Dvojice pilotů Ondřej Sokol s Martinem Krausem, dvě letušky Annie Camel s Evou Decastelo a několik dalších cestujících chce letět do Brna na festival Life! V letadle Antonov, neboli Andulce, však nemohou Brno trefit a několikrát jej přeletí. Dostanou se až nad Vídeň nebo nad Pardubice. „To není možný, přece ho (Brno) nikdo nevymazal," prohlásil ve videu natočeném právě k blížícímu se festivalu Life! na brněnském výstavišti jeden z pilotů Sokol.
Ve sváteční pátek 28. října vydala se čtveřice českých fotografů do hlavního města slovenské republiky Bratislavy na vernisáž výstavy Hommage á Marián Varga obsahující kromě jiného na dvě stě padesát fotografií tohoto rockového klavíristy a muzikanta.
Již počtvrté se bude v kině Panorama Kyjov konat Filmový festival Kyjograf, letos o prvním listopadovém víkendu, 4. – 6. 11. Opět nabídne výběr zajímavých tuzemských filmů, besed s tvůrci, koncert v kinosále, DJs, vlastní kinokavárnu a vína lokálních vinařů.
Čtvrtý ročník Folkové Lípy se uskuteční v sobotu 29. října v Lípě u Havlíčkova Brodu v sále místní sokolovny. Festival zahájí ve čtyři hodiny folková legenda Žalman a spol.
Na konci října se studenti Obchodní Akademie a Střední zdravotnické školy v Domažlicích zúčastnili festivalu německy mluvených filmů pod názvem Das Filmfest, jež proběhl v pražském kině Lucerna.
V Litvínově bude v pátek 28. října lidová veselice Oslava sklizně a řemesel. Na náměstí Míru návštěvníci najdou od 10 do 17 hodin festival jídla s řadou stánků tradiční i netradiční gastronomie a farmářský trh s ochutnávkou regionálních potravin.
Skvělým koncertem se rozloučili pořadatelé a posluchači s letošním ročníkem Heroldova Rakovníka. Vedle klasických skladeb tu zazněly i melodie z nedávné filmové a muzikálové historie (Schindlerův seznam, Šumař na střeše).
Mezinárodní festival dokumentárních filmů zaplní podzimní Jihlavu již po šestadvacáté. V minulých dnech byl zveřejněn kompletní festivalový program, který letos nabízí 376 filmů vybraných do 22 festivalových sekcí. Veškeré informace, včetně časového programu lze najít na stránkách ji-hlava.cz. Festival začíná v úterý 25. října a potrvá do neděle 30. října.
Již příští středu 2. listopadu začíná 11. ročník festivalu Teplický cimes – Dny židovské kultury. Rok se s rokem sešel a návštěvníci budou mít opět celý listopad z čeho vybírat! Festival bude slavnostně zahájen ve středu 2. listopadu v Krušnohorském divadle, kde bude od 19.00 uvedena břitká izraelská komedie Neperte se, prosím Vás! v podání Divadla Palace.
V neděli 23. října zemřel dirigent Libor Pešek, který se více než 40 let vracel do Litomyšle a svůj profesní život spojil s národním festivalem Smetanova Litomyšl. V roce 2009 se stal navíc čestným občanem města.
Národní dům v Ústí nad Labem hostil v pátek 21. a v sobotu 22. října Mezinárodní jazz and blues festival. Fanoušky této hudby potěšilo hned několik kapel z tuzemska i zahraničí.
/FOTO, VIDEO/ Ještě teď Jaromír Helešic rád vzpomíná na spolužáky z Hornického učiliště v Dubňanech na Hodonínsku, s nimiž hrával hokej i volejbal. Jeho kariéra ale pak místo do uhelného dolu vedla vzhůru, k umění, na konzervatoř. S hudbou uznávaný jazzman pokračuje i v pětasedmdesáti letech, po vystoupeních v rodných Mikulčicích ho čeká ještě koncertní šňůra v Rakousku i Lichtenštejnsku.
Od strhující rytmické show v podání americké party Ghost-Note přes kytarovou legendu Lee Ritenoura až po baladické songy francouzské jazzové zpěvačky Cyrille Aimée, která si doslova podmanila publikum. Devětatřicátý ročník Československého jazzového festivalu v Přerově, který nabídl tři večery plné hudby, v sobotu skončil.
Dva roky museli fanoušci čekat na 22. ročník festivalu Výběžek free live, v posledních dvou letech jeho konání znemožnila covidová pandemie. Letos se ale festival vrátil s velkou parádou a do zaplněného rumburského kulturního domu Střelnice přivezl hned několik hvězd.
Nebeská vůně, tudy, tudy, netrpělivě směruje mladá žena svého muže k obří nádobě. Je plná čokolády. Točící se hnětací listy ji nenechají ztuhnout. „Nebraňte se pokušení, z téhle čokolády nepřiberete,“ plní vzápětí pohárek s pochoutkou muž, který stroj obsluhuje.
Nebeská vůně, tudy, tudy, netrpělivě směruje mladá žena svého muže k obří nádobě. Je plná čokolády. Točící se hnětací listy ji nenechají ztuhnout. „Nebraňte se pokušení, z téhle čokolády nepřiberete,“ plní vzápětí pohárek s pochoutkou muž, který stroj obsluhuje.
Naivně jsem si myslela, že by se můj film mohl jmenovat Poslední den války, že na mírovém jednání ten den vše musí skončit, říká ukrajinská režisérka Oksana Moiseniuk. Nakonec její snímek dostal název Osmý den války. Zkoumá, jak se aktuální dění podepisuje na Ukrajincích žijících v Česku.
Vojtaano, neboli Vojtěch Záveský bude jednou z hlavních hvězd sobotního festivalu Výběžek free LIVE v Rumburku. Tento zpěvák, komik a herec pochází z Litoměřic a známý je například ze seriálu Ulice. Napsal a nazpíval také titulní píseň k filmu i seriálu Vyšehrad a současně vystupuje v pořadu Na Stojáka.
Ocenit talent mladých umělců mohou koncem tohoto týdne milovníci umění v Opavě. Studenti třetího ročníku Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Opava v oboru Kulturní dramaturgie v divadelní praxi totiž pořádají ve dnech 20. až 22. října multižánrový Festival Na cestě s podtitulem Meziřádky.
Podzimní měsíce patří ve Valdštejnské lodžii tradičním kulturním akcím. Už v září odstartoval sezónu padajících listů pátý ročník kultovního multižánrového festivalu Worldfest. Ten letos opět oslnil pestrou paletou koncertů, divadel a dílen okořeněnou ukázkami ukrajinské kultury a zvyků. Návštěvníky nadchl stánek s pokrmy, které připravily ukrajinské ženy, i ukrajinská skupina Yagody, která v sobotu večer festival završila.
Začátkem října se ve varnsdorfském pivovaru Kocour konal již třetí ročník festivalu vzdělávání COMENIUS.FUN. Akci za finanční podpory Úřadu práce pořádá VOŠ, SPŠ a SOŠ Varnsdorf a SLŠ a SOŠ Šluknov.
/VIDEO/ Školačka z Litomyšle zvítězila na celostátním festivalu amatérských filmů. Její snímek se zabývá kyberšikanou, vznikl v době karantény. Natočila film ze života, z něhož mrazí. Podívejte se na film.
Loutkový festival v sezimovoústeckém Spektru má už své pevné místo v podzimní nabídce pořadů pro nejmenší. Letos ho navštívilo kolem 800 malých i velkých diváků.
/ROZHOVOR/ Punková legenda Petr Štěpán nebo novinář Václav Cílek, ale mnoho dalších zajímavých osobností. Magická noc Trubadúrů se vrací zpět do Kralup nad Vltavou – a jak jinak než stylově. V sobotu 22. října nabídne návštěvníkům pestrý program plný hudby, divadla a magie. Organizátorem festivalu je Jindřich Kohm, který potvrdil, že je opravdu nač se těšit. „Specialit bude více,“ předeslal.
/ROZHOVOR/ Před dvěma lety znemožnila pandemie covidu představit po letech na Mezinárodním hudebním festivalu Lípa Musica jedno z nejlepších sborových těles v evropském měřítku. O to větším potěšením je návrat Českého filharmonického sboru Brno v roce věnovaném zpěvu. Vystoupení tohoto prestižního tělesa pod taktovkou jeho zakladatele Petra Fialy bude v sobotu 15. října vyvrcholením letošního ročníku. Nejen o programu slavnostního večera, který se uskuteční v bazilice Všech svatých v České Lípě, jsme si proto s Petrem Fialou povídali.
Odkaz moravských Charvátů, kteří v příhraničí na Břeclavsku dříve žili. Nové koncertní místo v podobě zámečku Pohansko i premiéra nové skladby napsané přímo pro festival. Takový byl sedmý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu.
Osmadvacátý ročník Vsetínského jazzového festivalu bude v sobotu 15. října večer hostit Dům kultury ve Vsetíně. Hvězdami tradičního kulturního svátku budou letos kytarista Rudy Linka se švédským pianistou Bobo Stensonem. V dramaturgii však nechybí ani mladí hudebníci či swingové uskupení. Večer věnovaný milovníkům jazzové hudby začíná v 18.30 hodin.
/GALERIE, VIDEO/ Slavná herecká jména jako je Marek Vašut, Jan Přeučil a Jan Budař přilákal do Písku pátý ročník festivalu hraných, dokumentárních a animovaných filmů – Filmový Písek, který se ve městě koná do neděle 16. října 2022. Jeho součástí jsou mimo jiné i prezentace studentských filmů a besedy se zajímavými osobnostmi.
Z různorodé nabídky akcí si lze o třetím říjnovém víkendu vybrat na jihu Moravy. V Brně se koná mezinárodní festival krátkých filmů i mezinárodní komiksový festival, ve Velkých Opatovicích na Blanensku budou vzpomínat na Karla Gotta. Ve Valticích na zámku se mohou inspirovat ti, kdo plánují svatbu a ve znojemském pivovaru oslaví Octoberfest.
21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica dospěl do svého finálního týdnu. Závěrečné dvě festivalové akce jsou zasazeny do domovské České Lípy.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. Vybere si opravdu každý, malý i velký.
Mezinárodní festival sportovních filmů Sportfilm v libereckém kině Varšava nabídl 323 filmů z 68 světových zemí. Hlavní cenu získal film Zátopek o světové běžecké legendě. Mezi oceněnými filmy byl i Příběh obyčejnoho kluka, fotbalisty Jana Kollera nebo lyžařský Poslední závod. Novinkou bylo vyhlášení nové ceny Paprsek odvahy a naděje Věry Čáslavské, kterou si převzal judista Lukáš Krpálek.
Hned několik změn přinese letos od 4. do 10. listopadu divákům Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Juniorfest. Při svém půlkulatém 15. ročníku se uskuteční s novým vizuálním stylem i odvážnou dramaturgií soutěžních filmů. Navíc se projekce rozšíří do dalšího města v kraji.
/VIDEO, GALERIE/ Mariánskolázeňskou kolonádou se nesla vůně jablek a štrúdlu. Konal se zde již desátý ročník Lázeňského festivalu jablek. Soutěžilo se o nejchutnější moučník a nejkrásnější jablko. Po celý den si příchozí mohli koupit něco na dobrého i na památku během jarmarku místních výrobců, řemeslníků a regionálních produktů. K vidění tu bylo několik stovek jablek pohromadě.
Je kino. Je galerie. A mezitím je TEFF. Telegraph film festival je minifestival filmů o umění, umění ve filmu, experimentálního filmu a taky pohyblivého obrazu. Tento rok je zpět. Těšit se můžete na promítání, debaty a přednášky a doprovodný program. Filmy, besedy, workshopy, komentovky, divadlo. Odehrává se od 26. do 29. října v olomouckém Telegraphu.
Položením kamenů zmizelých se jmény členů rodiny Grünwaldových budou ve středu 12. října zahájeny Dny židovské kultury Olomouc 2022. Součástí festivalu je bohatý kulturní a doprovodný program.
Milovníci filmů s cestovatelskou tematikou budou tento týden mít žně na jediném festivalu tohoto žánru v Evropě v plzeňském areálu DEPO2015. International Road Movie Festival tam odstartuje 12. října a potrvá do čtyři dny, tedy do 15. října.
V Mladé Boleslavi se letos poprvé konal streetartový festival Město=Galerie. Díky Nadačnímu fondu Škoda Auto byl do tohoto projektu zapojen i areál dětského centra Klaudiánovy nemocnice, konkrétně dětský domov pro malé děti. Jeho nový barevný vzhled připravil společně s dětmi umělec Nowis.
Mariánskolázeňskou kolonádou se nesla vůně jablek a štrúdlu. Konal se tam v neděli už desátý ročník Lázeňského festivalu jablek. Soutěžilo se o nejchutnější moučník a nejkrásnější jablko. Po celý den si příchozí mohli koupit něco na dobrého i na památku během jarmarku místních výrobců, řemeslníků a regionálních produktů
/FOTOGALERIE/ Vinnému koštu a festivalu chutí patřila sobota 8. října v Příbrami. Hned po poledni zaplnily náměstí houfy návštěvníků, kteří obsadili vinařské stánky a tančili a zpívali před pódiem. Byly pro ně připravené hektolitry vína, burčák, nejrozmanitější delikatesy, program pro děti a hudební vystoupení na pódiu. To střídavě obsazovaly kapely Klasickej postup a Kutheil + Live Band.
Febiofest přišel o svého prezidenta. Jeho zakladatel a dlouholetý čestný prezident, režisér a producent Fero Fenič ukončil definitivně svou spolupráci s touto filmovou přehlídkou. Jak Fenič v pondělí uvedl ve své zprávě médiím, důvodem je nedůvěra ke „společnosti pana Kamila Spáčila, která ho vlastnila a přivedla do insolvenčního stavu“.