Kreativ

ŠTÍTEK: bezdomovectví

V Pardubicích přibývá bezdomovců. Stále častěji to jsou lidé od 18 do 20 let.

V Pardubicích přibývá bezdomovců. Stále častěji to jsou lidé od 18 do 20 let

Problém bezdomovectví zasahuje do veřejného života, ať chceme, nebo nechceme. Pardubice v tomto ohledu nejsou žádnou výjimkou. Podle odhadů žije v Pardubicích téměř 400 lidí bez domova. Azylových domů ale využívají jen někteří, další mají po městě své „příbytky“. Tím, že jsou Pardubice na hlavní trati, městem jich projde ročně zhruba 500. Podle strážníků se na ulici častěji ocitají i mladí lidé.

Ilustrační foto.

Drzí a hluční. Lidí bez domova v Ústeckém kraji přibývá, města hledají řešení

Žebrají o peníze před obchody, vybírají popelnice a obklopeni nepříjemným odérem pochrupávají na lavičkách. Bezdomovců v ulicích měst Ústeckého kraje přibývá. Lidé se jich obávají, protože jsou nezřídka opilí nebo pod vlivem omamných látek a někteří mají psychické problémy. Města se situaci snaží řešit, ačkoli jde o nesnadný úkol. Některá jsou zapojená do projektu Housing First, který nabízí bydlení osobám, propadávajícím sítí sociálních služeb.

Nádraží Chrudim-město

Bezdomovci se vrátili na "malé" nádraží v Chrudimi. Boudy stále stojí, ale proč?

V ulicí Nerudova v prostoru železniční stanice "malého" nádraží  - tedy Chrudim-město - už to zase žije. Stížnosti na bezdomovce se množí a město od loňského roku čeká, až Správa železnic (SŽ) opuštěné dílny srazí k zemi. Když starosta města František Pilný zveřejnil dopis od SŽ, ve kterém je slibován termín demolice "do konce roku", spustila se mezi Chrudimáky vlna nevole.

Bezdomovci v Teplicích. Ilustrační snímek

Pořídit bezdomovcům byty je pro stát nejlevnější řešení, říká odborník

Než hradit nákladnou zdravotní péči či třeba početné policejní hlídky lidem v bytové nouzi, vyplatí se spíše pořídit bydlení. Na takové myšlence, která už se osvědčila v západních zemích, postavili svůj plán brněnští zastupitelé ze Žít Brno. Ti v roce 2016 v projektu Rapid Re-Housing nabídli padesátku městských bytů rodinám, které měly se sháněním střechy nad hlavou problém. Dalších 65 bytů dali jednotlivým bezdomovcům z ulice v rámci projektu Housing First. Tým vědců z Ostravské a Masarykovy univerzity pak oba projekty vyhodnotil a potvrdil, že fungují.

Bezdomovectví v Česku. Ilustrační snímky.

Bezdomovci dostávají šanci. Mohou pracovat

Šest stovek bezdomovců žijících v Olomouci dostane šanci. Společný projekt města a Charity umožní některým lidem bez domova možnost uplatnění. Někteří pravidelně pro město pracují při různých úklidových nebo údržbových pracech. 

Ilustrační foto

Unikátní projekt pomůže lidem bez domova, mohou pracovat. Zájem je

V metropoli Hané aktuálně žije okolo šesti stovek lidí bez domova. Díky společnému projektu města a Charity Olomouc dostávají někteří z nich šanci na změnu nepříznivé situace a možnost uplatnění. Pro město pracují v letních i zimních měsících při různých úklidových a údržbových pracích.

Záclonky, knihovna, stůl, židle, květiny. Cestující se cítí jako v pokojíčku s pastelovými barvami.

Jako v dětském pokoji. Výstavní zastávka ve Slatiňanech září barvami zmrzliny

/FOTO, VIDEO/ Vypadá jako dětský pokojíček. Autobusová zastávka ve Slatiňanech na Chrudimsku je vyvedena v růžové a zelenkavé barvě, zdobí ji květiny v truhlících, obrázky i funkční hodiny. Zajímavé je, že její krásu od doby, kdy byla představena veřejnosti, nikdo neponičil, a to ani bezdomovci. Místní lidé si původně aprílového nápadu očividně váží. Chrudimáci, kde je kvůli bezdomovcům problém opravit i jednu z nejohyzdnějších autobusových zastávek, mohou Slatiňákům závidět. A nejen oni.

Záclonky, knihovna, stůl, židle, květiny. Cestující se cítí jako v pokojíčku s pastelovými barvami.

Výstavní zastávka ve Slatiňanech je v barvách zmrzliny: pistáciové a jahodové

/FOTO, VIDEO/ Vypadá jako dětský pokojíček. Autobusová zastávka ve Slatiňanech na Chrudimsku je vyvedena v růžové a zelenkavé barvě, zdobí ji květiny v truhlících, obrázky i funkční hodiny. Zajímavé je, že její krásu od doby, kdy byla představena veřejnosti, nikdo neponičil, a to ani bezdomovci. Místní lidé si původně aprílového nápadu očividně váží. Chrudimáci, kde je kvůli bezdomovcům problém opravit i jednu z nejohyzdnějších autobusových zastávek, mohou Slatiňákům závidět. A nejen oni.

Sprchomat přišel slavnostně předat i primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele.

VIDEO: Svrab dohání i jablonecké bezdomovce, pomoci má sprchomat

Svým způsobem jde o unikátní projekt. Jakýkoli člověk může ve všední dny zazvonit na zvonek azylového domu v Jablonci nad Nisou, vyzvednout si klíček a jít se vysprchovat do speciální buňky. Má na to přibližně 20 minut. V provozu bude sprchomat od 8 do 15 hodin každý všední den. Samozřejmostí a nutností je domluva s pracovníkem azylového domu.

Ilustrační foto

Lékařka schválila převoz zlitého bezdomovce na záchytku

Namol opilého bezdomovce nalezli ve středu v podvečer strážníci městské policie. Ten si ustlal na lavičce u autobusového nádraží, ale na spoj nečekal.Strážníci na místě zjistili sedmačtyřicetiletého muže žijícího na ulici jako bezdomovec.

Křenovice mají přibližně dva tisíce obyvatel.

Obavy a více kontrol policistů. Křenovice řeší potulující se bezdomovce

Potulující se bezdomovce začali poslední týdny potkávat obyvatelé Křenovic na Vyškovsku. V obci vyvolávají lidé bez domova obavy o bezpečnost. „Je to pro nás všechny nepříjemné, proto se snažíme o různá opatření. Jsem v kontaktu s policisty, kteří nám monitorují obec během dne a častěji v nočních hodinách,“ potvrdil křenovický starosta Petr Maděra.

Po nedávném tragickém požáru v Plotní ulici v Brně zůstávaly v místě ohořelé obytné buňky a nepříjemný zápach.

Spory kvůli bezdomovcům v Brně. Nastěhujte si je k sobě, znělo na zastupitelstvu

Jestli má pan Hollan natolik velké sociální cítění, ať některým lidem bez domova poskytne přístřeší na svém pozemku v Masarykově čtvrti. Tak zněla v úterý odpověď primátorčiny náměstkyně Karin Podivinské na slova opozičního zastupitele Matěje Hollana, když zastupitelstvo Brna projednávalo změny v přístupu k sociálně vyloučeným lidem a lokalitám.

Při čtvrtečním požáru přišlo o život osm lidí. Na místě byl v pátek ohořelý nábytek, spacáky, přikrývky i hračky.

Rezignovali na ukončování bezdomovectví v Brně, zní kritika. Koalice ji odmítá

/FOTO, VIDEO/ Kritika části opozice se začala valit na vedení města Brna po čtvrtečním požáru stavebních buněk v Plotní ulici, při němž zemřelo osm lidí. Pravděpodobně bezdomovců. Podle názoru některých opozičních zastupitelů se koalice problému bezdomovectví dostatečně nevěnuje. „Současné vedení utlumilo projekty na to, aby se lidé bez domova začlenili do společnosti. Housing first sice pokračuje, ale není tam tolik bytů, kolik je potřeba," namítl například Marek Lahoda za Piráty.

Brněnská strážnice a mluvčí městské policie Jana Pokorná.

Setkali jsme se i s bezdomovci ve vyhrabané jámě, říká strážnice z Brna

/ROZHOVOR/ Osm lidí, pravděpodobně bezdomovců, zemřelo ve čtvrtek při požáru ve stavebních buňkách v brněnské Plotní ulici. Právě v podobných opuštěných objektech nalézají útočiště na přespání. Zkušenosti s nimi má i nynější mluvčí brněnské městské policie Jana Pokorná, která zhruba devětadvacet let působila jako strážnice v revíru Brno-střed. Dva roky pak jako dozorčí, kdy měla na starosti hlídky v ulicích. „Strážníci bezdomovce z prostoru vykáží, ale vždy si najdou způsob, jak se tam dostat zpátky," říká Pokorná.

Požár na ulici Plotní v Brně.

Tragický požár v Brně: místo bylo dlouho neobývané, v buňkách spávali bezdomovci

/FOTO, VIDEO/ Osm lidí zahynulo v noci ze středy na čtvrtek při požáru neobývaných unimobuněk v Brně v Plotní ulici. Podle předběžných výsledků vyšetřování vnikli lidé do objektu neoprávněně, ještě ve středu odpoledne měly být buňky prázdné. Policisté i hasiči zůstávali na místě ještě ve čtvrtek odpoledne, příčinu tragédie policisté nadále vyšetřují.

Noční požár obytných buněk v Plotní ulici v Brně za sebou zanechal osm obětí.

Osm mrtvých při požáru v Brně: lidé na místě tragédie hledali svoje příbuzné

/VIDEO/ Čtvrteční tragický požár v brněnské Plotní ulici, při kterém zemřelo osm lidí, otřásl Brnem i celou republikou. Mezi mrtvými je podle policistů šest mužů a dvě ženy. Na místo se v poledních hodinách dostavili i lidé, kteří mají podezření, že v jedné z buněk mohl být jejich rodinný příslušník. „Přišli jsme, abychom se dozvěděli víc informací, ale nepustí nás tam a nic zatím nevíme, je ještě brzo. Chybí nám švagr Zdeněk, který se tady hodně pohyboval, dlouhodobě přespával venku, v buňkách. Prostě kde mohl,” uvedl včera švagr možného zesnulého.

Jeden mrtvý a jeden vážně zraněný je bilance nočního požáru přístřešku bezdomovců.

Požár v Brně: Podobné tragédie se odehrály i v Chrasti nebo v Chocni

Do Brna míří soustrastné projevy v reakci na smrt osmi lidí, kteří zahynuli v noci ze středy na čtvrtek při nočním požáru stavebních buněk. Podle všeho šlo o bezdomovce a příčina požáru je v šetření. I Pardubického kraje se toto smutné téma dotýká. V plamenech zahynuli v posledních letech lidé bez přístřeší v Pardubicích, Chrasti a v Chocni. V čerstvé paměti je hlavně ten loňský z Pardubic.

Ordinace Armády spásy pro lidi bez domova v Praze.

Verbální agrese je tu na denní bázi, říká lékařka ošetřující lidi bez domova

/ROZHOVOR/ Jemně působící lékařka Andrea Pekárková se v pražské ordinaci Armády spásy setkává s komplikovanými případy denně. Při své práci už několikrát odchytila kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovku. Pacientům a pacientkám pomáhá už 14 let. V metropoli k ní do ordinace míří převážně osoby bez přístřeší včetně nepojištěných cizinců, ale i pojištění pacienti. Denně jich do ordinace přijdou desítky. Ačkoliv se snaží pomoci, setkává se často se slovní agresí pacientů. Snaží si ji ale nebrat osobně.

Policisté v Přerově provedli zátah na squaty a problémové lokality ve městě, kde se zdržují bezdomovci.

Policisté si posvítili na squaty. Opilec u Kolosea nadýchal na 3,3 promile

Zátah na problémové lokality a squaty, ve kterých přebývají bezdomovci a drogově závislí, podnikli ve středu přerovští policisté. Kromě oddělení hlídkové služby, které sídlí u nádraží, se do akce zapojily oba obvody přerovské policie, pomáhali také psovodi a Služba kriminální policie a vyšetřování. V ulicích se tak během dne pohybovalo šestnáct strážců zákona a pět městských strážníků.

Problém vyčistit chodník mají někdy i technické služby. Skupinky pobudů se totiž často uvelebí přímo na chodníku.

Opilci u marketů obtěžují. Šéf strážníků: Nevidím snahu dostat je z ulice

Posedávají s krabicovým vínem u supermarketů, někdy zaberou celý chodník a lidé je musejí obcházet. Přerovská radnice si chce posvítit na skupinky bezdomovců, kteří u nákupních center obtěžují kolemjdoucí. Proměnou má projít také lokalita u „mašinky“ v blízkosti nádraží, kde pobudové přespávají ve squatech. Stavební úřad už jedná s vlastníkem o demolici zchátralého objektu, ve kterém se nejčastěji shlukují.

Problém vyčistit chodník mají někdy i technické služby. Skupinky pobudů se totiž často uvelebí přímo na chodníku.

Opilci u nákupních center obtěžují. Město jim chce vypálit rybník

Posedávají s krabicovým vínem u supermarketů, někdy zaberou celý chodník a lidé je musejí obcházet. Město si chce posvítit na skupinky bezdomovců, kteří u nákupních center obtěžují kolemjdoucí. Proměnou má projít také lokalita u „mašinky“ v blízkosti nádraží, kde pobudové přespávají ve squatech. Stavební úřad už jedná s vlastníkem o demolici zchátralého objektu, ve kterém se nejčastěji shlukují.

Azylový dům sv. Jakuba pro muže v berounské čtvrti Zavadilka.

Azylovému domu v Berouně hrozí zánik. To by vrátilo lidi bez domova do ulic

/FOTOGALERIE/ Složitá ekonomická situace se projevuje i na provozu azylových domů. Azylovému domu sv. Jakuba pro muže v Berouně, který s podporou města provozuje Charita Beroun, dokonce hrozí zánik. To by zhoršilo už tak těžkou životní situaci mnoha lidí. Jde přitom o jediné zařízení v regionu mezi Prahou a Plzní. Nejbližší je až v Příbrami.

Likvidace takzvaných hnízd bezdomovců v Jablonci nad Nisou.

Jablonec vyčistil další doupě bezdomovců. Vždyť zmrznou, volají kritici

Stříkačky s jehlami, skleněné střepy, množství výkalů. Jablonecký magistrát nechal zlikvidovat další doupata bezdomovců ve městě. Tentokrát se tak stalo na okraji nákupní zóny a nedaleko hlavního nádraží. Za tuto akci si ale magistrát vysloužil ostrou kritiku části veřejnosti. Lidem se nelíbilo, že pracovníci města z pod mostů odvezli i teplé věci, které chrání bezdomovce proti mrazu. Ten se má nově vrátit už o víkendu.