Rychlý zásah města pomohl lidem z Banskobystrické ulice v Šumperku, kteří si stěžovali na neustálý nepořádek a hluk u jejich domu. V sousedství čísla popisného 50 se v keřích u laviček usadili bezdomovci, kteří si zde udělali ležení.
/FOTO/ Nález ohořelého těla poblíž Jičína vyvolal řadu spekulací. Podle neověřených informací šlo o bezdomovce, který v lokalitě žil. V pondělí policie informovala veřejnost o nálezu ohořelého lidského těla v blízkosti Židovského hřbitova v Sedličkách u Jičína.
/FOTOGALERIE/ Přestože se letošní ročník Kmochova Kolína kvůli pandemii koronaviru nekoná, ve dnech, kdy mělo město festivalovým děním ožít, si ho budou moci zájemci připomenout alespoň ze záznamu. Televize Noe, která v Kolíně vloni a předloni během Kmochova Kolína natáčela, odvysílá reprízy hudebních vystoupení a přenosů. Část z nich už se vysílala v květnu, největší porce je připravená na druhý červnový víkend.
Sedm stovek událostí evidují příslušníci Městské policie Žďár nad Sázavou za dva měsíce trvání nouzového stavu. „Valná většina z nich souvisela s našimi preventivními aktivitami, které jsme vykonávali v souvislosti s mimořádnými opatřeními,“ sdělil velitel žďárských strážníků Martin Kunc.
Náměstí Přerovského povstání v centru města je plné kontrastů. V těsném sousedství tržnice, kde lidé nakupují ovoce a zeleninu, posedávají na lavičkách bezdomovci. Na schodech u kulturního stánku - kina Hvězda - se ještě donedávna scházeli štamgasti z pivnice, které teď pro změnu vystřídaly večírky mladých. Strážníci se proto začali na lokalitu ve zvýšené míře zaměřovat.
/FOTOGALERIE/ Z dálky to nejhorší milostivě ukrývá zeleň. Ale z blízka stačí u areálu s adresou Mongolská 40 vytáhnout fotoaparát a místní začínají spontánně nadávat… na ty, co ho nechávají pustnout a dělají tu svinčík.
/FOTOGALERIE/ Tři případy vražedného jednání v době nouzového stavu – a od počátku roku již osm skutků: tři dokonané a pět ve stadiu pokusu. Takové ohlédnutí za uplynulými týdny i měsíci nabídla v úterý 19. května mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Společně se srovnáním s minulým rokem: loni od počátku ledna do 17. května řešili krajští kriminalisté čtyři mordy dokonané a další dva pokusy o vraždu. „Všechny případy se podařilo objasnit a obvinit konkrétní osobu,“ konstatovala.
Zhruba tři desítky bezdomovců obývají stanové denní centrum, které vzniklo na Borských polích téměř před měsícem pro lidi bez domova. Zajištěn mají přístup k teplé vodě, toaletám a základním potravinám.
Nedaleko mosteckého nádraží seděl večer na chodníku bezdomovec se sundanou rouškou. Vypadal unaveně. Opřen o ruce, nohy natažené, u nich berle. Kolem jelo luxusní auto. Náhle prudce zabrzdilo, vyskočil z něj mladý muž, pospíchal k chudákovi, hovořil s ním, zvedl ho, podal mu hole, rozloučili se a bezdomovec šel dál.
Stanové městečko pro lidi bez přístřeší v Pardubicích je od pondělí v provozu. Vzniklo nedaleko železničního mostu přes řeku Labe u Rosic na louce mimo zástavbu.
Pokud hygienici nařídí karanténu pro bezdomovce, jihlavský magistrát je připravený. V lokalitě známé jako Havaj u nedávno otevřeného parkoviště P+R vyrostlo šest buněk vyčleněných pro lidi bez domova. Včetně toalet a sprch.
S dodržováním pravidel v době koronavirové hrozby pomáhá bezdomovcům na jižní Moravě řada organizací. Přesto je podle některých svědectví občas nedodržují.
Je středa a v letním kině Háječek v centru města jsou postavené tři velké stany. Čeká se jen na zprovoznění elektřiny. Nejde o rozestavěné rekvizity pro natáčení filmu, ale vyrostlo zde stanové městečko pro bezdomovce.
/VIDEO/ Senioři, zaměstnanci domovů důchodců, bezdomovci a terénní pracovníci v sociálních službách. To jsou nejvíc ohrožené skupiny, které budou zdravotníci od pátku plošně testovat v Brně na koronavirus. Plošné testování PCR testy společně zajistí město, výzkumné centrum CEITEC Masarykovy univerzity a Společnost Podané ruce.
Zajistit ubytování lidem bez domova v případě, že mají nařízenou karanténu či už se u nich prokázalo onemocnění COVID-19 musí Karlovy Vary, Ostrov, Sokolov, Cheb, Mariánské Lázně, Kraslice a Aš.
Zajistit ubytování lidem bez domova v případě, že mají nařízenou karanténu či už se u nich prokázalo onemocnění COVID-19 musí Karlovy Vary, Ostrov, Sokolov, Cheb, Mariánské Lázně, Kraslice a Aš.
Kam s lidmi bez přístřeší v případě, že se u nich prokáže onemocnění Covid-19, který způsobuje nový typ koronaviru? To řešila řada měst ve Středočeském kraji, výjimkou nebyla ani ta v berounském regionu.
Zajistit ubytování lidem bez domova v případě, že mají nařízenou karanténu či už se u nich prokázalo onemocnění COVID-19 musí Karlovy Vary, Ostrov, Sokolov, Cheb, Mariánské Lázně, Kraslice a Aš.
Před koronavirem se chrání také lidé bez domova. "Nosím roušku a snažím se dodržovat hygienu," říká Jirka z Teplic. Přečtěte si o životě bezdomovců v době pandemie. Jak se chrání? Kdo jim pomáhá?
Současná vládní opatření se tvrdě dotkla i těch, kteří nemají, kde složit hlavu. Mnohá města služby pro lidi bez domova zcela zavřela a ti se ocitli zcela bezprizorní. Kutná Hora je ale jedním z mála měst, kde pomoc pro tyto lidi funguje dál.
Obce s rozšířenou působností (ORP) Benešov, Vlašim a Votice splnily povinnost a oznámily, kam umístí bezdomovce do preventivní karantény nebo izolace. To v případě, že u nich nemoc Covid-19, bez vážnějšího průběhu, propukne. Při loňském sčítání lidí bez domova v ORP Benešov vyšlo najevo, že jich tam je přes sedm desítek. Jen v samotném Benešově zimní noclehárnu nebo azylový dům vyhledává kolem 30 osob.
Pro zajištění karantény osob bez domova a osob vykázaných z trvalého bydliště doporučil Krizový štáb hl. m. Prahy jako dočasný objekt učiliště Písnice. Tato věta ze souhrnu pátečního zasedání pražského krizového štábu způsobila poprask, který opět i v době koronavirové epidemie poodhalil neshody v magistráním koaličním trojlístku Piráti, Praha sobě, Spojené síly (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). Bezdomovce nechce na území městské části starosta Jiří Koubek (TOP 09), jehož podpořil Jiří Pospíšil, šéf pražské organizace a předseda zastupitelského klubu Spojených sil.
Město Rakovník už několik dní řeší, co udělá s bezdomovci, kteří by se případně nakazili koronavirem. Rozhodnutí hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové totiž starostům obcí s rozšířenou působností nařizuje zajistit ubytování osobám bez přístřeší s diagnózou onemocnění COVID-19 nebo s nařízenou karanténou.
Nemají domov, přesto v případě podezření na nákazu koronavirem musí jít do karantény. Karanténní ubytování pro bezdomovce v Brně vznikne třeba v areálu židenických kasáren. U Anthroposu zase vyroste stanové městečko.
Domácí „vězení“ při nouzovém stavu nevede lidi jen k nudě a stereotypu, ale v některých případech i k domácímu násilí. Problém však je, kam násilníky, kteří jsou v nucené karanténě, umístit.
Muž pije alkohol, pokřikuje a nemá roušku, volali lidé ústeckým strážníkům v úterý 31. března. Ti se vypravili na místo do ulice SNP a podezřelého skutečně našli.
Karanténní střediska pro nakažené lehkou formou nemoci Covid-19 buduje město Ústí nad Labem pro lidi z Předlic. Lůžka budou připravená v tělocvičně zdejší základní školy. Spolu s tím postaví vojenský stan se stejným účelem pro bezdomovce u sv. Materny.
Karanténní střediska pro nakažené lehkou formou nemoci Covid-19 buduje město Ústí nad Labem pro lidi z Předlic. Lůžka budou připravená v tělocvičně zdejší základní školy. Spolu s tím postaví vojenský stan se stejným účelem pro bezdomovce u sv. Materny.
/ROZHOVOR/ Jako první muž města je (nejen) v období pandemie a karantény v jednom kole. Krizové štáby, jednání s lidmi z příspěvkových organizací, hygieniky, hasiči, zástupci bezpečnostních složek či dobrovolníků.
Vyhlášený stav nouze Prahu nutí urychleně řešit problém lidí bez domova. Nekontrolovanému šíření nákazy koronaviru mezi bezdomovci chce zamezit tím, že jim nabídne ubytování v některých pražských hotelech a ubytovnách. Primátor Zdeněk Hřib je rozhodnut k tomuto účelu využít i proslulý ShowPark v Holešovické tržnici.
Vzhledem k pandemii koronaviru svoji činnost dočasně modifikují také organizace pomáhající lidem bez přístřeší. V Mladé Boleslavi je to například organizace Semiramis, město, které každoročně poskytuje stan v mrazivých dnech a místní středisko Naděje.
Nejen senioři, ale i lidé bez domova jsou v době šíření nového koronaviru jedni z nejohroženějších. Kvůli vládnímu nařízení jsou totiž uzavřené noclehárny, kromě toho řada dobrovolnických organizací napříč Českou republikou i nadále hlásí nedostatek ochranných pomůcek a také dezinfekce. V Berouně žije zhruba tři sta bezdomovců.
Někteří bezdomovci v Jihlavě odmítají roušky nabízené dobrovolníky, odhazují je na zem. V Pardubicích a Chrudimi v tomto směru vládne lepší disciplína, ale rozhodně není dodržována stoprocentně.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Posilování bezpečnosti. To je jedno z hlavních témat, kterými se Mladá Boleslav v poslední době intenzivně zabývá. V souvislosti s opatřeními kolem epidemie koronaviru mnoho podniků omezilo, nebo dokonce zcela zastavilo provoz, mnoho lidí je najednou bez práce a bez vyžití a v důsledku toho – i přes doporučení zůstávat doma – mohou vznikat vypjaté a konfliktní situace. Policisté jsou tedy v neustálé pohotovosti.
V Praze začínají uvažovat, jak pomoci v době koronavirové krize lidem bez přístřeší. Kolín v tomto ohledu není výjimkou; na bezdomovce a ochranu jejich zdraví některé organizace myslí a přemýšlí, jak a kdy bude možné pomoci. Není to ale jednoduchá situace v tom smyslu, že roušky a podobné ochranné pomůcky jsou stále nedostatkovým zbožím. Oblastní spolek Českého červeného kříže Kolín i Farní charita Kolín chtějí lidem bez střechy nad hlavou pomoci.
/FOTOGALERIE/ Umístění bezdomovců do budov bývalých kasáren v Karlíně, které plánuje pražský magistrát, musí schválit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten nyní areál vlastní. Pokud o tom začnou jednání, bude úřad od magistrátu požadovat personální a materiální zajištění takto vzniklé ubytovny a zajištění dodávek vody. Oficiální podnět magistrát úřadu dosud nezaslal. Řekl dnes novinářům tiskový mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Vyjádření magistrátu média shání.
Roušky, to je společně s koronavirem asi nejčastěji skloňované téma. Kde se dají sehnat, kdo je vyrábí, jsou zdarma nebo kdo je nosí či nikoli, to jsou asi nejčastější otázky posledních dní spojených s tématem roušek. Ty jsou nedostatkovým zbožím už několik týdnů. Nicméně od čtvrtka 19. března platí povinnost mít mimo domov zahalený obličej. Ať už rouškou, respirátorem nebo třeba jen šátkem nebo šálou.