Baroque Top Summits čili setkání s vrcholy (nejen) baroka se koná v úterý 24. října od 19 hodin v Domažlicích. Takový je název dalšího večera z cyklu Kruhu přátel hudby ve velkém sále městského kulturního střediska.
Novým ředitelem odboru komunikace Hradu bude od listopadu manažer, bývalý novinář a diplomat Vít Kolář. Naposled působil v České televizi (ČT). V pondělní tiskové zprávě to oznámil právě odbor komunikace Hradu. Kolář, jenž uspěl ve výběrovém řízení mezi pěti uchazeči, nahradí Markétu Řehákovou, která nedávno skončila i jako mluvčí prezidenta Petra Pavla.
Nejstarší občance Ebensee Rosině Steinerové věnoval vnuk Thomad Hüttner ke stoletinám vrcholový kříž na Brenntenkogelu (1135 m) nedaleko jejího bydliště.
Markéta a Kamil Šediví z rodinné Ekofarmy Člupy na Vyškovsku sklízejí ocenění za kvalitní potraviny a pestrou krajinu, kterou vytvářejí kolem své farmy. Od počátku pečují nejen o zvířata, ale i o ovocné stromy a původní dřeviny. „Markéta se stará o zpracování mléka, výrobu produktů a jejich prodej. Já mám na starost zvířata a krajinu,“ říká Kamil Šedivý.
I když jste třeba nikdy neslyšeli jeho jméno, znáte patrně aspoň jednu z mnoha variací jeho nejoblíbenějšího snímku sama sebe: tedy fotografii mladého blonďáka v divočině hledícího bezstarostně do kamery, zatímco se někde za jeho zády vyskytuje velký medvěd grizzly. Před 20 lety však Timothyho Treadwella jeden takový grizzly zabil a stejně naložil i s jeho partnerkou. Poslední okamžiky páru zaznamenala nahrávka.
První extraligový triumf nebo desátý? O víkendu bude pokračovat finálová série softbalistek mezi Tempem Praha a Joudrs. Obhájkyně titulu zatím vedou 2:0 na zápasy a už v sobotu mohou získat jubilejní celkové prvenství. Proti tomu jsou však hráčky z Tempa, které ještě budou v ten den slavit 60 let od založení klubu. „Bylo by hezké oslavit výročí klubu výhrou a tím pádem prodloužením série. Musíme trošku více zatlačit v útoku, protože jsme v předchozích zápasech nechali velké množství běžců na metách,“ prohlásila Magdaléna Kavanová, elitní pálkařka Tempa. Třetí zápas začne od 14:00 ve Svoboda parku na Joudrs a půjde živě na ČT sport Plus.
Máte rádi Halloween? Užíváte si vyřezávání typických oranžových dýní nebo tvorbu více či méně děsivých „strašidláků“? Pochlubte se ostatním čtenářům Deníku, jak kreativní a šikovní jste letos byli.
Lesní požáry, jejich vzestupná tendence a to, jak s nimi bojovat, se stalo jedním z čím dál častějších témat uplynulých let. Odborníci ze všech zemí světa neustále vyvíjejí nové technologie a postupy, jak v případě lesních požárů postupovat a jakou techniku využívat. Týká se to i moravskoslezských hasičů.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Pracuje přesně, bez přestávky, neunaví se. Takové vlastnosti má zdicí robot, který byl před několika dny poprvé nasazen do provozu v reálné stavbě. Stroj, který je zřejmě jediný svého druhu na světě, staví v Šumperku tovární halu.
Všichni příznivci rybaření se mohou těšit na úterý 10. října, V Adamově na Blanensku se totiž koná setkání s cestovatelem, rybářem a dobrodruhem Jakubem Vágnerem.
Když se bezmála před čtvrt stoletím stal Roman Bedřich Bauer principálem loutkářského souboru BOĎI Jaroměř, tak v té době bylo Divadlo Spejbla a Hurvínka na turné v Japonsku. „Tehdy jsem prohlásil, že se také podíváme s loutkami do Japonska. V Japonsku jsme sice nebyli, ale dostali jsme se ještě dál - do Austrálie a na Nový Zéland,” usmívá se loutkař, který s manželkou Libuškou už déle než dvě dekády vdechuje život dřevěným marionetám.
Golfista Jan Grygar vyhrál putovní pohár prezidenta GC Radíkov. Ceny vítězům posledního turnaje série Radíkov Golf Tour 2023 předal v sobotu prezident klubu Petr Foltýnek.
Dvě těla, jeden dech, druhé já… Tak by se ve zkratce dal charakterizovat ojedinělý projekt klarinetisty Davida Orlowského a loutnisty Davida Bergmüllera, který svádí dohromady různé hudební tradice a dva nástroje, které dosud nikdo nespojil. Jedinečný koncert hostí ve středu 27. září Nová synagoga v Liberci.
Město Krnov v roce 2007 zveřejnilo výzvu, že hledá archivní fotografie sochy nahého dítěte, která až do povodní v roce 1997 stávala u fontány v parku u kina Mír. Jak zadat zakázku restaurátorovi, když nikdo neví, zda původně šlo o chlapečka nebo holčičku? Genitálie soše chyběly.
Zaplněné ochozy, řev diváků i motocyklů, pády, prohry i vítězství. A také překvapení. To vše nabídl 75. ročník Zlaté přilby města Pardubic. Nejstarší pravidelně konaný závod na světě znovu potvrdil, že je v plochodrážní odnoži motorismu naprostým fenoménem. Tradičnímu podniku, který patří do rodinného stříbra města, a to nejen ve sportovní sféře, také přálo počasí. Pro všechny aktéry bylo ideální. S nadsázkou se dá říct, že teplé počasí nejvíce vyhovovalo jezdci,k terý je naopak zvyklý na severský mráz. Timo Lahti povýšil Finsko mezi stálice na plochodrážním nebi, který mi jsou Švédsko a Dánsko. Vlastně se dá říct, že je země tisíce jezer strčila do kapsy… Vždyť z této „popelky“ startoval jediný borec, zatímco z Dánska čtyři a Švédska tři.
Ke kostelu na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou vede přes osmdesát schodů. A přes osmdesát let je také běžci Aloisi Bradáčovi, který v sobotu kopec vyběhl svižně a bez zastavení. „S každým přibývajícím rokem to jde o něco hůře. Ale mám dobrý pocit, že jsem to zvládl. A pokud to půjde vyrazím sem za rok znovu,“ odpovídá sportovec krátce po doběhnutí, zatímco se nahoře vydýchává.
Nový zápis do historie Zlaté přilby. Tuto nejcennější trofej poprvé vyhrál finský plochodrážník. Jubilejní 75. ročník ovládl Timo Lahti. Druhý skončil polský jezdec Jakub Jamróg. Třetí místo bral Dimitri Berge. Největší favorit na celkové prvenství Jason Doyle z Australie nejdříve ve finále spadl a opakovanou jízdu kvůli závadě na svém stroji nedokončil. Ještě hůře dopadl český a domácí borec Václav Milík. Neprokousal se totiž ani čtvrtfinálovou skupinou.
Zahájeno. Jubilejní 75. ročník Zlaté přilby města Pardubic odstartoval. Na úvod došlo k představení všech jezdců. Miláček domácího publika a vítěz z roku 2017 Václav Milík vyfasoval šestatřicítku. Tedy tradičně startovní pole uzavírá. K dalším asiprantům na zlatou helmu se rozhodně řadí i australský rychlík Jason Doyle. Listina je však tak nadupaná, že může vyhrát dalších deset jezdců. Například další vítěz Přilby Chris Holder z Austrálie.
Zlatá přilba je ve skutečnosti z ryzího stříbra. Nabízí se tedy myšlenka, že patří do bohaté sbírky rodinného stříbra města Pardubic. Nejen sportovního. Pro jezdce má ale cenu zlata. Jedná se o nejstarší pravidelně pořádaný motocyklový závod na ploché dráze na celém světě. Je starší než než samo mistrovství světa a možná proto, si někteří vítězové triumfu cení více než titulu světového šampiona. V neděli se uskuteční 75. ročník Zlaté přilby města Pardubic, jak oficiálně zní název slavného podniku. A nezůstane u jednoho jubilea. Pošedesáté stroje zaburácí na stadionu ve Svítkově.
Pardubická Zlatá přilba je ve skutečnosti z ryzího stříbra, pro jezdce má ale cenu zlata. Jedná se o nejstarší pravidelně pořádaný plochodrážní závod na světě, a možná právě proto si někteří jeho vítězové cení triumfu více než titulu mistra světa. V neděli se uskuteční již 75. ročník slavného závodu - a pošedesáté stroje zaburáci na stadionu ve Svítkově.
Čeští tenisté se v listopadovém čtvrtfinále Davisova poháru utkají s Austrálií. Rozhodlo o tom úterní losování. Tým kapitána Jaroslava Navrátila vyhrál v minulém týdnu skupinu C ve Valencii, Australané skončili druzí ve skupině B v Manchesteru za domácí Velkou Británií. Závěrečný turnaj se bude hrát od 21. do 26. listopadu v Málaze.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Sobotní večer v německém Frankfurtu patří fanouškům bojových sportů, kteří budou s napětím sledovat již 46. turnaj úspěšné organizace Oktagon MMA. Místní svatostánek Festhalle, jež se už potřetí za sebou zaplní do posledního místa, tentokrát nabídne ženský titulový zápas, řadu nadějných domácích fighterů a zejména semifinálové rozuzlení milionového projektu Tipsport Gamechanger. Včetně českého zápasníka Davida Kozmy.
Kališníky čeká letošní domácí premiéra v Chance lize. Fanoušky z Litoměřic bude k zimnímu stadionu svážet autobus, šéf klubu Jan Fišera promluvil i o posilách či o billboardu, který rozpoutal vášně v sousedním Ústí nad Labem.
Žije aktivním životem. Fotbalový záložník Marcel Cudrák se rozloučil s hraním v divizi, pro radost kope za Krásné Loučky a v Břidličné dělá sportovního manažera. Vedle toho rád cestuje, jeho vysněnými destinacemi jsou Austrálie, Nový Zéland a Španělsko. Během své kariéry to dotáhl až do tehdy Slezského FC Opava, půl roku strávil v druholigové Karviné. Kopal i za německém SV Neubäu.
Květnatec Archerův. Takový je název houby, kterou v minulých dnech objevil u Benešova na Blanensku náš čtenář Lukáš K. Svým vzhledem připomíná exotickou květinu a někomu může připomínat i druh, který nepochází z planety Země. Nejde všek o raritu, v dnešní době už celkem o běžnou záležitost.
Tepláky a holínky, ve kterých strávila dětství, vyměnila Barbora Mottlová v pubertě za taneční střevíce a pražský noční život. Do přírody se herečka vrací v posledních letech čím dál víc. Ráda objevuje nová místa, kde ji dělá často společnost partner David Pleva, finalista soutěže Muž roku 2022. Herečka a moderátorka v rozhovoru pro časopis Story přiznala, že během výletů nedbá na linii a ráda se pořádně „nadlábne“.
Basketbalová Opava představila nečekanou posilu. Roční kontrakt ve slezské metropoli podepsal osmadvacetiletý pivot Adam Pecháček. Jedná se o zkušeného borce, který v posledních letech působil v zahraničí. Hrával například ve Španělsku, Polsku, Itálii, Austrálii nebo Německu.
/FOTO, VIDEO/ Jedlé, nejedlé, jedovaté, dřevokazné, léčivé nebo dokonce vzácné, takové houby byly k vidění na výstavě v ekologickém centru Krupárna A Rocha Keithe Morrise v Dobrém.
Stačilo třicet let, aby se čeští chovatelé plemene Aberdeen Angus stali respektovanými ve světě. Svědčí o tom pořádání mezinárodního kongresu, na který přijedou delegáti z 28 zemí. Čechům pořadatelství „přiklepli“ v roce 2019 na kongresu v Paraguayi.
Když si dáváte v restauraci steak nebo si kupujete hovězí na tatarák, je velká pravděpodobnost, že maso pochází z jedince plemene Aberdeen Angus. Jestli chcete vidět výstavní kousky tohoto plemene, můžete zdarma zajít o nadcházejícím víkendu na Výstaviště České Budějovice. V sobotu se předvedou telata, krávy i býci v rámci programu pro celé rodiny, chybět nebudou stánky s hamburgery nebo zábavou pro děti.
Na letošním Roland Garros omráčila tenisový svět, když se poprvé v životě probila do finále grandslamu. Teď Karolína Muchová zažívá podobnou jízdu na majoru v New Yorku. Jen už se tomu nikdo tolik nediví.
Skvěle zvládnutý zápas ze strany rozhodčí sledovali příznivci fotbalu v Semilech. Nabízí se otázka, proč není žen mezi sudími více. Na výkonech některých kolegyň Kánské vidíme, že žena mezi muži rozhodně není zárukou úspěchu. Konkurence není ale nikdy na škodu a více žen by fotbalu jedině pomohlo.
Líbí se svatebčanům i návštěvníkům z Austrálie a Ameriky. Jde o unikátní památku na klidném místě. Přestože není tak známá a navštěvovaná jako třeba známé hrady a zámky v našem kraji, míří k ní stále více turistů.
Experti objevili v Austrálii stopy po dopadu možná největšího asteroidu na světě. Geofyzikální důkazy naznačují, že k němu mělo dojít před 450 miliony let. Struktura skrytá pod zemí má podle odborníků průměr 482 kilometrů, což láme všechny rekordy.
Vypadá to, že situace v dánské rodině už nikdy nebude jako dřív. Poté, kdy královna Markéta II. odepřela některým svým vnukům královské tituly, se rozpoutala tichá válka. Zejména třiadvacetiletý princ Nikolai si vzal babiččino rozhodnutí velmi osobně. Truchlit ale nemusí. Zažívá teď větší slávu než princové William a Harry. A to už je „jen“ hrabě.
/NEKOREKTNÍ SPORT/ Nejoblíbenější sport světa se změní k nepoznání. Federace FIFA chystá podle zjištění Deníku přelomový návrh: fotbal by hráli muži a ženy společně. Jen tak se z konzervativní kopané stane sport ideologicky vhodný do 21. století.
Tým vědců odhalil, kdo ve vztahu dřív říká „miluji tě“. Navzdory stereotypním představám to jsou muži, kteří mají podle studie tendenci vyjadřovat lásku ke své partnerce jako první.
Za nejkvalitnější hovězí maso na planetě se považuje vyhlášené japonské plemeno wagyu, které se občas nazývá „kaviárem mezi hovězím masem“. Jeho unikátnost je daná typickým mramorováním, a tak má nezaměnitelnou chuť, vůni, křehkost a šťavnatost. Japonský skot chovají i v Česku, například na farmě Wagyu Horky u Litomyšle.
Za nejkvalitnější hovězí maso na planetě se považuje vyhlášené japonské plemeno wagyu, které se občas nazývá „kaviárem mezi hovězím masem“. Jeho unikátnost je daná typickým mramorováním, a tak má nezaměnitelnou chuť, vůni, křehkost a šťavnatost. Japonský skot chovají i v Česku, například na farmě Wagyu Horky u Litomyšle.
Za nejkvalitnější hovězí maso na planetě se považuje vyhlášené japonské plemeno wagyu, které se občas nazývá „kaviárem mezi hovězím masem“. Jeho unikátnost je daná typickým mramorováním, a tak má nezaměnitelnou chuť, vůni, křehkost a šťavnatost. Japonský skot chovají i v Česku, například na farmě Wagyu Horky u Litomyšle.
Na jednačtyřicátý ročník celosvětového setkání uměleckých kovářů Hefaiston se připravuje hrad Helfštýn. Předzvěstí mezinárodního svátku je každoročně Kovářské fórum, během něhož zhotoví mistři černého cechu plastiku, jež se stane natrvalo součástí hradní expozice. Slavnostní zahájení Kovářského fóra se uskuteční v sobotu 19. srpna v 18 hodin.
Aukční dům Hansons Auctioneers vydražil v Bishton Hallu plyšového medvídka vyrobeného německou firmou Steiff v roce 1905, nazývaného Mister Cinnamon (snad Pan Skořice), za 3800 liber.
Zlato a bronz získaly na Mistrovství světa v Liverpoolu mažoretky z Olešnice na Hradecku. „Tak obrovský úspěch jsme nikdo nečekal,“ říkají trenérky mažoretek Dana Svobodová a Kateřina Kovářová.
Čtyřčlenná česká rodina na dovolené vyrazila v pondělí v 10 hodin z parkoviště u jezera Taferklause (760 m) v Altmünsteru na túru na Brunnkogel (1708 m) po značené cestě přes Hochleckenkogel. Na cestu zpátky se vydala po "Franz-Scheckenberger-Steigu", který by měl být kvůli sporému značení znám jen místním, napsaly OÖN.
Tři čtvrtě století uplynulo od zahájení výroby malého dvoumotorového letounu, který v padesátých letech minulého století šířil po celém světě slávu znárodněného československého průmyslu (jak se tehdy s oblibou říkalo). Výročí spojené s rokem 1948 připomněla Radka Černá ze společnosti AERO Vodochody AEROSPACE. Řeč je ovšem o letounu, který podnik vyráběl ve svém tehdejším závodu v pražských Vysočanech. Tam se také stroj, získávající slávu jako letoun, jenž si výborně poradí i s náročnými podmínkami, zrodil.
Badatelé zrekonstruovali podobu ženy, která před 45 tisíci lety žila na území dnešní České republiky. Má přezdívku Zlatý kůň. Její genom je také nejstarším genomem moderního člověka, jenž experti geneticky sekvenovali.
Ve věku 81 let v úterý zemřel americký písničkář Sixto Rodriguez, jehož životní příběh vypráví oscarový dokument Pátrání po Sugar Manovi z roku 2012. Umělec, který vystupoval jen pod svým příjmením, po vydání dvou alb na začátku 70. let nadlouho přerušil svou hudební kariéru, zatímco si svou angažovanou tvorbou získal fanoušky v zámoří, aniž o tom věděl. Později Rodriguez vystupoval po celém světě včetně Česka.
Další ročník dětského sportovního tábora, který pořádá spolek DST Olympia Kutná Hora za podpory města Kutná Hora, se konal v rekreačním středisku Želivka na Vysočině. Tábora, který měl v letošním roce již své 45. pokračování, se zúčastnilo 91 dětí z Kutné Hory a blízkého okolí.