
Drogy a bezdomovci. Centru Ústí se místní vyhýbají, policie chce trvalou hlídku
Hlavní nádraží, ulice V Jirchářích, Hrnčířská ulice, Mírové náměstí a okolí nejsou podle obyvatel Ústí nad Labem místem, kam by se šli projít.
Hlavní nádraží, ulice V Jirchářích, Hrnčířská ulice, Mírové náměstí a okolí nejsou podle obyvatel Ústí nad Labem místem, kam by se šli projít.
Případ notně opilého bezdomovce, který ležel na chodníku u čerpací stanice v ulici Čsl. armády, museli minulý týden řešit strážníci v Krnově. Upozornila na něj obsluha benzinky. Při dechové zkoušce se městští policisté nestačili divit výsledku - 3,88 promile.
Recidivista, který v několika případech slovně i fyzicky napadl kolemjdoucí osoby, je opět v ulicích Hranic. Minulý týden byl odvezen do psychiatrické léčebny, odkud byl po víkendovém pobytu propuštěn. Obyvatelé Hranic jsou zoufalí. Vedení města nemá páky na to, jak se problematického muže zbavit.
Sedí na zastávkách, ve Stromovce, postávají u obchodních domů nebo jinde ve městě a žebrají. Bezdomovci nebo lidé, které lze za bezdomovce považovat, vadí některým obyvatelům Humpolce na Pelhřimovsku.
„Ten jed? Řekli nám, ať si dáme bacha. Mohlo se napít i nějaké děcko,“ rozpovídali se lidé bez domova, které chtěl otrávit muž z Moravského Berouna stíhaný pro vraždu i několikanásobné pokusy o ni, zakládání požárů, nedovolené ozbrojování a týrání zvířat. Do akce se zapojila i Charita. Pracovníci střediska pro lidi žijící na ulici vystřihli pochvalu policistům za jejich rychlou reakci. Podle dostupných informací se v Olomouci smrtící směsi nikdo nenapil.
Že podpálil les, to věděli. Ostatně se k tomu přiznal. Připisovali mu záhadné mizení koček v okolí. Ale vraždy? Pokus vytrávit bezdomovce v Olomouci? Lidé z Moravského Berouna, kteří „znali“ sedmačtyřicetiletého muže zadrženého kriminálkou, jsou v šoku. Z toho, co se ve středu dozvěděli o svém sousedovi, jim běhal mráz po zádech.
Že podpálil les, to věděli. Ostatně se k tomu přiznal. Připisovali mu záhadné mizení koček v okolí. Ale vraždy? Pokus vytrávit bezdomovce v Olomouci? Lidé z Moravského Berouna, které „znali“ sedmačtyřicetiletého muže zadrženého kriminálkou, jsou v šoku. Z toho, co se ve středu dozvěděli o svém sousedovi, jim běhal mráz po zádech.
Nová vyhláška Roudnice nad Labem míří proti lidem, posedávajícím s petkami a krabičáky u obchoďáku a na zastávkách. Podle insiderů se bezdomovci z centra můžou stáhnout z obav, že jim vezmou alkohol. Problém ale je, že nemají kam jít. A podle kritiků i to, že nařízení může zkazit piknik i „slušným“ lidem.
Hned dvakrát v rozmezí několika málo hodin vyjížděli v závěru května karlovarští strážníci k muži na vozíku, který se už velmi dlouhou dobu pohybuje v okruhu lidí bez domova i přes to, že mu byla opakovaně nabízena pomoc nízkoprahových a sociálních služeb.
Nejvyšší soud odmítl dovolání Romana N., který si odpyká dvanáct let za brutální napadení bezdomovce na jednom z dětských hřišť ve Znojmě. Muž později zemřel. Nejvyšší soud rozhodoval bez veřejného jednání. Výsledek ČTK řekla mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění není zatím dostupné. Spolupachatel Pavel V., který si vyslechl šestiletý trest, dovolání nepodal.
Další bivak bezdomovců a hromada odpadků hyzdily Mariánskou skálu. Než tam dorazili úředníci městského obvodu Severní Terasa v doprovodu městské policie z Ústí nad Labem.
/VIDEO/ Pražští policisté se snaží zlepšit problematickou situaci v okolí Anděla, kde jsou dlouhodobé problémy s drogově závislými a lidmi bez domova. Od dubna tam kromě každodenního zvýšeného dohledu a pravidelných bezpečnostních zásahů provádějí akci Pure (Čistý).
Surovým způsobem měl v olomoucké části Nové Sady běsnící mladík ubít k smrti 41letého muže. Olomoučtí policisté nyní zadrženého 24letého útočníka obvinili z vraždy.
Květiny, svíčky i osobní dárky přibývají na táborském vlakovém nádraží. Ve středu večer tady zemřel osmiletý chlapec. Údajně po výstřelu z pistole, nicméně policie konkrétní informace zatím nezveřejnila. Okolí místa, kde se tragédie stala, je dlouhodobě problémové. Lidé v Táboře opakovaně upozorňovali na to, že tu partičky mladistvých páchají různé delikty, časté jsou tu také zásahy proti bezdomovcům pod vlivem alkoholu.
Dvě objemné černé skládky v okolí ulice Lesní cesta v Ústí nad Labem. Ty dnes, ve čtvrtek 22. května, pod dohledem strážníků odklízeli alternativně odsouzení, kteří se svůj trest veřejně prospěšných prací odpykávají u městské policie, společně s klienty Oblastní Charity.
Osud bývalé školy v teplické Alejní ulici je v rukách firmy, která má stejného jednatele jako společnost vlastnící sousední obchodní centrum Galerie. V budově, která je v havarijním stavu, často hoří. Stahují se do ní bezdomovci a narkomani. Město nechalo před několika týdny dům zabezpečit. Primátor Jiří Štábl poté řekl, že incidentů se squattery ubylo.
Silně opilý bezdomovec odmítal odejít z obchodního domu v Třebíči. Strážníci ho převezli na záchytku v Jihlavě.
Zákaz žebrání a bivakování bezdomovců schválili v uplynulých týdnech ve dvou městech na severní Moravě - Bohumíně a Frýdku-Místku. Od nové obecně závazné vyhlášky si radnice slibují především bezpečnější a čistější veřejný prostor. Téma lidí bez domova dlouhodobě řeší také ve Zlíně, kde obdobná vyhláška funguje několik let.
Sokolov vyzývá dopisem radu Karlovarského kraje k tomu, aby se zabývala protialkoholní stanicí, kterou má město na svém území. Přináší to sebou řadu problémů, zejména ohledně bezdomovců, kteří tam po přespání zůstávají. Sokolov avizuje už dlouho, že záchytku na svém území prostě nechce. nyní bude čekat, jaké návrhy od Karlovarského kraje, popřípadě k tomu zřízené komise expertů, dostane.
Sluj vytesanou do Mariánské skály obsadila nová skupinka bezdomovců. Alespoň tak usuzují strážníci na základě toho, že v jeskyni přibývá odpadu. Předchozí skupinka toitiž odpad odnosila pryč.
Nejvíce nakažených lidí žloutenkou typu A zaznamenali hygienici ve Středočeském kraji a Praze. Kromě dětské populace se takzvaná nemoc špinavých rukou šíří mezi dospívajícími, drogově závislými a lidmi bez domova. Hygienici radí, kde si dát pozor a jak na prevenci.
Ještě před pár lety neměli střechu nad hlavou, dnes mají vlastní klíče od městského bytu. Projekt asistovaného bydlení, který v Bohumíně realizuje Armáda spásy ve spolupráci s radnicí, mění životy. Za devět let existence služby Prevence bezdomovectví se sedm Bohumíňáků dokázalo vrátit do běžného nájemního režimu. A především – nezůstali na ulici.
Liberec zatím nezakáže bezdomovcům bivakování a táboření na veřejných místech. Návrh změny vyhlášky, která to měla umožnit, primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) z dnešního jednání zastupitelstva stáhl. Zdůvodnil to tím, že navrženou změnu chce projednat v odborných orgánech města. Zájem vyjádřit se k tomu mají i místní komise z jednotlivých čtvrtí, což na dnešním jednání zastupitelstva potvrdil zástupce z Rochlice Josef Kotalík.
Počet případů žloutenky typu A na Přerovsku stále roste. Zatímco loni hygienici v celém Olomouckém kraji evidovali 40 případů hepatitidy typu A, od ledna do dubna letošního roku je jich jen na Přerovsku 46. Strmý nárůst případů mají zastavit hygienická opatření, ale i zvýšená osvěta. Ta se ale bohužel u hlavního zdroje nákazy, kterým jsou v Přerově bezdomovci, míjí účinkem.
Podél Mlýnského potoka proudí za příznivého počasí davy Olomoučanů na Hejčínské louky a Poděbrady. Zhnuseně si nyní mohou hlavu ukroutit při pohledu na to, jak příroda na levém břehu začíná pohlcovat zbytky zimního bivaku bezdomovců. Z místa na okraji města odešli, obří nepořádek zůstal.
Nedaleko nové fotbalové arény v Pardubicích se nachází zbytky bývalého letního stadionu, které však rychlostí blesku nadále chátrají. Městská radnice plánuje dříve ikonickou a dnes památkově chráněnou Bránu borců opravit. Zamýšlená rekonstrukce staré tribuny však pravděpodobně nepotěší její současné obyvatele.
Bohumínští zastupitelé v pondělí 14. dubna odpoledne jednomyslně schválili novou obecně závaznou vyhlášku, která reguluje žebrání, bivakování a konzumaci alkoholu na veřejnosti.
Lidé bez domova mají stále velký zájem o úklid Frýdku-Místku výměnou za stravenku. Poukázky použitelné pouze na nákup potravin dostávají za zapojení se do sbíraní odpadu ve vytipovaných lokalitách.
Garáž, kterou obývají bezdomovci, vyhořela v sobotu 12. dubna večer v Chebu.
Totálně opilého bezdomovce objevila hlídka městské policie u tepelného kolektoru v ulici Sociální péče na Severní Terase v Ústí nad Labem. Kolem sebe udělal navíc značný nepořádek. Krom jiného odpadu kolem sebe poházel PET lahve od piva a lahev od rumu.
Problémový bezdomovec, který již několik měsíců obtěžuje obyvatele Hranic, se opravdu neštítí ničeho. Naposledy kradl hostie v kostele.
Nedělní večer v ulici Vítězslava Nezvala se proměnil v dramatickou scénu, když se místní obyvatelka střetla s bezdomovcem, který se pokoušel dostat do panelového domu. Incident vyústil v zásah strážníků, kteří našli opilého muže v 10. patře.
Bohumín chce zakázat žebrání a bivakování bezdomovců na veřejnosti, a to prostřednictvím nové vyhlášky. Hodlá tak zareagovat na rostoucí počet stížností obyvatel města na jejich problematické chování převážně v centru města. Zastupitelé by ji mohli schválit už v půlce dubna.
Na Mallorce přibývá bezdomovců a turisté toho bývají svědky hned na začátku dovolené. Místní i přistěhovalci v těžké životní situaci totiž často hledají útočiště na letišti. Jejich počty rostou mimo jiné kvůli bytové krizi. Mnoho lidí si už nemůže dovolit ani nejprostší bydlení. Z vysokých cen pak obviňují také turisty a zahraniční kupce nemovitostí.
Zima je pro lidi bez domova nejtěžším obdobím roku. Armáda spásy proto v Moravskoslezském kraji intenzivně pomáhá v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku a Havířově, kde poskytuje nocleh, teplé jídlo, oblečení i odbornou podporu. Jen v této zimní sezóně zde našlo pomoc více než 2 500 osob, které se ocitly v nouzi bez střechy nad hlavou.
Dvojnásobná vražda prodavaček v královéhradecké prodejně Action nedávno připomněla, že nezabíjejí pouze dospělí. Případy dětských vrahů či jejich nedokonaných skutků neminuly ani Pardubický kraj. Přinášíme výběr sedmi z nich, jejichž součástí jsou i dvě tragédie z nedávné doby, které spáchali čerstvě dospělí, devatenáctiletí pachatelé.
Jeden zachráněný člověk. Taková je bilance večerního požáru v bývalém průmyslovém objektu v Liberci, u kterého zasahovali hasiči ve středu 12. března ve večerních hodinách.
V Přerově byl zavražděn jednapadesátiletý muž, jeho tělo bylo nalezeno po uhašení požáru v bývalém nádražním domku. Z vraždy, která se stala v sobotu 8. března, byl obviněn jednatřicetiletý muž, oba byli bezdomovci. Jedná se o první vraždu na Přerovsku v tomto roce.
Čin, který otřásl veřejností nejen v Přerově. Zavražděn byl jednapadesátiletý muž, jeho tělo bylo nalezeno po uhašení požáru v bývalém nádražním domku. Z vraždy, která se stala v sobotu 8. března, byl obviněn jednatřicetiletý muž, oba byli bezdomovci. Jedná se o první letošní vraždu v Olomouckém kraji. Vrahovi hrozí až 20 let ve vězení.
Ze dvaatřiceti kontejnerů zkompletovali minulý týden stavebníci nový Azylový dům pro bezdomovce, který vyrostl v těsném sousedství romského ghetta v Kojetínské ulici v Přerově. Stavební práce nyní probíhají uvnitř objektu a kompletně hotovo má být koncem dubna. Klientům se nové zařízení otevře 1. červenc
Není to hezký pohled. Bývalý hotel Máj na ústecké Severní Terase hyzdí sídliště a už několik let funguje tato ruina jako doupě pro bezdomovce. Všude jsou hromady odpadků, použité injekční jehly po aplikaci drog, ohniště a všelijaké příbytky lidí bez domova. Na fotografiích se můžete podívat, jak to tam aktuálně vypadá.
Vražda dvou prodavaček, kterou nedávno v Hradci Králové spáchal 16letý hoch, připomněla že nezabíjejí jen dospělí. A útoky nezletilých se nevyhýbají ani Ústeckému kraji. Za posledních 10 let vyšetřovala mordparta v regionu celkem 14 vražd, pokusů o ně, či příprav k vraždě, ve kterých hráli roli nezletilí pachatelé.
Ze dvaatřiceti kontejnerů zkompletovali minulý týden stavebníci nový Azylový dům pro bezdomovce, který vyrostl v těsném sousedství romského ghetta v Kojetínské ulici v Přerově. Stavební práce nyní probíhají uvnitř objektu a kompletně hotovo má být koncem dubna. Klientům se nové zařízení otevře 1. červenc
Dramatické chvilky zažili v ulici Za Nádražím v Poděbradech. V sobotu před čtvrtou odpolední se valil hustý dým z budovy za bývalou prodejnou Coop. Před hustým kouřem se snažili zoufale uniknout lidé, kteří uvnitř bez povolení přebývají. A kteří podle všeho budou také původci samotného požáru.
Brněnští pejskaři už mohou v Líšni a na Vinohradech venčit svoje mazlíčky bez obav. Po desítkách zásahů brněnských strážníků zabavili zástupci Líšně místnímu bezdomovci, který přežíval nedaleko zastávky Novolíšeňská, psa. Ten několikrát napadl zvířata kolemjdoucích.
/FOTO, VIDEO/ Minimálně sedm lidí stále přebývá v torzu bývalého hotelu Máj na Severní Terase. Zjistili to policisté a strážníci ústecké městské policie během páteční kontroly. Ústecký deník rovněž získal nové informace ohledně očekávané demolice zchátralé budovy plné odpadků.
/VIDEO/ Policie v americkém Salt Lake City v pátek zveřejnila záběry kamer z případu, kdy zaučující policisté donutili nováčka, aby řezal do mrtvého bezdomovce. Přestože se mu do zneuctění těla nechtělo, rozkaz nakonec poslechl. Policisté za trest dostali jen pár dní administrativního volna.
/FOTO, VIDEO/ Neobtěžuje, neotravuje, občas jen požádá o trochu vody. Více než čtvrt roku u odpočívadla těsně za ústeckou čtvrtí Vaňov ve směru na Lovosice přežívá bezdomovec, který si mezi silnicí I/30 a řekou Labe postavil provizorní přístřešek. Muž podle lidí žijících kousek od místa prý nebezpečný není, do konce března ale musí prostor vyklidit a odejít.
I když asi nikdo by nechtěl být v kůži bezdomovce, znečistěné a odpadky zaneřáděné prostory se lidem nelíbí. Právě na lokality, kde se lidé bez střechy nad hlavou zdržují, se zaměřují táborští strážníci.
V úterý večer hořel přístřešek bezdomovců v okrajové části Pardubic. Došlo k explozi propan-butanových lahví. Lidé stačili hořící obydlí včas opustit. Příčina požáru se vyšetřuje, na místě došlo s největší pravděpodobností ke sporu mezi bezdomovci.