Kreativ

ŠTÍTEK: Austrálie

CESTOVÁNÍ: Svůj vysněný Jižní kříž na obloze cestovatelé z Kladna našli

Kladno – Tanzanie, Mexiko, Austrálie, Peru, Čína, Indie, Nepál, Kostarika, Kuba. To je jen malá část výčtu zemí, které při svých cestách po světě navštívila Stáňa Střebáková 
z Kladna. Některé se svým mužem Dalikem, jiné s dcerou Zuzanou. Zážitků z nich má tolik, že by o nich mohla vyprávět dlouhé hodiny.

Chcete vodu 
z vodovodu? Některé podniky ji odmítají servírovat

Plzeň - Pokud hodláte v restauraci zapít oběd obyčejnou vodou z vodovodu, tak máte smůlu. S prosbou o vodu z kohoutku uspějete hlavně v kavárnách. Test Deníku ukázal, že některé podniky odmítají servírovat vodu z kohoutku. Obyčejnou vodu na požádání a zdarma donesli ve třech testovaných podnicích.

Zaťko: Spartu jsme si užili všichni

Chomutov – „Sparta přijela komplet, byl to krásný zápas s parádní atmosférou, užili jsme si ho všichni. Fanoušky bylo slyšet a my jim moc děkujeme," řekl hrající chomutovský sekretář Radek Zaťko, když novotou vonící stánek jeho první návštěvníci jen pomalu opouštěli a za jednou z branek hlouček fanoušků vyvolával jeho jméno.

Séra proti nemoci kuřat prý v Austrálii vytvořily útočný typ virů

Melbourne - Dvě australské a jedna evropská vakcína proti nemoci dýchacího ústrojů kuřat pozměnily geny virů a vytvořily dva nové, ale podstatně nebezpečnější typy těchto organismů. Ve dvou státech v Austrálii zabily už desítky tisíc kusů drůbeže. Podle agentury Reuters to oznámili vědci. Australský web lifescientist­.com.au napsal, že lidé v ohrožení nejsou. Pravděpodobnost, že útočný virus vznikne i z lidských vakcín, je podle vědců zanedbatelná.

Inline hokejisté vykročili za obhajobou titulu jasnou výhrou

 Bucaramanga, Brno - Čeští inline hokejisté včetně několika brněnských hráčů zahájili obhajobu titulu na mistrovství světa organizace FIRS v kolumbijské Bucaramanze drtivým vítězstvím 12:1 nad Austrálií. Po dvou gólech dali Šinágl, Kameš, Šebek a Tvrzník. Papírově nejslabší tým skupiny A Austrálie se prosadil jen v úvodu druhého poločasu, kdy snížil na 1:5.

Oceánografové bijí na poplach kvůli korálovým útesům

Sydney – Korálové útesy na celém světě ubývají v důsledku klimatických změn velmi rychle a je nutné okamžitě učinit opatření k záchraně těch zbývajících. Tuto výzvu přednesli na setkání v australském Cairns oceánografové, informuje agentura AFP.

Chcete vodu 
z vodovodu? Nedáme!

Plzeň – Pokud hodláte v restauraci zapít oběd obyčejnou vodou z vodovodu, tak máte smůlu. S prosbou o vodu z kohoutku uspějete hlavně v kavárnách.

Při prvním letošním běhu s býky v Pamploně se zranilo šest lidí

Pamplona /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Šest odvážlivců utrpělo zranění při prvním letošním běhu s býky, který v rámci oslav svatého Fermína každoročně pořádá severošpanělská Pamplona. Mluvčí Červeného kříže José Aldaba uvedl, že zdravotníci do nemocnice převezli staršího muže, kterého býk poranil na noze.

Poprvé na mistrovství republiky v osmi letech? Pro Jakuba žádný problém

Písek - Poprvé na závodním kole seděl Jakub již v osmi letech a hned se zúčastnil mistrovství republiky. Díky závodům na kole navštívil většinu Evropy, ale i vzdálenější místa, jako je třeba Kanada, USA nebo Austrálie, ze které si jako jediný Čech přivezl medaili. I když tam původně ani neměl být…

Tisíce Čechů jezdí místo dovolené na jazykové kurzy

Zájem o letní jazykové kurzy v zahraničí opět roste, tisíce Čechů je berou jako alternativu dovolené. Podle jazykových agentur patří mezi nejžádanější výuka angličtiny v Británii, ale také na Maltě nebo v Irsku. Standardní délka kurzu jsou dva týdny, manažeři ale jezdí třeba na týdenní intenzivní kurz do USA či Austrálie.

Perličky na dně mají stále své kouzlo, říká spisovatel Jan Kostrhun

Podivín /ROZHOVOR/  – Spisovatel Jan Kostrhun z Podivína v úterý oslavil jubileum. V rozhovoru vyzdvihuje svou lásku k vesnickému klidu a spisovatelské kariéře. Podivín Jan Kostrhun, nejznámější žijící spisovatel z břeclavského regionu, se v úterý dožil sedmdesáti let. Smyslu pro humor, sebeironie a filozofické rozšafnosti si stále užívá, stejně jako ve svých knihách.

Ministerstvo zatrhlo průzkum uhelných ložisek v Mělnické pánvi

Mělnicko - Odpůrci záměru těžby černého uhlí podzemním zplyňováním si oddechli. Ministerstvo životního prostředí totiž nesouhlasí se stanovením průzkumného územní o rozloze zhruba čtyři sta kilometrů čtverečních, na němž by australská těžební společnost Wildhorse Energy mohla provádět vrty ke zjištění zásob uhlí.

ROZHOVOR: 'Nebudeme sedět na lavičce a drobit holubům'

Východní Čechy - Projet úplně sám bez zastavení svět kolem dokola na jachtě. Takový byl cíl třiašedesátiletého cestovatele Petra Ondráčka z Prahy, který na své chalupě v Mokrém postavil jachtu, se kterou chtěl překonat světový rekord a trasu zvládnout za méně než 313 dní. Přestože se mu to nepodařilo, na jachting nezanevře a společně se svou manželkou dál plánuje cestovat po světě.

'Nebudeme sedět na lavičce a drobit holubům'

Mokré - Projet úplně sám bez zastavení svět kolem dokola na jachtě. Takový byl cíl třiašedesátiletého cestovatele Petra Ondráčka z Prahy, který na své chalupě v Mokrém postavil jachtu, se kterou chtěl překonat světový rekord a trasu zvládnout za méně než 313 dní. Přestože se mu to nepodařilo, na jachting nezanevře a společně se svou manželkou dál plánuje cestovat po světě.

Do Guinessovky se dostal největší krokodýl na světě, měří přes 6 metrů

Manila - Za největšího krokodýla, který žije v zajetí, uznala Guinnessova kniha rekordů plaza, který je na Filipínách podezřelý z několika smrtících útoků na lidi. Krokodýl dlouhý 6,17 metru ale vzbuzuje nejen hrůzu, nýbrž je také zdrojem příjmů od zvědavých turistů, kteří za ním jezdí do odlehlého filipínského města, kde byl dopaden, informovala agentura AP.

Tisíce Čechů jezdí místo dovolené na jazykové kurzy

Praha - Zájem o letní jazykové kurzy v zahraničí opět roste, tisíce Čechů je berou jako alternativu dovolené. Podle jazykových agentur patří mezi nejžádanější výuka angličtiny v Británii, ale také na Maltě nebo v Irsku. Standardní délka kurzu jsou dva týdny, manažeři ale jezdí třeba na týdenní intenzivní kurz do USA či Austrálie.

V Austrálii začíná platit daň z emisí oxidu uhličitého

Sydney - V Austrálii dnes začíná platit nová daň z emisí oxidu uhličitého (CO2). Podniky budou muset za tunu emisí zaplatit 23 australských dolarů (480 korun), tedy zhruba dvojnásobek toho, kolik firmy odvádějí za emise CO2 v Evropské unii.

Poprvé na mistrovství republiky v osmi letech? Pro Jakuba žádný problém

Písek – Poprvé na závodním kole seděl Jakub již v osmi letech a hned se zúčastnil mistrovství republiky. Díky závodům na kole navštívil většinu Evropy, ale i vzdálenější místa, jako je třeba Kanada, USA nebo Austrálie, ze které si jako jediný Čech přivezl medaili. I když tam původně ani neměl být…

Vůně domova? Pravý český rum

Liberec /FOTOGALERIE/ - Stovky let. Tolik strávili dohromady na moři a teď se každoročně schází v Liberci v hospodě U Námořníka. Tu vybudoval jeden z jejich kolegů Ján Jurco. Řeč je o členech již neexistující Československé námořní plavby. Těch se v sobotu do Liberce sjelo přes sedm desítek.

Vůně domova? Pravý český rum

Liberec - Už dvanáctý sraz členů Československé námořní plavby proběhl v liberecké hospodě U Námořníka. Kdo by čekal potetované vousáče v uniformách, je na omylu.

Šváb? Ten chutná jako škvarky

Chrastava /ROZHOVOR/ - Petr Ocknecht začal vařit šestinohé potvory před 9 lety, když ho zaujala přednáška docentky Mendelovy univerzity v Brně, Marie Borkovcové. Od té doby se věnuje přípravě hmyzích dobrot a entomofágii (hmyzožroutství, pozn. red).

Šváb? Ten chutná jako škvarky

Chrastava /ROZHOVOR/ - Petr Ocknecht začal vařit šestinohé potvory před 9 lety, když ho zaujala přednáška docentky Mendelovy univerzity v Brně, Marie Borkovcové. Od té doby se věnuje přípravě hmyzích dobrot a entomofágii (hmyzožroutství, pozn. red).

Cestovatel a spisovatel Roman Vehovský: Měl jsem nomádský sen

Štěpánkovice /ROZHOVOR/ - Jeden z nejoriginálnějších cestovatelů Roman Vehovský přichází na trh s druhým a závěrečným dílem své knihy Cestou osudu a náhody. Tento neobvyklý cestopis vypráví o dobrodružné pouti rodáka ze Štěpánkovic po cizích krajích. V roce 2002 vyrazil autor s báglem na zádech pozemní cestou autostopem přes Indii do Austrálie. Jak sám říká, neměl přitom tehdy ani ponětí, že se cesta protáhne na sedm let. V prvním díle popsal první tři roky své cesty. V aktuálně vydaném druhém díle poté závěrečnou etapu.