Sydney - Přibývající počet úmrtí keporkaků na australském pobřeží vědci vysvětlují jejich podvýživou. Na konferenci v australském Perthu o tom hovořila Carly Holyoakeová z perthské Murdochovy univerzity. Vědci k tomu dospěli prozkoumáním údajů získaných z pitev uhynulých keporkaků a jejich mláďat. Všechna zvířata trpěla podvýživou.
Paříž, Brno - Brněnská tenistka Lucie Šafářová postoupila podruhé v kariéře do třetího kola grandslamového French Open. Třiadvacátá nasazená hráčka ve čtvrtek na pařížské antuce porazila Casey Dellacquaovou z Austrálie 6:1, 5:7 a 6:3. Příští soupeřkou Šafářové bude buď turnajová jedenáctka a vítězka French Open z roku 2008 Ana Ivanovičová ze Srbska, nebo Ukrajinka Elina Svitolinová.
Paříž - Zvládly to. Lucie Šafářová i Petra Kvitová postoupily do třetího kola grandslamového French Open. Třiadvacátá nasazená hráčka na pařížské antuce porazila Casey Dellacquaovou z Austrálie, světová šestka uspěla ve dvou setech proti Marině Erakovicové z Nového Zélandu.
Sydney – Australští činitelé zodpovědní za pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle dnes oznámili, že bylo dokončeno hledání v oblasti Indického oceánu, kde byly zachyceny akustické signály spojované se zmizelým boeingem. Tento prostor byl nyní vyloučen jako možné místo, kde leží trosky zmizelého letadla. Australský vicepremiér a ministr dopravy Warren Truss je ale stále přesvědčen, že se pohřešovaný boeing nachází někde na jihu Indického oceánu.
Perth, Praha /ROZHOVOR/ - Máchl rukou proti míčku a… rup! Rutinní pohyb pravého předloktí se proměnil v bolest. Konec? Kdepak, nejlepší český squashista Jan Koukal navzdory zranění na turnaji v Perthu dokráčel k třicátému titulu na okruhu.
Rio de Janeiro - Australská fotbalová reprezentace jako první zahraniční výprava dorazila do dějiště mistrovství světa. Šampionát v Brazílii začne za dva týdny. Australané ve středu večer vystoupili na mezinárodním letišti v Curitibě a hned se přesunuli na další let do Vitorie, kde mají základnu.
Liberec - Kluci v oranžových dresech, kteří zastupovali Španělsko, vyhráli žákovský fotbalový turnaj, jenž uspořádal OFS Liberec ve spolupráci se Slovanem Liberec a FK Krásnou Studánkou na umělém trávníku stadionu U Nisy.
Londýn – Britský tisk se v drtivé většině vyhnul otištění choulostivé fotografie, která dává nahlédnout pod sukni vévodkyně Kate. Snímek pořízený už v dubnu během návštěvy prince Williama a jeho ženy v Austrálii však otiskla německá či australská média a po celém světě se šíří internetem. Fotografie vévodkyni z Cambridge usvědčuje, že byla takzvaně „naostro", všímají si bulvární média.
Praha, Brno /ROZHOVOR/ - Studené dny jsou zřejmě definitivně pryč, a tak si brněnská veslařka Mirka Knapková užívá sluneční paprsky i doma v České republice. „Už je mi líp," směje se olympijská šampionka z Londýna. V závěru dubna se musela vypořádat s mrazivým počasím, při kontrolních závodech na kanále v Račicích bylo jen něco kolem osmi stupňů Celsia. „V tu dobu jsem se vrátila z Austrálie, kde jsme měli 38 stupňů, zažila jsem teplotní šok," popisuje. O víkendu v Bělehradu obhajuje titul evropské šampionky.
Praha /ROZHOVOR/ - Studené dny jsou zřejmě pryč, a tak si veslařka Mirka Knapková užívá sluneční paprsky i doma v Česku. „Už je mi líp," směje se olympijská šampionka z Londýna. V závěru dubna se musela vypořádat s mrazivým počasím, při kontrolních závodech na kanále v Račicích bylo jen kolem osmi stupňů Celsia.
Ústí n. L. – Boxerský svátek, milionová Velká cena Ústí nad Labem, se navléká do nového hávu. Dubnový termín byl operativně posunut na začátek června, podnik číslo jedna na českém území mění i místo konání a z tradiční haly na Stříbrníkách se ostře sledovaný ring stěhuje o několik málo kilometrů do větších prostor klíšské Slunety.
Johannesburg - Jihoafrická policie dnes oznámila, že zadržela dalšího muže podezřelého ze spolupráce s Radovanem Krejčířem v případu údajného pokusu o vraždu policisty Nkosany „Zabijáka" Ximby a soukromého vyšetřovatele Paula O'Sullivana. Uvedl to na svém webu jihoafrický deník The Citizen. Podle policejního mluvčího Solomona Makgaleho byl muž v podsvětí znám jako nájemný vrah.
Praha - S jinými cíli by snad ani odjíždět nemohli, veslaři touží na nadcházejícím evropském šampionátu v Bělehradu posbírat cenné kovy. Česká výprava bude jednou z nejpočetnějších – Ondřej Synek s Mirkou Knapkovou budou navíc obhajovat loňské tituly.
Klatovsko – Státní hymna ale i Svatováclavský chorál v podání dechového orchestru Základní školy ve Švihově zněly v sobotu odpoledne v Bolešinech. Tam totiž veřejnost vzpomínala na významnou osobnost československého exilu v Austrálii, faráře Josefa Peksu. Na jeho rodném domě čp. 41, kde Peksa žil, mu byla slavnostně odhalena pamětní deska. Tento slavnostní akt byl součástí oslav 490 let od první písemné zmínky o obci Bolešiny.
Šumperk – Hokejista Draků Karel Plášek (1973) je mistrem světa. Nejzkušenější šumperský útočník získal s reprezentací veteránů České republiky zlatou medaili na šampionátu v in-line hokeji.
Amsterdam - Golfistka Klára Spilková skončila třináctá na turnaji okruhu Ladies European Tour (LET) v Amsterdamu. Vyhrála Kylie Walkerová ze Skotska, která vedla od prvního kola, ale svůj triumf musela potvrdit až v rozstřelu proti Dánce Malene Jorgensenové a Nikki Campbellové z Austrálie.
Milevsko /ROZHOVOR/ - Žije v Itálii a teď se podívá opět domů. Opěrní zpěvačka Libuše Santorisová (*1984) potěší milevské publikum. Do města, kde chodila na základní školu a krátce na gymnázium, se vrací dvakrát ročně. Ve čtvrtek 29. května zazpívá v milevském domě kultury.
Nové Město na Moravě - Vítězstvím Švédky Alexandry Engenové a Slovince Mihy Halzera v atraktivní disciplíně Eliminator začal ve Vysočina areně Světový pohár horských kol. Z českých reprezentantů se nejvíce dařilo Kryštofu Bogárovi. Se šestým místem byl spokojený.
Nové Město na Moravě - Český biker Kryštof Bogar obsadil šesté místo ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Zvítězil Slovinec Miha Halzer, mezi ženami byla ve finále nejrychlejší Švédka Alexandra Engenová. České bikerky se nedostaly přes hranici osmifinále. Nejlepší z nich Kateřina Nash skončila sedmnáctá.
Milevsko – Žije v Itálii a teď se podívá opět domů. Opěrní zpěvačka Libuše Santorisová (*1984) potěší milevské publikum. Do města, kde chodila na základní školu a krátce na gymnázium, se vrací dvakrát ročně. Ve čtvrtek 29. května zazpívá v milevském domě kultury.
/FOTOGALERIE/ „Vše fungovalo, jak má, a výsledky našich závodnic byly uspokojivé," říká jedna z hlavních organizátorek a frenštátská trenérka, Adéla Svobodová
Milevsko - Žije v Itálii a teď se podívá opět domů. Opěrní zpěvačka Libuše Santorisová (*1984) potěší milevské publikum. Do města, kde chodila na základní školu a krátce na gymnázium, se vrací dvakrát ročně. Ve čtvrtek 29. května zazpívá v milevském domě kultury.
Berlín - Německo se stalo druhým nejoblíbenějším cílem imigrantů po Spojených státech. Země, která láká například přistěhovalce z jižní Evropy těžce zasažené finanční krizí, tak předstihla Kanadu či Austrálii. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o počtech stálých přistěhovalců v roce 2012.
Sydney - Australská pohraniční stráž zadržela na letišti v Sydney českého občana, který se do země pokoušel propašovat 16 ptačích vajíček. Podle australských úřadů je měl schovaná v rozkroku. Jejich dovoz do země bez povolení je nelegální. Nyní mu hrozí až deset let vězení a vysoká pokuta, informovala dnes agentura AP.
Washington, Praha - Letošní duben byl společně se stejným měsícem roku 2010 celosvětově nejteplejším od počátku globálních měření, tedy od roku 1880. Informoval o tom americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).
Austrálie – Řadu těhulek i pediatrů pobouřila mladá Australanka Loni Jane Antony. Vzkázala jim, že ve svém těhotenství „nebude vypadat jako velryba" a rozhodla se během něj pokračovat ve své dosavadní veganské životosprávě. Jedla pouze zeleninu, ovoce, zcela odmítala mléčné výrobky a maso a vůbec nejvíc během těhotenství snědla banánů. Třeba i dvacet denně.
Benešov – Pavel Sirotek díky sportovnímu talentu a píli procestoval s aerobikem Evropu i kus světa. Například Martinik, Brazílii, Rusko či Austrálii. Kromě sportovních hal a tělocvičen, v nichž reprezentoval Českou republiku a přivážel z mistrovství cenné kovy, si našel čas nasát atmosféru hostitelské země.
Kutná Hora - Lyžaři si svou zimní zálibu v podmínkách na Kutnohorsku příliš neužijí. O sníh je zde nouze, a když už nějaký napadne, není tu nikde vyhovující prostor, kde si lyžování užít. Brzy by ale mohlo být vše jinak.
Kutná Hora - Lyžaři si svou zimní zálibu v podmínkách na Kutnohorsku příliš neužijí. O sníh je zde nouze, a když už nějaký napadne, není tu nikde vyhovující prostor, kde si lyžování užít. Brzy by ale mohlo být vše jinak.
Canberra - Průzkumná loď čínského námořnictva začne tento týden měřit hloubku moře západně od australského pobřeží v rámci nové fáze pátrání po zmizelém malajsijském letadle. Informovala o tom dnes agentura AP.
Sydney - V australském Gold Coast zemřel legendární automobilový závodník a konstruktér Jack Brabham, trojnásobný vítěz mistrovství světa vozů formule 1. Jeden z nejslavnějších australských sportovců zemřel ve věku 88 let. Jeho nejmladší syn David oznámil, že prohrál dlouholetou bitvu s onemocněním jater.
Sestola - Devátou etapu Gira d'Italia s cílem na kopci v Sestole vyhrál nizozemský cyklista Pieter Weening. V růžovém zůstal před dnem volna Cadel Evans z Austrálie, který dnes dojel sedmý.
Kolín - Tentokrát do kolínské synagogy se přestěhoval v úterý večer další koncert jubilejního padesátého cyklu místního Kruhu přátel hudby. A zaplněný sál přivítal opravdové mistry svého oboru, klavírista a pedagog Ivan Klánský, houslista Čeněk Pavlík a hráč na violoncello Marek Jerie si říkají Guarneri trio Prague a patří k tomu nejlepšímu z tuzemských souborů vážné hudby.
Prostějov – Dva domy s pečovatelskou službou pro seniory by mohly vyrůst v Prostějově. V bezbariérových domech se šestnácti byty by našli bydlení nejen senioři, ale i imobilní lidé. Podle radnice jsou tyto sociální služby ve městě stále potřebnější a za pravdu jí dávají i statistiky. K polovině května evidovala Domovní správa více než dvě stě žádostí o bydlení v domě s pečovatelskou službou.
Foligno - Francouzský cyklista Nacer Bouhanni vyhrál sedmou etapu Gira d'Italia a připsal si druhé vítězství. Lídr Michael Matthews z Austrálie spurtoval jako čtvrtý a v sobotu pojede do hor stále v růžovém trikotu lídra.
Nairobi - Dva výbuchy poblíž centra keňské metropole Nairobi dnes zabily nejméně deset lidí, dalších více než sedm desítek osob utrpělo zranění. Informoval o tom server BBC s odvoláním na zdroje z místních nemocnic. Britské cestovní kanceláře dnes začaly z Keni evakuovat stovky turistů kvůli údajným teroristickým hrozbám, výzva se však týkala cestovatelů v pobřežních oblastech v okolí přístavu Mombasa.
Nyon - Možná si teď řeknete: "Konečně." Šéf světového fotbalu Sepp Blatter poprvé přiznal, že bylo chybou přidělit mistrovství světa v roce 2022 Kataru, kde v létě panují až padesátistupňová vedra. Osmasedmdesátiletý předseda FIFA to řekl v rozhovoru pro švýcarskou televizi RTS.
Viggiano - Pátou etapu Gira d'Italia z Taranta do Viggiana, jež jako první v letošním ročníku nabídla dojezd do cíle na kopci, vyhrál italský cyklista Diego Ulissi. Růžový trikot lídra si udržel Australan Michael Matthews, jenž dnešních 203 km absolvoval jako šestý.
Austrálie – Jeden 55letý Australan trpící rakovinou kůže nalétl samozvanému odborníkovi na léčbu rakoviny a na jeho doporučení si začal potírat spánek speciální černou mastí. Ta mu však po čtyřech měsících užívání vyžrala do hlavy 2,5 centimetru širokou díru.
Hořice – Dlouho očekávaný start českých přírodních okruhů započal dvanáctým ročníkem Slováckého Okruhu O Cenu Bohumila Kováře, který se jel ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Pojďme se tedy podívat, jak si vedli naši jezdci v nedělních závodech.
Jednomu jsou čtyři roky, druhému čtrnáct. Oba chlapci měli jedno společné: každou hodinu se snižovala šance, že zůstanou naživu. Lékaři z pražského IKEM se proto rozhodli, že se pustí do prvního podobného zákroku nejen u nás, ale zřejmě i ve střední a východní Evropě – vzali játra od mrtvého dárce a mezi děti je rozdělili.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Jednomu jsou čtyři roky, druhému čtrnáct. Oba chlapci měli jedno společné: každou hodinu se snižovala šance, že zůstanou naživu. Lékaři z pražského IKEM se proto rozhodli, že se pustí do prvního podobného zákroku nejen u nás, ale zřejmě i ve střední a východní Evropě – vzali játra od mrtvého dárce a mezi děti je rozdělili.
Nové expozice v brněnské zoo dělníci dokončí na už na konci měsíce. Velkým lákadlem pro návštěvníky bude průchozí voliéra orlů, která je vysoká sedmnáct metrů. „Patří mezi největší v zemi a je atypická tím, že se směrem vzhůru rozšiřuje," uvedl architekt Vratislav Danda.