/ROZHOVOR/ Jednou věcí si u rodiny Šporclových můžete být jisti – dovolenou mají vždycky v srpnu. A jestli pojedou někam autem, určitě si při tom budou zpívat úplně všichni.
Vaření na chatě či chalupě má svá specifika. Neočekáváme zde komfort, na který jsme zvyklí z panelákového bytu, a ani sem nechceme pořizovat drahé vybavení, abychom zbytečně nelákali zloděje. Navíc je pěkné, když chalupě ponecháme kouzlo starých časů.
Český Krumlov – Zpěvačka Petra Janů si užívá letního odpočinku a během něho si udělala výlet do Českého Krumlova. Na představení do zámecké zahrady jezdí pravidelně každé léto.
Drobný okřídlený hmyz dokáže pěkně znepříjemnit jinak ničím nerušenou letní pohodu. Mouchy se v teple rychle množí a obtěžují nás hlavně přes den v kuchyni, zatímco večer si do bytu či chalupy vpustíme spolu s vlahým vzduchem také armádu komárů. Nechcete-li kolem sebe stříkat chemické spreje, vyzkoušejte následující tipy.
V Česku je podle posledního sčítání domů a bytů téměř 450 tisíc chat a chalup. Velká část ale v posledních letech mění majitele. Lidem, kteří nemovitosti ve zlaté éře chataření stavěli, je dnes kolem osmdesátky.
Jindřichův Hradec - V souvislosti s vloupáním do více než padesáti chat a chalup ve čtyřech krajích obvinili jindřichohradečtí kriminalisté dvojici podezřelých mužů (62 a 26 let) z Písecka.
Čeští zaměstnanci volí v létě nejčastěji souvislé volno v délce alespoň dvou týdnů, přesto více než 40 procent lidí není schopno během dovolené zapomenout na práci. Čtvrtina lidí se strachuje, co se v práci během dovolené stane a kolik se jim nakupí práce, někteří dokonce během volna dohánějí nedokončenou práci. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up ČR mezi 525 respondenty.
Drahenice /FOTOGALERIE/ - K požáru chalupy v obci Drahenice nedaleko Březnice vyjížděli hasiči ve čtvrtek 27. června dvanáct minut před desátou hodinou dopoledne. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Příbrami a jednotky sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Rožmitálu pod Třemšínem a Březnice.
Horní Stropnice - Na samotě u lesa strávil přes třetinu svého života. Osmdesátník Otta Bouček ji přitom zprvu koupil spíše z rozmaru, na popud známého.
V prázdninových měsících činnost zlodějů zaměřených na krádeže v domácnostech roste. Každých dvacet pět minut zloději v Česku dojde k jednomu vloupání. „Z toho u rodinného domu k němu dochází každé tři a půl hodiny, u bytu každé čtyři hodiny, u chaty nebo chalupy každých šest hodin,“ varuje Michal Barbořík, vedoucí odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.
/ROZHOVOR/ Herec Národního divadla Patrik Děrgel patří k lidem, kterým nečiní problém střídat městské prostředí s klidem lesa, městské zážitky s chalupářskou lopotou.
Liberecký kraj – Liberecký spolek Čmelák vysadí na jižních stráních Ještědského hřebene ovocný sad pro všechny návštěvníky. Jarní část programu ČSOB pomáhá regionům tento projekt finančně podpoří. Nyní se hraje o to, jak velkou částkou.
Prodeje chat a chalup nabírají se začátkem letní sezony na obrátkách. Jejich ceny stouply od roku 2015 až o polovinu. Nejvíce v lokalitách s dobrým spojením do hlavního města. „Lidé z Prahy a blízkého okolí představují 80 procent kupců rekreačních objektů ve Středočeském kraji,“ říká Jan Bareš z realitní kanceláře M&M Reality. Průměrná cena už sahá ke 2,2 milionu korun.
Prodeje chalup v Česku nabírají na obrátkách. V nabídce realitních kanceláří se tyto rekreační objekty často neohřejí více než několik dní. Zatímco v minulých letech měli Češi zájem především o chaty v nejlepší kondici, v současnosti stoupá zájem i o ty, které jsou určeny k rekonstrukci.
Připomínkou tradičních jarních prací ožije nadcházející sobotu 18. května Valašská dědina v Národním muzeu v přírodě v Rožnově. V největším areálu skanzenu budou k vidění činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.
Habrek – Koncem dubna se dosud neznámý zloděj vloupal do rekreační chalupy v obcí Habrek, místní části Ledče nad Sázavou. Do oka mu padly zejména potraviny a petrolejová lampa.
/ROZHOVOR, FOTO/ Vidle opřené o bytelnou zeď stodoly, o kousek dál složená hromada dřeva a vedle pasoucí se husy. Jen zakejhat. Člověk se ocitá na dvorku roubené chalupy z 18. století, v níž žili lidé v našem kraji. Aby si ale pozorovatel mohl všechno pořádně prohlédnout, nerozhlédne se kolem sebe. Musí se přikrčit, zaostřit zrak a pořádně se zahledět na titěrné detaily.
Liberec /ROZHOVOR, FOTO/ - Josef Licehamer z Liberce staví kopie staveb lidové architektury, jež stály nebo někdy i ještě stojí, zejména v Libereckém kraji.
Zatímco názvy vypálených vesnic Lidice a Ležáky zná většina lidí, málokdo slyšel názvy malých valašských osad Ploština, Prlov a Vařákovy Paseky. Těsně před koncem války je vypálily jednotky SS za to, že jejich obyvatelé pomáhali partyzánům. Od 19. dubna do 2. května zemřelo krutou smrtí přes 80 obyvatel pasekářských osad.
Strážnice - „Otlúkaj sa píšťaličko vrbová, vrbová, pojedeme na koníčkách do Brna, do Brna,“ ozývá se z chalupy, kde muži v lidových krojích vyrábí píšťalky z vrbového proutí. Ve strážnickém Skanzenu v sobotu a v neděli předvádí lidové zvyky od Masopustu až po Velikonoce.
Dřevěné štíty mají svůj půvab a dodávají domu typický ráz českého venkova. Zároveň však jde o nejvíce namáhané částí fasády, které jsou v jednom kuse vystaveny slunci a dešti. Chceme-li jim zachovat pěkný vzhled, musíme se o ně starat.
FOTOGALERIE/ Policisté na koních po zimním období zamířili do chatové oblasti v okolí Lázní Leopoldov na Smraďavce. Tam sledovali, zda jsou objekty správně zabezpečené před zloději. Naštěstí neodhalili žádné zásadní nedostatky.
Příbramsko - Hned několik vloupání do rekreačních objektů bylo policistům na Příbramsku nahlášeno o uplynulém víkendu. Není to nic nečekaného. S příchodem teplého počasí se do chat a chalup majitelé vrací po zimě a někteří zjišťují, že tam v uplynulých měsících měli nezvanou návštěvu.
Tábor-Měšice – Policisté pátrají po pachateli, který se v době mezi nedělí 10. března a sobotou 23. března vloupal do rekreační chalupy u Kozského potoka v lokalitě Kozský Mlýn.
Střední Čechy - Ať už svou chatu či chalupu někdo neviděl pár dní, anebo několik měsíců od odjezdu na podzim, příjezd k víkendové nemovitosti může být v těchto dnech podobný: na majitele může čekat nepříjemné překvapení. Nepřehlédnutelné poškození žaluje na první pohled: tady byli zloději.
Střední Čechy - Ať už svou chatu či chalupu někdo neviděl pár dní, anebo několik měsíců od odjezdu na podzim, příjezd k víkendové nemovitosti může být v těchto dnech podobný: na majitele může čekat nepříjemné překvapení. Nepřehlédnutelné poškození žaluje na první pohled: tady byli zloději.
Příbramsko - Ať už svou chatu či chalupu někdo neviděl pár dní, anebo několik měsíců od odjezdu na podzim, příjezd k víkendové nemovitosti může být v těchto dnech podobný: na majitele může čekat nepříjemné překvapení. Nepřehlédnutelné poškození žaluje na první pohled: tady byli zloději.
Kolínsko - Ať už svou chatu či chalupu někdo neviděl pár dní, anebo několik měsíců od odjezdu na podzim, příjezd k víkendové nemovitosti může být v těchto dnech podobný: na majitele může čekat nepříjemné překvapení. Nepřehlédnutelné poškození žaluje na první pohled: tady byli zloději.
Mělnicko - Ať už svou chatu či chalupu někdo neviděl pár dní, anebo několik měsíců od odjezdu na podzim, příjezd k víkendové nemovitosti může být v těchto dnech podobný: na majitele může čekat nepříjemné překvapení. Nepřehlédnutelné poškození žaluje na první pohled: tady byli zloději.
Berounsko - Ať už svou chatu či chalupu někdo neviděl pár dní, anebo několik měsíců od odjezdu na podzim, příjezd k víkendové nemovitosti může být v těchto dnech podobný: na majitele může čekat nepříjemné překvapení. Nepřehlédnutelné poškození žaluje na první pohled: tady byli zloději.
Kutná Hora - Mužské béčko florbalového oddílu FBC Kutná Hora odehrálo v novém roce osm zápasů. Po skvělém vstupu do sezóny, kdy béčko bodovalo v šesti ze sedmi úvodních utkání, přišel menší herní útlum a pár nevydařených zápasů. Přesto z posledních tří ligových turnajů dokázalo přivézt minimálně tři body. Aktuální postavení béčka v našlapané tabulce není vůbec špatné, sedmé místo s sedmadvaceti body.
Havlíčkův Brod – Východních Čechy skrývají neuvěřitelné množství zajímavých historických staveb, které si zaslouží publicitu. Zhruba takové je poslání originální knihy s názvem Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách. Ne náhodou se kniha křtila v pátek 15. března v havlíčkobrodské Štáflově chalupě. Je to nejstarší dům ve městě.
Liberecký kraj – Hasiči na Semilsku vyráželi ve čtvrtek v noci k požáru rekreační chalupy ve Vítkovicích v Krkonoších. Požár ohlásil na tísňovou linku kolem 23. hodiny německy mluvící občan, který nebyl schopen určit přesněji polohu chalupy.
Liberecký kraj – Pokud si vzpomenete na začátek filmu Kobry a Užovky, kde Kryštof Hádek coby nenapravitelný drogově závislý jde chatařskou kolonií s úmyslem vyloupit jeden z přístřešků, víte, že dostat se do takového objektu je velmi snadné.
Liberecký kraj – Pokud si vzpomenete na začátek filmu Kobry a Užovky, kde Kryštof Hádek coby nenapravitelný drogově závislý jde chatařskou kolonií s úmyslem vyloupit jeden z přístřešků, víte, že dostat se do takového objektu je velmi snadné.
Újezd – Chodská chalupa v Újezdě vyhrála loňskou soutěž o hospůdku roku mezi konkurenty z celých západních Čech. I tak ale její provozovatelé neusínají na vavřínech a mají nové nápady nejen pro rok 2019.