Smrkový sirup z mladých výhonků smrku je tradiční přírodní pomocník. Posiluje imunitu, chrání před virózami a zmírní kašel či nachlazení. Vhodný je pro děti už od jednoho roku. Jednoduchý recept zvládnete i s dětmi. Čas na výrobu zdravého domácího sirupu, bohatého na vitaminy, minerály a antioxidanty, je právě na jaře.
Pampeliška - pro zahrádkáře je to plevel, pro bylinkáře rostlinka s obrovským léčivým potenciálem. U pampelišky můžeme využít květy, listy, stonky i kořen – všechny její části totiž prospívají našemu zdraví. Velmi oblíbený je pampeliškový čaj, který pomáhá od řady neduhů. Především je ceněn pro svou schopnost podpořit funkci jater a přispívat k jejich regeneraci.
Model historického stíhacího letounu Supermarine Spitfire přitáhne pozornost kolemjdoucích na Moravském náměstí v Brně. Kromě prohlídky repliky stíhačky, se kterou českolovenští letci bojovali za druhé světové v britském Královském letectvu, lidé ochutnají tradiční ostrovní čaj nebi si mohou vyzkoušet i zahraniční pubkvíz. Čtvrteční akce budou součástí Pop-up Embassy Britského velvyslanectví v Praze, které na den v centru Brna otevře improvizovanou ambasádu.
Záplava růžových květů dělá ze sakury jeden z nejkrásnějších stromů. Právě nyní zdobí spoustu ulic i zahrad v České republice. V Číně květy sakury symbolizují lásku a ženskou krásu, v Japonsku jsou kvůli krátké době kvetení symbolem pomíjivosti. Květy okrasných třešní jsou navíc jedlé a nápoj z nich pomáhá tělu zbavit se toxinů.
Již čtyři roky se řadí k největším seriálovým hitům současnosti počin Bílý lotos, jemuž nedávno vyšla třetí série odehrávající se v exotickém Thajsku. Jeho hlavní hrdinové jsou boháči užívající si dovolenou snů v luxusním hotelovém resortu. Žijí životy, o kterých si většina lidí může nechat jen zdát. Fanoušci seriálu si však nyní mohou v Praze alespoň střípek atmosféry z Bílého lotosu užít na vlastní kůži. Prestižní hotel Four Seasons totiž nabízí odpolední čaj ve stylu slavné série. Redaktorka Deníku si zážitek vyzkoušela.
/REPORTÁŽ/ Reportérka Deníku Jana Hájíčková loni zavítala do soukromého domova důchodců, aby vyzkoušela, jak se žije jeho klientům. Nyní nastal čas na návštěvu státního domova důchodců - a to Domova V Zahradách ve Zdicích na Berounsku. I nyní ochutnala tamní kuchyni, zapojila se do programu a vyslechla si několik životních příběhů.
Vloni jsem využila pozvání a stala se na jeden den seniorkou v soukromém domově důchodců. Mnoho čtenářů mě ale žádalo, abych navštívila i krajský domov důchodců. To mi umožnilo vedení Domova V Zahradách ve Zdicích. I tady jsem se stala na jeden den seniorkou, ochutnala zdejší kuchyni, zapojila se do programu a vyslechla si několik životních příběhů.
Libereckým manželům koluje v žilách rooibos. Po letech strávených na černém kontinentu se rozhodli přivézt kousek Afriky i do Liberce. Z rooibosu vypěstovaného přímo africkými farmáři navíc vytvořili nápoje, které přinášejí „čajové“ osvěžení.
Po zimě oslabená imunita, chřipka či nachlazení, jarní únava a s ní spojené bolesti hlavy patří mezi časté nepříjemnosti, které během jarního období trápí mnoho lidí. Se všemi zmíněnými obtížemi umí významně pomoci violka vonná. Není nic jednoduššího, než si z bylinky s lidovým názvem fialka uvařit čaj. Violkový čaj zatočí nejen s kašlem a bolestí v krku, ale také například detoxikuje organismus a podporuje zdraví srdce.
Levandule, bylinka omamné vůně a nádherné barvy, je hojně využívaná pro své léčivé účinky. Květy levandule lze přidat třeba do dezertů, zmrzlin či limonád, ale také si z nich můžete připravit lahodný čaj. Voňavý levandulový čaj pomůže například při nespavosti, bolestech hlavy či nervových problémech. Podle vědců může dokonce bojovat proti depresi.
Většina lidí stále považuje kopřivu za plevel. Kopřivy ale patří mezi první léčivé rostliny, které mohou lidé po konci zimy sbírat. Kopřiva je jednou z nejúčinnějších bylin na pročištění, snížení množství kyseliny močové a odstranění vody z těla. Dejte si šálek čaje z jarních kopřiv, pochutnáte si a vaše tělo vám za něj poděkuje.
Když jsem opustil dětský domov, skončil jsem na ulici. Přítelkyně mě po hádce vyhodila z bytu. To jsou některé z příběhů sokolovských bezdomovců, kteří panující mrazy přečkávají díky společnosti Pomoc v nouzi. Kapacita noclehárny je v těchto dnech takřka zaplněna. Najdou se však i bezdomovci, kteří i v minus 15 stupních Celsia spávají na parovodu. Poté se zajdou do denního centra zahřát, nebo si dát teplý čaj.
Bancha je jeden z nejlevnějších a u nás nejméně známých japonských čajů. Je však výjimečný díky svému obsahu kofeinu i zajímavým zdravotním účinkům. Čaj bancha má například vysokou koncentraci minerálů, zejména vápníku, draslíku a železa, díky čemuž je vhodný pro děti, vegany a těhotné ženy.
Rodiče mi zemřeli, a tak když jsem opustil dětský domov, skončil jsem na ulici. Pohádal jsem se s přítelkyní, vyhodila mě z bytu, a jsem taky na ulici. To jsou jedny z mnoha životních příběhů sokolovských bezdomovců, kteří třeskuté mrazy dnešních dní přežívají díky společnosti Pomoz v nouzi, která v Nádražní ulici provozuje mimo jiné Denní centrum, noclehárnu a nabízí pomocnou lidem bez střechy nad hlavou i poradenství. Kapacita noclehárny je v těchto takřka zaplněna. Jsou však i tací, kteří i v minus 15 stupních Celsia spávají na parovodu, který se táhne celým městem. Poté se zajdou do denního centra zahřát nebo si dát teplý čaj.
Chřipková epidemie se dostavuje pravidelně a neodvratně. A pak stačí jen projet se městskou hromadnou dopravou nebo projít obchodem a kapénková infekce se už o zbytek postará. Týden, kdy nás bolí nejen krk a hlava, ale doslova celý člověk, není příjemný. Při léčbě těla i ducha nám může naštěstí pomoci čaj z bylinky, která byla kdysi považována za kouzelnou. Šalvěj je výborným prostředkem ke zmírňování nepříjemných chřipkových příznaků.
Nevíte, co dělat o víkendu? Kam zajít za kulturou, nebo na společenskou akci, nebo se prostě jen tak pobavit? Zkuste naše tipy na akce od pátku 7. do neděle 9. února na Mostecku a v okolí.
Víkend přináší celou řadu akcí. Vyrazit můžete na chovatelský trh do Stříbra, za ptactvem s ornitologem z Muzea Českého lesa, ale také na čaje do Plané anebo s dětmi na některý z maškarních rejů. Přinášíme vám výběr z pestré nabídky chystané zábavy.
Kurkuma je oblíbenou přísadou do jídel. Má nejen lahodnou chuť, ale i léčivé vlastnosti. Díky obsahu sloučenin s protizánětlivými a antioxidačními účinky pomáhá proti zánětu, ulevuje při infekcích dýchacích cest a zlepšuje imunitu. Kurkuma tak může našemu organismu prospívat zláště nyní, v období proměnlivého počasí a častých chřipek.
Chřipková epidemie a různé virózy čím dál více trápí obyvatele České republiky. Bolest v krku tak sužuje hodně lidí. Škrábání a pálení v hrdle bývá velmi nepříjemné a každý se ho snaží co nejdříve zbavit. Nejjednodušší způsob, který každý zvládne doma, je kloktání. Někdo kloktá slanou vodu, jiný zkouší bylinkové odvary, silnější nátury volí slivovici. Řada lidí však věří v blahodárné účinky, které přináší kloktání jablečného octa.
O tom, že čaj má velmi příznivé účinky na lidské zdraví, se ví už stovky let. U nás se nejčastěji pije čaj černý a čaj zelený, jehož zdravotní účinky jsou obzvláště vyhlášené. Velmi zajímavé benefity však má i čaj oolong, v překladu černý drak. Mimo jiné umí oolong snižovat hladinu cukru v krvi a pomáhá v boji proti zánětu.
Majoránka je drobná bylinka, kterou všichni známe. Vlastně známe i neznáme. Při vyslovení jejího jména se většině z nás vybaví tradiční česká kuchyně, ale tato bylinka má i mnohé léčivé účinky. Čaj z majoránky zahradní (Origanum majorana) má mimo jiné příznivý vliv na spánek. Není ale vhodný pro děti a těhotné ženy.
Pískavice řecké seno je rostlinka, která trochu připomíná jetel, vyniká svými léčivými účinky. Její semena velmi příznivě ovlivňují trávení, zklidňují žaludeční křeče, snižují v těle hladinu krevního cukru i špatného cholesterolu. Navíc mají hojivé účinky na kůži a prospívají zdraví žen po porodu. To ale není všechno. Vědecké výzkumy prokázaly, že pískavice řecké seno je skvělý prostředek na hubnutí.
Bylinky, hodně vody či čaje. To vše může člověku ulevit, pokud chce vystonat chřipku bez léků. Podle bylinkářky je důležité myslet na to, aby jedna z bylinek podporovala imunitu, další měla antivirové schopnosti a třetí byla proti bakteriím. K virové chřipce se totiž mohou přidat i bakteriální komplikace. V případě vážných stavů chřipky, jejíž epidemie v Česku nedávno odstartovala, je třeba kontaktovat lékaře.
Oddenek původně tropické kvetoucí rostliny je tradiční součástí východní medicíny, jejíž zkušenosti jsme rádi převzali i u nás. Štiplavou léčbu využíváme nejen při problémech s trávením nebo při nachlazení. Řeč je o zázvoru, který mnozí konzumují především v podobě čaje. Zjišťovali jsme, na co dalšího je zázvor dobrý, jestli se hodí i na hubnutí a kdo by se měl konzumaci zázvoru raději vyhnout.
V malých semínkách obyčejného kmínu, který je součástí lidské stravy už po tisíce let, se skrývá řada zdravotních výhod. Koření, které najdete v chlebu a přidáváte ho do jídla při vaření, je oblíbeným lékem v tradiční medicíně. Pomáhá při bolestech břicha, nadýmání, je zdrojem vitaminů i antioxidantů. A ještě jednu úžasnou vlastnost kmín má - může lidem pomoci zhubnout.
Jaro je ideální doba pro očistu organismu po zimním období. Skvělým pomocníkem jsou byliny. Vsadíte na ně také? Jestli se právě potýkáte s nějakým kilem navíc nebo potřebujete celkově posílit organismus, víme, ze kterých si uvařit zázračný čaj!
Fenykl je v našich končinách trochu zanedbávaná zelenina. A to je škoda, protože jak jeho bulva, tak semena jsou velmi zdravá. A kdo má po svátcích špatné stravovací svědomí a potřebuje trochu rozpohybovat svůj metabolismus, ten v něm získá skvělého pomocníka. Fenykl totiž výborně spaluje tuky, stimuluje metabolismus, reguluje hladinu tuku v krvi a je silně antioxidační.
Rýma je považována za banální onemocnění, na které stačí teplý čaj a kapesník. Ve skutečnosti však jde o dost protivnou záležitost. Ať už je to rýma vodnatá, hnisavá nebo zadní, člověk se cítí špatně. Hůře se mu dýchá, často mu slzí oči, přijde o čich a někdy i o chuť. V lékárnách najdete spoustu kapek a mastiček určených na rýmu, ale svůj stav můžete velmi dobře zlepšit i domácími prostředky.
/FOTO, VIDEO/ Letos komornější kulisy, ale nálada výborná. Kdo přišel, zazpíval si a popřál si s přáteli zdraví. Děti zahřál teplý čaj, dospělí ho vylepšili kapkou rumu. K tradiční celorepublikové akci Deníku Česko zpívá koledy se ve středu v šest hodin večer připojili také v blanenské části Klepačov. Loňské zpívání místní přesunuli od zvoničky o kousek dál na prostranství před bývalou školu.
S příchodem zimy přišlo i období rýmy a ucpaného nosu. Než zamíříte do lékárny, využijte toho, co nám nabízí příroda. Skvělým pomocníkem je nenápadná aromatická rostlinka s příznačným názvem rýmovník. Je nenáročná a můžete ji pěstovat na okně v ložnici i dětském pokoji. Silné esenciální silice, které obsahuje, si s vaším ucpaným nosem hravě poradí. Snižuje také bolest hlavy. Rýmovník toho ale umí mnohem víc.
Jen málo nápojů je v současné době tak populárních jako kombucha. Celebrity, od herců až po sportovce, se s plechovkou kombuchového čaje nechávají rády vidět i fotit. V roce 2021 lidé za kombuchu utratili 2,64 miliardy dolarů a každým dalším rokem se toto číslo jen zvyšuje. Fermentovaný nápoj ze symbiotické kolonie bakterií a kvasinek je však opravdu zdravý. Probiotika, antioxidanty a další obsažené prospěšné látky nepomáhají jen celebritám. Mohou zlepšit i zdraví obyčejných lidí, zejména těch, kteří už překročili padesát let života.
Jako jediný český výrobce čajů získala firma Dakys ze severočeského Štětí „gastronomického Oscara“, tedy prestižní světové ocenění Great Taste 2024. Malou firmu přitom její majitel Ivo Stráník založil teprve před rokem. Tehdy se mu totiž podařilo doladit své úspěšné směsi čajů, které podporují zdravý spánek a snižují stres.
Letos poprvé obzvláštní rozsvěcování vánočního stromu v Luhačovicích adventní Andělská záře nad Luhačovicemi aneb Svolávání andělů. Akce proběhne v rámci tradičního Vánočního jarmarku s rozsvícením vánočního stromu se starostenským čajem v sobotu 30. listopadu 2024.
/FOTOGALERIE/ Ochutnávka tradiční i moderní kultury, japonská gastronomie, workshopy, přednášky na lehčí i vážnější témata, ale například i promítání filmů a spoustu dalších zajímavostí nabízí již 9. ročník festivalu Japonské dny v Ostravě, který můžete navštívit ještě dnes, v sobotu 19. října, v DK Akord v Ostravě-Zábřehu.
/FOTO, VIDEO/ Hlavní návštěvnická sezona na zámku Kačina v sobotu 19. října skončí a Národní zemědělské muzeum při té příležitosti připravilo od 10 do 17 hodin šestý ročník Zámeckého čajování, které láká na známé a neznámé čaje, na zajímavosti o bramborách a vystoupení mistrů flašinetářů.
Nevíte, kam jít zapařit o víkendu, užít si posvícení, zafandit si u výjimečného utkání netradičního sportu, nebo prostě jen za kulturou? Zkuste naše tipy na víkend od pátku 11. do neděle 13. října 2024.
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit za zábavou o víkendu, přinášíme vám několik tipů. Lovit se bude Sytenský rybník, ve Stříbře se chystá mariášový turnaj a pobavit se můžete také u divadelního představení či na kytarovém koncertě. Milovníci tance pak mohli předvést své taneční kreace na Nedělních čajích.
Znáte pískavici? Jednoletá bylina, které se říká také řecké seno, se trochu podobá jeteli. Už ve starověkém Egyptě ji využívali k usnadnění porodu. Dodnes se pro své zdravotní účinky uplatňuje nejen v lidovém léčitelství, ale i ve farmacii. Používá se sušené semeno. Řecké seno snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru, zklidní žaludeční křeče i kašel, zmírňuje nadýmání a pomáhá při průjmu. Umí toho ale ještě mnohem víc.
Šípky jsou jedním z nejkrásnějších a nejzdravějších darů, které nám příroda každý podzim dává. Jasně červené lesklé plody patří mezi rekordmany v obsahu vitaminu C. Vedle toho nabízejí nepřeberné množství dalších látek s léčivými účinky. To je důvod, proč si zaslouží přezdívku červené zlato. Kdo si nasbírá šípky v místě nezatíženém škodlivinami, ten si může vařit chutný čaj a těšit se z jeho zdravotních benefitů. Vedle posílení imunity a pomoci při boji s chřipkou či covidem je šípkový čaj výborný i při artróze nebo žaludečních vředech. Napomáhá také hubnutí a chrání pleť proti stárnutí.
Domácí Pěnčín potvrdil v dalším kole krajského přeboru, v chladném počasí a naposledy na zásadském hřišti, roli favorita. Přestože hosty několikrát zachránila branková konstrukce, domácí tým se nakonec prosadil a přidal několik krásných gólů z dálky. Fanoušci si tak užili brankové hody, i když návštěva byla slabší a bufetu to přineslo nižší tržbu.
Spousta lidí si nedovede svůj začátek dne představit bez ranní kávy. Mnoha jedincům ale voňavý kofeinový nápoj před snídaní nedělá dobře. A je pravda, že do prázdného žaludku káva opravdu nepatří. Proč nepít kávu na lačno, co způsobuje pití kávy a kdy je vlastně vhodné kávu pít, to vysvětlila odbornice na chemické procesy v těle Michaela Bebová.
Jen málokdo se zamýšlí nad tím, čím a jak své léky zapíjí. Zdá se, že jde o banalitu, ale není to tak. Správné zapíjení léků je totiž pro jejich fungování zásadní. A to nesprávné naopak může léčbu a někdy dokonce i život pacienta ohrožovat. Je mnoho tekutin, kterými by se léky zapíjet neměly. Že mezi ně patří mléko a alkohol většina lidí ví. Existuje ale jedna naprosto běžná tekutina, kterou bychom z ovlivňování vstřebávání léků vůbec nepodezírali - čaj. Přečtěte si, proč a jakým čajem byste léky zapíjet neměli.
Vřes obecný je asi půl metru vysoký keřík. Nejkrásnější je v období květu, tedy od srpna do konce října, kdy vytváří nádherné růžovofialové i bílé souvislé porosty. Naši předkové věřili, že vřes chrání proti zlým silám a ten bílý umí dokonce přínášet štěstí. Vřes má ale hlavně řadu zdravotních benefitů, což potvrzuje i moderní věda. Podporuje vylučování kyseliny močové z těla, pomáhá s otoky nohou a zlepšuje spánek.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zejména na slánské části Kladenska se některé fotbalové zápasy o víkendu hrály. Dokonce i v Kladně, kde déšť padal vydatně, ale Slavoj využil nabídky Okresního fotbalového svazu Kladno a pronajal si za výhodných podmínek umělou trávu na SK a odehrál tam zápas s Bělčí. Hodně utkání se hrálo zejména ve třetí třídě B a ve třídě čtvrté.
Chcete svému srdci dopřát studiemi ověřenou péči? Pak se vypravte natrhat si vejčité červené bobule, které během září a října dozrávají na hlohu. Lidé odpradávna využívají i sílu listů a květů, z nichž si vaří léčivý čaj. Na co všechno se používá hloh, co se z hlohu vyrábí a jak často pít čaj z hlohu, vysvětluje lékárník Filip Škarda.
Chladné počasí a dešťové přeháňky, které nás čekají v následujících dnech, přímo vybízejí k hledání útulných míst, kde se zahřát. V Libereci najdete několik skvělých čajoven a kaváren, které vám nabídnou nejen teplé nápoje, ale i příjemnou atmosféru. Přinášíme vám tipy na některá místa, kde si můžete vychutnat šálek čaje nebo kávy a schovat se před nepřízní počasí.
Hleny v krku a nose nejsou nic příjemného. I přes svůj nelibý rosolovitý vzhled jsou ale velmi důležité. Čistí nosní průchody, chrání tkáně před vysycháním, filtrují prach a bakterie, které byste mohli vdechnout. Problém nastane, když se hlen začne hromadit. V době nemoci produkuje tělo hlen v nadměrném množství, a to jako reakci imunitního systému na infekci nebo podráždění. Zbavit se zahlenění přitom může pomoci i úplně obyčejná voda.