Lhota - Občané Lhoty u Stříbra se domluvili a nechali si přivézt osmimetrový smrk na náves. Společnými silami strom usadili a následně jej ozdobili dárečky, které vyráběly obyvatelky obce v teple svých domovů.
Rokycansko – S velkolepostí vánoční výzdoby si letos obce příliš starosti nedělají. „Chceme sice, aby o svátcích byla obec hezká, ale je daleko více věcí, které mají přednost,“ shodují se s malými obměnami jejich představitelé.
Strážnice– Po dvanácté se letos otevřou brány vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici a školákům idospělým vrámci tradičního pořadu Radujme se, veselme se, představí, jak se žilo vpředvánočním čase na vesnici v19.a na počátku 20.století.
Horní Slavkov – Unikátní výstavu betlémů měli možnost shlédnout návštěvníci hornoslavkovských vánočních trhů. Pouze tři z betlémů byly zapůjčené, zbytek se podařilo Městskému kulturnímu středisku zakoupit díky dotaci z Evropských fondů pro regionální rozvoj.
Nový Bor /FOTOGALERIE/ - V Novém Boru zavládla vánoční atmosféra. Z kostelní věže snesli andělé, poslové nebes. Poté, zcela zaplněné náměstí, sledovalo příchod čertů a Mikulášů v čele s postavami z Betléma: Marie a Josefa s Ježíškem, Tří králů a ostatních.
Praha 1/FOTOGALERIE/- Adventna Staroměstskéma Václavském náměstínabídne sváteční hudbu, divadelní vystoupení a staročeské lahůdky. Oslavy potrvají až do desátého ledna.
Teplice – Možná jste okolo nich chodili. Rostli na horách několik desítek let. Nikdo si jich zvláště nevšímal. Teď budou pomáhat vytvářet vánoční atmosféru v lázeňském městě. Řeč je o vánočním smrku a to hned v pěti vyhotoveních.
Ústí nad Labem - Ostuda pro samosprávu. Jinak se nedá nazvat sobotní požehnání sousoší Tří králů s Pietou ve střekovském parku TGM. Sochy a sloup sem byly po zrekonstruování přesunuty ze Svádova.
Plzeň - Zhruba čtrnáctimetrový stříbrný smrk ozdobí o letošním adventu plzeňské náměstí Republiky. „Vyrostl v soukromé zahradě na Plzeňsku a na náměstí jej dopravíme 24. listopadu večer,“ potvrdil Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně (SVS).
Uherské Hradiště - Zamlada tíhla k lidovému tanci a muzice, nakonec se z ní stala dlouholetá pracovnice uherskohradišťského Slováckého muzea. Etnografka Ludmila Tarcalová (1946) spolupracovala na monografiích obcí Uherskohradišťska, sepsala řadu studií, článků a scénářů k výstavám doma i v zahraničí na téma lidové obřadní kultury a lidového oděvu.
Litomyšl - Na orloji v Olomouci nyní schází pět figur. Nikdo je ale neukradl. Na jejich obnově pracoval dva měsíce restaurátor Jiří Látal společně s Monikou Bělohlávkou a Lenkou Tučkovou.
Litomyšl - Na orloji v Olomouci nyní schází pět figur. Nikdo je ale neukradl. Na jejich obnově pracoval dva měsíce restaurátor Jiří Látal společně s Monikou Bělohlávkou a Lenkou Tučkovou.
Ústí nad Labem - Sousoší Tří králů se nakonec vrátí do Svádova. Otázkou je pouze kdy. Než prý totiž Střekov rozhodne kdy, chce už jen před tím počkat na peníze z dotace, jíž mu přiznalo ministerstvo kultury.
Kolín - Pietní akt, tichá vzpomínka a upřímné uctění památky těch, kteří položili život za to, abychom my mohli žít. V tomto duchu se vždy nesla zářijová vzpomínková akce ku vzdání holdu takzvaným Třem králům, protifašistickým bojovníkům Václavu Morávkovi, Josefu Mašínovi a Josefu Balabánovi. Letos se však po slavnostní ceremonii cítí někteří politici dotčení.
Kolín /VIDEO, FOTOGALERIE/ -Již pošesté se u budovy obchodní akademie v Kutnohorské ulici sjeli v pondělí ve 14 hodin zástupci řady významných organizací od armády, přes velvyslance až po zástupce kraje a města, aby uctili památku takzvaných Tří králů – Václava Morávka, Josefa Mašína a Josefa Balabána – protifašistických bojovníků, z nichž Václav Morávek se narodil v Kolíně a Josef Mašín v nedalekých Lošanech, kde pietní akt následně pokračoval.
Bozkov - Základní kámen Hasičského sboru v Bozkově byl položen 1. listopadu 1881. Tenkrát se několik nadšenců a progresivně myslících občanů rozhodlo obětovat nejen svůj čas, ale i finanční částku na podporu spolku, který se prezentoval ochranou majetku a života obyvatel obce.
Konečně kompletní. Varhany z 18. století, které prošly náročnými restaurátorskými pracemi, se rozezněly v sobotu odpoledne ve smiřické zámecké kapli Zjevení Páně.
Smiřice - V místní kapli Zjevení Páně v úterý večer začínají Smiřické svátky hudby. Tradice velikonočních setkání s klasickou hudbou v překrásně zdobeném barokním stánku trvá už šest let. Sedmidenní program toho letošního ozdobí hned dva výjimečné okamžiky.
Smiřice - Snaha smiřické radnice získat od ministerstva kultury dotaci na opravu fasády národní kulturní památky, kaple Zjevení Páně, po letech konečně vyšla. Místo požadovaných šesti milionů rozdělených do dvou let ale Smiřice dostaly půl milionu.
Svádov - Sousoší Tří králů s pietou by po zrestaurování mělo zůstat ve Svádově. To si myslí místní občané. Podporovali je i někteří střekovští zastupitelé, do jejichž obvodu ves patří.
Baška-Hodoňovice - Masopustní dny, které začínají svátkem Tří králů a končí Popeleční středou, tedy až do doby, kdy končí nadvláda zimy a jaro je za dveřmi, bývají leckde na vesnicích hodně veselé.
Zlínsko - Fašank, ostatky nebo končiny. Itak se nazývají poslední dny masopustu vyhrazené bujarému veselí a hodování vmaskách. Ale jaká je historie masopustu?
Jak je to dlouho, co jsme stáli ve frontě na malou zelenou borovičku a říkali jsme si, že si bez ní nedovedeme Štědrý večer představit. Někteří chtěli dokonce ušetřit pár korun a zašli si pěšky nebo si zajeli autem do lesa, aby si v něm vánoční stromek uřízli sami.
Šumperk - Tříkrálová sbírka na území šumperské farnosti má na svém kontě nový rekord. Navzdory mimořádně mrazivému počasí se letos podařilo sestavit 185 skupinek. Do kasiček vybrali koledníci 583 308 korun, a loňský výtěžek tak překonali o bezmála devadesát tisíc korun.