Kreativ

ŠTÍTEK: energie

Z asistentky režie přesedlala na bytový design. Výroba dekorací ji naplňuje

Z asistentky režie přesedlala na řemeslo a dělá bytový design a dřevěné dekorace

Ústecká rodačka Pavla Gollová měla k výtvarnému a kreativnímu umění blízko odjakživa. Nakonec to vyústilo až do stadia, kdy ji její koníček slušně živí a je uznávanou výtvarnicí. Miluje svůj domov, bytový design, tvorbu doplňků stejně jako přírodní materiály. A protože její vášní je dřevo, vyrábí z něj dekorace, které nesmějí chybět v žádné domácnosti, jak říkají její fanoušci.

V současné době probíhá v kulturním domě demontáž staré technologie a likvidace azbestového těsnění.

DK Teplice dostane bateriové úložiště a sníží náklady na energie o 10 procent

Rozsáhlá modernizace vzduchotechniky a parní výměníkové stanice, vybudování zdroje chladu, nový systém měření a regulace a úpravy dalších energetických prvků; tím vším projde teplický Dům kultury z 80. let minulého století. Přibude i nové bateriové úložiště. Výsledkem bude snížení nákladů na energie o více než 10 procent. Za dodržení této snížené spotřeby energií bude smluvně ručit dodavatel, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO, a to po dobu pěti let.

Trenéři Baníku odhalují plány: Tým posílí více hráčů z Energie Karlovy Vary.

Trenéři Baníku odhalují plány: Tým posílí více hráčů z Energie Karlovy Vary

Hokejový Baník Sokolov se v nadcházející sezoně může těšit na posílenou spolupráci s Karlovými Vary. Trenéři Tomáš Mariška a Václav Eismann očekávají, že tým pravidelně doplní hráči z Energie, což by mělo zajistit dostatek hráčů po celou sezonu. Tato strategie má předejít loňským problémům s nedostatkem hráčů a posílit konkurenceschopnost Baníku.

Druhý den hromadných skladeb a slavnostní zakončení XVII. všesokolského sletu. Fortuna Arena Vršovice

Podívejte se: Sokolové završili sedmnáctý slet symbolem stromu života a slibem

/FOTO, VIDEO/ Sedmnáctý všesokolský slet je minulostí. Podle příznivých ohlasů, které Deník slyšel od účastníků,by do sokolských kronik mohl být zapsán zlatým písmem. Slet sokolové zakončili v pátek 5. července druhým dnem cvičení hromadných skladeb ve Fortuna Aréně ve vršovickém Edenu. Slet završili symbolem stromu života, který cvičenci vytvořili na ploše stadionu – a slibem, že za šest se sejdou opět; při osmnáctém sletu.

Rozmíchat ve vodě a vypít. Potřebuje vaše tělo módní super greens?

Životabudič, nebo vyhozené peníze? Zelený prášek válcuje sociální sítě

I potravinové doplňky mají své módní trendy. Mezi influencery i běžnými spotřebiteli momentálně frčí super greens. O co jde? Sytě zelený prášek určený k rozmíchání ve vodě slibuje koncentrát toho nejlepšího z takzvaných zelených superpotravin. Ty tělo detoxikují, léčí a dodávají mu energii. Lékaři však projevují mnohem méně nadšení než laičtí spotřebitelé a říkají: „Mozek neošálíte. Mozek chce vědět, co žvýkáte.“

Logo společnosti Pražská energetika (PRE)

PRE od září sníží téměř 700 tisícům odběratelům ceny elektřiny a plynu

Pražská energetika (PRE) od začátku září zlevní energie téměř 700.000 odběratelům bez fixace. Ceny elektřiny oproti současnosti klesnou až o 20 procent, ceny plynu pak o 16 procent. Informovala o tom Pražská energetika. Energie letos postupně zlevňují i další dodavatelé, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

Marná lásky snaha - Anna Fialová a Filip Březina

Shakespeare, jak ho neznáte. Marná lásky snaha oslavuje život a pravdu

Komedie bez happyendu, Marná lásky snaha, odstartovala v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu nejstarší divadelní přehlídku pod širým nebem - Letní shakespearovské slavnosti. Skví se v ní plejáda herců, kteří na jevišti rozehrávají ohňostroj plný jazykových přestřelek, komických situací i vážnějších poloh.

Elektrická Toyota bZ4X.

Revoluce v bateriích pro elektroauta: do roku 2025 klesnou ceny o 40%

Akumulátorový pohon se stále více prosazuje napříč segmenty. Baterie do elektroaut by do roku 2025 měly podle odhadu Goldman Sachs zlevnit o 40 procent proti úrovni z roku 2022. Navíc mnoho údajů o baterii i její aktuální kapacitě půjde sledovat prostřednictvím speciálního bateriového pasu, který musí zavést výrobci elektromobilů nejpozději do roku 2027.

Zateplení rodinného domu - Ilustrační foto

Nová zelená se vrací se třemi miliardami korun. Mají jít hlavně na zateplování

Podle aktuálního průzkumu chce polovina lidí v Česku na svých domech provést úsporná opatření. Poradenství a snazší cestu k získání dotací jim nabízejí společné projekty dodavatelských firem a peněžních institucí. Od konce června mohou využít i program Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light), který bude po přestávce opět přijímat žádosti.

Zelenobílá nostalgie v KV Areně. Mistři z roku 2009 porazili hvězdný výběr.

Zelenobílá nostalgie v KV Areně. Mistři z roku 2009 porazili hvězdný výběr

/FOTOGALERIE/ V dubnu letošního roku uplynulo již patnáct let od doposud jediné zlaté radosti hokejistů karlovarské Energie v nejvyšší soutěži. Parta kolem Václava Skuhravého tehdy porazila ve finále pražskou Slavii 4:2 na zápasy a pozvedla nad své hlavy mistrovský pohár. V sobotu odpoledne se pak tehdejší mistrovská sestava sešla v téměř kompletním složení v exhibičním utkání, ve kterém porazila výběr HWB Hockey 8:7 po samostatných nájezdech.

Trnov. Pohled na farmu s bioplynovou stanicí

Energie z kejdy pohání farmu v Trnově, vyrábí ji unikátní bioplynová stanice

Nejen nové obří haly vyrostly před nedávnem za Trnovem v areálu místní farmy. Její rozšíření není jedinou novinkou, kromě jiného se pyšní také novou unikátní bioplynovou stanicí, která k výrobě elektřiny a tepla využívá výhradně místní zdroje - především kejdu. Zařízení si bude moci prohlédnout i široká veřejnost.

Pozvánka na akci Proud - Energie předávaná uměním

Zlatá vejce, levitující kapka, projekce. Proud v Roudnici překvapí svou energií

Projekce na stěnu kaple v přilehlé spojovací uličce, „zlatá“ vejce podvratně zdobící průčelí herny, kapka vody levitující v prostoru prázdného vodojemu, plakáty s nápisy v neznámých jazycích na fasádách, dočasné křídové graffiti evokující bezpečnější a příjemnější náplavku… To je jen několik ze 14 studentských návrhů na oživení veřejného prostoru města Roudnice nad Labem. 

Pozvánka na akci Proud - Energie předávaná uměním

Zlatá vejce, levitující kapka, projekce. V Roudnici svou energií překvapí Proud

Projekce na stěnu kaple v přilehlé spojovací uličce, „zlatá“ vejce podvratně zdobící průčelí herny, kapka vody levitující v prostoru prázdného vodojemu, plakáty s nápisy v neznámých jazycích na fasádách, dočasné křídové graffiti evokující bezpečnější a příjemnější náplavku… To je jen několik ze 14 studentských návrhů na oživení veřejného prostoru města Roudnice nad Labem. 

Vyúčtování spotřebovaných energií může v tomto období nepříjemně překvapit. Proč? Důležité informace pro vás Deník připravil v článku

Přeplatek za energie, a přesto vyšší zálohy? Pohlídat si platby ušetří tisíce

Nepříjemně překvapit může v tomto období vyúčtování spotřebovaných energií. A rozpis nových, zdánlivě bezdůvodně navýšených záloh. Co s tím a co je vhodné si pohlídat? Nebojte se ohradit proti neúměrnému zvýšení záloh dodavatelem. Červen a červenec jsou podle analytiků i dodavatelů letos patrně nejlepší měsíce k zajištění cenově výhodných dodávek energií na zimu.

Diabetem 2. typu v České republice onemocní přibližně každý třetí člověk

10 příznaků, které varují před cukrovku 2. typu. Poznejte ji i bez lékaře

Jedním z nejzávažnějších hromadně se vyskytujících onemocnění je cukrovka 2. typu. V České republice tato choroba postihne přibližně každého třetího člověka. Problémem je, že nemocný o své diagnóze často neví a na jeho diabetes se přijde jen náhodou. Existují však příznaky, které by pacienty mohly včas varovat.

V Ráječku staví bydlení pro seniory. Pasivní dům nabídne více než dvacítku bytů.

V Ráječku staví bydlení pro seniory. Pasivní dům nabídne více než dvacítku bytů

/FOTO, VIDEO/ V Ráječku na Blanensku se pustili do výstavby pasivního třípodlažního domu. Ve třiadvaceti bytech nabídne střechu nad hlavou tamním důchodcům. Podle starosty Víta Rajtšlégra se jedná o nízkoenergetický třípodlažní objekt s výtahy, bezbariérovými interiéry a moderními technologiemi. Hotový má být do konce příštího roku.

Hranice a limity ve výchově jsou dětem v dnešní době často špatně nastavovány.

Proč děti neposlouchají? Rodiče neumějí nastavit hranice, jinde vládne strach

Hranice a limity ve výchově patří k velmi diskutovaným tématům rodičovství. Někteří je stanovují příliš těsně, jiní je mají volné a nechávají děti, aby naplno testovaly své možnosti. Psychologové a terapeuti se však shodují, že jedinou cestou, jak si získat u dětí respekt a naučit je dodržovat pravidla, je právě nastavení jasných hranic. Jenže jak toho docílit bez použití fyzických trestů a zákazů? To Deníku prozradila terapeutka Alena Wehle.

Blesk. Ilustrační snímek pochází z roku 2019

KVÍZ: Jak se chovat při bouřce? Připomeňte si základní poučky

Bouřka proměnila oslavy Dětského dne v neděli 2. června ve Vratislavicích nad Nisou v dramatickou událost. Blesk tam udeřil do stromu a 20 lidí se zranilo včetně několika dětí, záchranáři museli pět dospělých resuscitovat. Jedná se přitom o velmi nepravděpodobný úkaz. Experti připomínají, že riziko zásahu bleskem mohou lidé svým chováním zvýšit i snížit. Víte, jak se zachovat při bouřce? Ověřte si svoje znalosti v našem kvízu na konci článku.

Foto z jednoho z minulých ročníků.

Bára Zemanová otevře Rock pro hospic, festival s charitativním posláním

Benefiční festival Rock pro hospic se letos koná již po čtvrté a opět slibuje spojení skvělé hudby s dobrou věcí. Výtěžek z akce, která se uskuteční v Tachově, pomůže místnímu hospici. Na pódiu se představí široké spektrum kapel a umělců, kteří svým vystoupením přispějí na Domácí hospic Západ. Minulé ročníky přinesly díky neuvěřitelné štědrosti lidí i energii vystupujících a úžasné podpoře všech partnerů a sponzorů celkem přes 230 tisíc. Jaký bude letošní ročník a co se chystá se dozvíte v našem rozhovoru.

Důvod, proč jíst jahody, je jednoduchý: chrání i proti rakovině, Alzheimerově chorobě a oddalují stárnutí.

Královské ovoce je teď všude: Chrání proti rakovině, dodává energii, bourá stres

Těžko byste hledali dostupnější přírodní lék, který navíc v tomto období roste úplně všude. Řeč je samozřejmě o jahodách. Ať už je pěstujete na zahradě, balkoně, nebo si je natrháte na samosběru či v lese, odmění se vám širokou škálu blahodárných účinků na vaše zdraví. Proč jsou jahody tak zdravé? Mimo jiné snižují stres, dodávají energii a patří mezi afrodiziaka. V minulosti dostaly jahody přezdívku "královské ovoce".

Ilustrace žhavé planety.

Objevená sopečná planeta vypadá jako ohnivá koule. Taví se zevnitř

Novou exoplanetu TOI-6713.01 s povrchem pokrytým lávou objevili pomocí sondy NASA TESS astronomové ze Spojených států amerických. Žhavý svět má čerpat tolik energie z gravitační síly sousedních těles, že se taví zevnitř. Následkem jsou pak vybuchující sopky a teploty přesahující dva tisíce stupňů Celsia. Odborníci vzdálenou planetu přirovnávají k Jupiterovu měsíci Io.

Organizátor sokolského sletu v Třebíči  Martin Zuzaňák.

Příprava na slet v Třebíči. Zuzaňák říká: Energie a radost převýší únavu

/ROZHOVOR/ Cvičitelem je dvacet let a Sokol je mu koníčkem i prací. Člen Sokola Jihlava Martin Zuzaňák se podílí na přípravě krajského sletu Kraje Vysočina, který se uskuteční v sobotu 25. května v Třebíči a vystoupí na něm tisícovka až cvičenců z dvaceti jednot. „Organizace a přípravy jsou vyčerpávající, ale pozitivní energie a radost po realizaci akce mnohonásobně převýší únavu z příprav a opravdu je to zážitek na celý život,“ říká jednatel župy plukovníka Švece.

Z druhého finálového utkání basketbalové NBL Nymburk - Ústí (93:71)

Širší rotace Nymburka slavila úspěch. Rozhodla energie, měl jasno Šotnar

Basketbalisté Ústí nad Labem prohráli ve druhém utkání finálové série v Nymburku jednoznačně 71:93 a v sérii ztrácí 0:2 na zápasy. Středočeši tentokrát ukázali svou kvalitu podpořenou zejména širší rotací, a po vcelku vyrovnané první půli svého soupeře po změně stran doslova převálcovali.

Letošní květinový úplněk nastane ve čtvrtek 23. května v 15:53 SELČ,.

Přichází květinový úplněk. Může přinést nové příležitosti, ale i prudké emoce

Pátý úplněk letošního roku už je za dveřmi. Říká se mu květinový a podle astrologů může ovlivnit náš život až do konce roku. Lidé by prý měli přehodnotit své dlouhodobé plány, případně načerpat nové síly do jejich pokračování. Důležité však je zvládat vlastní emoce a nenechat se unést nebo vyprovokovat k nepředloženým činům. V roce 2024 nastane 23. května v 15:53.

Záběry z loňského ročníku Malvafestu.

Velvary rozezní v sobotu Malvafest. Hvězdou bude O5 a Radeček

/FOTO, ROZHOVOR/ Druhý ročník multižánrového festivalu Malvafest, který se uskuteční v areálu Malovarského rybníka (Malvaňáku) ve Velvarech, se koná v sobotu 25. května od 15 hodin. Přírodní prostor na okraji Velvar s kulturním centrem Velvarské Účko přivítá kapely zvučných jmen. Nebude chybět punk, folk, ale i tradiční zábavovka a další žánry.

Anna Fialová a Anna Kameníková při čtené zkoušce komedie Marná lásky snaha

Letní Shakespeare svede dohromady Annu Fialovou a Filipa Březinu

Ne příliš tradicionalisticky alžbětinská, zároveň ne křečovitě modernizovaná má být novinka letošních Letních shakespearovských slavností, kterou bude komedie Marná lásky snaha. Hlavní role v ní ztvární Anna Fialová a Filip Březina, kteří na sebe v poslední době upozornili televizními rolemi – ona Ivetou ze stejnojmenné série o zpěvačce Bartošové, on Filipem ze seriálu Smysl pro tumor.

Přípravka hokejové Energie hledá nové talenty.

Bruslení, hry a zábava! Přípravka hokejové Energie hledá nové talenty

Jaro už je sice v plném proudu, celé Česko ale aktuálně žije hokejem. V Praze a Ostravě probíhá světový šampionát, který k nám přivádí špičkové světové hráče. A jednoho takového můžete mít i doma, začít s hokejem totiž vůbec není složité ani nákladné. Karlovarský hokejový klub HC Energie navíc nováčky ve svých řadách vítá celoročně!

Jaderné pokusy spustila jako první armáda Spojených států v roce 1946 na atolu Bikini pod krycím názvem Operace Crossroads ( na fotografii). Indie provedla první jaderný výbuch v roce 1974.

Buddha se usmál, radovali se Indové. Předběhli Pákistánce v testu jaderné zbraně

Před 50 lety Indie oznámila světu, že vstoupila do elitního klubu národů, disponujících jadernou zbraní. Udělala to nanejvýš výmluvným způsobem: provedením zkušebního jaderného výbuchu. Došlo k němu 18. května 1974 na armádní střelnici Pokhran v poušti západního Rádžasthánu, kde byla pod zemí odpálena bomba o síle 12 až 13 kilotun TNT. Operace získala název Smějící se Buddha. Její význam přesahuje až do dneška.