Kreativ

ŠTÍTEK: Česká pojišťovna

Mrtvice je náhlé postižení určité části mozkové tkáně způsobené poruchou jejího prokrvení. Nejčastěji postihuje lidi starší pětasedmdesáti let. Nevyhýbá se ale ani mladším

Při mrtvici jde o život. Mnoho Čechů ale mozkovou příhodu včas nerozezná

Přibližně pětadvacet tisíc Čechů každý rok prodělá mrtvici, která je po nemocích srdce druhou nejčastější příčinou úmrtí a jedním z hlavních důvodů invalidity. A to přesto, že tuzemská lékařská péče je kvalitní i dostupná. Mnoho lidí totiž cévní mozkovou příhodu včas nerozezná, zavolá pomoc pozdě nebo vůbec. Z aktuálního průzkumu vyplývá, že jen asi třetina lidí je o problematice mrtvice dostatečně informována. Rozpoznat příznaky a ihned vytočit číslo 155 je přitom pro další život a jeho kvalitu zásadní.

Ilustrační foto.

Pod koly aut na Rakovnicku končí hlavně srny. Nehoda na každém čtvrtém kilometru

/VIDEO/ V průměru na každém čtvrtém kilometru silnic na Rakovnicku číhá na řidiče nebezpečí v podobě srážky se zvěří. Od loňského podzimu do letošního jara došlo v regionu ke 151 střetům končícím bouračkami. Vyplývá to z policejních dat a údajů jednotného systému dopravních informací. Ve středních Čechách se počet nehod se zvěří blíží ke dvěma tisícům. K jejich následkům přitom patří škody bezmála 78 milionů.

Ilustrační snímek

Dům či byt si můžete pojistit téměř pro všechny případy

Pojištění typu „all risk“ – tedy pojištění všech druhů rizika – se ponejvíce spojuje s havarijním pojištěním. Nově se s ním však lze setkat i u pojištění stavby, které řeší pojistnou ochranu domu či bytu. Co přesně znamená tento pojem, jsme se zeptali Jany Flajšarové, manažerky neživotního pojištění v Generali České pojišťovně. 

Následek srážky s lesní zvěří. Ilustrační foto

Srážek se zvěří přibývá, nejrizikovější je to na Olomoucku

Nehod, které nezavinili řidiči, ale došlo k nim kvůli střetům se zvěří, v Olomouckém kraji opět výrazně přibylo. Jen v období od loňského října do letošního března řidiči nahlásili téměř sedm stovek nehod se zvěří. Nejhorší situace je na Olomoucku.

Riziko srážky se zvěří se zvyšuje hlavně na jaře a na podzim.

Počet střetů s lesní zvěří je v ČR vysoký. Víme, které kraje jsou nejrizikovější

Střetů se zvěří na českých silnicích neubývá. Navíc rostou výdaje za opravy. Auta jsou totiž stále častěji vybavena moderními technologiemi či LED světlomety. Podle aktuálních dat Srna indexu by řidiči měli být obezřetní především ve Zlínském, Ústeckém a Libereckém kraji. Naopak menší pravděpodobnost srážky s lesní zvěří je v Plzeňském a Jihomoravském kraji.

Pojišťovna Kooperativa v Berouně.

Lidé, kteří si spoří na důchod, zaměstnávají kvůli změnám berounské pojišťovny

Berounské pojišťovny zaznamenaly zvýšený nápor klientů, kteří mají uzavřené penzijní připojištění. Od 1. července totiž dosáhnou na státní příspěvek jen lidé, jenž si měsíčně spoří 500 korun a více. A další změna se bude týkat maximální částky státního příspěvku. Z 230 korun vzroste na 340 korun ovšem jen při měsíční úložce 1700 korun.

Ilustrační foto

Pod koly aut na Kutnohorsku končí nejčastěji srny. Škody i ceny oprav stoupají

/VIDEO/ V průměru na každém šestém kilometru silnic na Kutnohorsku číhá na řidiče nebezpečí v podobě srážky se zvěří. Od loňského podzimu do letošního jara došlo v regionu ke 155 střetům končícím bouračkami. Vyplývá to z policejních dat a údajů jednotného systému dopravních informací. Ve středních Čechách se počet nehod se zvěří blíží ke dvěma tisícům. K jejich následkům přitom patří škody bezmála 78 milionů.

Ilustrační foto

Největší riziko srážky se zvěří hrozí ve středních Čechách na Mělnicku

/VIDEO/ V průměru na každém třetím kilometru silnic na Mělnicku číhá na řidiče nebezpečí v podobě srážky se zvěří. Od loňského podzimu do letošního jara došlo v regionu k více než dvě stům střetů končících bouračkami. Vyplývá to z policejních dat a údajů jednotného systému dopravních informací. Ve středních Čechách se počet nehod se zvěří blíží ke dvěma tisícům. K jejich následkům přitom patří škody bezmála 78 milionů.

Srna. Ilustrační foto

Srna přebíhající silnici: Zvyšuje se počet nehod na Příbramsku i způsobená škoda

/VIDEO/ Nejvíce nehod se zvěří se od října do března stalo ve Středočeském kraji. Vyplývá to z policejních dat a údajů Jednotného systému dopravních informací. Ve středních Čechách se počet takových nehod blíží ke dvou tisícům. Celková škoda způsobená těmito nehodami byla vyčíslena na téměř 78 milionů korun. Přímo na Příbramsku se za sledované období stalo 101 střetů se zvěří.

Sražená srna.

Srna přebíhající silnici: Zvyšuje se počet nehod na Kladensku i způsobená škoda

/VIDEO/ Nejvíce nehod se zvěří se od října do března stalo ve Středočeském kraji. Vyplývá to z policejních dat a údajů Jednotného systému dopravních informací. Ve středních Čechách se počet takových nehod blíží ke dvou tisícům. Celková škoda způsobená těmito nehodami byla vyčíslena na téměř 78 milionů korun. Přímo na Kladensku se za sledované období stalo 83 střetů se zvěří, což je nejméně z celého kraje.   

Buty.

Den obce Janovice s hity Buty i dalším programem

Den obce Janovice se vrací ve velkém stylu. Areál místního fotbalového hřiště rozezní hity legendární kapely Buty, které doplní skvělá slovenská zpěvačka Kristína s kapelou a místní kapela TyKráso.

Ilustrační foto.

VIDEO: Nejdražší kola se kradou v Libereckém kraji. Pomoct může policie značením

Začala cyklistická sezóna a zákonitě s tím budou přibývat i krádeže kol. Liberecký kraj je v této oblasti statisticky na špici a není to příjemné prvenství. Kradou se tu totiž průměrně nejdražší kola v republice, hůř je na tom už jenom Praha. Existuje přitom několik způsobů, jak se krádežím kol bránit, o moderním značení a celoevropské databázi řekl Deníku víc ve videu preventista turnovských strážníků Vladimír Hladík.

Panorama Residence Prachatice.

Z komunistického sídla je Panorama Residence. Budova „lebedí“ oku i zvenčí

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tlusté zdi, chybějící podsklepení, trezorová místnost připomínající atomový kryt nebo skála v podzemní části domu. Překvapení, o kterých neměl majitel bývalého sídla prachatických komunistů, společnost Residence Invest Prachatice, ani tušení. Překážky ale překonala a nabízí sluncem zalité bydlení s impozantním výhledem do okolí.

Panorama Residence Prachatice.

Z komunistického sídla je Panorama Residence. Prachatická budova září i zvenčí

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tlusté zdi, chybějící podsklepení, trezorová místnost připomínající atomový kryt nebo skála v podzemní části domu. Překvapení, o kterých neměl majitel bývalého sídla prachatických komunistů, společnost Residence Invest Prachatice, ani tušení. Překážky ale překonala a nabízí sluncem zalité bydlení s impozantním výhledem do okolí.

Připojištění si zájemci vyberou podle vlastní úvahy.

Změnu zákona o povinném ručení pojišťovny využívají k představení novinek

Zákon o povinném ručení prošel proměnou, jeho nová podoba platí od 1. dubna. Zatímco se v této souvislosti hojně skloňovala zejména nová povinnost sjednat tzv. povinné ručení pro vozidla typu elektrokoloběžky či malého zahradního traktoru, některé pojišťovny využily přípravu na tento zákon k rozsáhlé proměně nabídky služeb.

Kuriózní nehoda v Bohaticích.

Karlovy Vary jsou šestým nejbezpečnějším krajským městem, nejhorší index má Aš

Šesté nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy měly v roce 2023 Karlovy Vary. Během loňského roku zde bylo evidováno 495 nehod, z nichž 5 skončilo úmrtím nebo vážným zraněním. Ze 7 obcí s rozšířenou působností Karlovarského kraje se ani jedno z nich nevyhnulo smrtelným či těžkým nehodám. Vyplývá to z výsledků GČP INDEXu za rok 2023.

3.B liga Chalapeňos - FC Broky (7:3)

Olomoucký malý fotbal odstartoval do svého 53. ročníku. Střelci se činili

VÝSLEDKY/Dvěma koly 3. a 4. ligy a prvním kolem 1. a 2. ligy byl po čtyřměsíční zimní přestávce zahájen již 53. soutěžní ročník malého fotbalu na Olomoucku. A podobně jako vloni se hladoví střelci činili. V odehraných 80 utkáních nastříleli 615 branek, což průměrně znamená 7,69 gólů na jedno utkání. Do střelecké tabulky se zapsalo hned v úvodu 340 hráčů, nejvíce ze všech zatížili konta svých soupeřů šestibrankovými zápisy za 60 minut hry Michal Večeřa z SK Náklo a Michal Popelka z týmu Sokolka Horka B.

Stavební úpravy mají budově v centru Rychnova vtisknout moderní design 21. století, v němž důležitou roli bude hrát zeleň.

Monstrum z dob socialismu v Rychnově získá moderní vzhled a zelenou střechu

Skleněná obluda v centru Rychnova je nebezpečná, hrozí zraněním. Takto jsme psali o bývalé budově České pojišťovny na náměstí 17. listopadu v centru Rychnova na podzim roku 2021. Pohled na ni byl žalostný a člověk procházející těmito místy musel dávat pozor, aby nezakopl o rozbité a občas propadlé dláždění. U nevzhledné chátrající stavby z poloviny osmdesátých let se objevil plot a už nějakou dobu tu vládne stavební ruch, prochází rekonstrukcí, která ji má proměnit v moderní sídlo firmy se zelenou střechou.

Slané bio krekry

Odpad, na kterém si pochutná i ředitel. Zbytky jsou pro pekárnu surovinou

Co je pro někoho odpadem, může jinde posloužit jako cenná surovina. Na takovéto využívání materiálů si přitom zvykáme stále více. Třeba mít na sobě oblečení vyrobené z recyklovaného materiálu nám dnes přijde tak samozřejmé, že se nad tím ani nepozastavíme. Ale co se zakousnout do pochoutek, které jsou vyráběny podle podobných zásad udržitelnosti? Jde to – a jak vám bude chutnat!

Vila Anička v Hradci Králové je kulturní památkou.

Petici nechápu, říká investor. Prozradil, co bude dál s hradeckou vilou Anička

Bezmála čtyři stovky podpisů se za poslední týden objevily pod peticí na záchranu vily Anička v centru Hradce Králové. Petenti, kteří adresují podpisové archy nejen hradeckým zastupitelům, ale také jejich kolegům na kraji a ministerstvu kultury, chtějí, aby se město aktivně zapojilo do opravy této památky. Autoři petice se obávají, že by Aničku mohl potkat stejný osud jako protější vilu čp. 731. Všem pochybovačům však investor vzkázal, že vila Anička dál bude součástí architektonického odkazu města.

I v letošním roce si vlastníci aut připlatí stovky korun za povinné ručení. Ceny by měly vzrůst o pět až šest procent

Ceny povinného ručení porostou i letos. Vyplatí se hledat nabídky u konkurence

I v letošním roce si vlastníci aut připlatí stovky korun za povinné ručení. Ceny by měly vzrůst o pět až šest procent. Za zdražení mohou nejen drahé náhradní díly a moderní technologie ve vozech, ale i dražší práce v servisech. Podle odborníků se nevyplácí nad oznamovacím dopisem z pojišťovny jen mávnout rukou. Naopak oslovení konkurence může přinést mnohem výhodnější nabídku i úsporu peněz. Kromě toho některé pojišťovny samy nabízejí možnosti, jak ušetřit. 

Elektrické koloběžky, ilustrační foto

Nehod koloběžkářů v Česku rapidně přibývá. Silné stroje brzy čeká povinné ručení

Elektrické koloběžky se těší stále větší popularitě. Důvod je prostý. Oproti elektrokolům jsou skladné, rychlé a jejich řízení není fyzicky namáhavé. Jenže s jejich rostoucím počtem přibývá vážných kolizí s tragickými následky. Policisté se proto chtějí i letos na koloběžkáře zaměřit. Majitelé silných strojů si navíc budou muset sjednat povinné ručení.

Osmnáctiletá Michaela Zajíčková (vlevo) a o rok starší Kateřina Mezuliánková.

Studentky z Prostějova vrátily srdeční masáží zraněnou ženu do života

Duchapřítomnost a chladnou hlavu zachovaly dvě náctileté slečny v pátek 8. září letošního roku. Studentky střední zdravotnické školy v Prostějově byly svědky dopravní nehody, při které srazil senior v autě ženu na motocyklu. Studentky poskytly zraněné okamžitou první pomoc a za tento pohotový zásah byly nyní oceněny titulem Gentleman silnic.

Odpady v areálu u Bezděkova.

U lounského soudu zazněly rozsudky v kauze ekologické havárie na Žatecku

/FOTO, VIDEO/ U Okresního soudu v Lounech zazněly dnes, v úterý 14. listopadu, zprošťující rozsudky týkající se ekologické havárie v Bezděkově u Žatce. Kvůli úniku více než pěti set tun karcinogenních a toxických látek byla z přečinu neoprávněného nakládání s odpady obžalována společnost FEMME a předsedkyně jejího představenstva Dana Helebrant. Podle předsedy senátu Jana Jouzy se neprokázalo, že skutek způsobily. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. 

Střet automobilu s lesní zvěří. Ilustrační foto.

Co dělat po střetu s lesní zvěří? Základem je označit nehodu a zavolat policii

Dny jsou krátké a většina řidičů jezdí za tmy. Není proto žádným překvapením, že v tomto období, především za soumraku, ale i za svítání, dochází velmi často ke srážkám se zvěří. Uplynulé jarní a letní období potvrdilo, že střety se zvěří pro motoristy zůstávají na českých silnicích stále extrémně vysokým rizikem. Dokazuje to i způsobená škoda na majetku a na zdraví. Přečtěte si doporučení, jak postupovat po střetu se zvířetem, kdy volat policii a další tipy.

Sražená zvěř. Ilustrační foto.

V Libereckém kraji meziročně přibylo střetů se zvěří, milionové škody rostou

V uplynulých 6 měsících, během kterých SRNA index monitoroval střety vozidel se zvěří, pokračoval trend úbytku počtu nehod. V Libereckém kraji však nehod přibylo. Zatímco loni reportovaly statistiky za uvedené období 437 střetů, letos je to 478 srážek. Nejvíce kolizí s motorovými vozidly má na svědomí srnčí zvěř.

Ladislav Štancl (vlevo) skončil na lavičce pardubických florbalistů.

Sokoli dolétali pod trenérem Štanclem. Ten po historickém debaklu končí

Poslední kapka. Pardubičtí florbalisté o víkendu schytali nejvyšší debakl v historii klubu, když na domácí palubovce prohráli 2:22 s Mladou Boleslaví. Po tomto hrůzostrašném výkonu se rozhodl u týmu skončit hlavní trenér Ladislav Štancl. Sokoli se tak ve čtvrtek postaví Chomutovu pod taktovkou generálního manažera Martina Zozuláka a dosavadního asistenta Tomáše Faltejska.