Kreativ

ŠTÍTEK: Austrálie

Tenisový Davis Cup a spol. Když kvalita válčí s kvantitou

Tolik divokých emocí tenisový svět dlouho nepamatuje. Rozhodnutí mezinárodní federace ITF o radikální reformě Davisova poháru vyvolalo celou škálu vyhraněných reakcí. Od nadšení, že omšelá soutěž dostane moderní kabátek (a začne pořádně vydělávat), přes rozpaky až po zuřivý odpor.

Lávka bude Dagmar Šimkové

Písek – Lávka přes řeku Otavu, která brzy spojí lokality sv. Václav a Hradiště, nezůstane bez názvu. Neponese ani jméno architekta Josefa Pleskota, který ji navrhl, ani místopisné označení Václavská, Hradišťská a podobně. Po dlouhé debatě se zastupitelé shodli na pojmenování po politické vězeňkyni, písecké rodačce Dagmar Šimkové.

Ohnivá show nebo cizokrajné speciality. Etnopiknik v Náprstkově muzeu je tady

Poznat mimoevropské kultury všemi smysly na jednom místě mohou v sobotu návštěvníci pražského Náprstkova muzeu asijských, afrických a amerických kultur, které pro ně pořádá Etnopiknik. Na nádvoří muzea se při něm budou například tančit africké, indické, mexické i korejské tance, poslouchat indonéská a africká hudba a vařit speciality z celého světa. Chybět nebude ani bubenická a ohnivá show. Pro zájemce budou také zdarma otevřeny muzejní expozice.

Úraz na dovolené v cizině? Převoz pacienta do Česka se může prodražit

Stačí chvíle nepozornosti nebo onemocnění a zatím příjemná zahraniční dovolená skončí hospitalizací v nemocnici. V řadě případů se pak k tomu přidá nutnost řešit speciální transport, aby se dopravou domů zdravotní stav pacienta nezhoršil. A ten bývá opravdu hodně drahý a bez sjednaného cestovního pojištění s dostatečným pojistným limitem dokáže turistu nepříjemně zaskočit.

Východ Austrálie sužují požáry. Ve státě je mimořádné sucho i v zimě

Nový Jižní Wales, stát na východě Austrálie, bojuje – povětšinou v lesích – s rozsáhlými požáry. Oheň ve čtvrtek na 79 místech spálil dohromady více než deset kilometrů čtverečních a postupuje dál, zalidněným oblastem však prozatím bezprostřední nebezpečí nehrozí. Situace je neobvyklá především proto, že na kontinentu momentálně panuje zimní období.

Kde se žije nejlépe? Vídeň, Melbourne, Ósaka. Praha skončila šedesátá

Podle žebříčku britské firmy Economist Intelligence Unit (EIU) je Vídeň městem, kde se na světě žije nejlépe. Rakouská metropole porazila i australské Melbourne či japonskou Ósaku. Z českých měst se mezi 140 porovnávaných dostala Praha, jež skončila na šedesáté pozici. Naopak nejhoršími městy k životu jsou například syrský Damašek, Dháka z Bangladéše nebo největší město Nigérie Lagos.

Nový Zéland zakáže plastové tašky. Ničí vzácné pobřeží

Vláda Nového Zélandu zakáže prodej igelitových tašek na jedno použití. Místní obchodníci mají nyní půl roku na to, aby plastové tašky stáhli z prodeje, jinak jim bude hrozit pokuta až 100 tisíc novozélandských dolarů (1,4 milionu korun). Vláda tak rozhodla na základě petice, kterou podepsalo zatím 65 tisíc lidí.   

Nová fontána bude brzy, další díla na umístění čekají

Mladá Boleslav – Metalové sympozium je každoroční událostí, která si již získala své jméno a do města, odjakživa známého spíše průmyslem než uměním, láká každoročně umělce nejen z celé republiky, ale i z celého světa. Tak v rámci uplynulých sympozií zavítali do Mladé Boleslavi umělečtí kováři, sochaři a řezbáři například z Peru, Velké Británie, Srbska, Belgie, Brazílie, Nového Zélandu, Austrálie, USA a z mnoha dalších zemí.

Zničí banány plíseň? Nebezpečná houba se šíří plantážemi Latinské Ameriky

Takzvaná Panamská nemoc, která postihuje plantáže banánovníku, se nebezpečně šíří Jižní a Střední Amerikou a postihuje i klonovanou odrůdu Cavendish, která jí po desítky let odolávala. Podle vědců její rychlý rozmach umožňuje megalomanský způsob pěstování. Latinské Americe, odkud pochází 80 procent světové produkce, se dosud choroba ve své nové podobě vyhýbala. 

Další primát pro pražskou zoo. Jako první odchovala kormorána černobílého

/FOTOGALERIE/ Zoo Praha zaznamenala další unikátní úspěch. Trojské zoologické zahradě se jako první v Česku (i na Slovensku) povedlo odchovat kormorána černobílého. Tři mláďata vylíhnutá v polovině června opustila na konci minulého týdne hnízdo a přesídlila do venkovní voliéry v Ptačích mokřadech.

Ostrov Lombok v Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, zemřelo nejméně 82 lidí

Zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály zasáhlo v neděli ostrov Lombok, který v Indonésii sousedí mimo jiné s populární destinací Bali. Lidé byli instruováni, aby se odebrali na výše položená místa, neboť panovaly také obavy z ničivé vlny tsunami. Podle agentury Reuters při tragédii zemřelo nejméně 82 lidí, desítky dalších byly zraněny.

Český turista zemřel na dovolené v Egyptě, usmrtil ho žralok

V letovisku Marsá Alam u Rudého moře došlo v pátek k neštěstí. Český turista, údajně ve věku 41 let, jenž byl v oblasti na dovolené se svou rodinou, totiž nepřežil útok žraloka. Případ prý již převzala místní policie. Je možné, že za přilákáním predátora stojí obchodní loď, jejíž posádka házela do vody "uhynulé kusy zvířat".

Ochranáři: Návrat velkých kopytníků do přírody může snížit riziko požárů

Návrat velkých kopytníků do české přírody může snížit riziko požárů v krajině. V tiskové zprávě to uvedla ochranářská společnost Česká krajina. Velcí kopytníci, například zubři a divocí koně, požírají na rozsáhlých plochách suchou trávu, která je z hlediska požárů nejrizikovější. Vědecké výzkumy podle České krajiny naznačují, že oheň začal být pro tvorbu krajiny významný až poté, co lidé velké býložravce vyhubili.

Prodáno. Za lancii Václava Havla zaplatil nový majitel 400 tisíc

Tmavě modrou Lancii Kappa koupil Václav Havel den před svatbou s herečkou Dagmar Veškrnovou. Za devět let s vozem najezdil okolo třiceti tisíc kilometrů a v roce 2006 ji prodal tehdejšímu majiteli společnosti AAA Auto Anthony Dennymu. Od té doby italský vůz na silnice prakticky nevyjel a zachoval se tak ve zcela autentickém stavu.

Proč zemřel íránský běženec? Jeho smrti se dalo předejít, tvrdí koroner

Australské úřady prošetřily smrt čtyřiadvacetiletého migranta Hamida Kehazaeiho, který v září 2014 zemřel v australské nemocnici kvůli infekci ve vředu na levé noze. Infekcí se pravděpodobně nakazil v detenčním zařízení na ostrově Manus v Papui-Nové Guinei. Podle australského koronera se úmrtí dalo předejít.

Jitka Brůnová-Lachman, malířka, vědkyně a pedagožka

Jitka Brůnová-Lachman působila přes čtyřicet let jako olomoucká pedagožka na středních školách a své studenty motivovala nejen ke studiu matematiky a fyziky, ale také k umění, historii a k aktivnímu přístupu ke společnosti. Sama se přes třicet let podílela jako aktivní organizátorka na činnosti Jednoty matematiků a fyziků a v posledních dvaceti letech se začala věnovat výtvarné činnosti.

Sweet Country je pěkně hořká

Sweet Country, neboli sladká země, mate názvem. Australský western ověnčený zvláštní cenou poroty z Benátek má příchuť hořké pravdy.

New York zakročil proti Airbnb. Krátkodobé pronájmy budou nově podléhat registru

Na seznam světových metropolí, které se rozhodly zatočit s krátkodobými pronájmy, se nyní nově zapíše i americká metropole New York. Radním města se stejně jako jinde nelíbí to, že prázdninová ubytování typu Airbnb zvyšují ceny nájmů a nemovitostí do astronomických výšin. Nyní se tak každý, kdo poskytne svůj byt ke krátkodobému pronájmu, bude muset zaregistrovat a podávat pravidelná hlášení. Informoval o tom server Daily Mail.

„Světový“ Hefaiston bude letos trochu jiný. Kvůli opravám hradu

Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston, které přitáhne vždy koncem srpna na hrad Helfštýn kolem pěti stovek mistrů černého cechu a deset tisíc návštěvníků, bude letos trochu jiné. Kvůli záchraně renesančního paláce na čtvrtém nádvoří přijde o jednu z výstavních ploch a stavba zabere i část louky před hradem.