Do boje o cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd Oscar vybrali členové České filmové a televizní akademie (ČFTA) v kategorii Nejlepší zahraniční film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. ČTK to za akademii sdělila Silvie Marková. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu.
Technická odstávka čeká ve dnech 11. až 13. září Kino Hvězda v Uherském Hradišti. Protože bude sál mimo provoz, připravila hradišťská Městská kina na pátek 13. září náhradní program.
Ačkoli jsou to už tři roky, co národem milovaná Popelka Libuše Šafránková navždy odešla, mnozí na ni stále nemohou zapomenout. Nejinak je tomu i v případě Dády Patrasové. Tu s její hereckou kolegyní pojilo velké přátelství. I z toho důvodu si Patrasová podle svých slov dávala velký pozor, aby Libušku nenaštvala, když s jejím partnerem Josefem Abrhámem natáčela ve filmu Vrchní, prchni! erotickou scénu.
Do kin přicházejí Světýlka. Třetí komorní film Beaty Parkanové, v němž se autorka scénáře i režisérka opět inspirovala vlastní rodinou. Člověk by skoro řekl, že po předchozích snímcích Chvilky a Slovo se už filmařka v tématu trochu zacyklila. To nicméně není jediný problém její novinky. Světýlka mají dobrý výchozí nápad i vizuální koncept, scénář ale vystačí maximálně na středometrážní dílo.
Zlatého lva, hlavní cenu na filmovém festivalu v Benátkách, získal první film španělského režiséra Pedra Almodóvara natočený v angličtině The Room Next Door (Vedlejší pokoj). Ocenění za nejlepší ženský herecký výkon dostala australsko-americká hvězda Nicole Kidmanová za erotický thriller Babygirl. Kvůli úmrtí své matky se ale herečka ceremoniálu neúčastnila. Cenu pro nejlepšího herce získal Francouz Vincent Lindon, který si ve filmu Jouer avec le feu (Hrát si s ohněm) zahrál otce potýkajícího se s příklonem jednoho ze svých synů ke krajní pravici.
/FOTOGALERIE/ Režisér Adam Martinec natočil podle svého scénáře absolventský školní film, který nazval Mord a jeho příběh situoval na klasickou venkovskou zabíjačku s jitrnicemi, ovarem, škvařením sádla a chytáním čerstvé krve. Ředitel kolínského Kina 99 Petr Hejcman uspořádal ve čtvrtek slavnostní kolínskou premiéru, na kterou dorazil právě onen režisér a představitel jedné z rolí, neherec Zdeněk Pecháček.
/VIDEO/ Vincenc Lesný, významný český indolog, se stal hlavním hrdinou nového dokumentu, který měl premiéru v Jaroměřicích nad Rokytnou. V další části dokumentu, který namluvil třebíčský herec Jiří Vyorálek a do nějž přispěl několika záběry i Deník, se tvůrci věnují i básníku Otokaru Březinovi.
V čem se září neliší, ať už je režim jakýkoliv, je start podzimu. Ten před 40 lety vystřídal uplakané léto a tradičně jeho příchod rámovaly bramborové brigády, Den tisku, rozhlasu a televize (často redukovaný na Slavnost Rudého práva) a první sníh ve Vysokých Tatrách. Pokud jde o brigády, na stránkách stranického tisku se rozebírala dobrovolnost těch letních, kde Rudé právo muselo připustit, že to některé svazácké výbory s nátlakem přehánějí a účast od svých členů vysloveně vynucují. To se zářijových brambor a chmelů už netýkalo, ty totiž povinné pro studenty byly a basta.
K místence v síni slávy mu stačily pouhé tři filmy. Jeho exotické charisma, energie a nezpochybnitelný sexappeal z něj v 80. a 90. letech udělaly ikonu dívčích pokojíčků, diskoték a legendu dámských ložnic. Možná se tomu těžko věří, ale Sagvan Tofi řečený Sagi - herec, muzikant, skladatel a tak trochu tajemný muž - v sobotu 7. září oslaví šedesátiny.
Lída Baarová. Jméno, které dodnes budí emoce a zájem. Jen málokterá česká herečka dosáhla tak vysoko a spadla tak hluboko. V sobotu uplyne 110 let od chvíle, kdy se zářivá filmová hvězda, tehdy ještě Ludmila Babková, v Praze narodila.
V kinech a na festivalech si hudební srdcaři z Police nad Metují podmanili už tisícovky diváků napříč Českem. V sobotu se vrátí do Litomyšle, kde se postarali o Velké finále Smetanovy Litomyšle s francouzskou zpěvačkou Zaz před dvěma lety.
Není to tak dávno, co režisér, herec a scenárista Jiří Mádl představil svůj nový režisérský počin Vlny. Cesta snímku na filmová plátna ovšem nebyla jednoduchá a jeho občas přepadaly myšlenky, že režírování Vln vzdá. Nevzdal, a dobře udělal. Kromě práce se také s láskou věnuje svému synovi a snaží se být co nejlepším tátou.
Vzpomínka na Karla Heřmánka, nestárnoucí retro Karla Kachyni i osobní zpověď zkoušeného Erica Claptona. Víkendová televize bude kromě novinek tak trochu i ve znamení nostalgie. Připomene šarm a komediální talent zemřelého herce, válečný vlak pádící z dětství do dospělosti i akční legendu se Seanem Connerym. Jinými slovy řemeslnou kvalitu, jež často předčí aktuální novinky…
Léto uteklo jako voda a s jeho koncem přichází také konec promítací sezony v Letním kině v Tuchlovicích. Poslední páteční snímek si vybrali sami diváci a zvolili si film, kteří mnozí popisují jako nejlepší český film za mnoho let, a sice Vlny.
/FOTOGALERIE/ Světově známý a uznávaný filmový režisér Jan Švankmajer slaví 90. narozeniny. Před lety se usadil na Slánsku, kde má své ateliéry. Jeho posledním filmem byl snímek Hmyz, nicméně filmové kariéře ještě vale nadává. V hlavě má, podle svých slov, i ve svém úctyhodném věku další projekt. Slaňáci přejí panu režisérovi k životnímu jubileu jen to dobré a těší se na další spolupráci.
/FOTO, VIDEO/ Ústí nad Labem znovu na scéně! V ústeckém Národním domě ve středu 4. září pokračovalo natáčení nového politického thrilleru Moloch, a to i za účasti reportéra Ústeckého deníku. Třídílný seriál, jehož ústředními postavami jsou mimo jiné známí herci Miroslav Donutil a Jan Révai, vzniká nejen v centru Ústí, ale i v areálu Setuzy či v okolních průmyslových zónách.
Horskou vesnici Vikantice proslavil film Díra u Hanušovic. Od jeho uvedení uplynulo deset let. Deník navštívil filmová místa a zaznamenal, jak vypadají dnes.
Tak úspěšný prázdninový provoz přerovské kino Hvězda nepamatuje. Podívat se na premiéru některého z nových českých filmů nebo si užít s rodinou představení pro děti přišlo v průběhu uplynulých dvou letních měsíců rekordních devět tisíc diváků.
Michal Šebek jezdí na motorkách už 40 let. Původně účetní a nyní odborník na recyklaci plastů našel vášeň v kutilství, což se mu skvěle hodí i při tvorbě vychytávek pro jeho motorku. Z obyčejných a snadno dostupných věcí vytvořil netradiční držák na helmu. Inspiraci našel v legendárním filmu Terminátor.
Vztah Simony Stašové s její maminkou, herečkou Jiřinou Bohdalovou, je velmi silný. Obě se i přes rozdílné povahy vzájemně podporují v osobním i profesním životě a jejich pouto je založeno na hluboké lásce a úctě. Simona se netají tím, že ji její maminka inspiruje, a jak prozradila v našem rozhovoru, moc si váží i jejího vedení a rad. Přestože každá z nich má svůj vlastní herecký styl a kariéru, jejich společná vystoupení na scéně vždy přináší něco výjimečného.
Trutnov se znovu zařadí mezi místa, kde se prezentují nové filmy, podporují začínající tvůrci a oceňují nejkvalitnější snímky. V Kině Vesmír se totiž 11. až 13. října uskuteční filmový festival. Ponese název Spektrum a uvede celovečerní i krátké filmy.
Původně měl Petr Jákl dokument o americkém herci a bývalém boxerovi Mickeym Rourkeovi, který půjde do kin příští rok, jen produkovat, nakonec se stal i jeho režisérem. Závidět mu ale není co. „Mickey je bouřlivák a není to s ním jednoduché,“ prozradil.
Třetí vítězství v řadě, z toho druhé na půdě soupeře, zapsali v krajském přeboru fotbalisté Litoměřicka. Soubor, který vede trenér Štefan Knapík, naposledy urval tři body na hřišti žateckého Slavoje.
Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Věra Ferbasová. Tváře krásek z černobílých filmů pro pamětníky už na obrazovce zahlédl asi každý. Poznat jednotlivé herečky jen podle dobové fotografie už by ale mohl být oříšek. Jak dobře znáte zlatou éru československé kinematografie a její největší herecké hvězdy? Otestujte své znalosti v našem kvízu.
Dirigent Jiří Korynta miluje soundtracky. Před dvaceti lety založil Pražský filmový orchestr, který se věnuje interpretaci slavných i méně známých skladeb doprovázejících světové i české filmy a seriály. Se smyčcovou částí tohoto hudebního tělesa zamířil tento týden do Plzně, kde léta působil v místní filharmonii.
Míst po republice, která herec Václav Vydra navštívil díky natáčení pohádek, seriálů a filmů, je mnoho. Obyčejně je ale nemá čas blíže prozkoumávat, protože po práci je už tma a on musí zase ráno vstávat ke koním. Na některé z lokalit ale přece jen zavzpomínal. „Například Kameňák… Pokud jde o exteriéry, točili jsme je na jihu Čech, v Týně nad Vltavou. Ale interiéry vznikaly v Praze na Slivenci,“ říká Vydra.
Španělská společenská scéna zřejmě dlouho nepamatuje takový výbuch, jaký způsobil letos v dubnu exkluzivní rozhovor hollywoodské ikony Richarda Gera pro španělské vydání lifestylového magazínu Vanity Fair: Gere v něm oznámil, že se rozhodl opustit Ameriku a stát se občanem Madridu. A jak řekl, tak učinil. Richard Gere se toho nebojí - v sobotu 31. srpna oslaví 75. narozeniny a začíná nový život v Evropě.
Horskou vesnici Vikantice proslavil film Díra u Hanušovic. Od jeho uvedení uplynulo deset let. Deník navštívil filmová místa a zaznamenal, jak vypadají dnes.
Horskou vesnici Vikantice proslavil film Díra u Hanušovic. Od jeho uvedení uplynulo deset let. Deník navštívil filmová místa a zaznamenal, jak vypadají dnes.
První řadu seriálu Pán prstenů: Prsteny moci vidělo přes 100 milionů lidí po celém světě, dlouho očekávanou druhou sérii můžete sledovat na platformě Prime Video. Kaos na Netflixu přináší moderní pohled na řeckou mytologii s příměsí notné dávky humoru. Pokračování zdařilé kriminálky Duch nabízí Prima+ a už čtvrtá řada titulu Jedna rodina potěší diváky Voyo. Inspirujte se tipy Deníku na skvělou podívanou ze streamů.
Přijelo jich sice jen deset, přesto vzbudily patřičný rozruch. Ptáte se kdo? Tak to byla tříkolová vozítka značky Velorex. Jejich majitelé si ve středu při již 28. ročníku Velorex čundru udělali při svém letošním putování Českem zastávku v auto retro muzeu Veteráni v Litvínově. A rozhodně se bylo na co dívat. Některá vozítka byla pěkně „vytuněná“ další se zase co nejvíce přibližovala původnímu originálu. Jiná na sobě měla stopy po jízdách českými městy.
/FOTO/ Na liberecké radnici řečnila Milada Horáková, po libereckém náměstí se proháněl Spider-Man a v Divadle F. X. Šaldy dirigoval Bedřich Smetana. Filmaři si město pod Ještědem oblíbili a nyní zde natáčí nový český film Mistryně.
Sobota 24. srpna byla v obci Lounky připomínkou tradic ručního česání chmele a natáčení slavného českého muzikálu Starci na chmelu v 60. letech. Právě v této obci a přilehlých chmelnicích se natáčely exteriéry tohoto muzikálu, včetně závěrečných scén filmu.
/FOTO, VIDEO/ Na tři týdny obsadili filmaři Rumburk. Režisér Šimon Holý zde natáčí svůj nejnovější film Chica Checa, ve kterém se v hlavních rolích představí Pavla Tomicová a Jan Cina.
K fatálnímu rozhodnutí sáhnout si na život musí mít člověk silnou motivaci. Ať už jde o vážné zdravotní problémy, problémy finanční či ve vztazích, nebo prostě o ztrátu smyslu života. Nečekané odchody známých osobností pak dokáží zasáhnout celou společnost, tak jako se to stalo v případě smrti herce Karla Heřmánka. Český filmový a divadelní svět přišel o velkou hvězdu. Stejně překvapivá byla sebevražda Vlastimila Brodského v roce 2002. Vlastní rukou ze světa odešli také herec Martin Štěpánek i sestra Lídy Baarové herečka Zorka Janů. Za sebevraždu byla ze začátku pokládána i tragická smrt Jana Třísky.
Karel Roden a Regina Rázlová se již tento pátek 30. srpna objeví společně na plátně tuchlovického letního kina ve filmu Tancuj Matyldo. Příběh plný nečekaných zvratů, humorných a absurdních situací ukazuje, co všechno může rodina při péči o nemocného blízkého člověka ztratit, ale paradoxně i získat.
Karel Roden a Regina Rázlová se již tento pátek 30. srpna objeví společně na plátně tuchlovického letního kina ve filmu Tancuj Matyldo. Příběh plný nečekaných zvratů, humorných a absurdních situací ukazuje, co všechno může rodina při péči o nemocného blízkého člověka ztratit, ale paradoxně i získat. A že nemoc nemusí být jen komplikací, ale naopak životní příležitostí vydat se na cestu uzdravení v okruhu rodiny a blízkých.
Celé léto si diváci mohli užívat filmy na čerstvém vzduchu pod noční oblohou. Letní kina končí zpravidla sezonu během září. Na jaké filmy a kam můžou zájemci ještě vyrazit?
Smrt Karla Heřmánka o víkendu přinesla hodně smutku nejen jeho rodině a přátelům. Odešel noblesní, charismatický chlap, špičkový všestranný filmový i divadelní herec a taky skvělý dabér, jeden z posledních bardů své herecké generace. V jeho životopisech, které teď kolují v médiích, možná zapadlo pár drobností, které k životu slavného improvizátora i lamače ženských srdcí nerozlučně patřily.
Občas se dají věci do pohybu, až když to člověk nejméně čeká. Své o tom vědí i manželé Michaela a Petr Říbalovi. Více než dva roky se známý moderátor s manželkou marně snažili o miminko. Pak plánovali umělé oplodnění, a… Míša těsně před ním přirozenou cestou otěhotněla. Každým dnem spolu přivítají na světě prvního potomka.
/FOTO/ Brno vzpomíná na Karla Heřmánka. Známý český herec studoval na Janáčkově akademii múzických umění a hrál v Divadle na provázku. Zemřel o víkendu tragicky ve věku šestasedmdesáti let.
Poslední srpnový týden bude na Silu Jihlava patřit promítání dokumentárních filmů s navazujícími diskusemi, opékáním špekáčků a dalších dobrot. První film s názvem Pochcánek začíná už v úterý 27. srpna od 20.30.
„Je nejvyšší čas přinést k nám do pekla Dorotu Máchalovou!“ Legendární věta z úst herce Karla Heřmánka z filmu S čerty nejsou žerty utkvěla v paměti milovníkům pohádek natolik, že téměř zlidověla. Srdce populárního herce v sobotu za tragických okolností vyhaslo a smutní i Ústecko v čele se střekovským Činoherním studiem, se kterým byl Karel Heřmánek úzce spjatý.
Za dva týdny ji čekala operace, při které jí lékaři měli vzít prsa. A právě v té době obdržela zakladatelka spolku Atena Aneta Kalinová od své kamarádky píseň. Ta v ní vyvolala velmi silné emoce a dodala jí motivaci. Nyní bude skladba s názvem Dopřej mi sílu symbolem víry a naděje v uzdravení pro všechny, kteří se potýkají s rakovinou.
Jako na skvělého herce vzpomínají na Karla Heřmánka herečtí kolegové a filmaři. Připomínají jeho nejznámější filmové i divadelní role. Zpráva o Heřmánkově úmrtí je překvapila, herečka Veronika Freimanová ji označila za obrovský šok. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) na síti X napsal, že Heřmánkovy laskavé filmové postavy přinášely lidem naději v době, která popírala lidskost. Heřmánek zemřel v sobotu 24. srpna ve věku 76 let.
Ve věku 76 let zemřel v sobotu divadelní a filmový herec Karel Heřmánek. Na facebookovém profilu Divadla Bez zábradlí, které Heřmánek spolu se svou manželkou založil, to oznámila rodina. Podle serveru iDnes.cz se zastřelil. Heřmánek ztvárnil řadu výrazných filmových rolí. Diváci si ho pamatují například jako fešáka Huberta, Lucifera z pohádky S čerty nejsou žerty nebo tatínka Poppera z filmu Smrt krásných srnců.
Nesmrtelný film. To jsou Pelíšky, které si za 25 let od premiéry oblíbily miliony diváků. Z původně plánovaného dvoudílného televizního seriálu sestříhal Jan Hřebejk celovečerní film, který vstoupil do historie českých komedií. Co postava, to nezapomenutelný charakter a hláška. Bylo to příznivé spojení tvůrců i hereckých elit, které vnesly do příběhu a nálady doby i své vlastní vzpomínky. Natáčelo se na různých místech, Na Malvazinkách, v Košířích, Prokopském údolí i na FTVS ve Vokovicích. Jedním z herců, kteří dali filmu svůj osobitý esprit, byl i Jaroslav Dušek, který si zahrál ředitele Sašu Mašlaně. Nejen o zmíněném filmu mluví v rozhovoru pro Deník.
Ve francouzské vesničce Douchy se v sobotu konalo poslední rozloučení s Alainem Delonem. Obřadu na hercově panství, kde zemřel 18. srpna ve věku 88 let, se zúčastnila jeho rodina včetně tří potomků a zhruba 50 hostů. Mši sloužil emeritní biskup Jean-Michel Di Falco. Delon před smrtí odmítl veškeré státní pocty a pompézní ceremoniály. Přál si být pohřben k jeho zesnulým psům v kapli, kterou před dvaceti lety postavil nedaleko svého domova.