Praha – Poslední ženou popravenou v Československu se stala v roce 1975 Olga Hepnarová, narozená 30. června 1951 a odsouzená za to, že úmyslně vjela na tramvajovou zastávku v Praze 7 a zabila osm lidí. Jako motiv svého činu uvedla tato řidička Pražských komunikací „pomstu celé společnosti, včetně její rodiny". Soudní znalci u ní konstatovali poruchu osobnosti, ale uznali ji plně odpovědnou za svůj čin. Její osud připomněl nedávno životopisný film Já, Olga Hepnarová.
Boskovice – Doma si odpoledne zapnout televizi a nerušeně relaxovat. Sledovat oblíbené seriály, thrillery, romantické filmy či pořady o vaření. To je luxus, který si na nějaký čas musejí odepřít někteří obyvatelé Boskovic. Ve městě totiž byly uvedené do provozu tři nové základnové stanice LTE pro rychlý internet, které provozují mobilní operátoři. Dvě se nacházejí na ulici Slovákova a jedna na převaděči Čížovky. Právě ty mohou způsobovat výpadky digitálního pozemního vysílání.
Region – Petr Šiška je známý třinecký a regionální patriot. Muž mnoha uměleckých tváří nyní připravuje celovečerní hudební film, který se zaměří právě na Těšínské Slezsko. Více prozradil v následujícím rozhovoru.
Orlickoústecko – Bývalá textilní továrna, volejbalové kurty, náměstí, park, všude tam se v létě budou promítat české filmy. Nevšední zážitek slibuje letní biograf v bývalé Vonwillerově továrně v Žamberku, kde se bude poprvé promítat v pátek. „Industriální prostředí tovární haly v Muzeu starých strojů dává možnost spojit filmový zážitek s prohlídkou starých aut, motorek a parních strojů. Náš letní biograf je prostě jiný," láká k návštěvě ředitel Fidika Daniel Kubelka.
Série Lego her přinesla hráčům v posledních dílech Avengers, Jurský svět, Batmana či Hobita a nyní se vrací do daleké galaxie a známého světa Star Wars. Jako předloha posloužil poslední film s českým podtitulem Síla se probouzí. Založení hry na filmu v podání Lega ale neznamená, že hra děj pouze kopíruje.
Praha - V 60. letech stál u zrodu historického šermu v Československu. Dnes je z Leonida Křížka jeden z největších odborníků v tomto oboru u nás. V dětství chtěl být vzpěrač, v mládí se vyučil sazečem a nakonec se stal spisovatelem odborných historických knih a článků. Sport, dějiny i práci sazeče dokázal propojit a věnoval se jim celý život. Sám sebe ale považuje hlavně za kavárenského povaleče. Leonid Křížek má na kontě šest vlastních knih o tom, jak se v dřívějších dobách válčilo.
Teplicko - Kulturní centrum Duchcov ve spolupráci s Technickými službami města Duchcova s.r.o. připravilo od 1.7. pro milovníky filmů pod širým nebem provoz letního kina na městském koupališti v Duchcově. A jaký je program prvního promítacího víkendu?
Samšina – V restauraci Samšina pokračují pravidelné produkce instrumentální skupiny Srazilka Drštěkryje. K poslechu i tanci nejen pro pokročilé hraje hudba každou sudou středu od 19 hodin. Za příjemnými zážitky vás zve ve středu 29. června hudba Srazilka, během letních měsíců budou následovat odpolední hudební produkce různých skupin každou sudou neděli v obecním přírodním areálu.
Plzeň - „Don Qujote je v každém z nás," to je podle Viléma Dubničky hlavní motto letošního Divadelního léta pod plzeňským nebem, jenž je největším divadelním open air festivalem na západě Čech. Jeho organizátoři se v posledních letech chlubí osmi tisíci návštěvníky během necelých čtyř prázdninových týdnů.
Olomouc – Animovaný 3D film od studií Disney•Pixar „Hledá se Dory" nabízí olomoucké kino Metropol. Už ve čtvrtek 30. června se tak na tamní stříbrné plátno vrátí oblíbená modrá rybka Dory.
Brno – Očekávaný koncert v Mahenově divadle odehrála v pondělí večer Markéta Irglová, držitelka Oscara za originální píseň k filmu Once. Do Brna si přivezla hosta – islandského zpěváka a kytaristu Svavara Knútura.
Lošánky - Kolem čtyř desítek motocyklů se sjelo do Lošánek, aby svým srazem a vyjížďkou připomnělo letošní 70. výročí od začátku sériové výroby Jawy zvané Pérák. „Je to jeden z nejdůležitějších motocyklů v dějinách českého průmyslu. Zadal základ poválečné motocyklové konstrukce. Dnešní motocykly se liší designem, ale konstrukčně jsou velmi podobné," říká organizátor Petr Pour.
Brno – Přednášky o kinematografii, němé filmy s živým hudebním doprovodem nebo alternativní i klasické koncerty letos oživí promítání na nádvoří radnice v Dominikánské ulici. Program Letního kina Brno-střed v pondělí zveřejnili jeho pořadatelé. Odstartuje 29. června.
Liberecký kraj - /GALERIE/ Jablonecká kina tentokrát zvolila tajný film pro otevření letní sezóny. Diváci do poslední chvíle nevěděli, na co se přišli podívat.
Praha - Hlavní město chce podporovat filmovou a televizní tvorbu. Rada navrhuje založit fond a vložit do něj 10 milionů. Na pondělní tiskové konferenci pro jednání rady záměr představila předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplicky Fuchsová (ANO). Schválit ho ještě musí zastupitelstvo.
Třebíč /ROZHOVOR/ - Jaroslav Dejl je rodákem z Českých Budějovic. Přesto přes třicet let působí jako učitel a ředitel na Základní škole Benešova v Třebíči. Letošní školní rok, který brzy skončí, je jeho poslední. Odchází do důchodu a nechává za sebou kus práce.
/FOTOGALERIE/ Slezské Rudoltice - místo múz a umění je název výstavy, která na zámku prezentuje díla známých umělců. Na vernisážovou performanci Petra Nikla účastníci jen tak nezapomenou.
Klášterec nad Orlicí – Brala na sebe utrpení a nemoci druhých. Krvácely jí rány na rukou, nohou, boku, čele i zádech. Nazývala se chudobkou, prostou květinou, po které se šlape. Jméno Anny Bohuslavy Tomanové do Klášterce láká stovky poutníků. Nedávno se jich tam sešly bezmála čtyři stovky na setkání nad tématem Anička a rodina.
Jablonec n. N. - Letní kinomv Jablonci je jedno z posledních, které nabízí divákům podívanou pod širým nebem. Letošní letní sezonu odstartovala otevřená scéna v centru Jablonce projekcí NASLEPO.
Olomouc – Festival zaměřením podobný Colours of Ostrava, pravidelná promítání filmů, přestavěná restaurace. Nový nájemce letního kina v centru Olomouce má velké plány. Výběrové řízení vyhrál Spolek přátel olomouckého jazzu a pivovar Chomout, od června areál spravují. Zatím objevují záludnosti prostoru, na amfiteátr pro stovky lidí by se mohlo dostat příští rok.
Kroměříž - Slavného kroměřížského rodáka Miloše Macourka, jeho život a dílo připomíná od úterka výstava v Muzeu Kroměřížska. Scenáristu a autora mnoha dnes už kultovních děl spojuje i jeho tvorba s nedávno zesnulým výtvarníkem Adolfem Bornem, například barevné kresby z filmů Mach a Šebestová a Opice Žofka.
Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary každoročně přemění na živou a kulturou pulsující metropoli s dvojnásobným počtem obyvatel. Kromě filmů nabízí město řadu koncertů, výstav, sportovních utkání, módních přehlídek, večírků a párty.
Pelhřimov – Tento týden žáci pelhřimovského Gymnázia a Obchodní akademie zhlédli krátký snímek svých spolužáků, kteří se zapojili do projektu Mládež Kraji Vysočina.
Tištín – Tina Turner, Luciano Pavarotti, Ewa Farna, Světlana Nálepková, Jarmila Šuláková, Dan Nakonečný i další hosté přijeli pobavit Tištínské na sobotní hodové veselí. Konalo se už tradičně od 16 hodin v areálu výletiště Malý zámeček a program měl případný název „Vesnice se baví sama". V Tištíně ožily známé televizní pořady i filmy, které všichni znají z obrazovek.
Sokolov - Přímo u pláže sokolovského koupaliště Michal budou moci zájemci sledovat po celé prázdniny pestrou nabídku filmů. Začne zde totiž promítat letní kino. Sokolovské 3D kino Alfa bude naopak kvůli opravám první měsíc prázdnin zavřené.
Zákupy - Zatímco o její babičce a jmenovkyni, krásné Alžbětě Bavorské, zvané Sissi, se točily filmy, neuvěřitelný příběh její vnučky, plný emocí a zvratů, připomíná jen faktografická kniha Rudá vévodkyně a průvodci na zámku Zákupy.
Třebíč - K prázdninám na Třebíčsku v posledních letech neodmyslitelně patří také letní kina. Promítání pod širou oblohou má své vlastní kouzlo. Letos se diváci mohou těšit především na české snímky.
Šumperk – Tři filmové novinky z programu 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary letos poprvé společně vstoupí do kin bezprostředně po skončení tohoto filmového svátku.
Film o ničem s pěknými efekty. Tak označili fanoušci před dvaceti lety Den nezávislosti, v němž si Roland Emmerich hrál s myšlenkou, jak by to možná vypadalo, kdyby si naši planetu vyhlídli oškliví mimozemšťané. Žádný přítulný E. T. se svítícím prstíkem a slabostí pro arašídové máslo. Bezohledné slizké potvory s jediným cílem: vyhladit Zemi.
Brumov, Slavičín – Valašské El Clasico už patří k vrcholům regionální fotbalové sezony jako k Brumovu tamní hrad nebo ke Slavičínu zámek. O bitvu rivalů nepřijdou hráči s fanoušky ani přesunutím obou klubů z divize E do D, kterou oba týmy hrály naposledy v sezoně 2005/2006.
Karlštejn – Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých muzikálů o císaři Karlu IV. a jeho hradě Karlštejně, na němž podle údajného zákazu nesměly přebývat ženy, je zpátky.
Klatovy – Tříminutový film nazvaný Cleandance, který natočili žáci základní školy Klatovy v Tolstého ulici, zvítězil na plné čáře v celorepublikové soutěži Intel AI 2016 pro mladé filmařské talenty.
Brno /ROZHOVOR/ – Minulý týden završil devítiletou práci. Fenomenální brněnský travní lyžař Jan Němec představil v brněnském kině Scala dokument o své osobě Lyžař, který společně se štábem natáčeli devět let. „Původně to mělo trvat půl roku, nakonec se to protáhlo," usmívá se čtyřicetiletý vítěz 73 závodů Světového poháru, který loni ukončil kariéru.
Brno /ROZHOVOR/ - Minulý týden završil devítiletou práci. Fenomenální travní lyžař Jan Němec představil v brněnském kině Scala dokument o své osobě Lyžař, který společně se štábem natáčeli devět let. „Původně to mělo trvat půl roku, nakonec se to protáhlo," usmívá se čtyřicetiletý vítěz 73 závodů Světového poháru, který loni ukončil kariéru.
Dalešice - Postřižinské slavnosti v Dalešickém pivovaru si letos užije celá rodina. V pátek 24. června ve 20 hodin vystoupí na nádvoří Petr Bende s kapelou a po koncertu se bude promítat Menzelův film Donšajni.
Řím - Proč pláčeme? Je prokázáno, že ženy pláčou více než muži a že větší sklony k pláči se projevují v bohatých zemích. Jsou hypotézy, že testosteron může mít roli v projevování emocí. Pravdou však je, že pláč zůstává velkou záhadou, píše italský deník Corriere della Sera.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?