Na hrubou dřevěnou desku stolu ozářenou světlem dopadajícím přes malé okno si rozložila fotodokumentaci. Podle ní teď Helena Cviklová rozmísťuje po světnici staré chalupy z Prlova připravené sbírkové předměty.
Z venkovského stylu se během několika let stal jeden z nejvýraznějších interiérových směrů. Při správné volbě zařizovacích předmětů dodá obydlí nenucenou eleganci a nadčasovost.
Pokud chcete mít praktickou a zároveň pohodlnou koupelnu, věnujete při plánování rekonstrukce v prvé řadě pozornost správnému dispozičnímu uspořádání. Až pak se pusťte do výběru obkladů, sanity a doplňků.
Budějovické stopy spisovatele Jaroslava Haška, autora legendárního Švejka, popisuje v dalším díle seriálu Putování městem znalec místní historie Jan Schinko.
Stejně jako všem jejím hereckým kolegům udělal koronavirus Martině Hudečkové čáru přes rozpočet, a to doslova. Pocit dětské radosti, že ji odpadla práce, postupně vystřídalo poznání, že teď se bude muset na dobu neurčitou uskromnit.
Starosta s místostarostou malebné vesnice Doubice, která je vstupní branou do národního parku České Švýcarsko, se v této krizové době o lidi v obci skutečně starají. Jan Drozd a Břetislav Jemelka osobně rozváží po chalupách dezinfekci a nehledí při tom na to, kdo je starousedlík a kdo chalupář. Ti ostatně v Doubici početně převažují. Osoby s trvalým pobytem žijí v asi šedesáti ze zhruba dvou set obývaných domů. Mezi chalupáři jsou největší skupinou „Pražáci“, z nichž ale někteří tráví v Doubici i několik měsíců v roce. „Roušky a dezinfekční prostředky se snažíme shánět, kde se dá. A pak rozdávat všem obyvatelům Doubice. Nejen občanům, ale všem, kteří tady mají nějaký dům a momentálně tu jsou,“ říká Jan Drozd.
Během posledních let se role podlahy radikálně změnila. Z nedůležité části pokoje často překryté kobercem se stala prvkem, který udává styl a atmosféru celému interiéru. O důvod víc, abyste jejímu výběru i pokládce věnovali dostatek pozornosti.
Ze zavlečení nového typu koronaviru se obává řada obyvatel obcí v podhůří Chřibů, jejichž součástí jsou chatové oblasti a rekreační nemovitosti. Ačkoliv ministerstvo zdravotnictví minulý týden důrazně doporučilo lidem dodržovat zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup, řada jejich majitelů k nim vyrazila.
/EDITORKA DENÍKU IVANA ZÁBRANSKÁ PÍŠE Z OBCE PIHEL/ Dnešek je posledním dnem manželovy a synovy karantény v Praze. A zítřek tedy posledním dnem nás osamocených holek tady na chalupě u lesa. Prožily jsme tu spoustu nevídaných zážitků, které může přinést snad jedině vypjatá situace, v jaké se teď nachází celá naše země. V neděli tedy pomalu sbalíme naše saky-paky a pojedeme zpátky domů, do Prahy. Naši muži jsou naštěstí v pořádku, ani rýmu na rozdíl od nás nechytili.
/EDITORKA DENÍKU IVANA ZÁBRANSKÁ PÍŠE Z OBCE PIHEL/ Na chalupě, pokud tak tedy neříkáte novostavbě na venkově, jste většinou nuceni sdílet život s nejrůznějšími živočichy. A každé roční období má nějakého toho svého favorita.
Nová omezení, která začala platit v souvislosti s koronavirem Covid-19, staví mnoho lidí před otázku, zda i tento víkend můžou vyrazit na chatu či chalupu. Ministerstvo zdravotnictví k tomu proto vydalo nový výklad.
Zajet si na víkend na venkov jako obvykle, nebo tentokrát v rámci opatření kvůli šíření koronaviru zůstat doma? Hledání odpovědi na tuhle otázku je nyní opět aktuální pro řadu majitelů chat a chalup.
Zajet si na víkend na venkov jako obvykle, nebo tentokrát v rámci opatření kvůli šíření koronaviru zůstat doma? Hledání odpovědi na tuhle otázku je nyní opět aktuální pro řadu majitelů chat a chalup.
Na nové facebookové stránce Nejezděte na chalupu to doslova vře. Každý si hájí svoje. Chataři a chalupáři poukazují na to, že lidé z vesnic taky jezdí do měst nakupovat. Tak proč by oni nemohli na chatu. Místní je zase žádají, aby byli ohleduplní a nezavlekli do vesnic koronavirovou infekci.
Na nové facebookové stránce Nejezděte na chalupu to doslova vře. Každý si hájí svoje. Chataři a chalupáři poukazují na to, že lidé z vesnic taky jezdí do měst nakupovat. Tak proč by oni nemohli na chatu. Místní je zase žádají, aby byli ohleduplní a nezavlekli do vesnic koronavirovou infekci.
V oblíbených chatařských oblastech Brňanů na Vysočině je to v posledních dnech velké téma. Místní lidé chalupáře vyzývali, aby zůstali doma a nezavlekli do vesnic nákazu koronavirem. Chataři argumentovali tím, že lidé z vesnic jezdí do měst nakupovat.
Zvolit si místo, kde stráví karanténu vyhlášenou pro celé Česko, může každý člověk podle vlastního uvážení. „Zákon je nastavený tak, že strávit volno mohou lidé kdekoliv, ale je vhodné, aby zůstali na svých chalupách,“ upozornil starosta šumavské Kvildy Václav Vostradovský.
/EDITORKA DENÍKU IVANA ZÁBRANSKÁ PÍŠE Z OBCE PIHEL/ Dětem zavřeli školy, manžel se ve špatný čas vrací z rizikové země. Rodinná rada rozhodla, že se s mladší dcerou a její kamarádkou raději uchýlíme na naši chalupu, zatímco muž se starším synem zůstanou v Praze v karanténě. Doufáme, že se to brzy přežene…
Policie pátrá po pachateli, který v blíže nezjištěné době od 2. do 12. března násilně vloupal do tří rekreačních chalup v centru obce Pořín na Chýnovsku.
Po údolíčku rozeseté malebné chaloupky, vedle nichž zurčí potok, v ohradě si pokojně přežvykují ovce. Všude naprostý klid. Atmosféru starých časů snad jen trochu kazí sloupy elektrického vedení z konce 80. let. Až do té doby tu elektřina nebyla. V roce 2016 byl Kačerov vyhlášen první vesnickou památkovou zónou v Orlických horách.
Když se po těžké autohavárii probral z kómatu, nemohl mluvit a hýbat se. Slova se mu postupně vracela a s nimi i jeho dětský sen: stát se malířem. I když, jak sám říká, to byl běh na dlouhou trať. Mezitím postavil na Novohradsku chalupu, kde si zařídil ateliér snů. Dnes bere Hynek Fuka štětce do rukou denně a veselými barvami vytváří svůj vlastní Svět v obrazech. Cesta to ale byla dlouhá.
Slavná chalupa na šumavském Srní, kam dříve chodíval za svými přáteli na návštěvy spisovatel Karel Klostermann a kde na přelomu 70. a 80. let minulého století natočil režisér Václav Gajer oblíbené filmy Pod Jezevčí skálou, Na Pytlácké stezce a Za trnkovým keřem, je na prodej.
Slavná chalupa na šumavském Srní, kam dříve chodíval za svými přáteli na návštěvy spisovatel Karel Klostermann a kde na přelomu 70. a 80. let minulého století natočil režisér Václav Gajer oblíbené filmy Pod Jezevčí skálou, Na Pytlácké stezce a Za trnkovým keřem, je na prodej.
Do posledního detailu promyšlené modely rodinných domů, chalup nebo třeba mostů zaplnily ve středu třídu Brněnské Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici. Vedení školy tam vyhlásilo vítěze soutěže Architektem a stavařem nanečisto. Přihlásit se do ní mohli žáci devátých tříd základních škol.
Náročnou opravou za téměř dva miliony korun prošla Štáflova chalupa v Havlíčkově Brodě. Stavení, jehož základy pocházejí z první poloviny 16. století je nejstarší dům ve městě. Od roku 2010 je jedinou národní kulturní památkou kterou Havlíčkův Brod má.
Petrovice – Ještě během vánočních svátků, odpoledne na Štěpána, se mohli lidé z Petrovic a okolí podívat do muzea v obecní doškové chalupě. Čekala je tam ukázka vánoční výzdoby s ozdobeným stromečkem, prostřeným stolem a podobně.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Ústecko, který vyšel v úterý 31. prosince.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Jablonecko, který vyšel v úterý 31. prosince.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Liberecko, který vyšel v úterý 31. prosince.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Litoměřicko, který vyšel ve středu 2. ledna.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Lučan, který vyšel v úterý 31. prosince.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Směr, který vyšel v úterý 31. prosince.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Chomutovsko, který vyšel v úterý 31. prosince.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Mostecko, který vešel ve čtvrtek 2. ledna.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Ústecko, který vyšel ve čtvrtek 2. ledna.
/ROZHOVOR/ Uplynulý rok 2019 byl pro Petru Černockou ve znamení kulatého jubilea. Herečka, zpěvačka a také malířka, která často jezdí na sever Čech, protože má v Kytlici chalupu, v listopadu oslavila 70 let. Ústecké nakladatelství AOS Publishing ji k tomuto životnímu výročí vydalo knihu Saxana 70. Mluvila o ní v Týdeníku Děčínsko, který vyšel ve čtvrtek 2. ledna.
Lidé v Česku si dnes připomněli bývalého prezidenta Václava Havla, který před osmi lety zemřel ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova. Také tam lidé dnes zapalovali svíčky. Večer se konala pieta na Václavském náměstí v Praze, na Jungmannově náměstí zazněly úryvky z jeho děl, na Rašínově nábřeží je pak ode dneška pamětní deska, která připomíná místo, kde Havel 40 let žil. Vzpomínkové akce byly i v dalších městech.
Pohádkový příběh dobrovolných hasičů z Kytlic se zdá být nekonečný. Ještě před sedmi lety zde žádní nebyli. Postupem času si pořídili vybavení a první auta. Nyní se mohou radovat ze zbrusu nové zbrojnice, která svou podobou připomíná dřevěnou chalupu. Zapadá tak do rázu Lužických hor, které jsou lidovou architekturou proslavené.