
Ostravští bezdomovci mají svého praktického lékaře. Eviduje zhruba 1500 pacientů
Bezdomovci, osamělí důchodci, obyvatelé azylových zařízení, sociálně vyloučení… Takové cílové skupiny mají díky Armádě spásy (AS) vlastního praktického lékaře.
Bezdomovci, osamělí důchodci, obyvatelé azylových zařízení, sociálně vyloučení… Takové cílové skupiny mají díky Armádě spásy (AS) vlastního praktického lékaře.
Bezvládného a silně podchlazeného bezdomovce v úterý zachraňovala Horská služba z improvizovaného tábořiště nedaleko Těchorazi u Vyššího Brodu.
První oběť má letošní zima mezi bezdomovci v Děčíně. V noci z pondělí 1. února na úterý 2. února uhořela starší žena, která přebývala v bunkru na Staroměstském nábřeží. Předběžnou příčinou požáru je neopatrné zacházení s otevřeným ohněm.
Noclehárna společnosti SOPRE-CR se uzavřela světu, bezdomovci jsou v karanténě. Deníku to potvrdil ředitel Petr Čápek s tím, že jich je celkem 15 a u dvou je potvrzena nákaza Covid-19.
V Prunéřově je od ledna otevřená noclehárna a nízkoprahové denní centrum. Vyhledávané jsou od prvního dne.
Ublížení na zdraví s následkem smrti. To byl v loňském roce nejzávažnější trestný čin, který se stal na Litoměřicku. Případ si následně převzali krajští kriminalisté, kteří z napadení bezdomovce obvinili dva muže.
Jednou z pravidelných činností žďárských strážníků se stal dohled nad nošením roušek. Problém často zaznamenají v případě lidí bez domova. „Někteří roušky nenosí, jelikož je brzy znehodnotí,“ konstatoval šéf žďárské městské policie Martin Kunc.
Paní Jitka vykoukne z přístřeší stlučeného doslova ze všeho možného. Dřevo, hadry, plasty. Vybíhají její psi, jsou přátelští. Je pořádně zachumlaná, venku je už několik dní pod nulou. „Nějak to přežívám. Když je nejhůř, přitulím se s pejsky, ti mě zahřejí,“ říká žena bez domova. Jedna z těch, které z ulic a parků nevyžene ani extrémní počasí.
Přes neutěšenou epidemickou situaci zimní noclehárna pro bezdomovce v Benešově funguje bez přerušení dál i v lednu roku 2021. V souvislosti s covidem-19 ale platí pro pracovníky i klienty povinnost nosit roušku ve všech vnitřních prostorách domu služeb sociální prevence.
Mladá Boleslav ve čtvrtek 21. ledna poslala domů dalšího bezdomovce. Šlo o muže z Kutné Hory. Nemusel tedy cestovat nikterak daleko. Podle vedoucího odboru bezpečnosti a prevence kriminality Vladislava Krále se jednalo o člověka, který do Mladé Boleslavi přijel za prací.
Město Třeboň dlouhodobě řeší těžkou situaci bezdomovců. Radní města rozhodli, že jim poskytnou přístřeší.
Před Krajským soudem v Brně pokračovalo v pondělí druhé hlavní líčení v případu vraždy mezi bezdomovci v Jihlavě z loňského léta.
„Jsi doma?“ jakkoli zní tato otázka u stanu v lesíku u jedné z nejrušnějších silnic v Ostravě nepatřičně, odpověď je docela zarážející: „Jak hledáš Pavla, uchlastal se!“
Zip u stanu rozepíná ruka s pěknými hodinkami, načež vykládá do sněhu bytelnější zimní boty. Pak teprve vylézá samotný bezdomovec. „Martin…“ představuje se šestačtyřicetiletý ostravský rodák. A vymiňuje si, že okolnosti, za jakých se ocitl bez přístřeší, i podrobnosti o rodinných poměrech (děti přiznává), uvádět nebude.
Noví bezdomovci se po delší době ohlásili městskému úřadu ve Slavkově u Brna. „Celoročně jim pomáháme, tentokrát se sešli tři další. Nepochází pouze ze Slavkova, ale také z jeho okolí. Pokud se někdo ocitá v takové situaci, může informovat náš sociální odbor,“ potvrdila mluvčí města Veronika Slámová.
Zaměstnanci opavské Armády spásy se v zimních měsících rozhodně nenudí. V následujících dnech navíc slibuje předpověď počasí i pro Opavu velmi nízké teploty. Jak to tedy vypadá s kapacitou v noclehárnách, budou mít lidé bez domova kde složit hlavu?
Terénní pracovníci a také lidé z charitativních organizací mají v posledních dnech velmi napilno. Kvůli blížícím se silným mrazům připravují zázemí pro lidi bez domova, nízkoprahová denní centra by měla být otevřená i v noci. V Příbrami narychlo shánějí do centra dobrovolníky, jelikož větší část personálu je v karanténě.
Sníh a mráz vyhnaly lidi bez domova z jejich provizorních tábořišť. Alespoň noc touží většina z nich strávit v teple a suchu. Některá města nabízí pobyt v noclehárnách.
Lidé bez domova se stahují nejen do okrajových částí Plzně, řada z nich už nějakou dobu žije přímo v centru. Zima jim není, vybaveni jsou spacáky a někteří i přímotopy.
Lidé bez domova se stahují nejen do okrajových částí Plzně, řada z nich už nějakou dobu žije přímo v centru. Zima jim není, vybaveni jsou spacáky a někteří i přímotopy.
Desítky lidí bez domova v Brně využívají nocleháren nebo noční krizové pomoci. Teploty v příštích dnech klesnou pod nulu, zástupci center jsou připravení a z nedostatku lůžek obavy nemají.
Ve čtvrtek 7. ledna krátce před 10. hodinou dopoledne vyjížděli profesionální hasiči ze stanice České Budějovice k hořícímu přístřešku pro bezdomovce.
Lidem bez domova je v zimním období znovu k dispozici stan. Fungovat začal v Poplužním dvoře v noci z 1. na 2. ledna a možnost přespat zde využili tři muži, dva bezdomovci české národnosti a jeden Polák. Stejné obsazení zde bylo i další noc.
Během třech hodin řešili chrudimští strážníci hned třikrát problémy s jedním místním bezdomovcem. Nejdřív měl v marketu Billa „silným zápachem a hlasitými projevy obtěžovat zákazníky prodejny“.
/FOTO/ Redaktor Deníku navštívil komunitu bezprizorních lidí v Teplicích. Vyslechl řadu příběhů, jak se lidé dostali na ulici a jak se jim tam v této době žije.
/FOTO/ Redaktor Deníku navštívil komunitu bezprizorních lidí v Teplicích.
V úterý 5. ledna večer vyjížděli hasiči do centra Teplic. Hořel odpad v příbytku bezdomovců.
V jednom z opuštěných nádražních objektů vlakového nádraží v Příbrami bylo nalezeno v sobotu před osmou hodinou večerní mrtvé tělo. To našel bezdomovec, který se chtěl v budově skrýt před mrazem.
Areál bývalého pivovaru se má do několika let přeměnit na byty.
O štěstí může mluvit zhruba 60ti letý bezdomovec, kterého v úterý zachránili hasiči z hluboké šachty v Malešické spalovně.
Strážníci městské policie měli co dočinění s místním bezdomovcem, který se rozhodl strávit Štědrý den v čekárně železniční stanice. Výpravčí jim zatelefonovala o půl dvanácté s tím, že muž čekárnu znečišťuje, je slovně agresívní a odmítá prostor opustit. Jak strážníci po příjezdu zjistili, bezdomovec byl v mírně podnapilém stavu, orientován časem i místem, a tak ho z čekárny vykázali a dohlédli, aby odešel.
Sousedé se mi smějí a ptají se, proč se o ty zkrachovalce starám. Mně je srdečně jedno, co si o mě kdo myslí. Nikdo neví, co ho v životě potká, říká hostinský Petr Dočkal, který se letos ve své hospodě U Splavu ve Světlé nad Sázavou rozhodl po tři dny podávat sváteční oběd lidem bez domova.
"Sousedé se mi smějí a ptají se, proč se o ty zkrachovalce starám. Mně je srdečně jedno, co si o mě kdo myslí. Nikdo neví, co ho v životě potká," říká hostinský Petr Dočkal, který se letos ve své hospodě U Splavu ve Světlé nad Sázavou rozhodl po tři dny podávat sváteční oběd lidem bez domova.
Na radnici městské části Praha 1 rozhodně nepanuje před Vánocemi poklidná a přátelská adventní atmosféra. Na úterním jednání zastupitelstva se dokonce zastupitel a bývalý radní Petr Kučera (Zelená pro jedničku) pokusil – neúspěšně – odvolat starostu Petra Hejmu (STAN/My, co tady žijeme). Silná slova padala přímo na schůzi, Kučera se do Hejmy pustil i prostřednictvím sociálních sítí. Rozruch vzbudil především příspěvek týkající se změny návštěvního řádu Vrchlického sadů, tedy parku u pražského hlavního nádraží s přezdívkou „Sherwood“.
Pokud nejste opilý, pojďte dál. Kdosi za vás zaplatil noc v teple. Takové věty mohou slyšet chrudimští bezdomovci, kteří přijdou do městské ubytovny. „Daruj noc v teple“ je nový projekt, který právě nyní před Vánocemi může velmi potěšit nejen člověka bez přístřeší, ale i samotného dárce.
Kontejner stojí od středy v areálu Charity Litovel. Pořídilo jej město a do poloviny prosince v něm chce zprovoznit zázemí pro bezdomovce.
Koronavirová pandemie zasáhla do životů všech lidí. Z některých dokonce udělala bezdomovce. Jejich počet se za poslední dobu výrazně zvýšil. Potvrzují to terénní pracovníci, kteří se jim snaží pomáhat.
Posedávají s krabicovým vínem na lavičkách u Bečvy, ale popíjejí i v Pasáži nebo v okolí bývalého hotelu Strojař. Na kolemjdoucí v tom lepším případě jen pokřikují a zvou je na večírek, v tom horším jsou agresivní. Přerovští strážníci řeší nevhodné chování bezdomovců denně, a proto se radní od ledna rozhodli rozšířit seznam lokalit, ve kterých bude platit zákaz užívání alkoholických nápojů.
Bezdomovce čeká nejhorší období roku. Organizace Sopre CR, která se stará o lidi bez přístřeší v Chrudimi, přichází s projekty Daruj noc a Daruj vánoční úsměv lidem bez přístřeší.
Bezdomovce čeká nejhorší období roku. Organizace Sopre CR, která se stará o lidi bez přístřeší v Chrudimi, přichází s projekty Daruj noc a Daruj vánoční úsměv lidem bez přístřeší.
Bezdomovce čeká nejhorší období roku. Organizace Sopre CR, která se stará o lidi bez přístřeší v Chrudimi, přichází s projekty Daruj noc a Daruj vánoční úsměv lidem bez přístřeší.
Bezdomovce čeká nejhorší období roku. Organizace Sopre CR, která se stará o lidi bez přístřeší v Chrudimi, přichází s projekty Daruj noc a Daruj vánoční úsměv lidem bez přístřeší.
Velkou solidaritu projevili v minulých dnech obyvatelé Loun, kteří mezi sebou vybrali přes devadesát tisíc korun. A to ve sbírce na maringotku pro místního bezdomovce Jaroslava. Záměrem organizátorky sbírky Karly Dvořákové bylo přitom vybrat částku zhruba o polovinu nižší.
Čtyři lidé nedávno uhořeli v odstaveném železničním vagonu plném odpadků v odlehlé části brněnského dolního nádraží. Podle hasičů sloužil jako noclehárna pro bezdomovce. Bývalý náměstek brněnského primátora pro bydlení Matěj Hollan ve spojitosti s tragédií kritizoval, že se jedná o jeden z důsledků konce městského projektu ukončování bezdomovectví Housing first.
I letos bude pro bezdomovce z Mladé Boleslavi k dispozici vyhřívaný stan. Ten by měl přijímat klienty od 20.30 do 21.30 hodin, opustit ho je pak nutné do sedmé hodiny ráno.
Po deváté večer se od 28. října mohou venku pohybovat jen lidé jedoucí z práce nebo do ní, mířící do nemocnice nebo třeba lidé venčící své psy. Jenže vládní výjimka nepamatovala na skupinu lidí bez domova. Zákaz vycházení pro ně platí, při jeho porušení mohou vyfasovat pokutu až deset tisíc. Ale odkud mají (ne)vycházet, když nemají střechu nad hlavou?
Strážníci společně se záchranáři řešili další incident bezdomovců u tržnice.
V Jindřichově Hradci má město přichystané bytové prostory pro lidi bez domova, kam by je umístilo v případě karantény. Ve městě pobývá nyní 17 lidí bez domova.
Z ulice do práce. To, aby se o zaměstnání ucházel člověk žijící na ulici bez střechy nad hlavou, patří spíše k výjimkám. Přesto se to děje. Příkladem může být 44letý Jirka z Teplic.
Dvojice bezdomovců ve středu večer v Pardubicích netradičně zaměstnávala strážníky, kteří opilé muže zachraňovali ze silnic.