Kreativ

ŠTÍTEK: čaj

Kopřiva má schopnost odvodňovat organismus a díky tomu pročišťuje tělo a zbavuje organismus toxinů.

Každý se jí vyhýbá, přitom dokáže odvodnit a detoxikovat tělo. Podpoří i lymfu

Její sběr a užívání jsou hitem hlavně na začátku jara. Kopřiva totiž patří mezi první léčivé rostliny, které mohou lidé po konci zimy sbírat. To ovšem neznamená, že jindy by kopřivy člověku neprospívaly. Jedním z jejich úžasných účinků je schopnost odvodňovat organismus. Díky tomu kopřivy mimo jiné pročišťují tělo a zbavují je toxinů. Pití kopřivového čaje také pomáhá lymfatickému systému.

Uchovejte si chuť a vůni bezových květů na zimu. Sirup stojí jen trochu práce a výsledek je výborný.

Poslední šance na sběr: uchovejte si chuť i vůni a vitaminy na zimu

Květy bezu černého jsou učiněný zázrak. Na většině území Česka se ještě stále dají poslední zbytky rozvinutých květů nasbírat a využít pro zdravý domácí sirup. Jeho zásoby pak oceníte zejména v zimě. Výroba bezového sirupu je poměrně jednoduchá a jeho chuť bude za vynaložené úsilí velikou odměnou.

Čaj z maliníku obsahuje mnoho prospěšných látek, včetně železa a vápníku.

Lék, který vám roste na zahradě: Urychluje porod a pomáhá v šestinedělí

Maliník je nenáročná rostlina, která roste jako plevel a přitom v sobě skrývá spoustu zdravotních benefitů. Pro jeho účinky ho porodní báby používaly v bylinných směsích odpradávna. Čaj z maliníku uvolňuje svalstvo, zkracuje porod a pomáhá s rekonvalescencí. Užívat jej začněte několik týdnů před porodem. Pokračovat můžete i po porodu. Přečtěte si, kdy začít pít čaj z maliníku, na co všechno je maliník dobrý a pro koho maliník vhodný není. 

Na konci srpna a během září se začínají na bezových keřích objevovat první černé kuličky, známé jako bezinky.

Odkvetl, ale přesto pomáhá. Sběr bezu se stále vyplatí, zlepší trávení i imunitu

Jestli existuje nějaká rostlina, která léčí téměř všechno, na co si vzpomente, tak je to černý bez. A nejde jen o jeho pupeny a květy. Zužitkovat lze také plody, listy, větvičky, a dokonce i kořen. Bylinkářka Andrea Josková radí, na co je dobrá šťáva z černého bezu či na co se používají plody zvané bezinky. Připomíná také léčivé vlastnosti dalších částí keře. A věděli jste, že listy bezu si kdysi dávaly ženy do podprsenky?

Tymián má zelenošedé listy s krásnou vůní, která evokuje horký letní den.

14 léčivých účinků koření, které máte doma: Posiluje imunitu, pomáhá s hubnutím

Květen je měsíc, kdy rozkvétá jedna z nejvoňavějších bylinek. Aromatický tymián má své nezastupitelné místo v kulinářském umění, kde umí výrazně povznést chuť masa, těstovin i zeleniny, ale také při domácím léčení nejrůznějších neduhů. I když jeho účinky ještě nejsou spolehlivě vědecky prokázány, lidé tymián s úspěchem používají při nachlazení, k léčení trávicích problémů či na hojení ran. Tymián však pomáhá i při dalších problémech, a navíc usnadňuje hubnutí.

Čajů fest 2024, zahrada Českého rozhlasu Sever, Ústí nad Labem.

Bez vody by nebyl čaj, komentoval moderátor průtrž mračen na Čajů festu

Tak okomentoval prudký déšť moderátor Honza Černecký krátký prudký déšť, který přišel v odpoledních hodinách v neděli 19. května a zmáčel jedenáctý ročník druhého největšího čajového festivalu ve střední Evropě, Čajů festu konajícího se v zahradě Českého rozhlasu Sever.

Čajů fest 2024, zahrada Českého rozhlasu Sever, Ústí nad Labem.

Čajové perly, muzika i masáže. To byl letošní Čajů Fest. Jak se vám líbil?

/FOTO, VIDEO/ Už 11. ročník oblíbeného festivalu plného čaje, pohody a muziky. To byl letošní Čajů fest v Ústí nad Labem, který si návštěvníci opět mohli během neděle vychutnat ve venkovních prostorech Českého rozhlasu Sever od 10 do 19 hodin. Mimo ochutnávky čaje si milovníci čajů mohli poslechnout hudbu, účastnit se meditací, vzít děti na divadelní představení, užít si bubenické vystoupení, nebo třeba relaxovat při masáži.

Jaro přináší teplejší počasí. Je proto důležité myslet na pitný režim. Jak jej dodržovat? Čtěte v článku.

Lidé nedodržují pitný režim: Jak je to při jarní únavě, co do něj nepatří

Jaro přináší teplejší počasí. Je proto důležité myslet na pitný režim. Odborníci upozorňují, že víc pít potřebuje člověk, který je v pohybu, než když sedí v kanceláři. U starších lidí bývá problém, že ztrácejí pocit žízně a jsou dehydrovaní. Deník přináší přehled, jak pitný režim dodržovat.

Čaj z květů bezu pomáhá při prochladnutí

Před bezem klekni. Bylinkářka radí, jak nechybovat při sběru a sušení květů bezu

Před heřmánkem smekni, před bezem klekni. Toto staré české přísloví mluví za vše. Bez černý má studiemi prokázanou řadu léčivých účinků. Zkušená bylinkářka Karolína Josková pro Deník vysvětluje, co léčí květ černého bezu a na co je zase dobrá bezinková šťáva. Prozradí i to, jak správně připravit z černého bezu čaj, abychom se nepředávkovali.

Masáž kartáčem před koupelí rozproudí lymfu a pomáhá i proti celulitidě.

Nemůžete zhubnout? Zkuste 10 tipů, jak rozproudit lymfu, zbavit se únavy a otoků

Zbavuje tělo toxinů a odpadních látek. Přestože je lymfatický systém jedním z nejvýkonnějších, patří i k nejvíce opomíjeným systémům v našem těle. Je přitom životně důležitý pro naši ochranu před nemocemi a pokud nefunguje, jak má, poznáte to i navenek. Otoky, celulitida, nadýmání a marná snaha zhubnout jsou některé ze signálů, že je třeba zpomalený lymfatický systém znovu nastartovat.

Od 22. do 25. dubna proběhl na 6. ZŠ a MŠ Kladno, Doberská, již 14. ročník tradičního Týdne Země.

Podívejte se: Žáci 6. základní školy si užili Voňavý týden s bylinkami

/FOTOGALERIE/ Od 22. do 25. dubna proběhl na 6. ZŠ a MŠ Kladno, Doberská, již 14. ročník tradičního Týdne Země. Je to týden, kdy se celá škola intenzivně zabývá otázkami ochrany životního prostředí formou projektové výuky. Hlavními patrony a organizátorkami akce jsou skvělé učitelky přírodopisu Martina Švorcová a Daniela Cajthamlová, které svým nadšením z projektového týdne vždy nadchnou k činorodé práci celou školu.

Kokoška pastuší tobolka se stala součástí tradiční medicíny Číny a Japonska. Využívaly se zejména její močopudné účinky a schopnost zastavit krvácení.

Plevel s tajemným jménem zázračně pomáhá při ženských zdravotních problémech

Rostlinku s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka můžete najít téměř všude, což rozhodně netěší zahrádkáře ani zemědělce, kteří ji považují za obtížný plevel. Ale kokoška pastuší tobolka má i svou světlou stránku. A tou je její léčebné využití. Je velkou pomocnicí pro ženy a dívky, které trpí gynekologickými problémy, ale umí také zmírňovat krvácivost z nosu i z ran a regulovat krevní tlak. Kokoška pastuší tobolka byla dlouho jen součástí lidového léčitelství, vědecké výzkumy však naznačují, že její potenciál je opravdu velký.

Přednáška o čajích v žatecké knihovně.

Přednáška o čajích v žatecké knihovně

Prostřednictvím přednášky Čaje a jejich příprava zavítal do Městské knihovny Žatec lektor čajové tematiky a teatender Ing. Zdeněk Nepustil z agentury Dobré čaje pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví. O čaje, byliny, čajovou kulturu a vše, co s ní souvisí, se zajímá desítky let.

Namáčení semínek před zaséváním usnadňuje klíčení a chrání rostlinu před škůdci.

Pěstování okurek: nejlepší metoda, se kterou v létě nebudete stačit sklízet

Okurky patří společně s rajčaty či paprikami mezi nejoblíbenější zeleninu, kterou lze na zahradě pěstovat. Pro bohatou úrodu okurek v letní sezóně je samozřejmě důležitá kvalitní půda, dostatečná zálivka i hnojení. Před samotnou výsadbou se však vyplatí namáčet semena do výluhu z heřmánku. Proč? Nejenže usnadní klíčení, ale zároveň ochrání budoucí rostlinu před škůdci i plísněmi. A čím zdravější rostlina, tím vyšší úroda v období sklizně.

Kapelou Synkopa prošel Pavel Novák i Jaroslav Wykrent

Legendární Synkopa oslavila šedesátku. Vzpomínalo se na Nováka i Wykrenta

Neuvěřitelných šedesát let na hudební scéně oslavila v sobotu večer koncertem v Městském domě legendární přerovská kapela Synkopa, se kterou začínali hrát v roce 1964 zpěvák Pavel Novák a skladatel Jaroslav Wykrent. I když už oba známí umělci odešli do hudebního nebe, písničky Synkopy nestárnou. A jak ukázal vyprodaný sál, má kapela věrné fanoušky dodnes.

Účinky řebříčku pro lidské zdraví jsou nedocenitelné

Léčila Achillea a „válí se“ všude kolem. Čistí krev i dutiny, pomáhá na migrénu

Řebříček je léčivá bylina, kterou běžně najdete na prosluněných loukách a mezích. Vypadá nenápadně, ale výčet neduhů, s nimiž dokáže pomoci, je pořádně dlouhý. Přečtěte si, na co všechno řebříček pomáhá. Kvete od června do září a pokud si ho nechcete natrhat v létě na louce nebo koupit sušený v lékárně, můžete si tenhle léčivý zázrak vypěstovat doma. Je to snadné a doba sázení semínek je právě teď v dubnu.

K léčení chorob se popenec užívá od 12. století, kdy se rozšířil pod názvem švýcarský čaj.

Plazivý Charlie: Bylinka, kterou lidé považují za plevel. Přitom léčí i omlazuje

Popenec obecný je drobná rostlinka, která k žalu zahradníků umí poměrně rychle pokrýt velké plochy záhonů doslova jako koberec. Kvete už zjara a bylinkáři o ní hovoří jen v superlativech. Podle nich totiž popenec umí léčit neuvěřitelné množství chorob a neduhů. Pod názvem zemní břečťan nebo plazivý Charlie jej znají i v Anglii. Připravují z něj například omlazující koupel nebo unikátní léčivý olej. Popenec však užívejte rozumně v malých dávkách jako lék. Obsahuje látky, které mohou poškodit nemocná játra a také způsobit potrat. 

Arabfest lákal během sobotního rodinného programu na exotické pochoutky, orientální bazar i výstavu věnovanou arabským sportovců.

Arabfest nabídl blízkovýchodní street food, orientální trhy i sport

Čtyři dny plné arabské kultury nabízí návštěvníkům od 11. do 14. dubna Arabfest v Plzni. Na velkém sobotním rodinném programu v kulturním centru Papírna mohli lidé ochutnat exotické pochoutky. Nechyběla ani pravá turecká káva připravovaná tradičním způsobem nebo u nás málo známé druhy čaje. Návštěvníky lákala i výstava věnovaná arabským sportovcům a orientální trh.

Čaj z listů a z kořene pampelišky je životabudičem pro slinivku

Elixír na čištění slinivky právě kvete. Najdete jej snadno, uvařte si léčivý čaj

Pampeliška, neboli smetánka lékařská, právě svými žlutými květy rozzářila louky a stráně. Jednu z nejznámějších bylinek můžete zpracovat úplně celou. Léčivé účinky mají kořeny, stonky, listy i květy pampelišky. Jako životabudič pro svoji slinivku z ní ale budete potřebovat jen listy a kořen, ze kterých si připravíte léčivý čaj. Pampeliškový kořen má očistné účinky také na játra a žlučník.

Dítěti především nesmíte podávaný lék znechutit, ale naopak jej přesvědčit o tom, že se mu po něm uleví.

Jak dát dítěti lék, který odmítá? Zabere sladký čaj, odměny i komunikace

Malé děti mají velmi často odpor k lékům, sirupům a léčivům, které neznají a které jim nechutnají. Jak ale do dítěte dostat lék, který nechce? Existuje řada tipů, které vám mohou práci s vysvětlováním prospěšnosti léků velmi ulehčit. Například dětem nakreslete pohádku nebo lék přimíchejte k chutnější stravě.

Slupky z cibule mají mnohé využití. Podpoří vaše zdraví, ale krásně vám obarví i kraslice.

Slupky, které běžně vyhazujete: Léčí, barví, nic nestojí a mají desatero využití

O tom, že je cibule královna kuchyně a zelenina, bez které se žádný kuchař neobejde, jistě není pochyb. Ale co cibulové slupky? Už naše babičky dobře věděly, že nás slupky z cibule mohou zbavit řady neduhů, fungují jako hnojivo a dají se s nimi krásně obarvit velikonoční kraslice. Způsobů využití cibulových slupek je ale mnohem víc. Víte, že vám slupky z cibule pomohou proti křečím v lýtkách, účinkují na nespavost, vyrážku a obarví vlasy? Pomohou i zlepšit imunitu, proto je rozhodně nevyhazujte.

Kopřivu coby léčivku používali lidé už v době bronzové.

Léčí močové cesty, cukrovku i vysoký cholesterol. Už ji můžeme hledat venku

Konečně nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva. K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy? Na rady jsme se zeptali lékárníka.

Je hodně důležité umět si vše časově naplánovat

Nechtěla úvěr. Na rozjezd Nebe v hubě si žena vydělala v kiosku na horách

Osud zavál pedagožku ze základní školy Jitku Šimůnkovou z Čankova na Karlovarsku do zcela jiného oboru. Kvůli péči o svou maminku přestala s učením. Krátké působení pro firmu zabývající se bylinnými směsmi a kořením jí ukázalo cestu, která ji dodnes naplňuje. Otevřením vlastní firmy Nebe v hubě si splnila svůj velký sen. Se svými čaji a dalšími výrobky sbírá i řadu ocenění.

Heřmánkový čaj

Špatně spíte? Nápoje, které vám pomohou spát jako dudek a ráno být jako rybička

Problémy s usínáním nebo častým probouzením během noci má mnoho lidí. Než ale začnete uvažovat o lécích na spaní, zkuste dát šanci přírodě a nápojům, které vám pomohou. Popíjení heřmánkového čaje při čtení pěkné knihy nebo koupel s vůní levandule vám pomohou uvolnit se a připravit se na spánek. Co tedy večer pít, abyste spali dostatečně dlouhou dobu bez přerušení? Kdy pít naposledy, abyste v noci nemuseli běhat na záchod a jakým nápojům se určitě vyhnout?

Tea tasting v Havířově

Žáci z ISŠ ve Slavkově se zúčastnili soutěže v degustaci čaje. Získali poznatky

Naši dva žáci z ISŠ Slavkov u Brna z oboru hotelnictví zavítali v úterý 20. února poprvé na soutěž na střední školu HOA a VOŠ Havířov. Zapojili se do kategorie Tea tasting, což znamená degustaci čaje. Soutěž měla dvě kola a přinesla studentům výzvu poznat a rozpoznat různé druhy čajů při slepé degustaci, kde museli identifikovat pět z deseti připravených čajů pouze podle chuti a aromatu.

Jednou z bylin, které můžete pěstovat na balkoně a které pomáhají v boji se zdravotními problémy, ale i s  přebytečnými kilogramy, je bazalka.

Roste za oknem, má antioxidační účinky a čaji z jejích listů se říká tekutá jóga

V Indii ji uctívali jako posvátnou rostlinu, ve starém Římě bazalku považovali za koření lásky. I když ji možná berete jen jako aromatickou bylinku používanou běžně v kuchyni, dokáže si poradit s řadou zdravotních problémů. Bazalka je silný antioxidant a patří mezi nejlepší protizánětlivé byliny. Chrání cévní buňky před poškozením volnými radikály. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů a brání i hromadění špatného cholesterolu.

Mocným pomocníkem při nachlazení může být horký nápoj, kterých v lékárně najdete spoustu

Dejte pozor na léčivé horké nápoje. Hrozí i předávkování, varuje holka z lékárny

Doba nachlazení a chřipek je v plném proudu. Jedním z poměrně spolehlivých úlevných léčivých přípravků jsou horké nápoje. Ty pomohou snížit horečku a podle další přidané účinné látky třeba i přispějí k uvolnění rýmou ucpaného nosu. Farmaceutická asistentka Martina Lachnittová vysvětluje, že mají i stinnou stránku. Při špatném užívání totiž mohou ohrozit zdraví.

Léčivé vlastnosti heřmánku i jeho vliv na krásu znali lidé už před tisíciletími

Trápí vás nespavost nebo špatné zažívání? Zkuste ten nejobyčejnější a levný čaj

Krásná uklidňující vůně a příjemná chuť, to je heřmánkový čaj. Pije se od pradávna, protože lidé věděli, že prospívá jejich zdraví. Heřmánkový čaj pomáhá při kašli, rýmě, nachlazení i zažívacích potížích. Heřmánek také zlepšuje stav pokožky, hojí rány a uklidňuje pocuchané nervy. Léčivé účinky heřmánku se v současné době staly předmětem vědeckých výzkumů, které odhalily, že může pomáhat i diabetikům a onkologickým pacientům. Na co je dobrý heřmánkový čaj? Jak často se může heřmánkový čaj pít? A má heřmánkový čaj nějaké nežádoucí účinky?

Ledviny samy o sobě nebolí, protože nejsou inervovány.

Ani čaj na odvodnění, ani ledvinový pás. Nefrolog dává tipy, jak ledviny chránit

Ledviny by si měl opatrovat každý, ale moc se nám to nedaří. Podle statistik v Česku trpí jejich chronickým onemocněním každý desátý člověk, což je zhruba milion Čechů. Jak poznat, že ledviny nefungují dobře a jaká bolest nás na to upozorní? Zachrání ledviny speciální odvodňovací přípravky, nošení ledvinových pásů, nebo užívání vitaminů? Otázky zodpověděl náš přední nefrolog Ondřej Viklický.

Pampeliška neboli smetánka lékařská je léčivá rostlina, která se v bylinkářství využívá úplně celá

Roste všude. Pomůže vám zhubnout, sníží chuť na sladké a zbaví i přebytečné vody

Na trávníku vás sice nepotěší, ale jinak je pampeliška pro naše zdraví téměř zázračná bylinka, která nám navíc pomůže zhubnout. Snižuje totiž hladinu cukru v krvi a tím i chutě na sladké. Pampeliška nebo také smetanka lékařská je přírodní antioxidant, zmírňuje nadýmání a podporuje trávení. Díky svým diuretickým vlastnostem také pomáhá odstranit přebytečnou vodu z těla.

Medů je mnoho variant – květový, luční, lesní, pastovaný... Ale kvašený mezi ně nepatří.

Zkažený med poznáte na první pohled i podle vůně. Jak zabránit jeho zkvašení?

Zlatá barva a sladká vůně jsou pro med typické. Někdy se ale může stát, že otevřete sklenici, abyste si osladili čaj a překvapí vás nepříjemný odér a podivná konzistence oblíbeného přírodního sladidla. Přitom se o medu říká, že se může skladovat roky, aniž by se zkazil. Jak zkažený med poznat, co dělat se zkvašeným medem a jak nejlépe med skladovat, aby vydržel čerstvý co nejdéle?

Kopřivový čaj pomáhá při léčbě mnoha neduhů, a navíc brání přejídání a ukládání tuku.

Na dotyk je nepříjemná. Léčí však řadu neduhů, detoxikuje a podporuje hubnutí

Když se s touto rostlinou setkáte v přírodě, moc radosti vám to nepřinese. Kopřiva je žahavá a místo, kde se dotkla kůže, nepříjemně pálí. To všechno však vyvažují její neobyčejné léčivé schopnosti. Mimo jiné podporuje přirozenou imunitu organismu, prospívá kloubům, zmírňuje únavu a má detoxikační schopnosti. A k tomu je i velkým pomocníkem při hubnutí. Jak připravit kopřivový čaj? Jak často pít čaj z kopřivy? A jak kopřiva funguje při hubnutí?

Jeden z návštěvníků, který v současných mrazech zašel do nízkoprahového denního centra pro osoby bez přístřeší v Chomutově.

Noc v garáži, v centru čaj. Bezdomovci v Chomutově se snaží uniknout mrazu

Z hrnků na stole se kouří, vedle jsou jogurty, sýr a v ošatkách nakrájený chleba a vánočka. Dva muži a žena si mlčky připravují snídani a spokojeně vstřebávají teplo ve vyhřáté kuchyňce. Mrazu si v posledních dnech užili dost. Jsme v nízkoprahovém denním centru pro osoby bez přístřeší v Chomutově.

Fenykl a čaj z fenyklových semen pomáhají s trávením a hubnutím.

Nakopne metabolismus a reguluje tuk v krvi. Pomůže i s trávením a hubnutím

Rozhýbat sebe i zpomalený metabolismus po vánočních svátcích a zbavit se nadbytečných kil patří k novoročním předsevzetím mnoha z nás. Pokud dáváte před drahými přípravky slibujícími zázraky přednost přírodní cestě a bylinkám, zkuste vsadit na fenykl. Tahle zelenina totiž dokáže mnoho. Semena fenyklu jsou bohatým zdrojem vlákniny, antioxidantů a minerálů, které jsou důležité pro spalování tuků. Fenykl pomáhá při nadýmání, potížích s trávením, ale i při kašli, průduškových problémech a astmatu.

Dobrým prostředkem proti nadměrnému zadržování vody v těle je březový čaj, který má příznivé diuretické účinky

Jak zahájit hubnutí? Začněte léčivým čajem na odvodnění a detoxikaci

Chcete začít letošní rok dobrým předsevzetím a zhubnout? Zkuste tento proces odstartovat odvodněním a detoxikací organismu. Je řada metod, jak odvodnit organismus, ale pokud se chcete spolehnout na přírodní produkty, zvolte březový čaj, který má příznivé diuretické účinky. Jak zbavit tělo přebytečné vody? Jak uvařit březový čaj? A jak bříza prospívá zdraví?

Jednou z cest, jak se zbavit přebytečných kilogramů a současně ozdravit svůj organismus, je pití vody s jablky a skořicí.

Provoněná silná dvojka pomůže s detoxem i s hubnutím. A navíc si pochutnáte

Po veselém hodování, které doprovází závěr prosince, přicházejí lednové výčitky svědomí. Vánoční a silvestrovské dobroty už jsou sice minulostí, ale váha nám je stále připomíná. Jednou z cest, jak se zbavit přebytečných kilogramů a současně ozdravit svůj organismus, je pití vody s jablky a skořicí, nebo jablečného skořicového čaje. Nejen že vám pomohou zbavit se toxinů a zhubnout, ale navíc výborně chutnají. Jak připravit jablečnou skořicovou vodu? Jak jablečná skořicová voda pomáhá s hubnutím? A jak uvařit jablečný skořicový čaj?