Kreativ

ŠTÍTEK: atmosféra

Mnoho světových měst se potýká s velkým problémem. Ovzduší je stále více znečišťováno.

Vědci objevili na Zemi místo s nejméně znečištěným vzduchem

Ač to může znít poněkud paradoxně, pandemie koronaviru s sebou přinesla i leccos pozitivního. Již březnové satelitní záběry prokázaly úbytek znečištění ovzduší nad Evropou, restriktivní opatření zřejmě radikálně zlepšila i jindy kritickou situaci v Indii. Kde na světě se ale dýchá vůbec nejlépe?  

Olympijský region Seefeld.

Dokonalý kýč na fotkách? V Seefeldu to je ale realita

Seefeld - Znáte ty kýčovité obrázky z Alp, na kterých jsou úžasná panoramata, nádherně zelená tráva a volně se pasoucí stáda krav či klusající koně? V Tyrolsku to je realita. Třeba v Olympijském regionu Seefeld.

Obyvatelé městské  části Olomouc - Nedvězí si stěžují na zápach z hnojení čistírenskými kaly.

Co je to za smrad? Obyvatele Olomouce obtěžuje silný zápach z kalu

Na nesnesitelný zápach si už několik týdnů stěžují obyvatelé olomoucké městské části Nedvězí. Nepříjemný odér se podle nich šíří nejen z úložiště čistírenských kalů ve Slavoníně, odkud se od srpna rozváží, ale i z okolních polí. Na silně zapáchající ovzduší upozorňují i obyvatelé centra Olomouce.

Obyvatelé městské  části Olomouc - Nedvězí si stěžují na zápach z hnojení čistírenskými kaly.

Co je to za smrad? Olomoučané si stěžují na silný zápach

Na nesnesitelný zápach si už několik týdnů stěžují obyvatelé městské části Nedvězí. Nepříjemný odér se podle nich šíří nejen z úložiště čistírenských kalů ve Slavoníně, odkud se od srpna rozváží, ale i z okolních polí. Na silně zapáchající ovzduší upozorňují i obyvatelé centra Olomouce.

Jupiter - Na snímku ze 3. dubna 2017

Nečekaný vesmírný objev. Plynný povrch Jupiteru pokrývají díry s nízkou hustotou

V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se doposud odhadovalo. Odhalené "díry" v ionosféře mají průměr až 130.000 kilometrů. Analýzou elektromagnetického měření sondy Juno k tomu dospěli vědci z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR ve spolupráci s americkými kolegy. Článek s výsledky jejich bádání v červnu otiskl časopis Nature Communications. ČTK to dnes sdělila Markéta Růžičková z odboru mediální komunikace Akademie věd.

Svítících oblaků přibývá, což vyvolává určité obavy

Nočních zářících mraků na obloze přibývá. Vyvolává to i určité obavy

Noční svítící mraky, tajemný atmosférický jev, který se každoročně objevoval za soumraku nebo rozbřesku po dobu pěti až deseti dnů nad polárními oblastmi, se v poslední době šíří i do dalších částí světa a také se vyskytuje delší počet dní. Zjistila to americká vládní agentura pro letectví a kosmonautiku NASA. Podle ní to souvisí s vyšším obsahem metanu v horní atmosféře.

Zakázaná planeta NGTS-4b

Vetřelec v Zakázané zóně. Nová planeta zpochybňuje vědecké chápání vesmíru

Průlomový objev zaznamenali vědci z anglické univerzity ve Warwicku. Našli totiž planetu NGTS-4b, které se jinak říká "Zakázaná planeta". Ta se nachází v místě, kde se dosud žádná jiná planeta této velikosti nenacházela - v takzvané Zakázané zóně. NGTS-4b je třikrát větší než Země, menší než Neptun a je na ní také pořádné horko. Teplota jejího povrchu dosahuje tisíce stupňů Celsia. Informoval o tom server Sciencealert.com.  

Letadlo společnosti Ryanair - Ilustrační foto

Ryanair je v desítce největších znečišťovatelů ovzduší v Evropě

Neprovozuje žádné uhelné elektrárny, přesto byla společnost Ryanair Holdings v loňském roce jedním z deseti největších znečišťovatelů v Evropě. To je závěr analýzy, kterou provedla společnost Transport & Environment. Ta také uvedla, že emise oxidu uhličitého těchto nízkonákladových aerolinek v loňském roce vzrostly o 6,9 procenta.

Virtuální svařování na simulátoru zvládaly i dámy na první pokus 
s výsledky nad 65 procent.

Svařování jako počítačová hra

Svařování v atmosféře oxidu uhličitého i běžné svařování obalenou elektrodou vyžadují, aby svářeč cítil v ruce jistotu. Podobnou, jakou mají pokročilí hráči počítačových her.

ilustrační foto

Chtějí regulovat ohňostroje

Liberecký kraj – Do zastupitelstva Liberce míří návrh na regulaci zábavní pyrotechniky. Krajské město se inspirovalo v Doksech. 

Inscenace Lola běží o život pardubického Divadla Exil.

Lola běží o život. Z filmu na jeviště

Pardubice - Nápad Nadi Kubínkové udělat divadelní představení podle filmu Lola běží o život vzbudil mezi členy i příznivci pardubického Divadla Exil lehké pozdvižení. Ale to by nebyla Naďa, aby šla (v tomto případě spíše běžela) vyšlapanou cestičkou a s plnou vervou sobě vlastní se pustila do zkoušení originální inscenace.

Jedna z našich současných nejpopulárnějších popových zpěvaček Markéta Konvičková.

Markéta Konvičková sní o StarDance

Jedna z našich současných nejpopulárnějších popových zpěvaček Markéta Konvičková bude určitě hlavním tahákem na letošním společném plese Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy, který se uskuteční 22. února v Clarion Congress Hotel Ostrava.

Prostějovští korfbalisté na turnaji o štít Evropy - IKF Europa Shield 2019

Korfbalisté vybojovali evropský bronz

Sportovní i pořadatelský úspěch. Poslední lednový týden se v Prostějově ve sportovní hale Reálného gymnázia představila evropská korfbalová špička, která bojovala o štít Evropy - IKF Europa Shield 2019, což je prestižní klubová soutěž evropských vicemistrů. Do Prostějova přijeli zástupci ze šesti evropských zemí, které doplnila dvě česká družstva, vicemistr KCC Sokol České Budějovice a domácí SK RG Prostějov.

Ilustrační snímek.

Metropole zvažuje vyhlášku omezující spalování tuhých paliv

Pražský magistrát uvažuje o přípravě vyhlášky, která by omezovala topení tuhými palivy. Jak vyplývá z dokumentu, který dnes obdrželi pražští radní, spalování tuhých paliv v domácnostech vede k překračování limitů škodlivých látek. Lidé podle úředníků magistrátu nejeví velký zájem o výměnu kotlů, ačkoli na to mohou získat dotaci. Vyhláška by mohla omezit kotle s nejhoršími parametry. Mohla by se vztahovat i na krby či kamna buď celoročně, nebo v době vyhlášení smogové situace.

Vladimír Blažek v knihkupectví Svět Jotunheim.

Fantasy a sci-fi, organizované hraní či půjčovna. To vše spojuje Svět Jotunheim

Liberec /FOTO, ROZHOVOR/ – V Železné ulici v Liberci se skrývá krámek s názvem Svět Jotunheim. Když vstoupíte dovnitř, neocitnete se v mytologické zemi obývané mrazivými skalními obry či v norském národním parku, ale v oáze zábavy pro milovníky dobrého čtení, hraní karetních, deskových a figurkových her, tematicky zaměřené na sci-fi a fantasy.

XIV. ples Zoo Liberec.

OBRAZEM: V sobotu se v Lidových sadech konal ples Zoo Liberec

Liberec – V sobotu 9. 2. se v libereckých Lidových sadech konal XIV. ples Zoo Liberec. Hosté si mohli zatančit hned ve dvou sálech na hudbu kapel Timbre Music a Superhero Killers. Radost udělala i bohatá tombola, či všeobecně veselá a přátelská atmosféra.

Vepřové hody v Postupicích.

Vepřové hody v Postupicích měly svoji premiéru

Postupice - Vepřové hody uspořádal Sbor dobrovolných hasičů v Postupicích v místní sokolovně poprvé. Návštěvníci si mohli koupit klasické vepřové pochoutky, jako jsou jelítka, jitrnice, tlačenka, škvarky a podobně. Hosté si také pochutnávali na zabijačkovém guláši, prdelačce nebo šťavnatých řízcích podávaných v místní hospůdce, kde příjemnou atmosféru zajišťovali místní muzikanti.

Volejbalistky Přerova. Ilustrační foto

Útok na šesté místo! Zubřice nedaly šanci Královu Poli

Volejbalistky Přerova opět potvrdily rostoucí formu. Po dobrém výkonu v brněnské hale Vodova z Final Four Českého poháru v sobotu na stejné palubovce poprvé v extraligové sezoně porazily Královo Pole. Brňanky navíc přehrály jasně 3:0 na sety, jediný výpadek zaznamenaly v první sadě.

Děčín – BK Opava

Bravo! Opava si zahraje finále

Nový Jičín - Dobrou práci odvedli opavští basketbalisté v semifinále Českého poháru. Na palubovce v Novém Jičíně porazili v báječné atmosféře Děčín 82:78. Přitom v prvním poločase nabrali až sedmnácti bodové manko. V neděli od sedmnácti hodin čeká Czudkovce finále s Nymburkem.

Starosta Němčic nad Hanou Jan Vrána

Trápí nás úbytek spodních vod, říká němčický starosta Jan Vrána

/ROZHOVOR/ Do starostovského křesla vynesly šestačtyřicetiletého Jana Vránu podzimní komunální volby. Po třináctiletém místostarostování, převzal po Ivaně Dvořákové nelehkou funkci nejvyššího představitele dvoutisícového městečka na jihu Prostějovska. Co jeho rodné Němčice čeká v nejbližším období, prozradil Deníku Jan Vrána v exkluzivním rozhovoru.

MISTR. Děčínský Daniel Hozák si vyjel v Novém Městě český titul.

Paráda! Daniel Hozák urval hned dva české tituly

Nové Město n. M. – Měl vysoké ambice, nechtěl odjet s prázdnou. Děčínský lyžař Daniel Hozák, který hájí barvy klubu Slovan Karlovy Vary, se zaskvěl na mistrovství republiky dorostu a dospělých v běhu na lyžích.

Z loňského ročníku turnaje Člověče, nezlob se v Jívoví.

Hravé odpoledne s Člověče, nezlob se opět pořádají v Jívoví

Jívoví – Spoustu zábavy a dobrou náladu slibuje zájemcům víkendové odpoledne v Jívoví. V sobotu 9. února tam odstartuje stále oblíbenější turnaj v generacemi prověřené stolní hře Člověče, nezlob se. Hraje se v jívovském kulturním domě, prezence začíná ve 12.30 hodin, startovné vyjde na 80 korun.

Robert Mifka (vlevo) s redaktorem Deníku Kamilem Jášou.

Robert Mifka odpovídá na dotazy Deníku: "Nemáme se za co stydět."

České Budějovce – Volejbalisty Jihostroje čeká v sobotu od 18.30 zápas v Brně. Zápas bude mít zcela jistě zvláštní atmosféru. Jihostroj třikrát za sebou ztratil body. Ve Zlíně prohrál 1:3, doma s Ostravou 0:3, v Praze sice zvítězil, ale až v pěti setech.

Vernisáž výstavy obrazů malíře, grafika a výtvarníka Jiřího Sibinského, Fragmenty krajiny v Havířově.

OBRAZEM: Fragmenty krajiny Jiřího Sibinského

V Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově byla v úterý slavnostně zahájena výstava obrazů vyhlášeného malíře, grafika a výtvarníka Jiřího Sibinského, Fragmenty krajiny.