Zatímco třeba výměna mobilního telefonu za kvalitnější a úspornější lidem problém nedělá, u domácích spotřebičů tomu tak není. Čekají, až doslouží. Přitom staré spotřebiče spolu s klasickými žárovkami jsou největší „žrouti“ energií, říká v rozhovoru pro Deník energetická poradkyně Skupiny ČEZ Vladimíra Rosendorfová.
Dodavatel tepla, společnost Ško-Energo, oznámila zvýšení cen pro příští rok. Kvůli stoupajícím nákladům navýší cenu o sedm procent. Pro průměrnou domácnost v Mladé Boleslavi v panelovém bytě o ploše 65 m² to znamená zvýšení měsíčních nákladů na vytápění a ohřev vody o 96 korun, ročně potom o 1 144 korun. Informace potvrdil jednatel společnosti Tomáš Kubín.
Česká národní banka (ČNB) zaskočila pandemií otřesený trh i vládní představitele radikálním zvyšováním úrokových sazeb. Strážkyně české měny s tím kvůli alarmující inflaci začala v létě, v listopadu je zvýšila dokonce o 1,25 procenta, v prognóze banky se hovoří ještě o dalším zvyšování až mírně nad 3 procenta na přelomu roku.
Mnohých odběratelů na jihu Čech se dotkne od ledna 2022 současný extrémní růst cen energií na burzách. Výjimkou jsou jen ti, kteří mají dlouhodobě fixované ceny.
Společnost Bohemia Energy Services podnikatele Jiřího Písaříka prodala svůj 51procentní podíl ve společnosti BEplan finanční plánování. Plně ji ovládla společnost Blue advice, která dříve ve firmě BEplan držela 49procentní podíl. ČTK to dnes oznámila mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná, cenu neuvedla.
Prudký nárůst cen energií potrápí v příštím roce zejména majitele rodinných domů v Přerově, kteří si kvůli zdražení plynu a elektřiny sáhnou hlouběji do kapsy. Městská společnost Teplo, která zásobuje teplem bezmála 14 tisíc domácností v Přerově, ale razantní zdražení nechystá.
Hokejoví mladíci HC Rokycany zvládli úspěšně základní část regionální ligy. Obsadili druhé místo a zajistili si tak účast v nadstavbě, kdy jde o postup do extraligy.
Stále více start-upů a soukromých společností se snaží zkrotit termojadernou fúzi. Hnacími silami jsou touha být první, kdo to dokáže, snaha o snížení dopadů globálního oteplování a peníze. Velké peníze.
Rostoucí ceny energií nutí stavebníky šetřit i při vytápění a osvětlení domů. Aby vám peníze do budoucna „neuletěly komínem“ pohlídá od ledna příštího roku i novela vyhlášky o energetické náročnosti budov. Stavebníci kvůli ní budou muset dát větší důraz na využití obnovitelných zdrojů energie, práce přibude i architektům a projektantům.
/FOTOGALERIE/ Lyžaři i snowboardisté by měli počítat s tím, že si za jízdu po českých sjezdovkách v letošní sezoně připlatí. Jinak tomu nebude ani v Moravskoslezském kraji. Lyžařské areály totiž bojují s rostoucími náklady - vyšší cenou energií, pohonných hmot a práce.
Provozovatel rakovnického AquapRaku má před sebou nelehkou sezonu. Od nového roku očekává navýšení cen energií o přibližně tři sta procent. Zvýšené náklady navíc přicházejí v době, kdy po covidových opatřeních a karanténách výrazně poklesl počet návštěvníků. Ve hře je tedy i zdražení vstupného.
Mnohé klienty zkrachovalé Bohemia Energy v minulých týdnech vyděsily zálohy na energie od dodavatelů poslední instance. Lidé by podle nich měli v některých případech platit až pětkrát víc. Mnohdy kolem třiceti tisíc. Část z nich už má nové smlouvy, ale další se k nim nedostali.
Pro peněženky domácností to bude náročná zima. S jarem by ale stávající drahota mohla přece jen o něco polevit. V rozhovoru pro Deník to odhaduje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. V záplavě horších zpráv se ale najdou i ty veselejší. Například, že čeští turisté možná v létě masově obsadí turecké pláže. Ceny se tam totiž pro našince snížily skoro na polovinu.
Venkovní mobilní kluziště v Holešově je od středy 1. prosince opět v provozu. Ledová plocha je pro veřejnost stejně jako loni připravena na Orelském hřišti. Kluziště by mělo fungovat až do konce února. Město vyjde jeho provoz na 1,7 milionu.
Zásoby horké vody v hlubokém podzemí zvažují jako alternativní a obnovitelný zdroje energie. Vídeň nyní představila velké plány na vytápění statisíců domácností. To výsledky výzkumu mezi jihomoravskými Pasohlávkami a rakouským lázeňským městem Laa an der Thaya jsou opatrnější. Jak už Deník informoval, brněnští vědci z Masarykovy univerzity a jejich rakouští kolegové v přeshraničním projektu zjišťovali potenciál oblasti.
Mnohé domácnosti utrpěly velkou finanční ztrátu po krachu společnosti Bohemia Energy. Šedesátiletý Martin z Chrudimska je rád, že se mu cena elektřiny s novým dodavatelem zvýší "jen" o dvanáct stovek měsíčně, ale stále ještě čeká na fakturu, která mu vyúčtuje období v režimu poslední instance. Mírně od nového roku naproti tomu zdraží vodné a stočné, a to o 3,5 procenta.
„Každé setkání s ním byl svátek, jako by vyšlo slunce.“ Smutek nad ztrátou geniálního cestovatele Miroslava Zikmunda, který zemřel 1. prosince v Praze, v kruhu svých nejbližších ve věku 102 let, střídají vzpomínky na něj.
V oblasti elektrické energie se pohybuje každý den a k současnému stavu má tak rozhodně co povědět. Odborník na elektrickou energii Jaroslav Hadinec z frýdecko-místecké společnosti Ekocesta, skupiny spolupracujících firem zaměřujících se na lepší ekologická a energetická řešení pro firmy i domácnosti, navíc upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu cena elektřiny patrně vyletí oproti stávajícímu stavu ještě o další desítky procent vzhůru.
Postižení odběratelé Bohemia Energy si bez výjimky u nových dodavatelů významně pohoršili. Na trhu není produkt, který by se jen trochu blížil podmínkám, na které byli zákazníci zvyklí u Bohemia Energy. Na čtvrteční konferenci Institutu pro veřejnou diskusi to řekl analytik ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Nový nápor takzvaných energošmejdů zažívají obyvatelé jižní Moravy. Snahy podvodníků obelstít lidi nabídkou na oko výhodných energií zesílily po pádu Bohemia Energy.
Dražší mouka i stoupající ceny energií. To jsou dva hlavní důvody, proč zdražuje také pečivo. Navýšení cen se dotkne i vánočního cukroví, které je v leckterých pekárnách už k dispozici na pultech. I přes vyšší ceny o něj ale lidé zájem mají.
Rostoucí ceny energií se zcela jistě promítnou i do sestavování rozpočtů měst a obcí. Město Rakovník bude na prosincovém jednání zastupitelstva schvalovat rozpočet, které by měl činit něco kolem 450 milionů korun, ale už nyní je jasné, že k některým plánovaným projektům nedojde.
S ohledem na nová vládní nařízení platná od pátku 26. listopadu přinesla HC Energie Karlovy Vary informace pro fanoušky, kteří jsou majiteli permanentek nebo kteří si zakoupili vstupenky na nejbližší domácí utkání v předprodeji.
Lyžaři i snowboardisté by měli počítat s tím, že si za jízdu po českých sjezdovkách v letošní sezoně připlatí. Jinak tomu nebude ani ve Zlínském kraji. Lyžařské areály totiž bojují s rostoucími náklady - vyšší cenou energií, pohonných hmot a práce.
Lyžaři i snowboardisté by měli počítat s tím, že si za jízdu po českých sjezdovkách v letošní sezoně připlatí. Jinak tomu nebude ani ve Zlínském kraji. Lyžařské areály totiž bojují s rostoucími náklady - vyšší cenou energií, pohonných hmot a práce.
Už jste si vybrali nového distributora. Co však dál? Nástrahy nekončí. Tady je návod Deníku, jak se prodrat novou smlouvou a neudělat při podpisu zbytečnou chybu.
Větší pohodlí a žádné nebezpečí nákazy koronavirem. To jsou výhody, proč mnozí bývalí klienti Bohemia Energy volí pro výběr budoucího dodavatele energií namísto dočasného drahého dodavatele poslední instance formu uzavírání smlouvy přes internet. Využít mohou například různé internetové srovnávače.
Utkání 27. kola hokejové Tipsport extraligy mezi Karlovými Vary a papírově silnějším soupeřem z Mladé Boleslavi bylo dlouhou dobu vyrovnané a diváci viděli prakticky jen vyloučení a úspěšné zákroky gólmanů, kdy vynikal hlavně varský Filip Novotný. Ovšem domácí hokejisté odmítli prodloužení a rozhodli svou smrští v závěrečné desetiminutovce o tom, že po výhře 3:0 tři body zůstanou na západě Čech.
Jak ušetřit v domácnosti. Jak si poradit s výběrem distributora energií. Jak na hypotéku, jídlo, dopravu. Tipy, rozhovory, příběhy. To je obsah speciální přílohy Deníku, která vychází jako součást pondělního tištěného vydání a nové rubriky a seriálu Deníku Jak ušetřit. Tady je malá ukázka z přílohy: text, jak ušetřit na domě nebo bytě.
V potravě přijímáme většinu živin důležitých pro náš organismus. Někteří z nás se snaží špatnou stravu vyvážit vitamínovými a minerálními doplňky stravy. Jsme v tom více či méně úspěšní. Jsou i tací, kdo naopak dbají jen a pouze na zdravý životní styl a pečlivě volí svůj jídelníček, ve kterém se vyhýbají vysokým dávkám cukrů a tuků. Nehledě na tuto snahu jsou cukry i tuky pro člověka velmi důležité.
Další velký problém musejí řešit sportovní kluby napříč celým Českem. Po vyhlášení nouzového stavu se opět měnily podmínky. To se dotklo především profesionálních klubů, které opět budou moci pustit na svá utkání tisícovku fanoušků.
Existují místa, na která se slabší jedinci neradi vypravují. Zároveň jde o lokality volně přístupné a prý v nich lze pocítit nápor podivných energií, které často prošly zkoumáním jak vědců, tak i nadšenců. Byť vám asi žádný tým odborníků nedá za pravdu, že na těchto místech se děje něco opravdu podivného, kdo nepříjemné pocity zažil, do konce života na takovou příhodu nezapomene.
Muž plný energie a lásky k lidem. Hanuš Adamec oslavil 20. listopadu krásných 93 let. Životní filozofie, kterou se řídí celý svůj život, zní „ Aby lidé byli pohromadě“.
Myšlenka podpořit sportující děti a natrvalo jim vštípit lásku k pohybu a sportu stála u zrodu Sev.en Hockey Cupu, soutěže pro mládežnické oddíly hokejových klubů z regionů, kde působí skupina Sev.en Energy: konkrétně HC Litvínov, HC Dynamo Pardubice, PSG Berani Zlín a HC Rytíři Kladno. Letošní ročník od prvního v roce 2019 dělí sezóna, kterou poznamenala celosvětová pandemie covid-19. Děti se po opakovaných plošných zákazech sportování a kolektivních her vrací ke sportu pomaleji. Chuť a energii jim chce Sev.en Energy nalít právě prostřednictvím soutěže, ve které se utkají týmy těch nejmladších sportovců ze čtyř hokejových klubů.
Rychlý růst cen energií nezaskočil jen domácnosti a firmy, ale také obce a města. Ze svých rozpočtů budou muset „ukrojit“ víc peněz za svícení na ulicích či za topení ve školách a dalších objektech v jejich vlastnictví. Dobrá je jim momentálně každá uspořená koruna. Kupříkladu v Chabařovicích na Ústecku proto nyní připravují velký úsporný program, v následujících letech díky němu chtějí na topení a svícení ušetřit miliony.
Společnost Severočeská teplárenská od ledna 2022 zvýší v okrese Most cenu tepla pro konečné zákazníky o 7 procent oproti současným cenám. Pro průměrný byt s roční spotřebou tepelné energie 25 GJ to představuje měsíčně navýšení nákladů na vytápění a dodávku teplé vody o 86 korun, tedy o 1 039 korun za rok. Společnost o tom informovala ve středu 24. listopadu. Zdražení zdůvodnila skokovým nárůstem cen energií a emisních povolenek.
Ačkoli by se mohlo zdát, že místa, kde na Zemi dopadl meteorit, budou snadno rozpoznatelná v důsledku vytvořených kráterů, není tomu tak pokaždé. Někdy zahladí stopy po dopadu vegetace a půdní naplaveniny, někdy změní charakter místa řádění dalších přírodních živlů. Vědci teď našli způsob, jak i skrytá místa dopadu odhalit.
Za kupované vánoční cukroví si letos zákazníci připlatí. Zdražila mouka i energie. Někteří proto svoje objednávky ruší. „Odradilo nás to. Cukroví si kupovat nebudeme. Musíme šetřit. Raději si napečeme doma. Tři druhy budou úplně stačit,“ prohlásila Alena Kubátová z Havlíčkova Brodu.
Ze všech stran se nyní valí reklamy na stavbu solárních panelů na střechách domů. Podle propočtů expertů má ale daleko větší smysl šetřit peníze na energie zcela jiným, méně propagovaným způsobem.
V 60. letech 20. století byl Měsíc symbolem soupeření nejen dvou státních celků, Sovětského svazu a Spojených států amerických, ale i jimi reprezentovaných rozdílných společenských a politických systémů. V zápase o dobývání vesmíru vedl dlouho Sovětský svaz, na Měsíci nakonec jako první přistáli Američané. Pak na něj po dlouhá desetiletí lidská noha nevkročila. Nyní se lidé hodlají na jeho povrch vrátit.
Podzemní voda z opuštěných dolů a vrtů může na jižní Moravě napomoci v boji se suchem při změnách klimatu a být k užitku nejen zemědělcům, ale i v hospodaření obcí a firem. Zástupci Jihomoravského kraje a experti v pondělí představili výsledky odborné rešerše, nyní zvažují využití důlních vod z asi padesáti míst - bývalých lignitových dolů, likvidovaných průzkumných a těžebních sond či čerpacích vrtů.
Energeticky úsporný projekt v 15 objektech v majetku města Jablonec nad Nisou funguje už pátým rokem. Loňská skutečná úspora energie se vyšplhala na 5,3 milionu korun, což je o 30 procent více, než má město garantováno.
Čeští dodavatelé energií šíří mezi svými klienty smyšlenku, že za zvýšení cen elektřiny může Zelená dohoda Evropské unie, která přitom ani nevstoupila v platnost. A že za vysoké ceny může Brusel. Když se proti tomu místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja ohradil, poslal mu majitel energetické firmy dopis, kde mu oznámil, že už mu vypoví smlouvu na dodávky energií.