/ANKETA/ Přístřešek u cyklostezky je vždy vítán, ale bohužel v případě toho v Koldinově ulici v Klatovech u mostu přes Drnový potok je tomu jinak. Tam se totiž cyklisté bojí mnohdy i projet, natož zastavit. Místo totiž často okupují lidé bez domova či narkomani. Obyvatelům z okolí už došla trpělivost a sepsali petici.
Hodně rušno je poslední dny kolem počínání lidí bez domova v Mladé Boleslavi. Minulý týden na jednoho z nich přišli v kontejneru pracovníci svozové služby a chybělo jen málo, aby jeho život skončil v lisu na odpad popelářského auta. 14. února brzy ráno způsobili požár lesního porostu nedaleko benzinky a později dalšího z nich objevili strážníci jak se vyhřívá v kontejneru s pevným odpadem.
Strážníci prostějovské městské policie za sebou mají další týden služby a rozhodně se nenudili. Museli krotit rozvášněného mladíka ničícího městský majetek, namol opilého bezdomovce odvezli na záchytku, odchytili jeho psa a zastavili také záškoláka.
Po dvouletém covidovém půstu si lidé bez domova mohou přijít na polévku k prostějovskému místnímu nádraží. Zájem byl v pátek před polednem enormní. Po čtvrt hodině byla várnice prázdná.
Je třeskutá zima a známá klatovská bezdomovkyně Jaroslava Kličková, přezdívaná Kabelka, vděčně přijímá od městských strážníků horký čaj, který lidem bez domova rozvážejí. „Jsme tu od toho, abychom pomáhali,“ vysvětluje tuto pomoc velitel klatovské městské policie Luboš Steinbach.
/FOTO, VIDEO/ Klatovanka, která v minulosti pracovala jako prodavačka či v erotickém klubu, je na ulici už deset let. Je smířena s tím, že tam jednou i zemře, stejně jako její kamarádi.
Bezdomovci v Teplicích dostali od města možnost současné mrazivé noci přečkat v teple. Od sedmi hodin večer do sedmi ráno jim zázemí poskytují dvě místní sdružení White Light I. v Trnovanech a Květina v Řetenicích. Přednost dostávají senioři z ulice, lidé se zdravotními i pohybovými potížemi a také ženy.
Přerovští strážníci už oblíbené „destinace“ bezdomovců a dočasných nocležníků dobře znají. Novinkou posledních měsíců je squat, který vyrostl v prostorách bývalé jízdárny poblíž velkého Tesca. Kdysi architektonicky zajímavá stavba z 19. století se změnila k nepoznání.
Venkovní teploty pod bodem mrazu ohrožují bezdomovce. Toho jsou si vědomi v Mostě, kde pořídili 10 speciálních přístřešků, takzvaných iglú. Tam mohou přečkat noci například ti, kteří nedokážou splnit pravidla azylových domů.
Kousek od pražského hlavního nádraží jsou nenápadné dveře. Dovnitř se člověk dostane jen při splnění dvou jasných podmínek. Nesmí být starší 26 let a zpravidla nemá střechu nad hlavou. Právě tady nacházejí útočiště ti nejmladší lidé bez domova. Mohou se tu najíst, vyprat si a odpočinout. Už sedm let jim pomáhá Kateřina Sehnoutková. „Na mladých lidech často nepoznáte, že jsou na ulici. Docela dbají na to, jak vypadají. Ale jejich psychická zranění nevidíte. Potřebují podporu,“ uvedla vedoucí denního centra neziskové organizace Naděje, které poskytuje útočiště lidem od 18 do 26 let.
Dvaadvacetiletý Josef je s krátkou šťastnější přestávkou na ulici od chvíle, kdy opustil brány dětského domova. Teď žije ve stanu nedaleko pražské Skalky. Mladých bezprizorních lidí, jako je on, jsou jen v české metropoli stovky. Josef byl ochotný svěřit se Deníku se svým životním příběhem.
Strážník městské policie přišel k hloučku bezdomovců a jednoho z nich udeřil zezadu do hlavy. Incident se odehrál 18. ledna po 23. hodině na pražském Andělu. Podnět na jeho nevhodné chování přijala policie od svědka události. Strážník poté sám podal výpověď.
VIDEO / První chatky už jsou pryč. Technické služby města Olomouce (TSMO) je strhly a zlikvidovaly. Zahrádkářská kolonie na pravém břehu řeky Moravy na olomouckých Nových Sadech musí ustoupit plánovaným protipovodňovým opatřením. Část úprav již má platné stavební povolení. S realizací etapy by se mohlo začít letos na podzim.
Teplé zimní ošacení, ale také ručně pletené ponožky přinesli dárci do Kontaktního centra PREVENT ve Strakonicích. Sbírka oblečení a bot, kterou pořádá nezisková organizace PREVENT 99, potrvá až do jara. Darované věci poputují lidem bez domova, kteří navštěvují kontaktní centra organizace.
Všemu předcházela banální roztržka. Po chvíli se ale spor vyostřil a útočník surově kopal do bezdomovce ležícího na zemi. Dvaašedesátiletý muž nakonec zemřel, agresora po pár hodinách policie obvinila z vraždy. Taková scéna se loni na začátku prosince odehrála na Suzdalském náměstí. Prostranství nedaleko centra Loun má pověst problémového místa. Často tam postávají různé problémové partičky, dělají nepořádek, lidé se tam po setmění necítí bezpečně. Pocit bezpečí nemají podle průzkumu Deníku například také v Husově ulici od zimního stadionu směrem dál z města nebo v okolí vlakového nádraží. Strážníci a vedení radnice místa řeší, pomoci má rozšíření kamerového systému.
Dvoučlenná hlídka plzeňských městských strážníků jde najisto. Drážní domky u železniční trati nedaleko areálu Plzeňské teplárenské slouží už dlouho zoufalým lidem bez domova, ale i podivným existencím s ještě podivnější minulostí. Neuvěřitelný nepořádek kolem domků ještě není nic proti tomu, co se nachází uvnitř.
Stále se zvyšující počet lidí bez domova na území Mladé Boleslavi se snaží řešit terénní sociální pracovníci. Ačkoliv s posledním dnem loňského roku konkrétní program terénní pomoci skončil, magistrát ujišťuje, že pomoc sociálně slabým pomocí mobilních výjezdů bude pokračovat i v letošním roce.
Jednotlivé životní fáze Babety Schneiderové, holky z paneláku v Písnici u Prahy, dnes úspěšné manažerky, mají jedno silné pojítko: chuť pomáhat lidem, s nimiž se život nemazlí.
I když od nálezu bezhlavého těla v řece Berounce uplynul více než týden, stále není jasné, proč muž musel zemřít. A hlavně proč tak trýznivým způsobem.
I když od nálezu bezhlavého těla v řece Berounce uplynul více než týden, stále není jasné, proč muž musel zemřít. A hlavně proč tak trýznivým způsobem.
Teplice bojují s množstvím bezdomovců, kteří jsou přiváženi na záchytku z jiných okresů, ale po vystřízlivění město neopustí. Kolik jich bylo vloni? Jaká je konktérní pomoc? Kdo to platí? V článku.
Bezdomovci nejsou jen zarostlí a špinaví muži, kteří škemrají před marketem o drobné. Patří k nim i ženy, ačkoli se o nich tolik nemluví, a na ulici jsou vidět méně, protože volí spíše skryté bezdomovectví. Pobývají střídavě u známých, táboří v lese, nebo se schovávají ve sklepech domů. Takový život zná dobře pětatřicátnice Petra a také Zdeňka, které chybí tři roky do šedesáti. Obě jsou z Chomutova.
Je to přesně rok od chvíle, kdy bezdomovci u malého nádraží ve stanici Chrudim město podpálili auto. Správa železnic tehdy jejich tábořiště v opuštěné budově zabezpečila proti dalšímu vniknutí a přislíbila, že ji bude ve větší míře kontrolovat. Ovšem odlehlé místo je pro lidi bez přístřeší velkým lákadlem a začínají se do něj opět vracet.
Výrazný nárůst vražd a pokusů o ně zaznamenali v loňském roce moravskoslezští policisté. Všechny činy jsou objasněny, u jednoho se však nepodařilo najít tělo oběti. Ty nejděsivější se odehrály na Frýdecko-Místecku.
V pardubických Polabinách likvidují v neděli večer hasiči požár přístřešku bezdomovců. Při příjezdu jednotky na místo byl již přístřešek celý v plamenech. Na místě je i vyšetřovatelka hasičů. Požářiště hasiči prohledávají termokamerou.
O vyklizení nádražních prostor a zajištění bezpečnosti žádají obyvatelé Kuřimi na Brněnsku a nejbližšího okolí. Jeden z nich v nadsázce žádal o ukončení okupační stávky na místní železniční stanici. Na svědomí ji má podle něj skupina bezdomovců a „asociálních živlů“.
Zatímco běžní cestující tráví v autobusové čekárně benešovského dopravního terminálu jen nezbytnou dobu před odjezdy svých spojů, jsou i lidé, kteří by v prosklené místnosti vydrželi klidně i celý den. Na bezdomovce upozornila Deník čtenářka Pavla z Benešova.
Česká Třebová si posvítí na dopravní terminál, který spojuje autobusovou a vlakovou dopravu. Vedení města se chce více soustředit na bezpečnost a problém s bezdomovci, kteří si zde hledají útočiště. Město chce navíc předělat málo využívané objekty před hlavní budovou.
Předvánoční atmosféra se nevyhýbá ani nízkoprahovému dennímu centru Lorenc pro bezdomovce, které provozuje Charita Přerov v ulici U Bečvy. Lidé bez přístřeší zde pečou perníčky a chystají se na Štědrý den.
/ROZHOVOR/ Nemocní, senioři, oběti domácího násilí a po ztrátě zaměstnání. To jsou lidé, kteří tvoří klientelu Charity v Domě Samaritán na Klíši. Jeho vedoucí Vendula Krištofová vysvětluje, že by se jim hodil kvalifikovaný zdravotník. „S čím se setkáváme více než dřív, jsou senioři a lidi, co mají nějaké zdravotní postižení, jsou nezaléčení, nesoběstační a potřebují zdravotní pomoc. Tu ale neposkytujeme, a to je pro nás velký problém,“ uvedla Krištofová v rozhovoru pro Deník.
Vídeňští filharmonici prý nechtějí být dinosaury, kteří jednou vymřou. Proto na jejich novoročním koncertu vystoupí kromě Wiener Sängerknaben také dívčí sbor. Bude to jeho premiéra před globálním televizním publikem.
/FOTOGALERIE/ I když se benešovská radnice pokouší řešit už řadu let a vlastně permanentně problém bezdomovectví, stejně jako v jiných sídlech se jí to daří jen částečně. Lidé bez domova v Benešově dál přebývají, třebaže pro jejich začlenění do normálně fungující společnosti městský úřad přijal řadu opatření a vybudoval i některá zařízení.
Kde a jak přečkat zimu? Otázka, kterou si každoročně pokládá řada lidí bez domova. Někteří se obracejí na azylové domy, nocležny či denní centra. Jiní situaci neřeší. Města, Charita a další služby na Orlickoústecku jsou v pohotovosti a připravené na mrazivé noci.
Kde a jak přečkat zimu? Otázka, kterou si každoročně pokládá řada lidí bez domova. Někteří se obracejí na azylové domy, nocležny či denní centra. Jiní situaci neřeší. Města, Charita a další služby v Česku jsou v pohotovosti a připravené na mrazivé noci.
Obchod s pečivem si vyhlédl jeden z českolipských bezdomovců. Ne jako zákazník, ale jako nocležník, jak informovala mluvčí Městské policie v České Lípě Eva Vlastníková.
/FOTO, VIDEO/ Mladší muž po banální roztržce útočí na staršího na Suzdalském náměstí v Lounech. Útok se stupňuje, do místního 62letého bezdomovce surovec kope na zemi tak, že mu přivodí smrtelná zranění. Přivolaní policisté 33letého útočníka zadrží a po pár hodinách obviní z vraždy. Důkazy proti němu svědčí jasně. Jsou mezi nimi i záběry z nedaleké kamery.
V socialistické době tam ve stanech vystupovali akrobaté, Tepličané tam chodili na různé drezury cirkusových zvířat. Teď po letech odmlky na Bramši opět stojí stany. Ale žádnou velkou kulturu tu očekávat nelze. Jediné umění, které tu lidé v současné době předvádějí, je to, jak přežít na ulici bez domova.
Pořádnou dávkou alkoholu si zavdal na zdraví jeden z chrudimských bezdomovců. Ta ho ale nekompromisně skolila, a tak si ustlal zem u vjezdu do areálu firmy v Dašické ulici.
/FOTO/ Co dělat, když teploty klesnou pod mrazu? Otázka, kterou si lidé bez domova musejí klást každou zimu. V Litoměřicích jim ochranu před umrznutím nabízí místní Charita, která ve městě provozuje azylový dům. Organizace pro tento případ nabízí bezprizorním lidem takzvanou Krizovou židli. Jde o nestandardní rozšíření kapacity zařízení pro nouzové přespání. Pod tímto názvem se skrývá osm rozkládacích vojenských lehátek, která zajistí nouzové přespání v prostorách denního centra.
Vstupné činilo trvanlivé jídlo či hygienické potřeby za minimálně 100 korun. To vše příchozí vložili do krabice s nápisem VSTUPNÉ - DARY v prohřáté jídelně vonící polévkou pro všechny zájemce. Mohli jsme si také načepovat kávu a čaj a připravit se na noc venku po vzoru lidé bez domova. Akce Armády spásy měla upozronit na problematiku bezdomovectví. Za fotografie i zážitky z místa děkujeme Lence Hoffmannové.
/FOTO, VIDEO/ Pod bod mrazu klesají v těchto dnech venkovní teploty v Brně. Ztížené podmínky mají především lidé bez domova. Od prosince mohou přečkat noc v jednom ze tří krizových center. Prostory jsou otevřené po celou zimu až do 28. února. Bezdomovci je můžou obývat každý den od deváté večer až do sedmé hodiny ranní. „Žádné podmínky pro návštěvu centra nemáme. Klient jen nesmí nikomu ubližovat a být agresivní,“ sdělila Deníku Rovnost mluvčí brněnské Diecézní charity Zuzana Horáková.
S příchodem mrazivého počasí se plní noclehárny a azylové domy. Převážně těmi, kdo skončili na ulici. Množství bezdomovců začalo ve městech růst po covidové pandemii. Platí to i pro Opavu. Zvyšuje se také počet matek s dětmi, které do azylového domu přivádí výpověď z bytu, protože kvůli energetické krizi nemají na nájem.
Policie zřejmě odloží tragický říjnový požár z teplických Prosetic, při němž uhořel bezdomovec. Podle kriminalistů na cizí zavinění nic konkrétního z místa činu nepoukazuje. Policisté nyní čekají na písemné vyjádření odborníků, ale nejspíše to uzavřou jako nešťasnou náhodu.