Kreativ

ŠTÍTEK: dinosauři

Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob.

Když šlo do tuhého, dinosauři se stali i kanibaly. Dokazují to fosilie

Pojídat příslušníky vlastního druhu brání člověku tisíciletí sociálního a kulturního vývoje, jenž může být v povědomí potlačen jen při opravdu výjimečné situaci. Mezi zvířaty jde však o pozoruhodně běžnou taktiku přežití. A právě tak tomu bylo také u pradávných dinosaurů, o čemž svědčí stále více kosterních nálezů.

Filmoví raptoři zvládali komunikovat i s lidmi, byť ne bez problémů

Raptoři nebyli jako z Jurského parku. Lovili jinak než ve slavném filmu

Nejstrašidelnějšími a nejpopulárnějšími hrdiny série filmů o Jurském parku byli vedle tyranosaura zejména velociraptoři, draví a inteligentní dinosauři, kteří při lovu koordinovali svou činnost, postupovali jako vlčí smečka, a navíc uměli vyspěle komunikovat. Představa takových ještěrů je působivá, ale podle nové studie nereálná. Tito dravci ve smečkách nelovili.

Jedním z dinosaurů žijících v Kem Kem byl Carcharodontosaurus, obří dravý teropod, jehož fosilii poprvé objevil v roce 1912 rodák z Čech, rakouský amatérský paleontolog Richard Markgraf

Ve spárech dravců. Vědci našli zřejmě nejnebezpečnější místo v dějinách Země

Oblast Kem Kem ve východním Maroku je už dlouho známá jako bohaté naleziště fosilií dokládajících četnou přítomnost druhohorních dinosaurů. Nový výzkum však ukázal překvapivou věc: až hrůzostrašnou převahu dravých masožravých ještěrů. Podíl predátorů na celkové „populaci“ zde byl podle vědců tak velký, že to nemá v dějinách Země obdoby.

Dinosaurus ve varnsdorfském Kauflandu.

Do varnsdorfského Kauflandu přišel nakupovat dinosaurus. Odjel pak na koloběžce

/VIDEO/ Neobvyklá podívaná se naskytla a zvedla náladu nakupujícím ve varnsdorfském Kauflandu, ale i lidem pohybujícím se okolo. Nakupovat sem přišel dinosaurus. Nákup pak naložil na koloběžku a odjel. O video se s redakcí Deníku podělila Tereza Kaiprová, která nezvyklého nakupujícího natočila a video sdílela na sociální síti Facebook.

Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob.

Nový objev může změnit pohled na dinosaury. Byli teplokrevní, říkají vědci

Otázka, zda dinosauři byli studenokrevní jako jejich příbuzní plazi, či spíše teplokrevní jako ptáci, je již mnoho let předmětem debat ve vědeckých kruzích. Tým vědců z izraelské Hebrejské univerzity nyní našel důkazy svědčící o tom, že alespoň někteří dinosauři byli teplokrevní, takže si dokázali udržet svou tělesnou teplotu na určité výši nezávisle na změnách okolní teploty. Informoval o tom zpravodajský server The Times of Israel.

Trachodon z Cesty do pravěku. Tento dinosaurus patřil do čeledi hadrosauridů

Druhem rakoviny, která se dodnes projevuje u lidí, trpěli i dinosauři

Pamatujete si roztomilého býložravého a cachtajícího se dinosaura z filmu Cesta do pravěku, kterého putující kluci popisují jako "kombinaci kachny s klokanem"? Vědci prokázali, že nejméně jeden jeho příbuzný trpěl vzácným typem rakoviny, která se dodnes projevuje u lidí.

Opeřený dinosaurus odhalil své tajemství

Nález fosilie Tančícího draka mění pohled na vývoj opeřenců

Jedinečný náhled na minulost starou 120 milionů let nabídla americkým a čínským vědcům zkamenělina nového druhu opeřeného dinosaura. Ten žil podle všeho v éře nástupu opeřených a okřídlených tvorů, z nichž se vyvinuli první ptáci. Dinosaurus byl popsán ve studii zveřejněné časopisem The Anatomical Record.

První třída s paní učitelkou Marcelou Kinskou.

Dymokurští prvňáci jsou stateční dinosauři a mají své deváťáky

Ani vloni nešli prvňáci do cizího prostředí školy, a to díky klubu Předškoláček. Od začátku školního roku putují s dinosaury a sbírají dinosauří vejce za dobré školní výsledky, chování i za pomoc druhým. Dinosauři vystihují povahu třídy s převahou kluků a dravé, zvídavé děti. Jak si malí dinosauři vedou, zjistí při vyhodnocení v pololetí a na konci školního roku.

Takzvané plachtící či klouzající se kameny jsou jednou z nejslavnějších "atrakcí" kalifornského Údolí smrti

Plachtící kameny znali už dinosauři. Vědci řeší, co kusy skal rozhýbalo

Jedním ze symbolů kalifornského Údolí smrti, nejsuššího a nejníže položeného místa severní Ameriky, jsou i takzvané plachtící kameny. Leží na dně vyschlého jezera a zůstává za nimi dlouhá stopa, jakoby se na místo doplazily či doplachtily. Vědci nyní došli k překvapivému objevu stran jejich minulosti.

Vyškovský Dinopark.

Na návštěvu DinoParku zbývá letos už jen pět dní

Jižní Morava – Lidé fascinovaní érou dinosaurů budou mít od soboty posledních pět dní na to, aby si tento rok v DinoParku ve Vyškově prohlédli jejich modely v životní velikosti. Se zájmem tam jsou letos spokojení.

Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob.

Proč měl tyranosaurus díry v lebce? Vědci odhalili další dinosauří záhadu

Jakkoli vystupují tyranosauři v obecných představách jako netvoři s tlamou plnou hrozivých zubů a vzteklým hromovým řevem, nebyl prý skutečný Tyrannosaurus rex žádná horká hlava. Nový výzkum totiž naznačuje, že mohl uvnitř své lebky regulovat teplotu. Pomáhaly mu k tomu dva záhadné otvory v její horní části, o jejichž smyslu se dlouho spekulovalo.

Srážka s vesmírným tělesem může mít pro Zemi katastrofální následky.

Poslední den dinosaurů. Vědcům se podařilo rekonstruovat dávný Armagedon

Před 66 miliony let zažila Země opravdu špatný den. Obří asteroid o průměru až 81 kilometrů dopadl na pobřeží dnešního Mexika, kde vytvořil obrovský dopadový kráter široký zhruba 180 kilometrů. Vědci odhadují, že právě tato událost spustila vlnu hynutí přírodních druhů, při níž pomřelo 75 procent veškerého života na Zemi. Geologové nyní zrekonstruovali, jak soudný den probíhal.

Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob.

Proč měl tyranosaurus díry v lebce? Vědci odhalili další dinosauří záhadu

Jakkoli vystupují tyranosauři v obecných představách jako netvoři s tlamou plnou hrozivých zubů a vzteklým hromovým řevem, nebyl prý skutečný Tyrannosaurus rex žádná horká hlava. Nový výzkum totiž naznačuje, že mohl uvnitř své lebky regulovat teplotu. Pomáhaly mu k tomu dva záhadné otvory v její horní části, o jejichž smyslu se dlouho spekulovalo.

DinoPark v Doubravě na Karvinsku.

Zábavní parky lákají. Procvičte si mozek, nebo vylezte na dinosaura

Jeden víkend výlet do druhohor, ten další poznávání vědy a okolního světa a po týdnu pauzy třeba strašidelná výprava na zámek. Zábavní parky v České republice nabízí vyžití na celý den. V létě pak návštěvníky zchladí vodou. Deník vybral deset nejzajímavějších zábavních parků v České republice.

Deskohraní v knihovně

V knihovně proběhlo oblíbené Deskohraní

Městská knihovna pohostila v pondělí 5. srpna akci s názvem Deskohraní. Na ní si malí i velcí návštěvníci mohli vyzkoušet nejrůznější deskové hry a to úplně zdarma. Pro všechny milovníky deskových her byly v půjčovně pro dospělé čtenáře připraveny vědomostní, ale i strategické hry, jako Hra o trůny, Andor, Dominion, Osadníci z Katanu, Citadela a další.

Další týden Školky v lese, Prostor plus se nesl ve znamení archeologie a paleontologie.

Malí dobrodruzi navštívili svět dinosaurů, artefaktů i fosilií

/FOTOGALERIE/ Děti se v rámci prázdninového týdne se Školkou v lese, Prostor plus, tentokrát vydaly do tajuplného světa dinosaurů, artefaktů i pokladů. Malí výletníci si vedle archeologicko-paleontologické zábavy užívaly na borovicovém palouku nebo u výroby vlastních nanuků či přívěšků z fosílií.

Ilustrační foto.

Tip Deníku: DinoPark Vyškov zve na Noc s dinosaury

Vyškov – První prázdninovou noc s možností přespání ve vlastním stanu nabízí rodičům s dětmi DinoPark Vyškov v pátek 28. června. Návštěvníci se mohou těšit na nasvícené ještěry, noční projížďku na dráze DinoBike, pozorování oblohy na hvězdárně a opékání špekáčků z vlastních zásob.

Ilustrační foto.

Opeření dinosauři na hvězdárně

/POZVÁNKY/ Vladimír Socha v pátek od 18 hodin na jičínské hvězdárně objasní ve své přednášce teorii o příbuzenství dnešních ptáků s dinosaury, kteří obývali naši planetu před miliony let. Právě opeření dinosauři jsou atraktivním tématem současné paleontologie.

Tyrannosaurus Scotty, dosud největší objevený terapod na světě, na výstavě v Tokiu

Deset tun živé váhy. Vědci objevili největšího tyranosaura na světě

Tyranosaurus rex byl v období druhohor jedním z nejobávanějších predátorů a v současné době patří mezi nejznámější a nejpopulárnější druhy dinosaurů. Jakých rozměrů ale tito veleještěři dosahovali? Každý nový zkamenělý exemplář pomáhá vědcům dozvědět se o dávných tvorech nové informace. Fosilie z naleziště v kanadské provincii Saskatchewan se však svou velikostí zapsala do historie. Kanadský T-Rex podle odborníků dosahoval hmotnosti téměř deseti tun.

Kraj vybavil bydžovské gymnázium novým softwarem pro digitální vzdělávání.

Studenti se mohou procházet s dinosaury

Nový Bydžov - Dvě učebny s novým softwarem Corinth, který podporuje přírodovědné vzdělávání, mají k dispozici studenti Gymnázia, Střední odborné školy a Vyšší odborné školy Nový Bydžov.

Dinosauři z rodiny ornithopodů. Podobně zřejmě vypadal i galleonosaurus.

Pomezí Austrálie a Antarktidy bylo rájem dinosaurů. Vědci objevili nový druh

Australští vědci nalezli na jihovýchodě kontinentu, kde se od sebe v minulosti oddělily právě dnešní Austrálie a Antarktida, nový druh dinosaura. Býložravec, který dorůstal velikosti necelého jednoho metru, žil podle odborníků zhruba před 125 miliony lety a podle tvaru čelisti, která připomíná středověká plavidla, dostal jméno galleonosaurus.

Rekonstrukce mláděte tyrannosaura rexe

Roztomilé kuře. Vědci zrekonstruovali podobu mláděte tyrannosaura rexe

Ohlušující řev, dunivé kroky a děsivé zuby. Tak si většina lidí představuje pravděpodobně nejznámějšího dinosaura, tyrannosaura rexe. Jak však obávaný predátor vypadal krátce poté, co se vylíhl z vejce? Právě tuto otázku se pokusila zodpovědět skupina pracovníků Amerického přírodovědného muzea, informoval server Science Alert.  

Nově objevený předek Tyrannosaura rexe dostal jméno Moros intrepidus.

Obří Tyrannosaurus rex se vyvinul z drobného dinosaura. Vědci objevili předka

/VIDEO/ Obrovský Tyrannosaurus rex nebyl vždy králem mezi dinosaury. Než se vyvinul do skutečného vrcholového predátora, začínal v mnohem skromnějších podmínkách. Odhalil to jeho nově objevený předek o velikosti jelena, který dostal jméno Moros intrepidus. Na území dnešního Utahu žil před 96 miliony lety v období rané svrchní křídy.

Antarctanaxe shackletoni byl velký jako leguán. Antarktida, která měla v té době mírné podnebí, byla pokryta lesy.

Antarktidě vládl před 250 miliony let. Vědci objevili předchůdce dinosaurů

Miliony let předtím, než se otřásala zem pod nohama Tyrannosaura Rexe, který je označován za krále mezi dinosaury, tady byl jiný "vládce". Nově objevený předchůdce dinosaurů obýval před 250 miliony let Antarktidu a od svých objevitelů dostal jméno Antarctanax, což v překladu znamená „Antarktický král“. Informovalo o tom americké Field Museum v Chicagu.

Sjezdovka Skalka, prosinec 2017. Ilustrační foto.

Na Skalce se již bruslí a chystá se Mikulášský trojboj

Skalka Family Park je rodinný areál, který je tím ideálním místem k aktivnímu trávení volného času i odpočinku nejen v létě, ale i v zimě.Vareálu jsou dvě sjezdovky, každá s délkou přes 300 metrů, samozřejmostí je rychlý a pohodlný vlek.

Ilustrační snímek.

Ježíškem se můžete stát i vy. V Brtnici pořádají sbírku hraček pro děti

Brtnice – Zvířátka, pletací souprava, chrániče na kolena, Elsa a Anna z Ledového království nebo dinosauři. To všechno jsou dárky, kterými mohou lidé potěšit děti z dětského domova v Kamenici nad Lipou. Sbírka hraček až do 14. prosince probíhá v brtnickém infocentru, kde je k dispozici seznam přání. Zájemci mohou obdarovat patnáct dětí ve věku od tří do třinácti let z Trojlístku, Centra pro děti a rodinu v Kamenici nad Lipou.

Deváté Svatohubertské slavnosti lákaly na boskovický zámek stovky návštěvníků.

Obloha patřila dravcům, země komické předloze dinosaurů v Jurském parku

Boskovice /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Ani deštivá sobotní obloha neodrazuje několik stovek lidí od návštěvy boskovického zámku. Odpolední program startuje v pravé poledne a začíná ho svatohubertská mše v zámecké kapli. Malé návštěvníky více, než rozjímání v kapli, láká střelba z kuše za odborného vedení instruktora oděného do pláště středověkého lovce. Jiní si kreslí obrázky lesních motivů v dětském koutku.