Přerov – Pravidelní návštěvníci Městského domu v Přerově to dobře znají. Sednout si ke stolu přímo u okna je vždycky tak trochu hazard se zdravím, protože rázem pocítí chlad a zimu. Už na podzim se ale stará a dlouhodobě nevyhovující okna dočkají své výměny a jediný kulturní stánek ve městě se může těšit i na zateplení fasády ve dvorním traktu a půdy. Práce potrvají až do jara.
Šumperk – Stovky lidí zavítaly na Medový den, který se konal v sobotu 24. září v areálu Střední odborné školy v Zemědělské ulici v Šumperku. Lidé si mohli vybírat z včelích produktů na prodejní výstavě, ochutnávat medové výrobky í absolvovat odborné přednášky z oblasti včelařství. Pro děti pedagogové a studenti školy připravili medovou stezku i různé tvořivé dílny.
Brno – Indie je známá jako země, kde se pije velké množství čaje. „Pravda ale je, že se u nás pije víc mléka. A na jihu je velmi silná kávová kultura soustředěná na pití filtrované kávy," říká Matt Chitharanjan z Indie, očekávaný host Týdne kávy. Festival v Brně začne příští sobotu a potrvá do sedmého října.
Plzeň – Začal podzim, večery se prodlužují, a tak je nejvhodnější doba uvařit si čaj a začíst se do pěkných knížek. Zajít si pro ně můžete třeba do knihovny.
Peking - Ťi Meng-jü se noří do měkkého křesla se svým šálkem čaje, za zvuku okolního cinkání lžiček a lehké konverzace,. Bohatě zdobený viktoriánský čajový salonek je ryze britský, jako vystřižený ze seriálu Panství Downton. Až na to, že je v Pekingu, napsala agentura AP.
Hluboká nad Vltavou - Nejdříve si bylinky vypěstují, aby je následně mohly sníst. Pro většinu lidí poměrně běžná věc. Jenže v případě Hluboké nad Vltavou je zahrádkářům maximálně šest let. Děti z mateřské školky si s pomocí učitelek založily zahrádku, kde pěstují nejen bylinky potřebné k dochucování jídel, ale i zeleninu rajčata, okurky a oblíbený hrášek. Projekt našel podporu u Nadace ČEZ, která na zahrádku věnovala 50 tisíc korun.
Rakytník řešetlákový je trnitý keř nebo strom dorůstající výšky 3 až 6 metrů. Plodem je kulovitá, někdy i elipsiodní peckovička, asi 5 mm široká a 8 až 12 mm dlouhá, většinou oranžové barvy, chuti kyselo-sladké, výrazně aromatické.
/FOTOGALERIE/ Ostrava se od včerejšího poledne stala prvním městem ve střední Evropě, které má pravou japonskou kavárnu. Nachází se v Ostravském muzeu u Masarykova náměstí.
Vyškov – Domácí marmelády, pečené čaje, čerstvě napečené koláče. Ve vyškovském zooparku v sobotu odpoledne výjimečně nehráli hlavní roli jeho zvířecí obyvatelé, ale zejména tradiční české ovoce. Malé i velké návštěvníky totiž lákalo na takzvanou Ovocnou póť.
Hradec Králové - „Ještě nikdy jsem nejela lanovkou a jak jsem se bála," řekla devítiletá Maruška. „A já jsem byl poprvé na Sněžce, jen Krakonoše jsme za celou dobu nepotkali, i když nám nadělil spoustu překvapení," sdělil Vojta.
Zlín - „Jednou jsme na zahradě řezali strom a já odnášel větve. Tou jsem zavadil o kyblík s cibulí a ten se převrátil. Rychle jsem cibuli uklidil, ale jedna se zakutálela pod cirkulárku. Otčím mě povalil na zem a řval, že jsem vypatlaný debil. Pak mi šlápl na krk, ať se podívám, kde zůstala jedna cibule," řekl u soudu chlapec z Luhačovic, kterému je nyní devatenáct let.
Slovní spojení pitný režim slyšíme v dnešní době čím dál častěji. Bohužel i přes to na něj často nedbají ani dospělí, natož pak děti, podle posledních průzkumů pije většina dětí ve věku 5 – 10 let nárazově a nerovnoměrně. Se začátkem školního roku se navíc školáci na velkou část dne vymaní z dozoru svých rodičů a jejich hydratace je tak ještě více ohrožena. Přitom nedostatečný či nevhodný pitný režim může mít právě u dětí fatální následky.
České Budějovice - Na snímku z 25. 7. 1936 z archivu Jiřího Vláška je zachycen patrový dům na rohu Rudolfovské a Lipenské (tehdy tř. Čsl. legií a Schillerovy ul.), ve kterém byl hostinec U Vlášků.
Vyškov – Zákon už sice platí, co je ale nezdravou potravinou, nestanovuje. A tak se i děti z Vyškovska, ačkoliv už ve školách nemají přístup k automatům se sladkostmi, stále k těmto pochoutkám můžou dostat. Ve školních bufetech.
Mělník – Senioři, kteří se zúčastní akce Centra seniorů v Mělníku s názvem Týden paměti – život s demencí, si užijí nejen trénování paměti, ale i koncert nebo promítání filmů.
Hranice – Pokud máte rádi rozmanité kulturní vyžití rozhodně se v sobotu 10. září nevzdalujte z Hranic. A pokud nejste zdejší, pak se do Hranic určitě dostavte. Město si totiž připravilo pompézní kulturní program u příležitosti Dnů evropského dědictví.
Hořovice /FOTOGALERIE/ - „Přejete si bavorské vdolečky s domácími povidly a tvarohovou náplní, nebo daňčí maso na víně?" ptala se Nora Faitová návštěvníků zámku Hořovice na Berounsku při víkendových speciálních prohlídkách s názvem Dny zámecké kuchyně. A to nebyly zdaleka všechny pokrmy.
Litoměřice - Záhonky, na kterých se děti učí pěstovat zeleninu, a hmyzí domky mají všechny mateřské školy zřizované městem Litoměřice. Obzvláště pro děti z paneláků jde o jedinečný výukový prostředek, s jehož pomocí poznávají alespoň část přírody a život v ní.
Ležnice - Zábavně-naučný program XIII. Ležnických biodožínek přilákal v sobotu do areálu ekologické farmy v Ležnici stovky návštěvníků. Organizátoři nabídli zábavu, soutěže, povyražení pro děti, ale i poučení nebo možnost ochutnat a zakoupit Regionální potraviny Karlovarského kraje.
Brno - První várka akátového medu od včelstev ubytovaných na střeše krajského úřadu v Brně už je uskladněná ve sklenicích. „Chutná skvěle, řekl bych, že až božsky," popsal včelař Jan Černý.
Jihlava – V krajském městě Vysočiny vzniká nové centrum volnočasových aktivit nejen pro rodiny s dětmi s názvem Hvězdička. Bude fungovat při nadačním fondu Šťastná hvězda. Od září bude fungovat v Kosmákově ulici v centru Jihlavy.
Ústí nad Labem – Změnu jízdních řádů chystá od prvního září ústecký dopravní podnik. Nejedná se ale o automatický návrat k jízdním řádům před prázdninami.
Valašské Klobouky – Žáci Základní školy Valašské Klobouky mohou být spokojeni. Svépomocí si zvelebují hřiště i vlastní školní klub. Žákovský parlament rozhodl i o jeho podobě. „Vyhrál návrh s tématem přístavu jako symbolu jistoty a naděje. O loňských prázdninách jsme brigádnicky stavebně upravili prostory, poté děti pracovaly na výzdobě a výmalbě stěn," prozradil Deníku ředitel školy Karel Ptáček.
Petrohrad – „Je to jako každé léto, ale vždy mě to naštve," říká Julija Galičová. Radnice v Petrohradu na severozápadě Ruska jí odpojila v bytě teplou vodu kvůli každoroční údržbě potrubí. Stejně jako ve všech ruských městech včetně Moskvy, se dodávky teplé vody každé léto na zhruba čtrnáct dní přerušují.
Petrov - Asi třicet pivovarů, téměř stovka pivních značek. Z takové nabídky mohli vybírat návštěvníci pátého Chmelobraní. Festival zasvěcený nejen zlatavému moku se uskutečnil v sobotu v historickém sklepním areálu Plže v Petrově.
Moravec - Výstavu nejenom řezaných i rostlých květin, ale i umění mohou v průběhu tohoto víkendu obdivovat návštěvníci Kulturního domu v Moravci na Velkomeziříčsku.
Kořenov - Každoroční srpnový Štěpánův jarmark, který se koná při příležitosti narozenin rozhledny se letos ponese v duchu 150. výročí Prusko-rakouské války 1866.
Vysoká - Účastníci se na výstavě dozvěděli, co to vlastně žehnání bylin je a proč se koná, mohli ale také ochutnat bylinkové čaje, inspirovat se nápady pro ruční práce a pro děti byly nachystané omalovánky.