Obrovská kometa C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) míří do Sluneční soustavy. Těleso čtrnáctkrát větší než planetka Chicxulub, která způsobila vyhynutí dinosaurů, se dostane nejblíže k Zemi v roce 2031. Hrozbu však nepředstavuje.
/FOTO, VIDEO/ Dinosauři mezi námi. Tak zní název aktuální výstavy, kterou si Vyškované od tohoto týdne denně prohlédnou v Zámecké komoře Muzea Vyškovska. Plné vstupné je za padesát korun, snížené za polovic.
Nosatá fialová žába patří k nejpozoruhodnějším tvorům naší planety. Vědci ji objevili teprve před zhruba dvaceti lety, ačkoliv tento druh obýval Zemi už v době, kdy po ní kráčeli dinosauři. Zvláštní žába unikala lidské pozornosti mimo jiné díky tomu, že žije v poměrně málo probádaném území indického pohoří Západní Ghát. Dalším důvodem je její skrytý způsob života – většinu času tráví pod zemí, podobně jako krtek.
Projekt Cestování s dinosaury přináší na jih Čech interaktivní show, která nadchne malé i velké milovníky prehistorie. V Plané nad Lužnicí se návštěvníci mohou těšit na realistické animatronické dinosaury, kteří ožijí díky šikovným operátorům. Představení, které se zdrží pouze do neděle 8. června, slibuje nezapomenutelný zážitek plný dobrodružství a zábavy.
/FOTOGALERIE/ Poprvé v historii budou mít návštěvníci možnost setkat se s chodícím robotickým dinosaurem. Realistický stegosaurus, vytvořený ve spolupráci DinoParku a technologické společnosti Machine Planet, vyrazí na svoji první procházku ve čtvrtek 22. května ve všech DinoParcích v Česku.
Vlastníci zámku v Chlumu u Třeboně přichází s dalším projektem. Po fiasku s farmaparkem chtějí zámecký park postupně proměnit v ráj dinosaurů s velkým zábavním centrem světového formátu. Přípravy ambiciózního záměru už probíhají. S jeho dofinancováním má pomoci prodej dluhopisů.
Přes osm tisíc dinosauřích kostí nalezli paleontologové v kanadské Albertě. Naleziště Pipestone Creek se před desítkami milionů let stalo osudným mnoha velkým býložravcům. Vědci zatím netuší, co bylo příčinou uhynutí. K události nejspíš došlo během migrace. Na zjištění upozornila BBC.
DinoParky jsou fascinující světy plné dinosaurů, které vznikly díky nadšení malého Šimona – syna Jiřího Machálka. Jiří se nechal inspirovat synovou láskou k dinosaurům, využil své dosavsadní profesní zkušenosti, a vytvořil úspěšnou síť zábavních parků. Dnes DinoParky lákají návštěvníky nejen v Česku, ale i v zahraničí. A chystají se v nich i nové atrakce s využitím umělé inteligence.
Laboratorně vytvořená kůže Tyrannosaura rexe má sloužit jako udržitelný zdroj pro výrobu luxusních kabelek. Vědci se v současnosti pokoušejí vytvořit vzorek z desítky milionů let starých genetických pozůstatků dávného predátora. Někteří odborníci však oponují, že to není možné.
Odešel muž, díky němuž oživli na plátně dinosauři. Na Modré pondělí 14. dubna 2025 zemřel světoznámý, věhlasný a průkopnický akademický paleomalíř a ilustrátor Jan Sovák, rodák z Tábora a držitel titulu Čestný občan města.
Narození tří štěňat pravlka obrovského, predátora z doby ledové, vzdáleného příbuzného současných vlků, nedávno oznámila americká společnost Colossal Biosciences. Nově narozená zvířata ale podle vědců nejsou zcela věrnou kopií dávno vyhynulého druhu. „Měl jsem pocit, že spíše vytvořili nový živočišný druh,“ říká v rozhovoru pro Deník molekulární biolog Michal Šmída z brněnského vědeckého centra CEITEC.
S objevem pravděpodobně nejstaršího moderního ptáka pomohl nález lebky v Antarktidě. Američtí paleontologové tímto klíčovým objevem doplnili své znalosti o možném předkovi dnešních kachen a hus, který žil spolu s dinosaury před více než 66 miliony let. Dosud měli pouze dílčí znalosti na základě dříve objevených kostí těla. Také zjišťují, zda se mu podařilo přežít masové vymírání způsobené dopadem asteroidu Chicxulub.
Téměř čtyřmetrový mamut, stegosaurus a dalších více než dvacet obřích ledových soch prehistorických zvířat je k vidění od soboty 1. března v plzeňském muzeu Depo Moto Art. Ze 100 tun ledu je zde vytvořilo pět sochařů z firmy Ice Factory. Pro výstavu s názvem Od Dinosaurů k automobilům zde vznikl velký chlazený prostor s teplotou minus 6 stupňů Celsia.
Muchomůrky, dinosauři, berušky i meloun na lyžích! Skiareál Alšovka se v sobotu proměnil v pestrou pohádkovou říši. Na svahu se proháněla téměř stovka masek, které předvedly nejen skvělé lyžařské výkony, ale i pořádnou dávku kreativity.
/OBRAZEM, VIDEO/ Na českobudějovickém výstavišti ožívají díky unikátní výstavě dinosaurů druhohory. Desítky prehistorických tvorů v životní velikosti mohou malí i velcí návštěvníci obdivovat až do 2. března. Expozice nabízí nejen zábavu, ale i poučení, a je tak ideální cílem pro rodinné výlety i školní exkurze.
/FOTO, VIDEO/ Třetí lednový víkend město pod Ještědem hostí interaktivní a zábavnou dino show pro celou rodinu. Hned první den mířily do Kolosea desítky návštěvníků, na které čekaly zážitky nesoucí se v dinosauřím duchu.
Dinosauři se po dvouleté pauze vrací na výstaviště v Českých Budějovicích. Oblíbená výstava statických i robotických obyvatel druhohor v životní velikosti přivítá první návštěvníky už za pár dní. Modely dinosaurů jsou propracované do nejmenších detailů a vypadají téměř jako živé. Doplňují je autentické přírodní kulisy i zvukové efekty.
Dinosauři patrně osídlili severní polokouli o miliony let dříve, než se dosud vědci domnívali. Naznačují to přibližně 230 milionů let staré fosilie, které jsou téměř tak staré, jako nejdávnější nálezy dinosaurů jižních oblastí tehdejší pevniny. Uvádí to tým z Wisconsinské univerzity v americkém Madisonu v nové studii.
V Teplicích se veřejnosti otevírá pobočka motýlího domu Papilonia, která nabídne unikátní zážitek cestování zpět v čase s dinosaury a exotickými motýly. Návštěvníci budou mít možnost prozkoumat kostry pravěkých zvířat v životní velikosti a pozorovat živé motýly s rozpětím křídel až 20 cm. Papilonia Teplice tak spojí studium vyhynulých druhů s krásou současné fauny.
/FOTO, VIDEO/ Nadcházející víkend nabídne na Příbramsku řadu akcí, od lampionových průvodů přes koncerty legend až po plesy. A jako bonus tipy na akce u sousedů ve středních Čechách, třeba na čokoládový festival nebo výlet mezi dinosaury, od mrňousů až po sedmimetrové kolosy.
/FOTO, VIDEO/ Nadcházející víkend nabídne na Mělnicku řadu akcí, od lampionových průvodů a setkání se svatým Martinem na bílém koni přes strašidelné stezky až po koncerty. Vybírat můžete z dvanácti pozvánek. A jako bonus tipy na akce u sousedů ve středních Čechách, třeba na čokoládový festival nebo výlet mezi dinosaury, od mrňousů až po sedmimetrové kolosy.
Zcela jedinečný koncert se chystá v neděli v prachatickém Kongresovém centru. Zahrají tam staří dobří Nazareth. Ani děti nepřijdou zkátka. V pátek večer mohou vyrazit do Netolic na Svatomartinskou stezku a v sobotu zase na hraní deskových her. Co ještě nabízí druhý listopadový víkend? Podívejte se na tipy Deníku.
Cestování s dinosaury. To je show, která přijede do Havlíčkova Brodu a zůstane tu celý víkend. Děti se mohou potkat se šestimetrovými obry. Na rybníku Řeka bude veselo, koná se tu tradiční výlov s prodejem ryb. A samozřejmě pokračují halloweenské akce.
Interaktivní divadelní představení plné dinosaurů si mohou užít rodiče společně s dětmi v Havlíčkově Brodě. Organizátoři připravili čtyři termíny na následující dny.
Pozoruhodně zachovalou fosilii vajec, kterou vědci v čínském regionu Kan-čou nalezli před třemi lety, podle nových zjištění zanechal dosud neobjevený druh drobného neptačího teropoda, což byla skupina dravých dinosaurů, do níž patřil třeba i Tyranosaurus rex. Informace o vejcích vědcům pomohou s lepším pochopením reprodukce a evoluce těchto dinosaurů.
Vědci na základě analýzy DNA zjistili, že mravenci prosperují díky pěstování hub již 66 milionů let. Počátky jejich farmaření datují do doby, kdy na Zemi dopadla ohromná planetka Chicxulub, která podle převládajícího názoru vědců vyhubila většinu života na Zemi včetně neptačích dinosaurů a způsobila značné změny klimatu. I proto se drobný hmyz musel adaptovat.
Obří planetku, která před 66 miliony let zasáhla Zemi a způsobila apokalypsu, podle nových zjištění následoval i druhý, menší asteroid. Vědci zjistili, že dopadl do oblasti dnešního Atlantského oceánu u pobřeží Afriky, kde vytvořil velký kráter.
Živí dinosauři v Boskovicích. Taková akce láká už tento týden obyvatele Boskovic na plochu u Kauflandu, kde vyrostla mobilní scéna. Interaktivní představení Cestování s dinosaury LIVE zavede malé i velké návštěvníky přímo do světa druhohor.
/ROZHOVOR/ Dva hattricky v řadě před pěti lety nebo famózní dvougólový návrat letos v lednu v zápase s Třebíčí. Velezkušený útočník hokejistů Přerova Roman Pšurný si navždy bude připomínat také pondělní trefu do sítě Vsetínu. Nebyl nijak krásná a Zubři prohráli 2:4. Hrající ikona Hanáků však díky ní po zápase převzala plaketu za stovku vstřelených branek v přerovském dresu.
Největší měsíc Sluneční soustavy byl kdysi dávno zasažen masivním asteroidem, který byl dvacetkrát větší než ten, který před 66 miliony let udeřil na Zemi a ukončil éru dinosaurů. Ničivý náraz vychýlil Jupiterovu přirozenou družici Ganymedes podél její osy a vytvořil na ní kráter široký až 1600 kilometrů, informoval list The Guardian.
Dinosaury vyhubil asteroid, nikoliv kometa, jak se někteří vědci domnívali. S tímto tvrzením přišla nová německá studie. A přinesla i důkazy, že objekt, který před 66 miliony lety dopadl na Zemi a ukončil éru dinosaurů, pocházel z pásu asteroidů za oběžnou dráhou planety Jupiter.
KreBul zrealizoval koncem měsíce července příměstský tábor „Dobro-družství“ a na začátku srpna „PREHISTORIE“. První byl určený dětem a vnoučatům úředníků Městského úřadu Prachatice, kde se též v rámci firemního dobrovolnictví mohli realizovat samotní pracovníci. Využila se i možnost vyjet na výlet do Zeměráje, který Město Prachatice nabídlo veřejnosti jako prázdninovou volnočasovou aktivitu.
Netradiční plavidla brázdila v sobotu řeku Mži. Od mostu v Křimicích vyrazili například obří pavouk, žlutá ponorka, láhev od fernetu nebo kajak s dinosaurem.
Poslední červencový víkend mohou lidé na Vyškovsku zažít noc mezi dinosaury. Dinopark totiž láká všechny odvážlivce na přespání přímo v areálu. Na zámek v Bučovicích zase zavítají v rámci divadelních prohlídek legendární Tři muškětýři.
Varani komodští, kterým se přezdívá také draci, jsou díky své velikosti, jedovatému kousnutí a fantasknímu jménu žijící legendou. Vědci navíc zjistili, že jejich zuby jsou pokryté vrstvou železa, která jim pomáhá udržovat je ostré jako břitva, napsal list The Guardian, podle nějž je to poprvé, co byl objeven železný povlak na chrupu nějakého zvířete.
V roce 1964 začala mladoboleslavská automobilka Škoda produkovat vozy s motorem vzadu a pohonem kol zadní nápravy. U této koncepce pak setrvala dalších 26 let, přičemž řada 742 známá jako 105/120 vydržela na výrobních linkách 14 roků. Jako vůbec poslední dílčí novinku značka v roce 1988 představila typ 125 L.
Paleontologové nově popsali druh vyhynulého býložravého giganta s výraznými rohy. Pojmenovali ho lokiceratops. Jméno dostal po severském bohu lsti, falše a jiných špatností Lokim. Fosilie staré 78 milionů let vědci nalezli v americkém státě Montana. Objev jim odkryl další detaily o rozmanitosti dinosaurů.
Když v roce 1999 připravoval na tehdejším plzeňském výstavišti unikátní výstavu Návrat dinosaurů, možná ještě netušil, že pravěcí ještěři jej budou provázet minimálně dalších 25 let. Během té doby postavil Jiří Machálek se svým týmem deset DinoParků v pěti zemích Evropy.
Skladba Sokolhraní pro mladší žactvo se odehrává v pěti prostředích. Děti zavede do období dinosaurů, k moři, na cesty po Česku i do dalekého vesmíru. A závěr skladby zkušené autorky hromadných skladeb Daniely Kurečkové ze Sokola Opava bude patřit rytmickým etudám. Při cvičení děti využívají víceúčelovou kostka, které je žíněnkou, překážkovou dráhou, míčem nebo batohem.
Obávaný tyranosaurus byl inteligentní tvor. Vědci z Velké Británie a Německa při svém bádání zjistili, že měl mozek jako současní krokodýli. Vyvrátili ale starší výzkumy, které tvrdily, že vyhynulý suchozemský predátor mohl být ještě inteligentnější, a to jako opice. Podle současných expertů předchozí tým použil při svém posuzování nevhodnou vědeckou metodu.
Z drobných savců podobajících se činčilám pravděpodobně vznikla linie dnešních sudokopytníků, mezi které patří krávy i prasata. Vědci si to myslí na základě dříve objevených a nyní analyzovaných zkamenělin vyhynulého tvora, který Zemi obýval těsně po vymření dinosaurů. Další výzkum má odborníkům pomoci s pochopením, jak po apokalypse před 66 miliony lety na planetě opět začal život.
Pravěký plaz se zuby ostrými jako nůž a démonickým zjevem. Paleontologové analyzovali zkamenělinu vrcholového predátora, který před 66 miliony let dominoval Atlantskému oceánu. Z výsledků výzkumu jedinečného druhu jsou nadšení.
Výlet do druhohor mezi dinosaury mohou zažít všichni, kteří v tomto a příštím týdnu vyrazí do areálu jihlavského letního kina. Představení si užijí hlavně děti, které mají možnost si na pohyblivé dinosaury sáhnout a zároveň se o nich něco dozvědět. Z Jihlavy se následně dinosauři přesunou do Třebíče a Moravských Budějovic.
Paleontologové v Číně objevili pozoruhodně zachovalou fosilii vodního plaza, který vyhynul zhruba před 240 miliony let. Podobal se mytickému čínskému drakovi.
Lidová tradice na obcích neskomírá. Naopak se slaví čím dál více. Jen možná v trochu jiné formě, než bývali zvyklí naši předci. Dokazuje to i masopust pořádaný ve Valči.
Asi 75 milionů let stará fosilie gorgosaura je první kostrou tyranosaurida, kterou vědci našli i s plným žaludkem. Když si před miliony lety dával k jídlu křídový ekvivalent kuřecích stehen, nevěděl, že to bude jeho poslední hostina. Dnes se vědci radují z neobyčejného objevu, který jim přinesl nové informace o těchto příbuzných tyranosaurů i malém dinosaurovi citipesovi, jenž byl jeho večeří.
Dinopark s názvem JuraPark se nachází v polském městě Krasiejów nedaleko Opole. Kromě své velikosti je výjimečný také svým umístěním v archeologickém nalezišti v areálu bývalého kamenolomu. K vidění tam je až 200 modelů dinosaurů. Největší tamní modely dinosaurů jsou dlouhé až 60 metrů nebo 18 metrů vysoké.