Koná se 33. ročník mezinárodního folklorního festivalu Čermenské slavnosti
I v letošním roce se v rámci programu Tvář Pardubického kraje koná Mezinárodní folklorní festival Čermenské slavnosti, i když opět v úsporném módu. Bude to již 33. ročník.
I v letošním roce se v rámci programu Tvář Pardubického kraje koná Mezinárodní folklorní festival Čermenské slavnosti, i když opět v úsporném módu. Bude to již 33. ročník.
Hudební festivaly, koncerty, divadelní představení či sportovní akce. To vše jsou důvody, proč v létě navštívit severní část Moravy. Deník vybral sedm tipů, co byste si neměli nechat ujít.
Nocturna, selské slavnosti nebo mezinárodní hudební festival. To je jen část důvodů, proč v létě navštívit jižní Čechy. Deník vybral sedm tipů, co byste si neměli nechat ujít.
Hudební festivaly, koncerty, divadelní představení či sportovní akce. To vše jsou důvody, proč v létě navštívit Olomoucký a Zlínský kraj. Deník vybral sedm letních tipů, co byste si neměli nechat ujít.
Středeční večer 22. června patřil ve Valašském Meziříčí zahájení 40. ročníku folk blues beat festivalu Valašský špalíček 2022, který pokračuje až do sobotních večerních hodin. Areál zámku Žerotínů během čtyř dnů hostí na třicítku kapel a sólistů z různých koutů Evropy a Spojených států.
Hudební festivaly, koncerty, divadelní představení či sportovní akce. To vše jsou důvody, proč v létě navštívit severní část Čech. Deník vybral sedm tipů, co byste si neměli nechat ujít.
Spolek MY Litvínov s přáteli ze Sousedského domu Libuše na letošek připravil druhý ročník Ghetto festivalu, který na jeden den promění sídliště z vyloučené lokality na místo, kam za zábavou zajedou i přespolní. Návštěvníky čeká o dost bohatší program, než tomu bylo první rok.
ROZHOVOR/ K celovečerním koncertům v programu 40. ročníku Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček se chystají Richard Müller, britská kapela Atomic Rooster, zpěvačka Iva Bittová se skupinou Dunaj, nizozemský mág elektrické kytary Jan Akkerman se zpěvákem Philem Bee a obnovenou formací My Brainbox i Zelená pošta II Pavla Hammela a Františka Grigláka.
Pobízí k radosti z objevů a tvořivého přístupu ke světu. Tak popisuje ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Marek Hovorka vizuál letošního šestadvacátého ročníku. Ten byl ve čtvrtek slavnostně odhalen.
Poslední červnový víkend mohou lidé vyrazit na Bernard Fest v Humpolci. Městské slavnosti lákají do Polné. Babická neckyáda startuje v Okrouhlici. Hrad Kámen zve na speciální prohlídky. Ve Velké Bíteši zahájí léto Gulášfestem a v Třebíči oslaví svátek hudby.
Strážnice na Hodonínsku je do neděle hlavním městem folkloru, v Podluží lidé vzpomínají na rok od ničivého tornáda. V Brně začíná hlavní program přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis a do Slavkova se sjíždí majitelé a milovníci veteránů. Program posledního červnového víkendu na jižní Moravě je bohatý a nabízí i řadu dalších akcí, slavností a setkání.
Tak trochu jiný festival nabídne kavárna Jiná káva, podnik, který pomáhá lidem s duševním onemocněním k postupnému návratu do normálního života. Festival se koná v berounském areálu starých kasáren, kde kavárna sídlí, v pátek 24. června. Od 16 hodin nabídne bohatý program jak pro dospělé, tak pro děti.
V pátek si dlouhou galerijní noc užijí ve Vysokém Mýtě a noc na hradě Svojanov bude v sobotu dokonce nekonečná. Zábavu nejen pro dříve narozené slibuje Senior Festival v Chrasti, jehož hvězdami budou Jiří Štědroň a Pavel Nový. Elektronická hudba bude znít ve dne v noci u svitavského rybníku Rosnička. A to není všechno, podívejte se do našich víkendových tipů!
Atraktivní podívanou, ze které se bude tajit dech, poskytne od čtvrtka do neděle historické centrum Českého Krumlova. Město zažije první ročník High line festivalu, na kterém předvedou své umění novodobí provazochodci, mladí muži na lajnách, kteří chodí na pružných popruzích napnutých vysoko nad střechami domů. Ve městě se tak rodí nová unikátní tradice.
V Moravskoslezském kraji dnes existují už jen tři synagogy: v Krnově, Novém Jičíně a Českém Těšíně. Ta krnovská nyní chystá festival Fajné léto po židovsku.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit víkend. Z naší nabídky akcí si vybere opravdu každý, malý i velký.
Rodinný hudební festival Karpaty Fest slaví patnáct let. Bude plný muziky, jídla, pití a zábavy. První červencový víkend přivítá návštěvníky v parku u Zámku Wichterle ve Slavičíně. „Festival dostane občanku a má chuť se bavit,“ říká organizátor Karpaty Festu Marcel Zvonek.
Obvykle prázdný vestibul zastávky metra Letňany dnes opět prožívá mimořádnou událost. Po sobotním koncertu Guns N’ Roses se v areálu letiště Letňany koná ještě větší paráda - od 13. hodiny probíhá festival Prague Rocks, na který vyrazily desítky tisíc hudebních fanoušků.
V Janově proběhne v sobotu 25. června druhý ročník Ghetto festivalu. Hudebně street-artová akce začne v 10 hodin a zahrne graffiti, hudbu, divadlo a program pro děti. Pořadateli jsou spolek My Litvínov a Sousedský dům Libuše.
Největší reklama pro Ostravu se vrací na scénu. 19. ročník multižánrového a nejen hudebního festivalu Colours of Ostrava rozpumpuje od 13. do 16. července nejen Dolní Vítkovice, ale celé město. A bude to jízda! Nevěříte? Deník vybral pět důvodů, proč na letošních „Coloursech“ zkrátka nesmíte chybět.
Devátý ročník festivalu Deziluze vypukne o víkendu v barokním areálu pivovaru Herold v Březnici. Návštěvníci se mohou těšit na hudbu všech žánrů, divadlo, výstavy a workshopy. Tématem letošního ročníku je čas-o-prostor, kterému podléhá grafika, scénografie i výběr vystupujících.
Městská hudba Františka Kmocha vyrazila reprezentovat Kolín na pátý ročník mezinárodního festivalu dechové hudby do chorvatského Záhřebu.
Po půstu obvykle přicházejí hody. Zatímco v období covidu jsme se museli smířit maximálně s online koncerty oblíbených hvězd, teď se těch živých nabízí nepřeberné množství. Deník vybral několik letních tipů na vystoupení, která se odehrají nejen v rámci očekávaných festivalů.
/ROZHOVOR/ Divadelní událost léta – Shakespearovské slavnosti – se letos v Ostravě konají už po patnácté a přinášejí hned několik premiér. „Ano je to takové malé výročí a oslavíme jej hned dvěma novinkami,“ říká za organizátory festivalu Andrej Harmečko.
/FOTOGALERIE/ Hvězdy českého hudebního nebe, i nějaký ten zahraniční host. Takový bude letošní FM CITY FEST, který se koná v pátek 24. a v sobotu 25. června v areálu textilky Slezan ve Frýdku-Místku. Na třech pódiích se během dvou dnů představí více než třicet interpretů.
Správní rada hudebního festivalu Pražské jaro jmenovala Pavla Trojana jeho novým ředitelem, funkce se ujme 1. srpna. Naváže tak na práci ředitele Romana Bělora, který odešel po 21 letech v čele festivalu z funkce na vlastní žádost. ČTK o tom informoval Pavel Trojan, který v současné době působí jako náměstek ředitele festivalu a také jako jeho mluvčí.
Mercandinovy sady v Klatovech byly v sobotu dějištěm druhého ročníku festivalu vína, který měl hojnou účast návštěvníků. Příliš ale tentokrát nelákala charitativní dražba.
Jan Akkerman, ročník 1946, dostal první kytaru v deseti letech. Veřejně vystupuje už od roku 1960, do důchodu se však ještě rozhodně nechystá.
Skupina 99 žáků a osmi učitelů Gymnázia Ludwigshafen (Porýní-Falcko) se vydala 7. června na túru po ostrém hřebenu Heuberggrat v Kleinwalsertalu ve Vorarlbersku. Kantoři trasu zvolili podle horolezecké stránky v internetu.
Šťavnaté steaky a burgery, grilované chobotničky, vietnamské závitky, japonské sushi na australský způsob, ugandské tradiční pokmy i klasické české vdolky, palačinky a rolovaná zmrzlina. Takové to bylo procházet se po Jičínském food festivalu, který v sobotu nalákal tisíce gurmánů do Zámeckého parku.
Geoffrey Rush a Benicio del Toro. To jsou dvě hvězdy, které ozdobí letošní karlovarský festival. Oba přijedou na zakončení přehlídky. Médiím to oznámilo v úterý vedení festivalu. Australan Rush známý jako markýz de Sade (Quills – Perem markýze de Sade), špeh z Královny Alžběty nebo jako pirát Barbossa z Pirátů z Karibiku převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
Geoffrey Rush a Benicio del Toro. To jsou dvě hvězdy, které ozdobí letošní karlovarský festival. Oba přijedou na zakončení přehlídky. Médiím to oznámilo v úterý vedení festivalu.
První ročníku Rumového festivalu v Táboře na Sokolské plovárně v sobotu 18. června se vydařil. Ochutnávkám desítek rumů přálo počasí, lidé si užili také semináře a výborné jídlo. Podívejte se.
Pivní slavnosti s bohatým občerstvením a pouťovými atrakcemi s názvem Slánský tuplák se uskutečnily od pátku do soboty již tradičně na slánském Masarykově náměstí. Festival byl letos spojen také s Food festivalem. Na slánské náměstí díky tomu dorazilo patnáct food trucků s dobrotami z celého světa.
V sobotu 18. 6. 2022 proběhl první ročník zábavně vzdělávací akce Rumový festival, kde mohli návštěvníci ochutnat kvalitní rumy z různých koutů světa a o rumu se také něco dovědět. Děkujeme Magdě a Gábi z Rumového festivalu Tábor za příspěvek.
Plzeň má za sebou třetí ročník mezinárodního street artového festivalu WALLZ. Mezi pozvanými umělci se opět obejvila zvučná jména z Čech i ze zahraničí.
V obcích Bruck a Fusch v Pinzgau se hasičské týmy z celého Rakouska v sobotu pokusily o vytvoření světového rekordu.
Populární ukrajinská zpěvačka Katya Gapochka uzavřela druhý ročník multižánrového fairtradového festivalu na hradbách Bašta pro všechny. „Letos ze známých důvodu festival proběhl v česko-ukrajinském duchu,“ konstatovala čáslavská farářka Drahomíra Dušková Havlíčková.
Po pěti letech se na scénu vrací metalový Basinfirefest. Šestnáctý ročník se uskuteční ve Spáleném Poříčí na jihu Plzeňska tento týden od čtvrtka do neděle. Během čtyř dnů vystoupí dvaapadesát kapel včetně hvězd světové scény.
Praha se v posledních dnech vrací na světovou mapu koncertů. Po Metronomu s Nickem Cavem přijde již tuto středu ještě očekávanější vystoupení legendy kytarové muziky – kapely Metallica. Ta zahraje nadupaný set v areálu pražského letiště Letňany v rámci jednodenního festivalu Prague Rocks.
Festival alternativní hudby Creepy Teepee se má v Kutné Hoře odehrát druhý červencový týden, v termínu od 8. do 10. července. Jenže původní místo konání je pasé, v zahradách kláštera sv. Voršily se v tomto termínu koná jiná akce.
Jedním z míst, které mohli zájemci o víkendu v rámci festivalu Industry Open na Plzeňsku navštívit, byla i spalovna odpadu ZEVO sídlící v Chotíkově u Plzně. Komentované prohlídky tu vedl Jan Knotek.
Štafetu festivalů klasické hudby převzal po Pražském jaru národní festival Smetanova Litomyšl. Na svou chvíli se už teď připravuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná přesně za měsíc. Na co se můžete v programu letošního 31. ročníku od 15. 7. do 6. 8. těšit? Chystá se unikátní koncert Jihočeské filharmonie na jezírku v zámeckém parku, dechberoucí Čajkovský v podání patnáctiletého virtuosa či Harry Potter a Rusalka v Pivovarské zahradě.
Když jsou ve veřejném prostoru lidé, městu to vždycky sluší. Stejně tak vysokomýtským Jungmannovým sadům, které v sobotu hostily rodinný festival. Za tím stojí středisko volného času Mikádo. Prohlédněte si fotografie, za které děkujeme Renatě Jílkové/FotíRna.
Na obří scéně a před více jak třiceti tisíci diváky splnila americká pop punková kapela Green Day úlohu hlavního diváckého taháku festivalu Rock for People 2022. Po koronavirových improvizacích se letos konečně uskutečnil plnohodnotný festival, navíc prodloužený do čtyř dnů.
První ročník festivalu malých pivovarů lákal v sobotu zájemce do Křenovic u Slavkova. Na dvoře obecní hospody měli účastníci připraveno přes dvacet druhů ležáků a ochutnávkových speciálů.
Na obří scéně, před více jak třiceti tisíci diváky a se závěrečným ohňostrojem splnila americká pop punková kapela Green Day letošní úlohu hlavního diváckého taháku festivalu Rock for People.
Na Hrádku u Vlašimi se konal v pořadí již 15. ročník festivalu pod taktovkou spolku Montessori Vlašim. Prvních deset ročníků proběhlo pod názvem Popenec a změnou lokality a platformy se festival přejmenoval na Routa festival. Oba názvy pochází z říše rostlin.
/VELKÁ FOTOGALERIE/ Po dvou vynucených odkladech kvůli covidu si oblíbený festival Holešovská Regata musel na oslavu desátých narozenin počkat až do uplynulého víkendu. Že se čekání vyplatilo, potvrzuje úctyhodná návštěvnost – během pátku a soboty si do zahrad zámku Holešov našlo cestu více než 18 tisíc lidí.
Festival přiveze do Holýšova špičku české rockové scény. Jediným zahraničním účastníkem bude legenda heavy metalu U.D.O. z Německa.