová položka. Stalo se jí bývalé sídlo Živnobanky na rohu náměstí T. G. Masaryka a Kravařovy ulice.
Liberec - Víte, kde stál hostinec U města Žitavy? Co je Liebiegovo městečko a jaké mělo být muzeum? O tom všem vypráví Ročenka liberecké architektury fotografa Karla Čtveráčka.
Liberec – Karel Čtveráček, fotograf a autor Ročenky liberecké architektury 2010, mluví o Liberci.
Kosmonosy - Chcete znát tajemství schrány z kosmonoské klášterní krypty? Nebo vás zajímají spletité podzemní chodby kosmonoského zámku?
Kolín /FOTOGALERIE/ - Sto dvacet dětí. Tolik žáků 7. základní školy v Kolíně se zúčastnilo besedy s obyvateli africké Keni.
Dvorce - Farní kostel sv. Jiljí neboli Aegidia postavili ve dvorcích v polovině osmnáctého století.
Ostrava- Pochází z Ostravy, z architektonické rodiny, a je jí krásných čtyřiatřicet let. Vendula Šafářová postupně vystudovala teorii architektury na Českém vysokém učení technickém a také architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesorky Evy Jiřičné.
Opava /FOTOGALERIE/ – Nejtalentovanější opavský cyklista současnosti Matěj Lasák odcestoval s českou reprezentací do Singapuru, aby se mezi jedenáctým a osmadvacátým srpnem zúčastnil olympijských her mládeže.
Trutnovsko – Neobvyklou tvůrčí dílnu uspořádá Správa Krkonošského národního parku.
Praha - V Břevnovském klášteře v pátek obdrželi čestné občanství Prahy 6 zpěvačka Eva Pilarová a výtvarník Oldřich Kulhánek.
Stříbro – Má rád staré věci, žije mezi nimi a několik let už mezi nimi i pracuje. Má k nim prý velký vztah. Řeč je o práci v muzeu a více nám o svém zaměstnání řekl přímo ředitel stříbrského muzea Pavel Plánka.
Nymburk /FOTOGALERIE/ - Nymburák Jiří Jarolím, uznávaný kytarista kapel Erupce a Iras, získal v letošním prvním ročníku ankety Nymburského deníku Muzikant Nymburska ocenění Síň slávy. Vstoupil do ní jako první a podle jeho slov ho cena zahřála u muzikantského srdce.
Plzeň - Pořádně živo včera bylo v plzeňských domech, které ukrývají vzácné interiéry od architekta Adolfa Loose. Konala se tu totiž exkurze pro zástupce pražských médií, kteří o plzeňský unikát projevili zájem.
Strání /FOTOGALERIE/ – Slavnostního znovuotevření se minulý pátek dočkaly památkové domky ve Strání. Stavení, která patří mezi nejstarší existující stavby v obci, jsou nově zrekonstruovaná.
Jindřiš – Přicházím k Františkovi na pozvání a ještě si nestačím ani sednout a už mi důrazně říká, že se to bude jmenovat Rozhovor na konci léta. Vybaví se mi podobný název rozhovoru minulého roku, který myslím v redakci moc neuspěl. Ale zde název nevymyslel prostinký učitýlek tělocviku, ale renomovaný umělec, sochař a restaurátor, člověk s talentem!
Hradec Králové – Sklizeň chmele v duchu lidových tradic úplně poprvé začne 11. září na Šrámkově statku v Pileticích.
Soběslav – Knihovna má od 1. září za sebou ostrý start.
Opava – Včera, 1. září, proběhla vernisáž výstavy Esprit moderny – Středoevropské umění ze sbírky Slezského zemského muzea (1880 - 1940). Ode dneška do 30. září ji může každý zájemce, ať už milovník umění či laik, navštívit denně od devíti do sedmnácti hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea.
Brandýs n. O. – Sdružení pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí už několik let usiluje o záchranu zříceniny, a to doslova vlastníma rukama.
Přerov – Sedmačtyřicet nápadů, jak by mohlo vypadat nábřeží Bečvy u křižovatky ulic Brabansko a Malá Dlážka, mohou zhlédnout návštěvníci kina Hvězda. Ve středu tu začala výstava nejlepších bakalářských prací studentů architektury na téma městský dům.
Andělská Hora - Poutní kostel sv. Anny v Andělské Hoře.
Orlickoústecko - S lanškrounským architektem nejen o architektuře, urbanismu a krajině…
Rychnovsko – Petr Karel je spoluvlastníkem nemovitosti, kde žijí čtyři romské rodiny. Dluh na jejich nájemném, narůstající od roku 2007, činí zhruba 850 tisíc korun.
Mladošovice - Na mimořádně cenný historický objev narazili před několika dny restaurátoři, kteří opravují kostel sv. Bartoloměje v Mladošovicích.
Slatina nad Zdobnicí – Petr Karel je spoluvlastníkem nemovitosti, kde žijí čtyři romské rodiny.
Kolínsko - Nekalí živlové na Kolínsku opět nezklamali. Přinášíme vám přehled o tom, jak se lapkové činili.
Zlín – V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně včera skončila výstava Fenomén Baťa - zlínská architektura 1910–1960. „Od dubnové vernisáže ji vidělo zhruba 4900 návštěvníků.
Znojmo /FOTOGALERIE/ - Symbolické přestřižení pásky a slavnostní otevření udělalo definitivní tečku za přestavbou bývalé městské vodárny na nové centrum volnočasových aktivit. Někdejší funkci objektu bude nadále připomínat už jen název centra – Stará vodárna.
Ostrava /FOTOGALERIE, VIDEO/ -Prožili jste uplynulý víkendmimo dosah internetu, a nestihli jste tak sledovat, co se děje v moravskoslezské metropoli? Nevadí! Deník pro Vás připravilsouhrn všech víkendových fotogalerií a videí tak, aby Vám nic neuniklo.
Ostrava /VIDEO, FOTOGALERIE, DISKUSE/ - Start zajímavého projektu, který chtěl na příkladu Cheopsovy pyramidy poukázat na měřítko současné městské architektury, neklapl při své premiéře tak, jak si organizátoři přáli. Přinesou zlepšení další večery?
Březiny – Čtvrtý ročník výstavy, která vzešla z fotografické soutěže Vysočina, jak ji vidím já hostí bývalá školní budova na Březinách.
Ostrava/DISKUSE/ - Nad Masarykovým náměstím v srdci moravskoslezské metropole bude až do konce září stát egyptská Cheopsova pyramida ve své skutečné velikosti. Vznikne spojením čtyř silných světelných paprsků.
Dobruška - Imitace vyschlého řečiště s lávkami, nové lavičky, výsadba zeleně nebo naučná stezka nebudou chybět na dobrušském sídlišti Hečmanda.
Komentář - O nejrůznějších stavbách a budovatelském ruchu v Brně toho uslyšíme dost a dost. Architektura a členění městského prostoru vůbec je umění, nevím, zdali se v této oblasti dá spolehnout na nějaký jednotný, odborně podložený názor studovaných lidí od fochu a jednotný vkus lidu. Ono spíš každý architekt – jiná ves, každý ateliér – odlišné návrhy a řešení, každá stavba – jiný ohlas od kolemjdoucích…