Ústecký kraj /INFOGRAFIKA/ - Co zlevní, a co naopak zdraží? Takové jsou otázky každého bilancování na přelomu roku. Ten s číslem 18 přinesl růst cen energií, bydlení a potravin. A rok s číslovkou 19 bude v nastoleném trendu pokračovat. Deník vám přináší přehled růstů vybraných životních nákladů, tak, jak je vidí ekonomové i některé instituce.
Kutnohorsko - Také na Kutnohorsku oslaví lidé příchod nového roku aktivně. Vyberou si všichni, kdo mají rádi procházky, i ti, kdo čas rádi tráví aktivněji, než pouhou chůzí.
Pár dní po Vánocích se již začínají u kontejnerů objevovat vyhozené vánoční stromečky, které zpravidla skončí na skládce nebo ve spalovně. Podle vědců z britské univerzity v Sheffieldu je to škoda. Objevili způsob, jak takové stromečky zužitkovat. Z jehličí borovic by se v budoucnu mohla vyrábět například umělá sladidla.
Kyjov - V kyjovské porodnici se ve 52. týdnu roku 2018 narodila tato miminka. Redakce Hodonínského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.
Strakonice - Díky vstřícnosti strakonické porodnice vám každý týden na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších dětí, které se narodily ve Strakonicích. Také se vám narodilo miminko a chtěli byste ho vidět v novinách? Můžete nám poslat jeho fotku na adresu Deník, Lidická 169, 38601 Strakonice či na naši redakční emailovou adresu redakce.strakonicky@denik.cz
Pražský městský soud před Vánocemi vyhlásil úpadek strojírenské skupiny Inekon Group. Pražská firma dluží víc než 118,5 milionu korun. Podle Inekonu by se pohledávky měly vymáhat v exekuci, protože její podíl v čínské firmě Tong Hao Railway Vehicles má vyšší hodnotu než dluh a jeho exekučním prodejem by bylo možné věřitele uspokojit.
Vrchlabí - Do Nového roku by měly letos všechny čtyři národní parky vstoupit bez ohňostrojů, dělobuchů a rachejtlí. Bujaré oslavy totiž zakazuje vydaná novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta užívání zábavní pyrotechniky zakazuje.
Vyškovsko – Osmdesát milionů. Takovou částku spolkne rekonstrukce jídelny v areálu školy Tyršova v Rousínově. Jedná se tak o jednu z největších investic, které mají pro příští rok města Vyškovska v plánu. „Opravy začaly už v září, ale budeme s nimi pokračovat i v roce 2019. Náklady přesáhnou osmdesát milionů korun. Plánujeme také pět milionů investovat tvorby mokřadích prvků v novém parku Hrubé kusy,“ přiblížil plány místostarosta Rousínova Zdeněk Šedý.
Skladby Johanna Sebastiana Bacha a Jana Křtitele Kuchaře, improvizace na duchovní písně i vánoční koledy zazněly během pátečního podvečera v kapucínském kostele Zvěstování Páně na olomouckém Dolním náměstí.
Střední Čechy /ANKETA/ – Dost často to začíná během odpoledních hodin a trvá hluboko do noci, dokud nedojde arsenál; jedni jsou z efektů nadšení, další – například někteří chovatelé zvířat – je doslova nenávidí. Řeč je o zábavní pyrotechnice, která je s koncem roku spjatá a rozděluje lidi na dva tábory. Fakt je ale takový, že si řada lidí oslavujících příchod nového roku nedovede Silvestra bez dělobuchů představit – a je ochotna za ohňostroj utratit i tisíce korun.
Kladno, Slaný /ANKETA, FOTOGALERIE/ - V uplynulém týdnu se v kladenské a slánské porodnici narodili další noví občánci. Šťastným rodičům blahopřejeme a miminkům přejeme hodně štěstí na dlouhou cestu životem.
Sbírku Nadace OKD na podporu rodin mrtvých horníků z Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku podpořilo i několik dárců ze zahraničí. Informovala o tom ředitelka nadace Karolína Preisingerová. Podle ní však nelze určit, odkud dárci pocházejí. Celkem už lidé na dvě konta v Česku přispěli částkou přesahující pět milionů korun.
/INFOGRAFIKA/ Co zlevní, a co naopak zdraží? Takové jsou otázky každého bilancování na přelomu roku. Ten s číslem 18 přinesl růst cen energií, bydlení a potravin. A rok s číslovkou 19 bude v nastoleném trendu pokračovat. Deník vám přináší přehled růstů vybraných životních nákladů, tak, jak je vidí ekonomové i některé instituce.
/INFOGRAFIKA/V příštím roce budou muset obyvatelé metropole sáhnout hlouběji do peněženky, ať už budou chtít zaplatit nákup v obchodě, účet za vodu či nové bydlení. Většina komodit podraží přibližně o dvě procenta, výjimkami jsou elektřina od některých dodavatelů a nemovitosti.
Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Poslední utkání kalendářního roku 2018 nemělo z pohledu svitavských basketbalistů daleko od absolutní dokonalosti. Vicemistry z Opavy zválcovali v domácí aréně stylem, na jaký Slezané jen tak nezapomenou. Jedenácté vítězství jim bylo zaslouženou odměnou za výborný výkon.
Tábor - Policisté pátrají po pachateli, který v době mezi středou 14. listopadu a pátkem 14. prosince poškodil polykarbonátový kryt světlíku na střeše veřejných toalet, které se nachází na Křižíkově náměstí v Táboře.
Dvacet devět let bývá v životě člověka výrazem mladosti, pocitu nekonečných perspektiv, plnosti energie a počátku hledání skutečné dospělosti. V případě Svatoštěpánského koncertu Hradišťanu s Jiřím Pavlicou je však 29 let kontinuální existence spíše potvrzením jeho vyzrálosti.
Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt se dnes jasně vymezil vůči tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa o porážce takzvaného Islámského státu (IS) v Sýrii a šéfa Bílého domu obvinil, že světové události zjednodušuje. Trump s oblibou věci popisuje v černobílých pojmech, řekl Hunt ve vysílání rozhlasové stanice BBC Radio 4. Válka proti IS v Sýrii není podle Londýna u konce.
Jindřichův Hradec - Kvůli narůstajícím mzdám a nákladům na energie a údržbu upravují Služby města ceníky správy krematoria a pohřebiště a také ceník prací a služeb.
Sokolov – Po roce se v Sokolově hrál znovu charitativní zápas „O pohár hejtmanky Karlovarského kraje“. Tentokrát se z výhry radovali domácí hokejisté. Druholigový Baník Sokolov porazil extraligovou Energii Karlovy Vary 5:3.
Komárov /FOTOGALERIE/ – Startovní povel zahájil ve středu 26. prosince v 10 hodin již 35. ročník Vánočního běhu Komárovem na Berounsku, který pořádal odbor turistiky T.J. SOKOL Komárov.
České Budějovice - Zhruba tolik, kolik stojí návštěva celé rodiny v kině, si od Nového roku Budějovičtí připlatí za vytápění bytu. Českobudějovická teplárna totiž zvyšuje ceny.
Bývalý trenér české reprezentační jednadvacítky Vítězslav Lavička bude pravděpodobně už brzy mít nové angažmá. A to jej pracovně pošle do zahraničí, konkrétně do Polska.
Vzpomínáte? Ostravské nákupní centrum Futurum bylo otevřeno v roce 2000 jako první moderní obchodní a zábavní centrum svého druhu na severní Moravě a ve Slezsku.
Karlovy Vary – Po páteční domácí porážce s Mladou Boleslaví čekal hokejisty karlovarské Energie sobotní trénink, v neděli charitativní zápas v Sokolově, na Štědrý den a první svátek vánoční si energetici užívali volna, 26. prosince se vrátili do práce.
Svitavy – S kalendářním rokem 2018 se svitavští basketbalisté rozloučí pátečním domácím vystoupením proti vicemistrům z Opavy, které je předehrávkou 16. kola základní části nejvyšší tuzemské soutěže (od 18 hodin ve sportovní hale Na Střelnici).
Pod vznešeným názvem Venušin vlas se skrývá druh netíku, jenž roste na vlhkých skalách v tropických a subtropických oblastech amerického kontinentu. V našich podmínkách se pěstuje většinou ve sklenících a zimních zahradách, ale s trochou péče vám může dělat společnost i v bytě jako pokojová rostlina.
Břeclavsko - Za elektřinu, vodu i plyn si lidé na Břeclavsku v příštím roce připlatí. Důvodem je vyšší cena uhlí na světovém trhu i dražší emisní povolenky. V Břeclavi klesne cena za teplo.
Jižní Morava – Léta trvající spor mezi dopravními společnostmi týkající se autobusové linky Brno – Praha nekončí. Student Agency musí firmě Asiana zaplatit 11,7 milionu korun. Rozhodl o tom minulý týden Krajský soud v Brně. Obě strany si nechaly lhůtu na odvolání.
Blansko – /GRAFIKA/ Několik stokorun. Tolik si příští rok připlatí za pitnou vodu rodina Petra Novotného z Blanska. Tamní Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí oznámil ceny vodného a stočného na příští rok. Za kubík pitné vody včetně vodného a stočného zaplatí domácnosti na Blanensku 99,85 koruny. To je o tři koruny víc než letos.
Brno – Za elektřinu, vodu i plyn si Brňané v příštím roce připlatí. Důvodem je větší cena uhlí na světovém trhu i dražší emisní povolenky. Cena tepla zůstává stejná jako letos.
Nejlepší český tenista Tomáš Berdych se na turnaji představí po půlroční pauze zaviněné problémy se zády příští týden v Dauhá. Od pořadatelů soutěže, na které se v roce 2015 probojoval do finále, dostal divokou kartu.
Králíky – Šedesát zlatých dukátů z období třicetileté války bylo nalezeno v okolí Králík na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje. Poklad se ukrýval jen několik centimetrů pod zemí. Odhalit se jej podařilo letos na podzim, o nálezu však odborníci informovali v půlce prosince.
Za zodpovědným chováním jsou rozhodnutí, která budou jako odpovědná hodnocena také v budoucnu. Může to být často těžká a vpravdě „Sofiina volba“, kdy všechna nabídnutá řešení mohou bolet. To říká Petr Hutla, člen představenstva a vrchní ředitel Československé obchodní banky. Banky, která se již před léty nekompromisně vzdala financování lukrativního zbrojního průmyslu. Majitele banky to stálo hodně peněz. „Ale bylo to správné rozhodnutí,“ dodává bankéř, který svůj život spojil s ČSOB před čtvrt stoletím.
Vyškovsko /GRAFIKA/ – Přestože se snažili vysoutěžit co nejnižší cenu, nemají představitelé společnosti Vyteza pro obyvatele Vyškova dobré zprávy. Za vytápění si od roku 2019 lidé ve městě výrazně připlatí. „Oproti loňsku jsme museli zvýšit cenu tepla o 14,42 procent,“ oznámil ředitel dodavatelské firmy Michal Koutník.
Liberec - Fotbalová přípravka Slovanu Liberec ovládla předvánoční turnaj hráčů kategorie U9 v Hlušicích. V konkurenci 10 týmů obsadili hráči Slovanu Liberec, který letošní ročník postavil tři týmy (bílí, modří, růžoví) tři ze čtyř předních příček.
Růst české ekonomiky příští rok mírně zpomalí na 2,9 procenta z letos odhadovaných tří procent. Stejně tak zpomalí růst mezd, ale i tak zůstane poměrně vysoký kvůli stále velmi nízké nezaměstnanosti, která přetrvá i v dalších letech. Inflace naopak stoupne z letos odhadovaných 2,3 procenta na 2,4 procenta. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.
Českokrumlovsko - Díky skautům a hasičům svítí již v řadě domácností Českokrumlovska plamínek z Betléma. Skautský vlak přivezl Betlémské světlo už před několika dny, hasiči v sobotu a rozvezli ho po celém okrese.
Tohle k němu prostě patří. Nedává hromady bodů, ale odvede penzum černé práce, doskakuje míče, získává fauly. Zkušený děčínský basketbalista Robert Landa předvedl proti Brnu (69:63) výjimečný výkon.
Plzeň – Lobezský botokros patří v Plzni ke koloritu Štědrého dne. Letos pořadatelé z Klubu orientačních sportů Slavie VŠ a USK CS Plzeň chystají 32. ročník závodu. Znovu jako memoriál Štěpána Kodedy.
Na růstu mezd zaměstnanců Třineckých železáren (TŽ) v roce 2019 se shodli zástupci vrcholového vedení hutě a představitelé Základní organizace odborového svazu KOVO. Růst ve výši osm procent základní složky mzdy a o další čtyři procenta v případě splnění plánovaného hospodářského výsledku firmy zaměstnancům zaručí dodatek kolektivní smlouvy.