Kvůli rozsáhlým stavebním pracím na Václavském náměstí se bezdomovci v centru Prahy přesouvají do jiných lokalit. Radní Prahy 1 pro sociální věci Ivana Antalová upozorňuje, že i když se bezdomovci stanou méně viditelnými, problémy spojené s jejich přítomností nezmizí. Bez řešení hrozí šíření epidemií a finanční zátěž pro městskou část.
Někteří lidé v Kadani mají nepříjemné zkušenosti s narkomany a dalšími individui. Vyplynulo to například z nedávného příspěvku mladé maminky na sociálních sítích, který doplnili další přispěvatelé o své názory a zkušenosti. Městská policie vyzývá, aby lidé podobné případy hlásili.
V olomouckém parku se před pár dny odehrál krvavý konflikt mezi bezdomovci. Třiapadesátiletý muž nejprve bezdůvodně verbálně napadl o pět let mladšího bezdomovce a pak ho bodl zavíracím nožem do hrudníku. Agresor skončil ve vazbě. Bezdomovci jsou v těchto dnech v ulicích a jinde v centru Olomouce více vidět, posedávají na exponovaných místech, kde je větší pohyb lidí a něco se děje. Podle radnice, charity a policie není současná situace oproti předchozím letům v ničem mimořádná. Shodla se na tom pracovní skupina, kterou svolal primátor Miroslav Žbánek.
/VIDEO/ Nejprve tržnice, poté lokalita, ve které přespávali bezdomovci, nyní opuštěné a zanedbané zákoutí židenického sídliště. Po letech soudních sporů plánuje vedení městské části změnit využití oblasti pod tramvajovou smyčkou Stará osada v Brně. Dědic společnosti, která dřívejší tržiště založila, se rozhodl pozůstatek prodejních stánků a kamennou správcovskou budovu darovat Židenicím za prominutí více než půlmilionového dluhu.
Pokus o vraždu v komunitě bezdomovců řeší od minulého týdne kriminalisté v Novém Boru. Útočníka, který nožem napadl svého známého, dopadli policisté krátce po činu.
/VIDEO/ Ostrý nepříjemný zápach výkalů se ve čtvrtek dopoledne line kolem brněnského hlavního nádraží. Ještě ve středu se mezi fastfoodem KFC a obchodním centrem Letmo v Nádražní ulici nacházely lavičky k posezení. Aktuálně již lidé v místě žádné nenajdou. Jejich připomínkou se ve čtvrtek stal pouze starší muž, který vysokotlakým čističem omýval zanesenou dlažbu.
Pokus o vraždu řeší od úterý policisté v Prostějově. V komunitě bezdomovců došlo k útoku muže proti ženě. Vzájemná hádka vyvrcholila v pondělí večer tím, že muž bodl kuchyňským nožem do zad. Policisté našli těžce zraněnou ženu v úterý krátce po poledni.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Svých sto dní hájení má za sebou náměstek primátora Ústí nad Labem Michal Mohr. Ve funkci na jaře nahradil stranického kolegu Bohumila Ježka po vnitrostranickém pnutí a tlaku na jeho odvolání. Co za tu dobu stihl ve funkci náměstka primátora udělat pro město, které zastupuje? Jak zvládá náročný výkon této funkce, když vlastně coby neuvolněný funkcionář musí ještě každý den provozovat své občanské povolání, respektive svou živnost dopravce? V rozhovoru hovoří o řešení pnutí okolo K-Centra, sociálně vyloučených lokalitách Mojžíř a Předlice, nebo neustálém boji s narkomany a vandaly.
Strážníci jablonecké policie zasahovali na pláži přehrady v Jablonci nad Nisou po nahlášení podezřelého muže, který údajně nesl zbraň. Po příjezdu na místo zjistili, že se jedná o bezdomovce s klacky a plastovými lahvemi. Incident vyvolal obavy mezi návštěvníky pláže.
Pavlačový dům na Jateční ulici v Plzni, který měl být zbourán již v roce 2022, stále stojí a způsobuje městu problémy. Do objektu se totiž opět začali stahovat bezdomovci. Nyní se demolice plánuje na druhou polovinu tohoto roku. Náklady na ni však vzrostly z původních 10 milionů korun na pětinásobek.
V sobotu 6. července dopoledne požádali krajští policisté o pomoc Městskou policii Jablonec nad Nisou při pátrání po pohřešované osobě. Pana V. už týden hledala jeho přítelkyně.
Je to už takový letní folklór. Chrudimští strážníci městské policie prakticky každý den vyjíždějí do terénu řešit problémy s místními bezdomovci. V úterý to bylo dokonce osmkrát.
Jeden nepořádník bez domova a další čtyři bezdomovci, kteří si ve svém ležení pořádek udržují. Strážníci ze Severní Terasy v Ústí nad Labem mají za sebou kontrolu, zaměřenou právě na bezdomovce a pořádek v ulicích.
Poslední předprázdninové jednání zastupitelů v Táboře bylo obsahově pestré. V bodě různé se veřejnost dotazovala na vývoj situace kolem problémových lokalit a partiček mladistvých páchajících různé delikty. Časté jsou zásahy proti bezdomovcům pod vlivem alkoholu. To není dobrá vizitka města.
Bezdomovce, který si rozdělal ležení přímo v areálu Masarykovy nemocnice. Nahlásil jej na tísňovou linku 156 městské policie člen ostrahy tohoto zdravotnického zařízení.
Za velkou ostudu města považují jak vedení radnice, tak i samotní obyvatelé východočeského Hlinska řádění skupinky věčně opilých lidí bez domova. Stěžují si, že je obtěžují v parcích, před dětmi vykonávají potřebu, kde se jim zachce, odhazují odpadky třeba i přímo na dětské hřiště.
/FOTO, VIDEO/ Velký úklid skládek a odhozených odpadků v Masarykově ulici pokračoval od dnešního (25. června) brzkého rána. Kromě „trestanců“, neboli alternativně odsouzených se na likvidaci černých skládek pod dohledem městské policie v Ústí nad Labem podílejí i lidé bez práce, kteří pracují za stravenky.
/VIDEO, FOTO/ „Vyčistit“ ulice od bezdomovců se rozhodli dva mladíci (21, 24 let) ze slezské metropole. Posilněni alkoholem se vydali k opuštěnému domu poblíž opavského vlakového nádraží. Trestná výprava skončila napadením a následným pobodáním muže, který utrpěl třináct bodných a řezných ran. Naštěstí přežil.
Skupinka bezdomovců obtěžuje Hlinsko. Místní si stěžují, že se věčně opilí bezdomovci scházejí i v historickém skanzenu Betlémě, obtěžují obyvatele v parcích, popíjejí v blízkosti základní školy a vykonávají potřebu, kde se jim zachce. Vedení radnice východočeského městečka volá po přísnější legislativě a zvýšení kompetencí městské policie.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Připravované vyklízení a zabezpečení squatu, který vznikl v objektu bývalé Okresní vojenské správy v Kutné Hoře, začalo v pondělí 24. června ráno. V budově, jež je v soukromém vlastnictví a roky se nevyužívá, žili mezi tunami odpadků bezdomovci a narkomani. Ti byli minulý týden policií vyzváni, aby budovu opustili, ale i tak se v ní stále nacházelo šest lidí.
/VIDEO, FOTO/ Saon. Čtyři písmenka, která zajisté neunikla pozornosti nejednoho všímavého Liberečana. Skrývá se za nimi osmatřicetiletý David, který svůj pseudonym zanechal jako podpis na řadě opuštěných budov. Věnuje se Urbexu od doby, kdy se ještě nejednalo o mainstreamovou záležitost. Později k tomu přidal i lezení na komíny. Koníček přetavil v životní filozofii, která se odráží i v jeho umělecké tvorbě. Reportér Libereckého deníku s ním vyrazil na jednu z výprav, aby se na chvíli převtělil do role nebojácného průzkumníka.
Saon. Čtyři písmenka, za kterými se skrývá osmatřicetiletý David, jenž svůj pseudonym zanechal jako podpis na řadě opuštěných budov. Urbexu se věnuje od doby, kdy se ještě nejednalo o mainstreamovou záležitost. Později k tomu přidal i lezení na komíny. Koníček přetavil v životní filozofii, která se odráží i v jeho umělecké tvorbě. Reportér Deníku s ním vyrazil na jednu z výprav.
Odstavenou dodávku, ve které přebývají bezdomovci a v jejímž okolí dělají značný nepořádek nahlásil jeden z obyvatel Stříbrnické ulice na Severní Terase.
Nízkoprahové denní centrum a noclehárna v Příbrami slaví sedm let od svého otevření. Toto zařízení, které poskytuje útočiště a komplexní podporu lidem bez domova, se stalo klíčovým hráčem v sociálních službách města. Od svého vzniku pomohlo stovkám mužů a žen najít cestu zpět do běžného života.
Opilecké výstupy, žebrání, výtržnosti, hluk a agrese, které patří k projevům bezdomovectví, mají v Kroměříži vyřešit přísnější pravidla a lépe zaměřená prevence. Ta má přimět lidi bez domova k dodržování alespoň minimálních pravidel.
Když objevila čtveřice pracovníků ostrahy plzeňského vlakového nádraží v plechové hale spícího bezdomovce a zdálo se jim, že se při nuceném vyhazovu zvedá příliš pomalu, nastříkali mu do očí slzný plyn, surově ho zbili, naložili ho do nákupního vozíku, pak ho vyklopili, zase zbili a poté ho ještě dva z nich oloupili o šperky mající hodnotu pár stokorun. Jeden si to navíc natáčel na mobil. Všem hrozily až desetileté nepodmíněné tresty, ale u plzeňského městského soudu vyvázli v pátek s podmínkami. Musí také uhradit škodu.
/FOTO, VIDEO/ Na tři nelegálně zbudovaná doupata bezdomovců narazili ústečtí strážníci během pochůzek. Mimo to, že stály na veřejném prostranství, okolo se povaloval značný nepořádek. O úklid všech tří míst se museli postarat alternativně odsouzení hříšníci, kteří si trest veřejně prospěšných prací odpykávají u městské policie v Ústí nad Labem. Problém se ovšem stále víc projevuje v centru města a snahy jej vyřešit připomínají nekonečné sisyfovské kutálení balvanu na vrchol hory.
K muži, spícímu v těsné blízkosti frekventované silnice v Orlické ulici na Severní Terase vyráželi strážníci. Poslalo je sem pět minut před tři čtvrtě na sedm operační středisko městské policie, které obdrželo telefonát na tísňovou linku. S tím, že dotyčnému hrozí nebezpečí úrazu od projíždějících automobilů. Strážníci pak na místě našli bezdomovce středního věku.
Prakticky ještě ani nestojí a už vyvolává negativní reakce. Příznivci přebudování trafostanice v teplické části Trnovany na denní centrum pro lidi v bytové nouzi čelili davu starousedlíků obávajících se dalších trablů v už tak problémové lokalitě. Na dvě stě lidí dorazilo v úterý 28. května vpodvečer na diskuzi o chystaném denním centru pro bezdomovce v Riegerově ulici v Teplicích. Sešli se přímo u objektu bývalé trafostanice, kde má zařízení za 30 milionů korun vzniknout s pomocí dotace.
/ANKETA/ Nejen policie nebo strážníci. Centrum Brna hlídá i soukromá bezpečnostní služba. Najala si ji radnice městské části Brno-střed, aby dohlížela na pořádek. Měsíčně vyjde tato služba na necelých sto tisíc korun bez daně.
Veronika Stöhrová několik let marně pátrala po svém biologickém otci a sestře Lucii. Pak na ni vyskočil na internetu článek z Berounského deníku o bezdomovci Ferdinandu Kopeckém a pojala podezření, že by se mohlo jednat právě o jejího otce. Vydala se tedy do Berouna, aby ho našla.
/FOTO, VIDEO/ Veronika Stöhrová několik let marně pátrala po svém biologickém otci a sestře Lucii. Pak na ni vyskočil na internetu článek z Berounského deníku o bezdomovci Ferdinandu Kopeckém a pojala podezření, že by se mohlo jednat právě o jejího otce. S maminkou se tedy vydala do Berouna, aby ho našla.
Kriminalisté v Plzni už zjistili, komu patřila lebka nalezená 3. května turistkou v řece Radbuze v centru města. V pátek 24. května potvrdili spekulace, že byla bezdomovce, jehož tělo bez hlavy bylo nalezeno loni v lednu dál po proudu v Berounce u kostela sv. Jiří.
Stovky pacientů má ve své kartotéce lékařka Andrea Pekárková. Zaměřuje se na specifickou klientelu – bezdomovce. Často přicházejí v zuboženém stavu, takže jejich léčba bývá nákladnější a časově náročnější. Někteří z nich dokonce nemají ani zdravotní pojištění, takže náklady na léčbu jdou za organizacemi, které tyto ordinace provozují. V součtu jim ale pojišťovny hradí jen třetinu nákladů. Zbytek si musejí sehnat jinde.
/FOTO, VIDEO/ Černá skládka a provizorní bivak. Tentokráte utábořené bezdomovce našli ústečtí strážníci a úředníci na Ovčím vrchu v Ústí nad Labem, nedaleko zahrádkářské kolonie. Strážníci je odsud sice vykázali, ale uklidit horu odpadu, která po nich zůstala bude úkol téměř nadlidský. Během let se ovšem bezdomovci dost proměnili. Práce s nimi a napravování škod po nich je mnohem složitější, než dřív a někdy i velmi dlouho trvá, než sami vyhledají pomoc. Jsou i takoví, kterým tento styl života vyhovuje.
Výjezdy strážníků Městské policie v Chrudimi jsou nyní častější. Nástupem teplého počasí totiž o sobě víc dávají znát bezdomovci, kteří se v chrudimských ulicích mění v opilé výtržníky. Dva z nich se tento týden v úterý utkali u nákupního centra Kateřina. Tam je ostatně místo, kde se už tradičně a rádi scházejí.
Krizové bydlení Bethel. Tak se jmenuje projekt ve Frýdku-Místku, kterému v ulici K Zahrádkám musí ustoupit zdejší kolonie zahrádkářů. Na pozemku města má vyrůst středisko terénní služby a azylové zařízení pro bezdomovce v jednom.
/FOTO, VIDEO/ Pouze jediné veřejné toalety má v současné době Pelhřimov. Pro město, kde žijí tisíce lidí a v době turistické sezony jejich počet ještě stoupá, je to málo. Radnice se chystá počet hygienických zařízení rozšířit. Budou moderní a natolik chytrá, že dovedou rozlišit běžného návštěvníka od bezdomovce, který by se tam chtěl utábořit.
Celkem sedm bezdomovců našli strážníci během kontroly, zaměřené na lidi bez domova. Prováděli ji během dnešního dopoledne (9. května) v městském obvodu Severní Terasa.
Bývalá kotelna s komínem v areálu frýdlantské nemocnice dosloužila už před dvaceti lety, teď se konečně podařilo začít s její likvidací. Město bude moct přestat řešit problémy s bezdomovci a narkomany, místo toho vznikne v prostoru za nemocnicí přírodní úložiště uhlíku a plocha se stromy a trávníkem. Většina suti navíc najde další využití. Demolice vyjde na čtyři miliony, velkou část pokryje dotace.
Do brněnských Židenic plánuje přesunout Diecézní charita Brno pomoc lidem v nouzi a bez domova. Budova v Bratislavské ulici, kde momentálně charita služby provozuje, potřebuje opravu. Pracovníci i klienti se proto dočasně přemístí do Domova svaté Ludmily v Táborské. Vedení Židenic s tímto záměrem nesouhlasí.
/VIDEO/ Miluji tě, máma. Vzkaz napsaný růžovou barvou na jednom z kamenů připomíná v brněnské Plotní ulici loňský tragický požár. Zemřelo při něm osm lidí. Od neštěstí uplyne v sobotu 4. května přesně rok. Na pietním místě se tam dodnes nacházejí svíčky, barevné květiny nebo třeba lapače snů.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Od čtvrtečního rána vyjížděli hasiči společně s policisty a zdravotníky dvakrát k požáru budovy v areálu bývalých skladů Merx, někdejšího drobného zboží a továrny Orion na velocipédy v Dražkovické ulici ve Slaném. Rozsáhlý zchátralý komplex aktuálně vlastní společnost Lidl a v plánu je zde výstavba nového obchoďáku. Kvůli častému pobývání cizích lidí se Lidl rozhodl budovy v nejbližší době zdemolovat.
V pražských Vysočanech stojí soubor historických Kloubových domů. Jako součást humanitárních zimních opatření pro lidi bez domova tam jeden z nich, který si město pronajalo od soukromého majitele, od prosince do března sloužil nemocným lidem bez domova. Deník jej navštívil. Některým následně sociální pracovníci našli trvalejší ubytování.
Tepličané dali dohromady petici proti nízkoprahovému dennímu centru pro lidi bez domova, které radní zatím bez debaty naplánovali hned naproti starousedlíkům a poblíž školy. Podle primátora reálný provoz obavy rozptýlí, u stávajícího centra pro lidi bez domova v Řetenicích problémy nejsou, tvrdí ředitelka služby.
/ROZHOVOR/ Největší problém Severní Terasy? Její starosta Jaroslav Šimanovský s odpovědí neotálí a jednoznačně říká: „Málo parkovacích míst.“ Jedním dechem ovšem dodává, že je v tomto ohledu zahnaný do kouta, čeká totiž na slibovanou změnu územního plánu.
Největší obchodní dům v centru Sokolova bude muset zřídit ochranku. Jde o reakci na četné stížnosti lidí na chování zejména mládeže a bezdomovců před obchodním centrem. Lidé se obracejí s žádostí o pomoc na sokolovskou radnici, která zprostředkovala setkání s majiteli obchodně-sportovního komplexu. Ti využijí bezpečnostní agenturu a prostranství bude monitorovat jeden z jejích členů.