
Poznal jsem celý svět, říká námořník z Hranic
Hranice – Česká země se coby vnitrozemský stát nikdy nemohla pochlubit širokým okruhem námořníků. Jiří Beneš z Hranic však vykonával tuto profesi téměř čtyřicet let.
Hranice – Česká země se coby vnitrozemský stát nikdy nemohla pochlubit širokým okruhem námořníků. Jiří Beneš z Hranic však vykonával tuto profesi téměř čtyřicet let.
Johannesburg – Vrchní soud v Johannesburgu dnes nepovolil právníkům zatčeného českého podnikatele Radovana Krejčíře, aby se odvolali k jihoafrickému nejvyššímu odvolacímu soudu proti čtvrtečnímu zamítnutí Krejčířovy žádosti o propuštění na kauci. Na Twitteru o tom informovala novinářka jihoafrického listu Citizen Amanda Watsonová, která dnešní jednání soudu sledovala. Soud s Krejčířem, který čelí obvinění z únosu a pokusu o vraždu, bude pokračovat 24. ledna.
Austrálie - Tak takový šok by asi nechtěl zažít nikdo. V Austrálii právě vrcholí parné léto a skoro čtyřicetistupňová výheň vyhnala obyvatele městečka na severu Queenslandu na tamní koupaliště. Radovánky ve vodě trvaly jen do chvíle, než jeden z plavců ve vodě narazil na krokodýla.
Hořice – Úterý patřilo jablkům. Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o. pořádal v hořickém Domě kultury Koruna tradiční ochutnávku odrůd jablek. Konal se „polokulatý" 45. ročník.
Hobart - Tenistka Klára Zakopalová si zahraje na turnaji v Hobartu o titul. Češka porazila v pátečním semifinále nejvýše nasazenou Samanthu Stosurovou z Austrálie 6:3 a 6:2.
Bolešiny - Přinášíme rozhovor se starostou Bolešin Josefem Sommerem.
Přerov – Na dvorcích přerovské sportovní haly se ve dnech 11. – 19. ledna odehraje již 26. ročník tenisového turnaje juniorů kategorie 1. V celé Evropě jsou v zimním období pouze dva turnaje tak vysoké kategorie. Tento turnaj dává příležitost získat body do žebříčku ITF hlavně českým a slovenským hráčům, ale také Evropanům, kteří se nevešli do turnajů v Austrálii. V Přerově se představí hráči z šestadvaceti zemí světa.
Starý Poddvorov - Ještě před čtrnácti lety by ji ani ve snu nenapadlo, kam se její život bude ubírat. Veškeré plány jí dramaticky změnilo cestování po jiném kontinentu. Žaneta Krátošková propadla lásce k velbloudům. Dva z nich představila při tříkrálové sbírce s průvodem ve Starém Poddvorově.
Johannesburg – Vrchní soud v Johannesburgu dnes zamítl žádost zatčeného českého podnikatele Radovana Krejčíře o propuštění z vazby na kauci. Informovala o tom jihoafrická média. Vrchní soud tak potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, který propuštění Krejčíře, obviněného z únosu a z pokusu o vraždu, nepovolil už v prosinci. Čechovi právníci se nyní chtějí poradit, zda se postaví na odpor i proti dnešnímu verdiktu.
Starý Poddvorov, Břeclav - Ještě před čtrnácti lety by ji ani ve snu nenapadlo, kam se její život bude ubírat. Veškeré plány jí dramaticky změnilo cestování po jiném kontinentu. Žaneta Krátošková propadla lásce k velbloudům. Představila je mimo jiné při Tříkrálovém průvodu v Břeclavi.
Bolešiny - Přinášíme rozhovor se starostou Bolešin Josefem Sommerem.
Rosario, Česká Lípa - Na startu nejslavnější rally světa, v argentinském Rosariu, rodišti Messiho a Che Guevarry, měla svůj příběh také Česká Lípa.
Paříž – Předsedkyní poroty filmového festivalu ve francouzském Cannes bude letos novozélandská režisérka Jane Campionová. Oznámili to dnes pořadatelé filmové přehlídky. Campionová, která letos oslaví šedesáté narozeniny, je dosud jedinou ženskou držitelkou Zlaté palmy. Hlavní cenu dostala v roce 1993 za svůj snímek Piano.
Sydney - Tenistka Petra Kvitová vstoupila v Sydney do generálky na Australian Open hladkým vítězstvím 6:1, 6:0 nad Američankou Christinou McHaleovou. Druhá nasazená hráčka, jež měla na úvod volno, se ve čtvrtfinále utká s krajankou Lucií Šafářovou.
Nové Město na Moravě - Netypická zahraniční výzva čeká na fotbalového útočníka Jakuba Sklenáře. Ten spojí svou dosavadní kariéru se studijními zájmy a 27. ledna odlétá na desetiměsíční stáž do australského Sydney. Během ní bude hrát za jeden z tamních klubů třetí nejvyšší soutěž.
/DENÍK SLEDUJE/ Přestane se na Paskově těžit uhlí už koncem letošního roku, nebo by zde lidé mohli pracovat déle? Po dnešku se zdá, že vyhlídky pro zaměstnance šachty jsou přeci jen nadějnější.
Sydney, Brno – Brněnští tenisté Lucie Šafářová a Lukáš Rosol vybojovali na turnaji v Sydney premiérová vítězství ve dvouhře v nové sezoně. Šafářová po vyřazení v prvním kole na předchozím podniku v Aucklandu včera v Austrálii porazila Italku Francescu Schiavoneovou 6:4, 6:4. Rosol, jenž minulý týden v Dauhá nestačil na světovou jedničku Rafaela Nadala, tentokrát zdolal Portugalce Joaa Sousu 7:6, 4:6, 7:6.
Sydney - Zaváhání napravena. Čeští tenisté Lucie Šafářová a Lukáš Rosol vybojovali na turnaji v Sydney premiérová vítězství ve dvouhře v nové sezoně. Šafářová po vyřazení v prvním kole na předchozím podniku v Aucklandu dnes v Austrálii porazila Italku Francescu Schiavoneovou 6:4, 6:4.
Perth - V Austrálii v sobotu protestovaly tisíce lidí, kterým se nelíbí údajně drastický způsob, jímž chce vláda zajistit bezpečnost pláží před žraloky. Po několika smrtících útocích žraloků chtějí úřady kolem vybraných míst instalovat pasti s návnadami, demonstranti ale namítají, že vybíjení mořských predátorů nic neřeší a navíc poškodí ekosystém. Informoval o tom server BBC.
Brisbane - Australský tenista Lleyton Hewitt vyhrál po třech a půl letech turnaj ATP. Ve finále v Brisbane porazil v souboji bývalých světových jedniček Švýcara Rogera Federera 6:1, 4:6 a 6:3.
Preparátor zvířat z Klenčí pod Čerchovemměl velké štěstí, mohl sledovat na Helgolandu porod tuleně. Za zvířaty se už roky vydává do řady destinací.
Sydney - Na pomoc čínské a ruské lodi, které uvázly v ledovém příkrovu poblíž pobřeží Antarktidy, se dnes z Austrálie vydal americký ledoborec Polar Star. Informovala o tom agentura AP. Spojené státy o pomoc požádalo Rusko i Čína a také australská námořní záchranná služba AMSA, která záchranné práce koordinuje. Američanům potrvá cesta ze Sydney k uvězněným plavidlům asi týden.
Tábor - Lucie Valderemao a Liba Binková vedou plavání pro miminka i batolata. Děti si mohou užívat vodních radovánek už 6 týdnů po narození
Johannesburg - Právníci uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře v pátek požádali nejvyšší soud v Johannesburgu, aby Krejčířovi umožnil propuštění na kauci. Informují o tom jihoafrická média. Krejčíř je od prosince ve vazbě a soud nižší instance mu propuštění na kauci tehdy zamítl.
Vídeň /VIDEO/ - Uměleckohistorické muzeum (KHM) ve Vídni od 21. ledna na pět dní návštěvníkům zpřístupní největší zlatou minci světa. Zlaťák vyražený v australském Perthu váží jednu tunu. Nominální hodnota je jeden milion australských dolarů (18 milionů korun), jeho skutečná cena však díky použitému zlatu činí několik desítek milionů dolarů (stovky milionů korun).
Slavné osobnosti, vedeny dobrými úmysly, ale i snahou po finančním zisku, mohou pomoci shromažďovat peníze na podporu obecně prospěšných projektů. Když se ale snaží udílet například zdravotní rady, byť to myslí dobře, je lépe jim nenaslouchat. K takovému závěru dospěl tým kanadských vědců, jejichž studii zveřejnil vědecký časopis British Medical Journal.
Perth - Polští tenisté si poprvé zahrají finále Hopmanova poháru v Perthu. Dvojice Agnieszka Radwaňská, Grzegorz Panfil si zajistila vítězství ve skupině díky dnešní výhře 2:1 nad domácí Austrálií.
Klenčí pod Čerchovem /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Klenečský preparátor zvířat měl velké štěstí, mohl sledovat na Helgolandu porod tuleně. Za zvířaty se už roky vydává do řady destinací.
Prostějov – Plná optimismu vstupuje do nové sezony tenistka Petra Cetkovská. Prostějovská rodačka bude bojovat o návrat do elitní stovky světového žebříčku WTA, ale jejím největším přáním je prožít rok bez zdravotních potíží, které jí v posledních sezonách velmi komplikovaly kariéru.
Sydney - Australany žijící na východním pobřeží kontinentu čeká pořádně horký začátek nového roku. Meteorologové podle agentury DPA dnes varovali, že teplota na některých místech může v následujících dnech překonat i 40 stupňů Celsia.
Apia/Wellington - Nejvýchodnější části Země, vzhledem k časovým zónám, již oslavily příchod roku 2014. Zatímco Evropa si musí s novoročním přípitkem ještě pár hodin počkat, obyvatelé Samoy, Kiribati či Nového Zélandu mají silvestrovskou noc již za sebou.
Pozorování opeřenců, kteří si našli cestu ke krmítku před vaším domem, bývá nejen zajímavou podívanou pro děti i dospělé, ale často i dobrodružstvím. Zvlášť ve chvíli, kdy se setkáte s exotickým ptačím druhem.
Nošovice - Letošní plán výroby překročila nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) minimálně o tři tisíce aut, tedy o jedno procento. Informoval o tom mluvčí HMMC Petr Vaněk.
Letošní plán výroby překročila nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) minimálně o tři tisíce aut, tedy o jedno procento. Informoval o tom mluvčí HMMC Petr Vaněk.
Přerov – Pozorování opeřenců, kteří si našli cestu ke krmítku před vaším domem, bývá nejen zajímavou podívanou pro děti i dospělé, ale často i dobrodružstvím. Zvlášť ve chvíli, kdy se setkáte s exotickým ptačím druhem.
Johannesburg – Jihoafrická republika zatím neúspěšně bojuje s epidemií zločinnosti a nevybíravé praktiky tamního podsvětí vyšly nedávno na světlo i díky ostře sledovanému případu českého uprchlíka Radovana Krejčíře. Vyšetřování podnikatele přirovnávaného k Al Caponemu i Jamesi Bondovi mimo jiné ukázalo, jak korupce prorůstá do policejních složek, které by se zločinci měly bojovat. V reportáži o tom píše americký týdeník Time.
Leoš Šimánek, rodák z Chocně, který žije ve Rtyni v Podkrkonoší, má na své pomyslné vizitce: cestovatel, dobrodruh, spisovatel a fotograf. Kdo z početného publika, které pravidelně vyprodává jeho velkoformátové diashow tu z Ruska, tu z Austrálie nebo Aljašky, však tuší, že mu vypráví a promítá bývalý vedoucí stavebního úřadu v Plané u Mariánských Lázní?
Johannesburg – Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř se stal v Jihoafrické republice nejen předmětem mnohých debat na komunikačních sítích, ale inspiroval i místní autory kreslených vtipů a karikatur v novinách. Krejčíř nyní v zemi spolu se třemi Jihoafričany čelí obvinění z pokusu o vraždu a z únosu. Policie ho zatkla koncem listopadu a od té doby je ve vazbě.
Castlepoint – Novozélandská policie objevila nedaleko města Castlepoint tělo muže. Policie z Mastertonu, která se případem zabývá, ČTK potvrdila, že jde o českého občana. Podle předchozích informací by mohlo jít o Miroslava Tvaroha, který se od Štědrého dne pohřešuje.
Boží Dar - Až do daleké Kambodže a Číny letos zaletí přání z krušnohorského Božího Daru. V těchto dnech tam pomalu končí oblíbená Ježíškova pošta.
Glasgow (Skotsko) - Evropský plavecký tým v Duel in the Pool ještě nikdy americký výběr neporazil, ale tentokrát byl v krátkém bazénu v Glasgow neuvěřitelně blízko.
Boží Dar - Až do daleké Kambodže a Číny letos zaletí přání z krušnohorského Božího Daru. V těchto dnech tam pomalu končí oblíbená Ježíškova pošta.
Rio de Janeiro - Při záplavách způsobených přívalovými dešti zemřelo na jihovýchodě Brazílie v posledních dnech nejméně 20 lidí. Více než 40.000 lidí ve dvou brazilských státech muselo kvůli hrozícímu nebezpečí opustit své domovy, informovala dnes agentura AP.
Boží Dar - Až do daleké Kambodže a Číny letos zaletí přání z krušnohorského Božího Daru, kde pomalu končí oblíbená Ježíškova pošta. Zdaleka to však nejsou jediné vzdálené destinace, kam tradiční vánoční psaní z Česka doputují.
Region /ROZHOVOR/ - Řadí se mezi nejlepší sportovce České republiky a kromě toho patří mezi známé osobnosti v celosvětovém měřítku. Jeho životní příběh je spjat s vysokým kolem. Devítinásobný mistr světa je již legendou a proslavil naši Českou republiku na třech kontinentech.
Boží Dar - Až do daleké Kambodže a Číny letos zaletí přání z krušnohorského Božího Daru, kde v těchto dnech pomalu končí oblíbená Ježíškova pošta.
Nošovice - Automobilka Hyundai letos vyrobí ve svém závodě v Nošovicích na Frýdecko-Místecku více než 3000 automobilů nad plán. Navýšení výroby představuje více než procento oproti původnímu plánu vyrobit 300.000 vozů. Informoval o tom dnes mluvčí automobilky Petr Vaněk.
Sydney, Břeclav /ROZHOVOR/ – Tento rok byl pro devětadvacetiletého Richarda Tesaříka velice úspěšný. Břeclavský rodák, který už třetí rok žije v australském Sydney a hraje u protinožců hokej, vyhrál se svým týmem australský hokejový titul. Teplo australské zimy však vymění za mrazy na Moravě.
Londýn – Britská centrální banka definitivně rozhodla, že od roku 2016 začne vydávat plastové bankovky. Jako první bude z plastu vyrobena nová bankovka v hodnotě pět liber (165 Kč) s podobou Winstona Churchilla, následovat bude nová desetilibrová bankovka s Jane Austenovou, napsala na svých internetových stránkách BBC. Bank of England (BoE) upozornila, že plastové bankovky jsou bezpečnější a odolnější než papírové, přežijí i vyprání v automatické pračce.
Praha – České aerolinie po necelých třech letech odchází z linky do Abú Zabí. Poslední letadlo se na let do Spojených arabských emirátů vypraví 16. ledna, uvedla dnes tuzemská letecká společnost. Linka ubírala zákazníky dalšímu spojení do Asie z Prahy do Soulu. Tu provozují ČSA i Korean Air, které jsou akcionářem Českých aerolinií. Spojení Praha – Soul hodlají ČSA naopak od léta posílit.