Kreativ

ŠTÍTEK: dinosauři

Ilustrace Lokiceratopa.

V USA objevili zkamenělinu dinosaura s ohromnými rohy. Pojmenovali ho po Lokim

Paleontologové nově popsali druh vyhynulého býložravého giganta s výraznými rohy. Pojmenovali ho lokiceratops. Jméno dostal po severském bohu lsti, falše a jiných špatností Lokim. Fosilie staré 78 milionů let vědci nalezli v americkém státě Montana. Objev jim odkryl další detaily o rozmanitosti dinosaurů.

Nejpůsobivější a nejfotografovanější ještěr je dravý T-rex (foto: West Media)

DinoParkem by se mohli v budoucnu prohánět autonomní ještěři

Když v roce 1999 připravoval na tehdejším plzeňském výstavišti unikátní výstavu Návrat dinosaurů, možná ještě netušil, že pravěcí ještěři jej budou provázet minimálně dalších 25 let. Během té doby postavil Jiří Machálek se svým týmem deset DinoParků v pěti zemích Evropy.

Skladba pro slet 2024: Sokolhraní

Hromadná skladba pro slet. Sokolhraní mezi dinosaury i ve vesmíru

Skladba Sokolhraní pro mladší žactvo se odehrává v pěti prostředích. Děti zavede do období dinosaurů, k moři, na cesty po Česku i do dalekého vesmíru. A závěr skladby zkušené autorky hromadných skladeb Daniely Kurečkové ze Sokola Opava bude patřit rytmickým etudám. Při cvičení děti využívají víceúčelovou kostka, které je žíněnkou, překážkovou dráhou, míčem nebo batohem.

Tyranosaurus.

Mohl tyranosaurus ovládat nástroje? Badatelé mají nové důkazy, přepíšou učebnice

Obávaný tyranosaurus byl inteligentní tvor. Vědci z Velké Británie a Německa při svém bádání zjistili, že měl mozek jako současní krokodýli. Vyvrátili ale starší výzkumy, které tvrdily, že vyhynulý suchozemský predátor mohl být ještě inteligentnější, a to jako opice. Podle současných expertů předchozí tým použil při svém posuzování nevhodnou vědeckou metodu.

Ilustrace vyhynulého savce Militocodon lydae, který mohl být předkem krávy

Předek krávy vypadal jako činčila. Tvor obýval Zemi těsně po vyhynutí dinosaurů

Z drobných savců podobajících se činčilám pravděpodobně vznikla linie dnešních sudokopytníků, mezi které patří krávy i prasata. Vědci si to myslí na základě dříve objevených a nyní analyzovaných zkamenělin vyhynulého tvora, který Zemi obýval těsně po vymření dinosaurů. Další výzkum má odborníkům pomoci s pochopením, jak po apokalypse před 66 miliony lety na planetě opět začal život.

Cestování s dinosaury. Foto: se souhlasem organizátorů

Obří ještěři ožijí přímo před zraky dětí. V jihlavském letním kině

Výlet do druhohor mezi dinosaury mohou zažít všichni, kteří v tomto a příštím týdnu vyrazí do areálu jihlavského letního kina. Představení si užijí hlavně děti, které mají možnost si na pohyblivé dinosaury sáhnout a zároveň se o nich něco dozvědět. Z Jihlavy se následně dinosauři přesunou do Třebíče a Moravských Budějovic.

Kostra gorgosaura - Ilustrační foto

Zemřel s plným žaludkem. Kostra bratrance tyranosaurů odhalila tajemství

Asi 75 milionů let stará fosilie gorgosaura je první kostrou tyranosaurida, kterou vědci našli i s plným žaludkem. Když si před miliony lety dával k jídlu křídový ekvivalent kuřecích stehen, nevěděl, že to bude jeho poslední hostina. Dnes se vědci radují z neobyčejného objevu, který jim přinesl nové informace o těchto příbuzných tyranosaurů i malém dinosaurovi citipesovi, jenž byl jeho večeří.

V Dinoparku je otevřeno po celý rok.

Polský JuraPark: Největší dinopark Evropy nabízí 200 tvorů a není daleko

Dinopark s názvem JuraPark se nachází v polském městě Krasiejów nedaleko Opole. Kromě své velikosti je výjimečný také svým umístěním v archeologickém nalezišti v areálu bývalého kamenolomu. K vidění tam je až 200 modelů dinosaurů. Největší tamní modely dinosaurů jsou dlouhé až 60 metrů nebo 18 metrů vysoké.

Studie výrobny dinosaurů na Rokycanské třídě

Spor o dinosaury na Rokycanské možná skončí u soudu. Místní výrobnu nechtějí

Ten příběh se táhne už třetí rok a stále není u konce. Na Rokycanské třídě v Plzni by měla vzniknout výrobna atrap prehistorických zvířat do DinoParků, proti čemuž místní vehementně protestují. Sepsali v minulosti i dvě petice, avšak bez konkrétního výsledku. Největší obavy mají z dopadů provozu na své zdraví a životní prostředí.

Noční dobrodružství mezi dinosaury. Fotograf pořídil ve Vyškově tajuplné snímky

Noční dobrodružství mezi dinosaury. Fotograf pořídil ve Vyškově tajuplné snímky

Unikátní zážitek pro všechny milovníky pravěkých plazů a dobrodružství nabízí v říjnu Dinopark Vyškov. Po slunovratu, když se den stává kratším a nastává čas dlouhých večerů a tajemných noci, se brány parku otvírají i po setmění. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost prozkoumat svět dinosaurů ve tmě. Na dobrodružnou výpravu se vydal i fotograf Janek Doležel, který pořídil tyto úchvatné snímky. 

František Němec v televizním filmu Travis

Televizní tipy na víkend: O přízeň diváků se poperou géniové i detektivní esa

Už Zdeněk Svěrák oslavoval ve známé písni den, kdy byl zaveden elektrický proud. Než k tomu ale došlo, chytli se kvůli celé věci dva géniové - Edison a Westinghouse, každý pro ten "svůj". O víkendu si je můžete připomenout v americkém filmu Válka vynálezců. Spolu s nimi se o diváckou přízeň utkají také detektivní esa: Holmes a Watson a navrch dvojice z Prokletého ostrova Martina Scorseseho.

DinoPark Ostrava nabízí přehlídku prehistorických tvorů.

Navštivte s dětmi DinoPark. Dinosauři sice vymřeli, ale stále nás v Česku baví

Dinosauři, nepříliš vzhlední prehistoričtí tvorové, nejsou žádné sympatické pohádkové postavy. Přesto je děti milují a zajímají se o vše, co s nimi souvisí. Zajímavým cílem prázdninového výletu by se proto mohl stát jeden z DinoParků, kde návštěvníci proniknou do záhadného světa dinosaurů a uvidí, jak to na Zemi vypadalo v pradávné době druhohor. Jen v Česku máme takových parků hned pět, ale atraktivní expozice s dávnými obyvateli naší planety jsou i na řadě jiných míst.

Pěkná štička!

Od sousedů: Kaprů v Bavorsku ubývá

Rybochovné provozy v Bavorsku loni vyprodukovaly 5474 tun konzumních ryb, o 2,6 % víc než předloni. Kaprů z toho bylo 1570 tun, za rok méně o 9,1 %, píše Donaukurier. Od roku 2017 jich ubylo dokonce skoro dvacet procent. Víc bylo loni v zemi odchováno pstruhů duhových - 1613 tun.

Ankylosaurus. Ilustrační snímek

Vědci objevili nový druh obrněného dinosaura. Jednalo se o býložravce

Paleontologové na jihoanglickém ostrově Wight našli dosud neznámý druh obrněného dinosaura. Pradávný živočich byl býložravec a patřil k rozsáhlé skupině ankylosauria, jejíž zástupce mnohdy rovněž pokrýval kostěný pancíř. O studii zveřejněné v odborném časopise Systematic Palaentology píše server BBC.

Den dětí ve Spořicích se nesl v duchu Dinoo ostrova

OBRAZEM: Děti ve Spořicích oslavily svůj svátek velkolepě. S dinosaury a v pěně

Parádní oslavu dne dětí, připravenou v duchu Dinoo ostrova, zažily v sobotu 3. června děti ve Spořicích. Malým návštěvníkům se vedle koupaliště nabízelo deset stanovišť s podmořským světem, hradem bonbónkem, zvířátky Pepe a Pipi a skákacími hrady. Bavil je také maskot v podobě dinosaura. V soutěžní zóně děti zápolily v trefování se do terče, basketbalu a vyzkoušely si závody s terénními RC modely, které jsou zábavnou zmenšeninou skutečných aut. Odpoledne přineslo také ukázku vojenské techniky a řádění v hasičské pěně.

Mikina odkazující na youtubera Portyho.

Oblečení s dinosaurem nic nepokazí. Dětská přání jsou ale různorodá

Dinosaurus, Minecraft, youtuber, Marvel, Spiderman, psi, kočky i žralok. A barvy? Růžová, fialová, modrá zelení i maskáčový vzor. Těch dětských „lásek“ jsou mraky. Pokud ještě máte dítě ve věku, že mu můžete koupit oblečení podle vašich představ, radujte se. Brzy tenhle pocit zmizí a váš potomek bude jasně dávat najevo, co by si přál. Co chce. Co musí mít! A vy budete často koulet očima na důkaz, že nechápete.

Jakub Horák

Pěna dní: Konec světa

Víme teď už dost přesně, jak vyhynuli dinosauři. A trochu podobný konec světa bychom si uměli zařídit i sami.

Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob

Žádné zubaté monstrum. Ostré zuby tyranosaura zřejmě zakrývaly pysky, míní vědci

Mohutné tělo, dlouhý ocas, drobné přední končetiny a hlavně čelist plná ostrých zubů, které dokážou drtit kosti i těch největších tvorů, kteří kdy na naší planetě žili. Tak si většina lidí představí krále všech predátorů, Tyrannosaura rexe, kterého už desítky let populární kultura vykresluje jako zubatou příšeru. Podle vědců ale může být tato představa mylná - čelist tohoto masožravce a dalších jemu podobných totiž nejspíš pokrývaly šupinaté pysky.

Obrazy Zdeňka Buriana putují z depozitáře v Moravském zemském muzeu  na velkou výstavu do Japonska.

Dinosauři Zdeňka Buriana míří do Japonska. O jeho obrazy je ve světě zájem

Cestu do pravěku podniknou již bryz lidé v Tokiu. Obrazy malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana, kopřivnického rodáka, míří totiž do Japonska. Jeho známí dinosauři potěší příchozí na výstavě nazvané Dinosaur Dreams: Imagination and creation of the Lost World. Prostřednictvím asi dvaceti umělců z celého světa výstava lidem přiblíží vývoj představ o období pravěku.

Obrazy Zdeňka Buriana putují z depozitáře v Moravském zemském muzeu  na velkou výstavu do Japonska.

Dinosauři z Brna míří do Japonska. Obrazy Zdeňka Buriana půjčí muzeum na výstavu

Cestu do pravěku podniknou již brzy lidé v Tokiu. Obrazy malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana míří totiž do Japonska. Jeho známí dinosauři potěší příchozí na výstavě nazvané Dinosaur Dreams: Imagination and creation of the Lost World. Prostřednictvím asi dvaceti umělců z celého světa výstava lidem přiblíží vývoj představ o období pravěku.

Kostra spinosaura.

Vědci poskládali mozek největšího masožravého dinosaura. Vytvořili ho z fosílií

Britští a američtí vědci se díky moderním technologiím podívali do hlavy největšího masožravého dinosaura. A nejen to. Nedávno totiž s pomocí objevených fosílií doslova poskládali a znovu vytvořili mozek giganta zvaného spinosaurus. Dobře dochované pozůstatky obřího dravce, který žil v dnešní jižní Anglii a na ostrově Wight, prozkoumali pomocí nejsilnějšího počítačového tomografu ve Velké Británii.