Vrátit se v čase desítky milionů let zpátky je možné s unikátním představením Cestování s dinosaury. Projekt na dva týdny zakotvil v Táboře a bude pokračovat i do dalších jihočeských měst.
Vrátit se v čase desítky milionů let zpátky, to je možné s unikátním představením Cestování s dinosaury. Tento projekt na dva týdny zakotvil v Táboře a bude pokračovat i do dalších jihočeských měst.
Velcí dinosauři jsou běžně považováni za suchozemské tvory. Jenže objev kostry jednoho z pravěkých velikánů naznačil, že některé druhy možná lovily převážně ve vodě, a uměly tak bezvadně plavat. Nyní vědci prozkoumali hustotu kostí nalezeného spinosaura a i ta potvrzuje, že mnozí dinosauři zřejmě byli vodní predátoři.
Býložravý dinosaurus psittacosaurus (v překladu to znamená papouščí ještěr) obýval Zemi zhruba před 135 miliony až před 105 miliony let. Jeho zájmy tvořilo žrádlo, páření se a snaha přežít mezi masožravými dravci. O svůj řitní otvor se určitě nestaral. Právě ten ale o miliony let později přivedl vědce do extáze.
Chobotnice možná mají mnohem hlubší kořeny, než se myslelo. Vědci totiž v nové studii tvrdí, že nejstarší předkové chobotnic planetu obývali ještě dříve než dinosauři. Důkazem má být unikátní fosilie.
Bylo jaro, život na severní polokouli doslova bujil. Jenže asteroid největší tvory, jací kdy na planetě žili, postupně vymazal z povrchu zemského. Přesně takhle vykresluje počátek konce dinosaurů nový vědecký výzkum. Odhalil totiž roční období, při němž k ničivé události došlo.
Výlet za dinosaury "za vysvědčení". Dům dětí a mládeže v Žatci připravil pro školáky od těch nejmenších po nejstarší (6-15 let) výlet do Musea Dinosauria v Praze u ruzyňského letiště.
Nový americký výzkum naznačil, že dinosauři mohli trpět nachlazením. U Diplodokida objeveného v Montaně se prokázalo respirační onemocnění. Tvor, který žil před 150 miliony let, se nejspíš cítil stejně mizerně jako nemocný člověk.
Vědci věří, že některé africké kvetoucí rostliny zůstaly za posledních 99 milionů let beze změny. Naznačují to vzácné nálezy perfektně zachovalých květin, které se vyhnuly udupání dinosaury a jejichž rozkvetlou krásu naopak do dnešního dne prezervoval jantar. Ve studii, která v pondělí vyšla v žurnálu Nature Plants, odborníci tvrdí, že dnešnímu životu na Zemi vděčíme právě těmto květům.
Vojta a Víťa byli kamarádi. Chodili spolu do školky. Měli rádi dinosaury. Často si s nimi hráli, samozřejmě ne se živými, ale s hračkami! Prohlíželi si knížky o dinosaurech a doma se taky dívali na filmy o pravěku. Vojta i Víťa si ale přáli být mezi opravdovými dinosaury. Maminky jim říkaly: „To nejde! Dinosauři na Zemi už dávno nežijí!“ Ale Vojta s Víťou si mysleli, že by možná pomohlo nějaké kouzlo.
/ROZHOVORY/ Burianosaurus augustai, dinosaurus, který byl pojmenován teprve před čtyřmi lety, už nebude jen v odborných publikacích. Své místo si našel také v dětských knihovničkách. Vyšla o něm pohádková kniha, navíc spojená s bojovkou - děti se kapitolu za kapitolou dozvídají o záhadách druhohor a snaží se zjistit, kdo je ten záhadný dinosaurus, který se objevuje Emě, hlavní hrdince knihy.
"Myslím, že jsem našel dinosaura," oznámil loni v únoru úřadům Joe Davis, pracovník Rutlandské přírodní vodní rezervace. Během terénních úprav v nádrži rezervace si všiml čehosi zvláštního, co se nejasně rýsovalo v bahně. Ale nebyl to dinosaurus. Byla to fosilie největšího ichtyosaura, jaký se kdy v Británii našel.
Hledání dinosauřích stop či zkamenělin je koníčkem nejednoho člověka. Díky amatérskému paleontologovi z britského Walesu teď odborníci zkoumají více než 200 milionů let staré otisky. Jejich rozložení naznačuje, že šlo o pohybujícího se zvíře a vědci jsou z tohoto objevu nadšení. O dinosaurech z období triasu v Británii se ví velmi málo a objev tak pomůže lépe porozumět tehdejšímu životu.
Když přišel do kin Jurský park režiséra Stevena Spielberga, překvapil mnohé české diváky tím, že se tyranosaurus v žádné situaci neopíral o ocas. Právě takový dinosauří postoj totiž měli zažitý z uměleckých rekonstrukcí dinosaurů od malíře Zdeňka Buriana. Ilustrace pravěkého světa v knihách našeho dětství dodnes utvářejí naši představu o jeho podobě, často se ale mýlí. Stejně, jako se mnohokrát mýlili paleontologové.
Perfektně zachovalé vejce s embryem dinosaura staré sedmdesát milionů let. Takový unikát v úterý představil světu tým vědců z Británie, Číny a Kanady. Pozice mláděte naznačuje, že se chystalo vylíhnout stejným způsobem, jako se líhnou dnešní ptáci. Dle odborníků se jedná o nejzachovalejší exemplář dinosauřího embrya, jaký mohl svět doposud spatřit.
Paleontologové našli ve španělské oblasti La Rioja stopy dinosaurů, ze kterých se jim povedlo vypočítat, jakou rychlostí se tito predátoři pohybovali. A ukázalo se, že někteří teropodi, což je jedna z dinosauřích podskupin, běhali podobnou rychlostí, jakou dnes jezdí auta. Rychleji, než legendární sprinter Usain Bolt.
Zvířata pasoucí se poklidně mezi travinami, monumentální brontosauři s ladnými krky, tyranosauří matka bránící mládě, jež právě rozčílilo velkého ještěra. A pak časový střih a noční štvanice na dinosaura. A nečekaný divák v letním autokině - tyranosaurus pustošící okolí. Tak vypadá prvních pět minut filmu Jurský svět: Nadvláda, který by měl vstoupit do kin v červnu příštího roku.
Mořské sasanky, podivuhodné ryby a vážky, mamuti, zkameněliny, vltavíny, svítící meteority a uprostřed toho všeho dinosaurus v žraločích zubech. V Národním muzeu ožil podmanivým způsobem svět pravěku.
Nuda za dob koronavirového lockdownu může přinést i takové výsledky, jako je objev dosud neznámého druhu dinosaura. Tvor byl pojmenován Brighstoneus simmondsi, a od ostatních se odlišuje výrazným baňatým nosem.
Vědci objevili nejstarší zkamenělinu vodního živočicha na světě. V jantaru z období křídy našli miniaturního kraba. Je to nejzachovalejší fosilie tohoto suchozemského či sladkovodního zvířete, jakou doposud zkoumali. Za svého života před 100 miliony lety pochodoval mezi dinosaury.
Vzrušení ve vědecké obci vyvolal nový průzkum 125 milionů staré zkameněliny dinosauřích kostí v Číně. Nikoli však jen kvůli fosilii samé. Vědci totiž objevili ve zkamenělině mikroskopické struktury, které, jak věří, by mohly být pozůstatky dávné dinosauří DNA. Kdyby se tato hypotéza potvrdila, šlo by o nejstarší zaznamenané uchování tohoto chromozomového materiálu ve fosilii obratlovců.
Jiřímu Vedralovi (56) se celoživotní láskou staly zkameněliny. Propadl jim už jako malý kluk. Dnes patří mezi nejznámější obchodníky se zkamenělinami v republice. Seženete u něj zuby či kosti dinosaurů, trilobity, zbraně předchůdců člověka, kly vyhynulých mamutů a mnohé další fosilie.
Chcete kel mamuta? Žebro jeskynního medvěda? Zub dinosaura? Trilobita? Pěstní klín předchůdce člověka? Není problém, v České republice můžete koupit řadu fosilií a udělat si doma malé muzeum.
Unikátní objev se podařil paleontologům z Velké Británie. Na ostrově Wight našli kosti dvou doposud nepopsaných druhů dravých dinosaurů z rodu spinosaurus.
Dlouhé a ostnaté ocasy obrovitých druhohorních dinosaurů se nepodobají téměř ničemu, co známe z našich dob, možná s výjimkou ocasů dnešních krokodýlů. Zatímco ale u krokodýlů význam dlouhého ocasu známe, u dinosaurů byl dlouho tajemstvím. Nový výzkum vnesl do této záhady trochu světla.
Co všechno se stane za bilióntinu sekundy? Jaké by bylo pohybovat se rychlostí světla či letět vesmírem na paprsku světla? Jak se vyvíjel život po miliardu let evoluce? To byla jen malá část z českobudějovického nabitého programu Noci vědců s letošním ústředním tématem „čas“.
Co všechno se stane za bilióntinu sekundy? Jaké by bylo pohybovat se rychlostí světla či letět vesmírem na paprsku světla? Jak se vyvíjel život po miliardu let evoluce? To je jen malá část z českobudějovického nabitého programu Noci vědců s letošním ústředním tématem „čas“.
Všichni dnes žijící hadi se vyvinuli z hrstky druhů, které přežily náraz obrovského asteroidu, vedoucího k vyhynutí dinosaurů a většiny forem života na konci křídy. Naznačuje to nový výzkum Milnerova centra pro evoluci.
Zhruba před devadesáti miliony lety se gigantický dravec, masožravý dinosaurus se zuby podobnými žralokovi, pohyboval na území dnešního Uzbekistánu. To prokázala nová studie čelistní kosti, kterou vědci nalezli v muzejní sbírce.
Našel jsem oko dinosaura! hlásí malý chlapec na nově otevřeném paleopískovišti v Hodoníně. V pátek odpoledne bosý odkrýval se zaujetím kostru štětečkem. Tamní Muzeum naftového dobývání a geologie představilo při zahájení muzejní noci dvě novinky.
Pařížská aukční síň v říjnu nabídne fosilii dosud největšího nalezeného triceratopse. Podle agentury Reuters by se mohla prodat až za 1,5 milionu eur (38 milionů korun). Před aukcí si působivého býložravce se třemi rohy budou moci zájemci o dinosaury prohlédnout ve francouzské metropoli.
Tento článek je součástí reklamní kampaně na deník.cz a titulek byl vytvořen v jednom z nářečí používaných v naší zemi. Text vyšel na deník.cz 21. srpna 2021.
V knize J. R. Tolkiena Hobit aneb cesta tam a zase zpátky vystupuje postava Medděda (v originále Beorna), což je obrovitý válečník schopný proměňovat se z člověka na medvěda. Vědci po něm nyní pojmenovali tvora, jenž obýval Zemi krátce po vymření dinosaurů. Připomínal psa, ale byl to kopytník.
Děti z mateřské školy MiniSvět Mrač se tento týden seznámily s prostředím, ve kterém žili dinosauři. Poznávaly známé i neznámé druhy těchto pravěkých zvířat. Dinosauří týden byl plný her a zábavného tvoření.
Navzdory četným objevům si dinosauři dodnes uchovávají celou řadu tajemství. Fascinující pravěcí tvorové obývali naši planetu přibližně po dobu 150 milionů let, dokud před 66 miliony let hromadně nevymřeli. O okolnostech jejich zániku již bylo napsáno mnohé. Jak se ale rozmnožovali? Při hledání odpovědi na tuto otázku vědci stále tápou, což vede ke vzniku řady bizarních teorií.
Děčínské oblastní muzeum připravilo na sobotu 17. července pro děti odpoledne plné bádání. Na výstavě věnující se pravěku si mohly vyzkoušet pravěké malířství a zkusit si jeskynní malbu nebo si vyrobit figurku pravěkého zvířete.
Dinosauři se vyskytovali v oblasti Arktidy v mnohem větší míře, než se dosud myslelo. Alespoň to tvrdí nová vědecká studie. Podle ní prehistoričtí tvorové žili v Arktidě celoročně a přiváděli tam na svět potomstvo.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. Vybere si opravdu každý, malý i velký.
Modrou planetu sice obýval před více než 90 miliony let, až donedávna však zůstával vědcům neznámý. Řeč je o nově popsaném dinosaurovi ze skupiny sauropodů, jež byl objeven v Austrálii. A záhy se stal tamním rekordmanem…
/FOTOGALERIE/ Letošní ročník Minecraft Cupu se pořádá na téma Cesta do pravěku a králodvorský čtvrťák Tomáš Krause je jedním z jednadvaceti finalistů, kteří se v sobotu 5. června utkají online mezi 9. a 14. hodinou o stupně vítězů.
/FOTOGALERIE/ Na své výpravě do Bolívie navštívila čtenářka Deníku Ivana Výborná také místo, na kterém jsou kromě betonových maket dávných veleještěrů vidět také pravé stopy dinosaurů. Přeneste se tam s ní díky povídce se stejným názvem: Stopy dinosaurů
/FOTOGALERIE/ Na své výpravě do Bolívie navštívila čtenářka Deníku Ivana Výborná také místo, na kterém jsou kromě betonových maket dávných veleještěrů vidět také pravé stopy dinosaurů. Přeneste se tam s ní díky povídce se stejným názvem: Stopy dinosaurů
/FOTOGALERIE/ Na své výpravě do Bolívie navštívila čtenářka Deníku Ivana Výborná také místo, na kterém jsou kromě betonových maket dávných veleještěrů vidět také pravé stopy dinosaurů. Přeneste se tam s ní díky povídce se stejným názvem: Stopy dinosaurů
/FOTOGALERIE/ Na své výpravě do Bolívie navštívila čtenářka Deníku Ivana Výborná také místo, na kterém jsou kromě betonových maket dávných veleještěrů vidět také pravé stopy dinosaurů. Přeneste se tam s ní díky povídce se stejným názvem: Stopy dinosaurů
/FOTOGALERIE/ „Doma už to nešlo vydržet. Museli jsme někam vyrazit. Děti o tom mluví už tři čtvrtě roku.“ Všichni hovoří stejně. Frustrace lidí z nouzového stavu byla natolik velká, že je první den po znovuotevření doubravského dinoparku neodradilo od návštěvy ani počasí „pod psa“.
/FOTOGALERIE/ „Doma už to nešlo vydržet. Museli jsme někam vyrazit. Děti o tom mluví už tři čtvrtě roku.“ Všichni hovoří stejně. Frustrace lidí z nouzového stavu byla natolik velká, že je první den po znovuotevření doubravského dinoparku neodradilo od návštěvy ani počasí „pod psa“.
Byl podobný známému T-Rexovi, jen menší. Mezi ostatními živočichy měl patřičný respekt, jelikož byl podle všeho obávaným predátorem. Paleontologové v Argentině objevili pozůstatky dosud neznámého dinosaura.