Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ – Škoda Auto se představí na tuningovém srazu GTI u rakouského jezera Wörthersee. Setkání proběhne 12. až 15. 5. 2010. K vidění zde budou designově upravené modely Fabia RS plus a Octavia RS plus a dva závodní speciály Fabia Super 2000.
Prostějov /FOTOGALERIE OSOBNOSTÍ/ – Ceny města udělí letos radní popáté. Do společnosti vynikajících lidí, kteří se zasloužili o rozkvět či propagaci Prostějova, přibude dalších šest osobností.
Zlín – Jedinečné vyšetření jícnu, žaludku či dvanácterníku nabízí od dubna zlínská Baťova nemocnice. Její Centrum digestivní endoskopie při interní klinice má totiž jako jediné pracoviště v kraji nový moderní endosonografický přístroj.
Krásná Lípa – Vzkaz spolu s dalšími několika dobovými dokumenty a předměty, které souvisí s dnešní Krásnou Lípou, uložil do pamětní schránky současný starosta města Zbyněk Linhart.
Klatovsko – Rozhledna na Sedle, rekonstruovaná klatovská Kolonáda či apartmány Bašta Sušice patří mezi šest objektů z klatovského okresu, které se přihlásily do soutěže Stavba roku Plzeňského kraje za rok 2009.
Uherské Hradiště – Regenerace urbanistických struktur panelových domů a nová architektura v historickém prostředí, to jsou hlavní témata, kterými se budou po dva dny zabývat účastníci konference pořádanou Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS).
Valašské Meziříčí – Nikoliv tradiční májku, ale pódium budou první květnový den odpoledne stavět na nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Divákům a posluchačům se zde představí celá řada kapel v čele s držiteli tří Andělů za loňský rok, kapelou Charlie Straight.
Lipník nad Bečvou – Moderní interiér s atypickými prvky bude mít po rekonstrukci kaple svatého Petra na hřbitově v Lipníku nad Bečvou, ve které se konají smuteční obřady.
Brno /JIHOMORAVANÉ, KTEŘÍ DOBYLI SVĚT/ – Díky Fuchsovým funkcionalistickým stavbám je Brno městem moderní architektury. Hotel Avion nebo Zemanovu kavárnu znají i v zahraničí.
Jižní Čechy – Nejohroženější památkové objekty v jižních Čechách si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy, která ze sídla českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) putuje po hradech a zámcích. Nyní je v Nových Hradech.
Jablonec nad Nisou – Výtvarník, architekt a pedagog Karol Weisslechner vystaví své kresby a šperky v jablonecké galerii N. Zahájení výstavy se uskuteční 27. dubna v 17.00 hodin a trvá do 21. května.
České Budějovice – Ukázky řecké keramiky i abecedy, dobová architektura, masky i divadelní kostýmy, soutěže na žíněnce a také loď, která míří do Tróje zachránit unesenou princeznu Helenu.
Kozlovice – Pokud hovoříme o dřevěné sakrální architektuře, obvykle máme na mysli dřevěné kostely. Avšak v širším slova smyslu jde rovněž o jiné stavby náboženského kontextu – kaple, zvonice, kříže nebo křížové cesty.
Kutná Hora - Na věže kostelů Matky Boží Na Náměti a svatého Jakuba v Kutné Hoře hodiny nepatří. Shodují se na tom laici i odborníci. Všichni ale zároveň dodávají, že odstraňovat ze zmíněných staveb hodiny, na které si obyvatelé už dávno zvykli, by bylo nerozumné.
Ostrava- Už podruhémoravskoslezská metropolehostí architektonický festival Architecture Week. I když sami organizátoři říkají, že letos bude festival skromnější, akcí pro lidi, kteří mají zájem o moderní a současnou architekturu, bude i tak dost.
Architektura by měla mít něco víc než pouze účel. Je dobře, že to lidé začínají chápat a po letech šedi se snaží dát svým domům něco originálního. Bohužel někteří spatřují originalitu pouze v nátěru svého vytouženého bydla a každý správný Čech je samozřejmě tak dobrý, že minimálně barvu si dokáže vybrat sám. K čemu rady, k čemu odborníci.
Pelhřimovsko – S renomovaným humpoleckým architektem Luďkem Rýznerem, který už několikrát oslovil odbornou i širokou veřejnost svými stavbami, jsme si povídali o nešvarech současné výstaby na našem okrese.
Prostějov – K procházce minulostí i přítomností našeho města zve exkluzivní publikace Slavné stavby Prostějova, která se právě objevuje na pultech knihkupectví. Čtenář v něm objeví šedesátku nejvýznamnějších prostějovských staveb. V bohatém fotografickém doprovodu pak může porovnat jejich aktuální a historickou podobu, stejně jako si některé z nich prohlédnout z leteckých snímků.
Drážkov - Dokladem krásné vesnické architektury je Váchův špýchar v Drážkově, který patří mezi nejhodnotnější středočeské památky. Skončily dlouholeté opravy a veřejnost se může těšit na nové muzeum.
Turnov– Sbírky cenných předmětů za více než 29milionů korun zpozůstalosti manželů Scheybalových získalo Muzeum Českého ráje vTurnově. Jejich součástí je 11soch z19.století a tisíce starých tisků a předmětů sbírkového charakteru. Alespoň část této sbírky plánuje muzeum poprvé vystavit vprosinci, řekla ČTK ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.
Turnov, Jablonec n. N. /FOTOGALERIE/ – Sbírky cenných předmětů za více než 29 milionů korun z pozůstalosti manželů Scheybalových získalo Muzeum Českého ráje v Turnově.
Pelhřimovsko – Blankytně modrý dům na kraji vesnice, sytě červený činžák mezi zelenými parky nebo zářivě oranžová řadovka uvozující následující bílou zástavbu jsou jedny z mnoha vizuálních perliček, které nám současnost na okrese přinesla.
Libuň – Dnes platí takové zásady: pokud chci něco dělat, a získat na to prostředky, je třeba založit organizaci a trefit se do některého z vypsaných dotačních titulů. A tak vznikla MAS Brána do Českého ráje. Písmena MAS, někdy taky MASka, znamenají Místní akční skupinu.
Opava /3 x VIZUALIZACE, ANKETA/- Vlastní vize řešení prostoru Slezanky v Opavě. Tu vypracovali studenti katedry architektury Vysoké školy báňské v Ostravě pod vedením architektů Tomáše Bindra, Jana Zelinky a Aleše Studenta.
Praha /UNIKÁTNÍ FOTOGALERIE/ - Výstava JAN KAPLICKÝ – VLASTNÍ CESTOU v Centru současného umění DOX v Praze mapuje život a dílo českého architekta Jana Kaplického, který strávil většinu svého profesního života ve Velké Británii. Jak svědčí jméno Future Systems, které si Kaplický zvolil pro své studio, budoucnost byla pro jeho tvorbu ústředním tématem i v době, kdy to přestalo být populární. Koncept výstavy je pojat jako cesta časem, kdy divák má možnost sledovat na konkrétních instalacích vývoj práce Jana Kaplického i jeho nevšední životní příběh.
Liberec - Budova obchodního centra Ještěd, jejímiž autory jsou architekti Karel Hubáček a Miroslav Masák, byla po dlouhá desetiletí stavbou, která určovala charakter Soukenného náměstí v Liberci.
Liberec - Budova obchodního centra Ještěd, jejímiž autory jsou architekti Karel Hubáček a Miroslav Masák, byla po dlouhá desetiletí stavbou, která určovala charakter Soukenného náměstí v Liberci.
Turnov - Poslední městský roubený dům zmizel před 35 lety. Nyní na zahradě turnovského muzea vyrůstá jeho přesná kopie za peníze Evropské unie a Libereckého kraje.
Libuň – V rámci projektu spolupráce Místní dědictví – bohatství, na které zapomínáme, se ve čtvrtek a v pátek 15. a 16. dubna uskuteční workshop, který uvede v sokolovně v Libuni Helena Červová (předseda MAS Brána do Českého ráje).
Turnov– Tradice kamenářství a šperkařství, kterou kdysi Turnov proslul a kterou jeho obyvatelé nechali téměř zaniknout, se vrací. Ovšem již ne jako tradice živá, nýbrž jen jako muzejní expozice.
Zlín /FOTOGALERIE/ – Po obrovském úspěchu v Praze a německém Mnichově se od úterý v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně představuje expozice s názvem Fenomén Baťa – zlínská architektura 1910 – 1960. Výstava byla připravena ve spolupráci s Národní galerií v Praze v roce 2009. Prezentace, která měla premiéru ve Veletržním paláci a reprízu v reprezentativních prostorách Pinakothek der Modern v Mnichově, vzbudila až nečekaný zájem veřejnosti a navštívilo ji přes sto tisíc diváků. Záměrem tvůrců bylo představit meziválečný Zlín jako urbanisticko – architektonický celek, jaký neměl v evropském kontextu obdoby.
Strakonice - V ateliéru Pavly Gregorové Šípové voní vosk. Protože tvoří technikou enkaustiky, používá štětce, dlátka a špachtle, nechybí ani přímý oheň
Teplice – Zaparkovat v centru Teplic je beznadějné. Pokud ale vyjdou oba projekty nových obchodních center – Fontána a Galerie, pak se navýší počet parkovacích míst v centru města téměř o 600.
Zlín /FOTOGALERIE/ – Po obrovském úspěchu v Praze a německém Mnichově se od úterý v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně představuje expozice s názvem Fenomén Baťa – zlínská architektura 1910 – 1960.