Zlatá barva a sladká vůně jsou pro med typické. Někdy se ale může stát, že otevřete sklenici, abyste si osladili čaj a překvapí vás nepříjemný odér a podivná konzistence oblíbeného přírodního sladidla. Přitom se o medu říká, že se může skladovat roky, aniž by se zkazil. Jak zkažený med poznat, co dělat se zkvašeným medem a jak nejlépe med skladovat, aby vydržel čerstvý co nejdéle?
Když se s touto rostlinou setkáte v přírodě, moc radosti vám to nepřinese. Kopřiva je žahavá a místo, kde se dotkla kůže, nepříjemně pálí. To všechno však vyvažují její neobyčejné léčivé schopnosti. Mimo jiné podporuje přirozenou imunitu organismu, prospívá kloubům, zmírňuje únavu a má detoxikační schopnosti. A k tomu je i velkým pomocníkem při hubnutí. Jak připravit kopřivový čaj? Jak často pít čaj z kopřivy? A jak kopřiva funguje při hubnutí?
Z hrnků na stole se kouří, vedle jsou jogurty, sýr a v ošatkách nakrájený chleba a vánočka. Dva muži a žena si mlčky připravují snídani a spokojeně vstřebávají teplo ve vyhřáté kuchyňce. Mrazu si v posledních dnech užili dost. Jsme v nízkoprahovém denním centru pro osoby bez přístřeší v Chomutově.
V mrazivých dnech nezapomínají v Klatovech na lidi bez domova. Městská policie je objíždí a nabízí jim horký čaj a podává informace, kde se mohou před mrazy schovat. Ne každý chce ale služby využít.
Rozhýbat sebe i zpomalený metabolismus po vánočních svátcích a zbavit se nadbytečných kil patří k novoročním předsevzetím mnoha z nás. Pokud dáváte před drahými přípravky slibujícími zázraky přednost přírodní cestě a bylinkám, zkuste vsadit na fenykl. Tahle zelenina totiž dokáže mnoho. Semena fenyklu jsou bohatým zdrojem vlákniny, antioxidantů a minerálů, které jsou důležité pro spalování tuků. Fenykl pomáhá při nadýmání, potížích s trávením, ale i při kašli, průduškových problémech a astmatu.
Chcete začít letošní rok dobrým předsevzetím a zhubnout? Zkuste tento proces odstartovat odvodněním a detoxikací organismu. Je řada metod, jak odvodnit organismus, ale pokud se chcete spolehnout na přírodní produkty, zvolte březový čaj, který má příznivé diuretické účinky. Jak zbavit tělo přebytečné vody? Jak uvařit březový čaj? A jak bříza prospívá zdraví?
Po veselém hodování, které doprovází závěr prosince, přicházejí lednové výčitky svědomí. Vánoční a silvestrovské dobroty už jsou sice minulostí, ale váha nám je stále připomíná. Jednou z cest, jak se zbavit přebytečných kilogramů a současně ozdravit svůj organismus, je pití vody s jablky a skořicí, nebo jablečného skořicového čaje. Nejen že vám pomohou zbavit se toxinů a zhubnout, ale navíc výborně chutnají. Jak připravit jablečnou skořicovou vodu? Jak jablečná skořicová voda pomáhá s hubnutím? A jak uvařit jablečný skořicový čaj?
Skromné a snadné vánoční cukroví voní hřejivým zimním kořením. Madlenky upečete za chvilku. Skvěle se hodí k čaji i ke kávě. Tento recept je vhodný i pro ty, co kvůli alergii nemohou jíst cukroví s ořechy. Jak udělat madlenky bez ořechů? A jak bez ořechů připravit vanilkové rohlíčky?
Stalo se už tradicí, že každý rok zpříjemňuje adventní neděle ve Slavičíně vánočně ozdobená hasičská Avie. Projíždí uličkami města, z reproduktorů zní vánoční koledy a na pravidelných zastávkách nabízí svařák, čaj a hlavně dobrou náladu.
Co si většina lidí představí, když se řekne dýmkárna? Asi velmi málo osvětlený prostor s orientální výzdobou, kde zákazníci sedí na koberci, pijí čaj a kouří vodní dýmku. Toto pojetí čajovny ale v Ostravě ustupuje do pozadí a objevují se barové dýmkárny.
„Ve kterém jsi měsíci?“, „Tak kdy to čekáte?“… Ať muž nebo žena, člověk s nafouklým břichem, se občas stává terčem vtípků, protože jeho bříško připomíná to těhotenské. Ve skutečnosti je však nafouklé břicho velmi nepříjemný problém, který trápí asi dvacet procent populace. Lidé, které postihl, se necítí dobře a někdy mohou mít i velké bolesti. Příčinou může být dietní chyba nebo nesprávné stravování, ale pokud problém přetrvává, může signalizovat také vážné zdravotní potíže. Proč máme nafouklé břicho? Které potraviny způsobují nafouklé břicho? A jak nafouklému břichu předejít?
Zima přináší spolu s nevlídným počasím i častá nachlazení, rýmu, kašel a různé nemoci horních cest dýchacích. V posledních letech nás trápí také zrádný covid. Každá rada, jak zmírnit příznaky a průběh nemocí, je dobrá. Zkuste si připravit čaj ze zázvoru, kurkumy, cibule a medu. Když se účinky těchto téměř zázračných ingrediencí spojí, přinesou organismu úlevu a našemu dýchacímu ústrojí dodají sílu. Jak čaj ze zázvoru, kurkumy, cibule a medu působí na naše tělo? A jak ho připravit?
Za překyselení organismu si můžeme svým nezdravým jídelníčkem, pitím slazených nápojů a stresem, ve velké míře sami. Zažívací potíže, časté pálení žáhy, únava a bolesti hlavy jsou jen některé z příznaků, které s acidózou, tedy stavem překyselení organismu, souvisí. Co všechno ho způsobuje a co na překyselení organismu pomáhá? Které potraviny jsou zásadité a jak nám mohou pomoci bylinky?
Bylinu, kterou jsme dnes vybrali, všichni jistě moc dobře znáte. Řeč je o majoránce, kterou většina z nás používá především k dochucování pokrmů. Věděli jste ale, že se z ní dá připravit i léčivý čaj? Jeho chuť i aroma má uvolňující efekt, pomáhá při nachlazení, chrání játra, ale zpomaluje i projevy stárnutí. Jak čaj z majoránky uvařit a čím je majoránka sama o sobě tak přínosná?
Zatímco řešíme nedostatek penicilinu v lékárnách, jedno velmi účinné přírodní antibiotikum máme doma v kořence. Aromatickou dobromysl neboli oregano známe spíše jako koření, které dodává ráz středomořské kuchyni, ale vedle toho nám může pomoci při překvapivě velké řadě zdravotních problémů. A nejen fyzických – jak už název napovídá, dobromysl má schopnost bojovat i s chmurami a zlepšovat náladu. Nenápadná bylinka je doslova malý zázrak. Na co všechno je oregano dobré? A jak oregano používat?
Tmavé kruhy pod očima jsou často varováním našeho těla, že si dopřáváme příliš málo spánku. Někdy se však tento kosmetický problém stává vážným zdravotním rizikem, nebo spíše jeho vnějším projevem. Pro úspěšnou léčbu je vždy potřeba určit, co tmavé kruhy pod očima způsobuje. Někdy nás totiž může tělo tímto způsobem varovat, že nám hrozí selhání jater či trpíme jinou vážnou chorobou. Co ale na kruhy pod očima zabírá a jak se jich zbavit?
/TÉMA DENÍKU/ Na příjemnou předvánoční atmosféru se chystají lidé, kteří si oblíbili akci Česko zpívá koledy s Deníkem. Letos se na různých místech Hodonínska potkají ve středu 13. prosince. Zpívat se bude například v Dubňanech, Lužicích či Tvarožné Lhotě.
Špatně se vám usíná, cítíte se vyčerpaní a bolest hlavy, úzkost či depresivní nálada vás přepadají čím dál častěji? S tím vám může pomoci meduňka. Obyčejná bylinka, ze které si před spaním uvaříte čaj. Je nejen léčivý, ale i výborně chutná. Meduňka vám nejen zklidní nervy a navodí příjemný spánek. Meduňkový čaj zmírňuje také žaludeční problémy a působí příznivě při bušení srdce a srdeční arytmii. Cena balení meduňkového čaje se pohybuje kolem padesáti korun.
V sílu bylin věřili už naši předci. A stejně tak věděli, že využívat petržel a petrželovou nať pouze jako ozdobu na brambory by byla velká škoda. Jedná se totiž o bylinku, která je dobrá nejen na dekoraci talíře či do pomazánky, ale když si z petržele připravíte čaj, můžete shodit nějaké to kilo a pročistíte si pomocí síly přírody i své ledviny. Ovšem pokud už vaše ledviny nefungují správně, ruce pryč!
Prudký pokles teplot zacloumá s nástupem podzimu s imunitou i těch nejotrlejších otužilců. Sezóna rýmy, kašle a nachlazení, opakujících se viróz a poklesu imunity je zkrátka tady. Pokud se letos chcete vyhnout častým návštěvám lékárny, nakupte si dostatečné množství obyčejné suroviny – cibule. Tato zelenina vám pomůže zbavit se suchého kašle, rýmy, nachlazení a v kombinaci s medem si z ní připravíte léčivý sirup i čaj. Co vše cibule pomůže vyléčit?
/FOTOGALERIE, VIDEO/ U příležitosti zakončení hlavní návštěvnické sezony se v sobotu 21. října od 10 do 17 hodin na Kačině uskuteční pátý ročník Zámeckého čajování. Hosty čekají receptury z doby, kdy zámek vlastnil rod Chotků, čaje z bylinkové zahrady, sušenky, pomazánky a plno dalších dobrot. Chybět nebude prezentace plodů (nejen) ze zámeckých zahrad.
Když vám začnou selhávat ledviny, jedním z prvních příznaků může být nedostatek energie, neutišitelná únava i vysoký krevní tlak. Pročištění tohoto životně důležitého orgánu pak může být prvním krokem k jejich uzdravení. Pomoci detoxikovat ledviny vám může pampeliškový kořen, který není těžké najít ani vykopat. Na jeho sběr je nyní správný čas, protože na podzim obsahuje ty nejcennější látky. Káva z něj vás postaví na nohy, a to i bez obsahu kofeinu.
/FOTO, VIDEO/ Oblíbenou podzimní akci Festival kávy, čokolády a čaje hostil boleslavský Dům kultury v sobotu 14. října. Návštěvníky čekala nabídka od různých kaváren, cukrářských mistrů i hudební vystoupení.
/VIDEO/ Nejlepší firma Jihomoravského kraje voní bylinkami a kořením. Výrobu čajů ze surovin z ekologického zemědělství se zážitkovými exkurzemi v podání čejkovického Sonnentoru umístili porotci na nejvyšší, zlatý stupínek PwC Firmy roku 2023 na jižní Moravě. „Z celého slavnostního večera jsem získal novou energii do podnikání. Zároveň je to odměna za dlouhodobou práci a za vytrvalost,“ řekl Deníku jednatel jihomoravské firmy letošního roku, čejkovického Sonnentoru, Josef Dvořáček.
Zázvor by se dal popsat jako zázračný všelék, který uleví od chřipky, rýmy, nachlazení, horečky i bolesti a vyniká svým nezaměnitelným a lehce štiplavým aroma. V těchto dnech nám nejlépe prospěje v podobě zázvorového čaje, při jehož přípravě je však potřeba dát si dobrý pozor, abyste mu nevědomky neubrali na síle. Jaký má zázvor vliv na zdraví, jak připravit zázvorový čaj, proč zázvor neloupat a jaké množství zázvoru vám může uškodit?
Kdo okusil tyto extrémně trpké plody, na jejich chuť nikdy nezapomene. Řeč je o trnce obecné, která nepotřebuje dlouhé představování. To ale není důvod, proč bychom neměli její léčivé plody na podzim sbírat. Kromě šípků, černého bezu či hlohu totiž patří mezi rostliny, které před zimou probudí imunitní systém, ale navíc i podpoří vaši snahu zhubnout pár kilo. Co vše se z trnek dá připravit, kdy je sbírat, jak poznat, že jsou zralé a jak připravit trnkový čaj či víno?
Před 30 lety začali v Sonnentoru v Čejkovicích u Hodonína vyrábět voňavé bylinkové čaje v bio kvalitě. Nadšení pro bylinky, ekologické hospodaření a udržitelnost odráží i firemní motto Tady roste radost.
Mursalský čaj je lahodný nápoj, jehož léčivé účinky jsou ohromující. Léčí kašel, bolesti žaludku, snižuje krevní tlak a posiluje srdce i imunitu. Příznivě působí při onemocnění jater a ledvin. Říká se mu také čaj dlouhověkosti. Připravuje se z rostliny, která roste pouze na některých místech pohoří Rodopy, sahajícího od Bulharska přes Řecko až do Turecka. Koupit ho ale můžete i u nás.
Chcete udělat něco pro své zdraví, posílit imunitu, pročistit krev, detoxikovat tělo a zahnat podzimní depresi? S tím vším vám pomůže kopřiva. Ale pospěšte si, poslední šanci na její podzimní sběr máte právě teď. Víte, na co všechno je dobrá kopřiva a jaké látky obsahuje? Kdy se dají kopřivy sbírat a jak je správně sušit, aby neztratily vitamíny? A víte také, kdy pít kopřivový čaj? Máme pro vás návod, jak si ho správně připravit a také, jak si udělat macerát a na co ho používat.
Podzim je tu a s ním i všudypřítomná rýma. Nejeden z nás se potýká s ucpaným nosem. Přitom řešení, jak se rychle a účinně zbavit rýmy, je nasnadě. Stačí si domů pořídit pomocníka, který vás zbaví smrkání velice jednoduše a budete ho mít vždy připraveného k použití. Řeč je o léčivce s příslušným názvem rýmovník, kterou byste si ale měli obstarat už teď. I když je rostlina rýmovníku poměrně snadno k dostání, neměla by se přenášet chladem, uškodil by jí. Vypravte se proto pro ni co nejdříve, vydrží vám i několik let.
Hloh se svými výrazně červenými plody patří k rostlinám, které krášlí podzimní přírodu. Kromě hezké podívané však malé červené hložinky nabízejí také zajímavé léčivé účinky: prospívají srdci, krevnímu oběhu, tlaku i zjitřeným nervům a pomáhají proti nespavosti. A v podzimním a zimním nečase vás určitě potěší a povzbudí i chuť hložinkové marmelády, čaje, likéru či vína. Jak hloh sbírat a užívat?
Sto třicet kilogramů zelených čajů původem z Vietnamu zastavila na cestě k zákazníkům potravinářská inspekce. O zásahu u jednoho z obchodníků působících v areálu tržnice SAPA v pražské Libuši informoval mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. S upřesněním, že podle laboratorního zkoumání pět šarží čajů značky Tan Cuong Hoang Binh obsahovalo koktejl až šesti pesticidních látek v nadlimitním množství. Inspektoři na to přišli v rámci průběžných kontrol potravin z dovozu.
Na co všechno jsou dobré šípky? Lesklé červené plody mají neuvěřitelné množství léčebných účinků. Organismu prospívají díky vysokému obsahu vitamínu C při nachlazení, rýmě i covidu. Navíc ale pomáhají při ucpávání cév. Bylo také prokázáno, že šípek zabraňuje růstu nádorových buněk u rakoviny tlustého střeva, prsu, plic, děložního čípku a primární rakoviny jater. Šípky také posilují imunitu, mají omlazující účinky a zabraňují hromadění tuku v tkáních. Jak je zpracovat?
Semínka kmínu jsou běžnou součástí naší kuchyně. Kromě ochucení pokrmů však nabízejí daleko více. Pokud chcete zhubnout pár kilogramů, může vám značně pomoci nápoj z obyčejného kmínu. Kmínový čaj vás zbaví břišního tuku a pomůže i s nadýmáním. Má příznivý vliv na zdraví střev a zrychluje metabolismus. Stačí pár týdnů a kila půjdou dolů. Kmínový čaj je bezpečný, ale pozor - neměly by ho pít těhotné ženy.
„Jaký čaj je dobrý na srdce?“ a „Jaké bylinky na srdce?“. Tyto dvě věty lidé často zadávají do internetových vyhledavačů. A není divu. Kardiovaskulární onemocnění totiž patří k nejčastějším příčinám úmrtí. K tomu, abyste snížili riziko srdečního selhání a onemocnění, vám opravdu mohou pomoci některé bylinky. Kde bylinky prospěšné našemu srdci rostou, v jaké formě se užívají a mohou vám při špatném dávkování víc ublížit, než pomoci?
Tou největší výsadou žen je možnost (nikoli povinnost!) přivést na svět nový život. S tím ale bohužel souvisí i řada ženských problémů. Menstruační potíže, gynekologické záněty i trápení, když se otěhotnět nedaří, jsou jen některé z nich. Naštěstí má Matka příroda v záloze bylinky, které umí významně pomoci. Jaký čaj pomáhá při menstruaci? A kdy zabere žebříček?
/ROZHOVOR/ Bydlí v Praze, ale hodně času tráví v Přílepech, malé vesničce na Rakovnicku, kde si s manželem před čtyřiceti lety pořídili chalupu. Marcela Krčmářová tam v roce 2003 založila sportovní klub Koutek, který je vyhledávaným cílem lidí ze širokého okolí. Letos vyšla její první kniha, román Horký čaj s mlékem.
Kdo by to neznal. Ležíte si na pláži, slunce pálí, ráno jste se namazali, a tak jen relaxujete. Posloucháte přitom šumění moře a necháváte sluneční paprsky, aby dělaly, co mají a vy jste se mohli po dovolené pochlubit krásným opálením. Jenže ouha, po příchodu domů zjistíte, že vaše záda úplně hoří. Jak se vypořádat se spáleninami od sluníčka, jak dlouho se hojí spálení od slunce a co je na spáleniny nejlepší?
Vietnamci druhé generace, kteří se narodili v Česku, objevují svou rodinnou historii a šíří povědomí o vietnamské kultuře. Jejich rodiče často přicházeli do Československa na dočasný pobyt jako učni, studenti nebo dělníci. Postupně se zde však usadili a vynikli v mnoha odvětvích. Mapováním rodinných příběhů chtějí mladí zástupci této komunity docílit vzájemného sblížení obou kultur.
Vytrvalou bylinku s veselými žlutými kvítky znali a využívali lidé odnepaměti. Považovali ji za všelék a dokonce za ochranu proti zlým duchům. Nejnovější vědecké výzkumy řepíku lékařského daly našim předkům zapravdu. Řepík jako přírodní antibiotikum pomáhá léčit záněty v těle, zlepšuje trávicí funkce a kontrolu močového měchýře, zmírňuje menstruační potíže, léčí hlasivky i kožní problémy, zastavuje krvácení, detoxikuje tělo a posiluje zdraví vlasů a nehtů. Jediné, co se u řepíku nepodařilo prokázat, je ochrana proti zlým duchům.
Pokud by hlavním poznávacím znamením stroje času mělo být to, že vás dokáže přenést na jiné místo a do jiné etapy života, než právě teď jste, tak existuje. Jmenuje se levandule. Stačí jedno přičichnutí, a rázem se ocitnete na dovolené ve slunném Středomoří. Kouzel však umí tato úžasná bylinka mnohem víc. Jaké obsahuje účinné látky? Se kterými obtížemi umí zatočit? A jaké vlastně existují možnosti využití levandule? To se dozvíte v tomto článku.
První vlna letních veder přišla už v červnu a naši touhu po krásném letním počasí vrátila zpět do reality. Rozpálené ulice, domy a byty jsou nejen nepříjemné, ale pro starší a nemocné lidi i nebezpečné. Hlavním cílem se stalo co nejúčinnější ochlazení vlastního organismu i okolního prostředí. Jak s vedrem bojovat? Sázka na ledové nápoje a co největší chlad z klimatizace může skončit urputnou angínou. Proti vedru uspějí jen rozumná opatření.
Čaj je vynikajícím nápojem, který podle studií může dokonce zachraňovat život. Jeho využití je ale mnohem širší než jen v péči o zdraví. Čaj jde využít dokonce i při mytí oken, také je užitečným lapačem pachů a ocení ho i pěstitelé rostlin.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
Možná už jste o tomto nápoji někdy slyšeli, možná ne. Řeč je o tekutině tmavé barvy zvané žížalí čaj. Pokud se vám při představě popíjení vymačkaných žížal dělá nevolno, můžete se uklidnit. Jedná se totiž o organické hnojivo, které získáte při vermikompostování a právě žížaly se na jeho vzniku dost podílejí. Nejedná se tudíž o nápoj pro vás, ale pro vaše rostliny.
São Miguel. Jeden z devíti vulkanických ostrovů na portugalských Azorech. Je to místo, které přírodou hodně připomíná Havajské ostrovy. Co dělat na ostrově São Miguel a kdy se jezdí na Azory? Nejlepší je tam kvůli počasí přijet v létě, kdy se teploty pohybují kolem příjemných 25 °C. Teplota vody v této části Atlantického oceánu dosahuje asi 22 °C. A je to i ideální místo k pozorování velryb.
I tento rok si Čajů fest přichystal mnoho ochutnávek čajů a jiných dobrot. Konal se v neděli v zahradě Českého rozhlasu Sever, šlo o desátý ročník. K mání bylo přes dvacet stánků s čaji a dalších stánků například s oblečením, keramikou a orientálním občerstvením.
Čaj může přinést velkou pohodu. Na druhou stranu příprava dokonalého čaje není lehká a je potřeba se řídit jasnými pravidly, jejichž dodržení se vyplatí. Na přípravu je dobré mít dvě ingredience a několik předmětů. Co tedy budete potřebovat?