Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Václav Vorlíček patří k velkým jménům české filmové tvorby. Tento známý režisér a scénárista zavítal také na padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně a se svými kolegy z branže ve čtvrtek oslaví v krajském městě osmdesátiny. „Do čeho jsem se pustil, tak se někdy více, někdy méně dařilo. Že bych se ještě do něčeho velkého pouštět chtěl, tak to už ne, poněvadž si na to nemůžu troufat v osmdesáti letech, které se mi blíží. Ještě nemůžu říkat hop neboť jsem se jich ještě nedožil. Až ve čtvrtek,“ řekl se smíchem filmový tvůrce.
Zlín – Václav Vorlíček patří k velkým jménům české filmové tvorby. Tento známý režisér a scénárista zavítal také na padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně a se svými kolegy z branže ve čtvrtek oslaví v krajském městě osmdesátiny.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Co se stane během jedné noci v penzionu, odkud se nechce rozverné slečně, která tam nemá co dělat? O tom je komedie Penzion pro svobodné pány. Milovníci skvělých českých filmů ji moc dobře znají s Josefem Abrhámem, Ivou Janžurovou a Jiřím Hrzánem v hlavních rolích.
Blanensko – Čtyři diváci v hledišti ztemnělého sálu. I pro takto malé obecenstvo promítají kina na Blanensku. Někdy musí představení pro malý zájem dokonce zrušit. Aby kina přežila, ročně do nich proudí z obecních pokladen sta tisíce korun. Jak dlouho je vydrží radní dotovat, to není jisté.
Karviná - Scéna POP přichystala v rámci Dnů Karviné 2010 (18. a 19. června) skutečné lahůdky – oblíbené sladkobolce No Name, doplní nádherní úleťáci MIG 21 v čele s výborným herce Jiřím Macháčkem za mikrofonem a písničkářský objev Tomáš Klus, který letos získal prestižní cenu Anděl.
Dalešice – Známé postavy z dnes již klasického filmu Jiřího Menzela Postřižiny se koncem června sjedou v dalešickém pivovaru. Důvodem setkání jsou nejen každoroční Postřižiské slavnosti, ale i kulaté výročí, které letos uplyne od natočení Postřižin.
Hradec Králové - /AKTUALIZOVÁNO/ Nevyplašte ho: „Je plachý, ztracený a navíc sám ve velkém městě.“ Tak občas promlouval k překvapeným kolemjdoucím doprovod nepřehlédnutelné plyšové postavičky, která v pondělí zkoumavě brázdila hradecké ulice.
Cannes/Praha - Přestože v hlavních soutěžních kategoriích mezinárodního filmového festivalu v Cannes není zastoupen žádný snímek z ČR, zástupci české kinematografie na přehlídce přesto chybět nebudou. Dva dny po oficiálním zahájení 63. ročníku festivalu, označovaného za největší podnik svého druhu na světě, byl v sobotu totiž otevřen pavilon Českého filmového centra, který představuje současný český film.
Mariánské Lázně – Skupina Photolab, jejichž píseň Funny z nově připravovaného alba se stala součástí soundtracku nového českého celovečerního filmu Dvojka, vystoupí v Mariánských Lázních
Česká Skalice – V České Skalici se tento týden natáčely některé scény k novému českého filmu Bastardi, jehož producentem a scenáristou je náchodský rodák Tomáš Magnusek. Kromě hvězd si v něm zahrají i místní.
Plzeň - Filmy, které zaručeně nikdy neuvidíte v běžném programu kin a možná ani na obrazovkách televize, bude od čtvrtka 29. dubna do neděle 2. května promítat kino v plzeňské Měšťanské besedě.
Praha – Na karlovarském filmovém festivalu se letos sejde tandem pánů Svěráků. Zatímco Zdeněk se zúčastní naší největší filmové akce se svým Centrem Paraple, jeho syn Jan přiveze do hlavní soutěže nový, animovaný snímek Kuky se vrací. Spolu s ním vybrali organizátoři do soutěže i další domácí film – 3 sezóny v pekle Tomáše Mašína. „Ne vždy se to povede, ale jsem ráda, že letos mohu tuto čerstvou novinku oznámit,“ komentovala účast dvou českých filmů v soutěži na včerejší tiskové konferenci umělecká ředitelka Eva Zaoralová.
Opava – Ani jsme se nenadáli a multižánrový festival Další břehy se blíží ke svému úspěšnému konci. Smutnit však netřeba. Ode dneška na vás čeká deset dní plných zajímavých kulturních akcí.
Praha /EXKLUZIVNÍ RECENZE/ - Alice Nellis je jedním z mála domácích filmařů, jejichž díla nesou jasný punc – jedinečnosti i kvality. Její filmy nejsou okázalou podívanou, zato mají své vnitřní kouzlo a pravdivost. Zdá se to jako klišé, ale tyhle dvě věci nejsou v českém filmu zrovna samozřejmostí. Vyhmátnout téma a odvyprávět je se vší autenticitou a až na dřeň, to se v čase sledovaných filmových zisků daří málokomu.
Praha - Cesta do hlubin študákovy duše, Pyšná princezna, Limonádový Joe, Ostře sledované vlaky nebo Markéta Lazarová a desítky, možná i stovky dalších filmů tvoří nedílnou součást českého kulturního dědictví. Zatímco vminulosti sloužila kprojekcím v kinech filmová kopie, vývoj digitálních technologií nastartoval vminulých letech novou éru ve filmovém průmyslu takovým tempem, že během několika let nebudou filmy vkinech pro diváky přístupné jinak než v digitální podobě. Ministerstvo kultury České republiky tak zareagovalo na Doporučení Evropské komise a odstartovalo proces digitalizace filmových děl.
Plzeň - Dopoledne se budou ve školách učit děti, ve večerních hodinách je v lavicích vystřídají jejich rodiče. Nenatáčí se však pokračování úspěšného českého filmu Marečku, podejte mi pero.
Ostrava – Na tři dny se zastaví Mezinárodní filmový festival Febiofest 2010 příští týden v kině Art Domu kultury města Ostravy. Od 14. do 16. dubna mohou zájemci zhlédnout pět pozoruhodných snímků.
Ostrava- Na tři dny se zastaví Mezinárodní filmový festival Febiofest 2010 příští týden v kině Art Domu kultury města Ostravy. Od 14. do 16. dubna mohou zájemci zhlédnout pět pozoruhodných snímků.
Břeclav /TIP NA VÍKEND/ - Tentokrát se pozvánka týká nového českého filmu Pouta, který můžete zhlédnout vpátek a sobotu od devatenácti hodin vbřeclavském kině Koruna.
Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Slovenský herec a režisér Martin Huba bývá někdy v Čechách víc než doma. Natáčí tu filmy, režíruje divadlo, navštěvuje České lvy, sbírá nominace. Letos měl dvě – za 3 sezóny v pekle a Kawasakiho růži. Teď byl hostem Febiofestu. S hercem a režisérem Martinem Hubou jsme si povídali o Febiofestu, fízlech a bolševické zhovadilosti.
Planá - Do českých kin zamířil nový český film režiséra Zdeňka Trošky Doktor od Jezera hrochů. V úterý se dílo promítalo v plánském kině, kde jej Troška sám uvedl. Promítání pak bylo beznadějně vyprodané několik dní dopředu. S sebou režisér přivezl i herce Jaroslava Šmída nebo pomocného režiséra Marka Kališe.
Pardubice – Slavnostní zahájení pardubické části prestižní filmové přehlídky Febiofest, které se uskuteční ve středu 7. dubna od dvaceti hodin v multikině CineStar v prostorách Obchodního centra Grand, obstará nový český film uznávané mladé režisérky Alice Nellis s názvem Mamas & Papas.
Uherské Hradiště - Název Kulový blesk nese legendární český film pojednávající o nebývalých potížích několika rodin při stěhování. Patrně si na děj snímku brzy vzpomenou také nájemníci „mrakodrapu“ v Uherském Hradišti.
Moskva/Tachovsko - Jako studentka Lomonosovovy univerzity poznává Rusko a jeho hlavní město Moskvu. Sledujte s námi, co studentku potkává na cestách a s čím vším se setkává. Vypráví Lucie Vinterová
Nový Bor – Nový český film Doktor od Jezera hrochů vyprodal novoborské kino. Na slavnostní premiéru přijel režisér Zdeněk Troška, který je už takovým patronem novoborského kina. Vždy, když natočí nový film, přijme pozvání do sklářského města.
Hulení u nás nemá vybudovanou pořádnou tradici, zazní v legendárním dialogu dnes již kultovního českého filmu Samotáři. Jenže film je starý deset let a za tu dobu se situace u nás k nepoznání převrátila.
Prostějov /FOTO/ – Film pro nevidomé promítali v úterýdopoledne v prostějovské knihovně. Titul Co je vám doktore? se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli dokázal slušně zaplnit promítací místnost.
Bezvěrov - Tentokrát jsme zavítali do severoplzeňského Bezvěrova. Spolu s dalšími deseti vískami tvoří jeden samosprávný celek, kde je už 20. rokem starostou Vlastimil Hlavatý. Po dobu, co stojí v bezvěrovském čele, se snaží posouvat obec kupředu.
New York - Česká animovaná pohádka Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? režiséra Jiřího Barty uspěla na Newyorském mezinárodním festivalu filmů pro děti. Dětští diváci jej zvolili nejlepším celovečerním snímkem v konkurenci 12 filmů z celého světa. ČTK o tom informovala Irena Kovářová, která se v New Yorku dlouhodobě věnuje propagaci české kinematografie.
Jihlava – Už několik let objíždí místa, která většina lidí sice zná, ale pořádně neví, kde vlastně jsou. Jihlavský novinář Radek Laudin v těchto dnech vydává již druhou knihu, která čtenáře provede po místech, na nichž se točily české filmy. Tentokrát se zaměřil na pohádky.
Praha /EXKLUZIVNÍ RECENZE VEČERA/ – Příběh lásky, strachu a cti v době heydrichiády – čili Protektor: to je nejlepší český film loňska. V sobotu tak rozhodla Česká filmová a televizní akademie. Prestižní domácí filmová soutěž měla obvyklý průběh. Akademici však některé zajímavé snímky pominuli – protože je neviděli…
Jizerské hory /FEJETON/ - Úrazů hlavy na svazích neustále přibývá. Horská služba opakovaně varuje před jízdou bez ochranné přilby. Podle záchranářů by měla být povinná.
Pelhřimov – Obyvatelé Pelhřimova vděčí za digitalizaci kina především jeho vedoucímu Zdeňku Ziemanovi. Návštěvníci se podle něj mohou v nejbližší době těšit na tři trojrozměrné filmy.
Kyjov – Nejen milotický zámek se objevuje s oblibou v záběrech českých filmů. Občas filmaře přiláká i některá z lokálních železnic. Stalo se tak v Četnických humoreskách nebo seriálu Návštěvníci.
Velké Němčice– Čtyři dětské filmy na čtyři všední odpoledne. Takový je program ve velkoněmčičském kině, kde se od úterý koná další pokračování Dětského filmového festivalu.
Zlínský kraj /SKÓRE DENÍKU/ - "Pane řediteli, kdybyste se neurazil, tady jsem si dovolil… Pár švestiček z naší zahrádky…" Památná věta z legendárního českého filmu Marečku, podejte mi pero. V případě dnešní ankety převedena ze školních lavic do zaměstnání. Máte v práci kolegy "Hujery"?
Sádek – Alkohol podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoliv množství, je památná věta ze známého českého filmu. Stejným heslem se budou tuto sobotu řídit i návštěvníci Vinařského a kulturního centra Sádek.