Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková či Jan Cina tak ty všechny můžete vidět ve filmu Sladký život. Tuto novou českou komedii promítá od čtvrtka 14. března teplické multikino Premiere Cinemas v OC Galerii.
Generacemi milovaná legendární komediální trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno… se po 40 letech vrátí na místo činu, přímo do jihočeských Hoštic. Stane se tak u příležitosti 40. výročí od premiéry filmu Slunce, seno, jahody, v sobotu 6. července. Hoštice se doslova přes noc převléknou do podoby, jak je známe z filmu, aby opět přivítaly jak režiséra Zdeňka Trošku, tak i hlavní herecké hvězdy.
Generacemi milovaná legendární komediální trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno… se po 40 letech vrátí na místo činu, přímo do jihočeských Hoštic! Stane se tak u příležitosti 40. výročí od premiéry filmu Slunce, seno, jahody, v sobotu 6. července. Hoštice se doslova přes noc převléknou do podoby, jak je známe z filmu, aby opět přivítaly jak režiséra Zdeňka Trošku, tak i hlavní herecké hvězdy.
Film Gump – pes, který naučil lidi žít, se po třech letech od premiéry dočkal pokračování. Snímek na motivy knihy Filipa Rožka od režiséra F. A. Brabce míří do kin, premiéra je už na konci března. V Táboře k němu v nedávné době vznikl klip a zúčastnilo se ho více než 300 místních dětí.
Boj Tchaj-wanu za nezávislost na Číně, pohled do brutálního života v Severní Koreji, český dokument o jednom nápadu na vyřešení klimatické krize, izraelsko-palestinský konflikt nebo uprchlíci na polsko-běloruské hranici, to jsou témata, která otevře březnový festival Jeden svět, který se představí v krumlovském městském divadle a v divadelní kavárně Ántré. Začíná 21. března.
Ve věku 74 let zemřel americký zpěvák a skladatel Eric Carmen, známý hitem All By Myself. S odkazem na prohlášení jeho manželky Amy o tom v úterý informoval server BBC News. Carmen byl v 70. letech členem skupiny The Raspberries, úspěšná byla také jeho sólová kariéra. V 80. letech nazpíval milostnou píseň Hungry Eyes z kultovního filmu Hříšný tanec.
/ROZHOVOR, VIDEO/ Známý herec Pavel Nový žije dlouhá léta v Příbrami a zná tu každý kámen. Kde se mu libí nejvíc? Proč se nepřestěhoval do Prahy, aby byl blíže divadlu Studio Ypsilon? Odkud je z Brd vidět komín v Mladé Boleslavi? A kudy vede v Pobrdí takzvaná gynekologická expedice? To prozradil v rozhovoru pro Příbramský deník.
/FILMOVÉ OKÉNKO/ Nejlepší film o holocaustu, těžkopádná Duna, vraždy důchodců, pátrání po kořenech sebedestrukce, Český lev v kleci času a nostalgická vzpomínka na Andreje Rubleva
Původně studovala architekturu, pracovala jako kreslička, laborantka a vyzkoušela si i profesi manekýny. Při natáčení filmu Hudba z Marsu ještě držela v ruce klapku, ale postupně se vypracovala až na pomocnou režisérku. Na FAMU byl jejím profesorem Otakar Vávra. Pod jeho vedením studovala režii v ročníku s Jiřím Menzelem či Jurajem Jakubiskem. Později se na tuto školu vrátila, aby předávala své zkušenosti dalším generacím režisérů. Věra Chytilová, nejvýraznější ženská příslušnice československé nové vlny, zemřela 12. března před 10 lety. Otestujte si v kvízu Deníku své znalosti o úspěšné režisérce a jejích filmech.
Nejlepší je Oppenheimer. Má i nejlepší režii, střih, hudbu a mužský herecký výkon, mimo jiné. Američtí akademici, kteří mu dali v noci na pondělí sedm Oscarů, měli jasno. Na rozdíl od akademiků českých, kteří ze stavovské povinnosti vyhlásili o den dříve nejlepším filmem Bratry (jež vyslali rovněž na Oscary), další hlavní ceny ale dali jiným. Typický kličkovací manévr, který už trochu nudí.
Nejlepším českým filmem uplynulého roku se stal snímek Bratři, pojednávající o činnosti skupiny kolem sourozenců Mašínových. Ocenění udělené Českou filmovou a televizní akademií bylo vyhlášeno v sobotu v rámci předávání tradičního ocenění Český lev.
/FOTO, VIDEO/ Cenu za nejlepší film roku získal snímek Bratři. Proměnil tak jedinou ze svých patnácti nominací v rámci 31. ročníku Českého lva. Získal ale trofej nejcennější, podívejte se, jak se natáčely poslední scény, kdy filmaři zavítali na pomezí Chebska a Tachovska do zaniklých Výškovic.
Šestadevadesátý ročník předávání filmových cen Oscar opanoval favorizovaný snímek Oppenheimer. Ten získal sošku pro nejlepší film, uspěli rovněž herci Cillian Murphy a Robert Downey Jr. a oceněn byl i režisér díla Christopher Nolan. Mezi herečkami se z vítězství radovala Emma Stoneová, které úspěch přinesla role v bizarní komedii Chudáčci. Nejlepším zahraničním filmem se stala Zóna zájmu.
Je to tu. V noci na pondělí předá americká filmová akademie opět své Oscary, tentokrát už v rámci 96. ročníku vyhlašování ocenění. Během historie prošly slavnostní večer i samotná soutěž nejrůznějšími změnami, úspěchy i trapasy. Odmítaly se ceny, vedly vtipné i nudné řeči, pěly se písně a ódy, dokonce padaly facky. Jak dobře se v historii Oscarů i v oceněných filmech vyznáte? Zkuste své znalosti v našem kvízu.
Třebíč si může zapsat další zářez do historie českého filmu. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) udělila sošku Českého lva Simoně Pekové. Tato rodačka z Třebíče si prestižní ocenění vysloužila za svůj výkon ve filmu Přišla v noci. Nominována byla v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli.
Český lev zná své vítěze. V pražském Rudolfinu proběhlo v sobotu večer slavnostní vyhlášení již 31. ročníku cen. Nejcennějšího Českého lva si přitom odnesl snímek Bratři, který ale proměnil jedinou ze svých patnácti nominací. Předávání tak dominovaly minisérie Volha a sci-fi Bod obnovy. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Simona Peková za film Přišla v noci, mezi herci uspěl Kryštof Hádek.
Patří k herečkám, které kromě talentu oplývají přirozenou krásou, inteligencí a elegancí. Mnozí si Zlatu Adamovskou vybaví jako Elišku ze seriálu Sanitka, zpěvačku Evu ze seriálu Hříchy pro pátera Knoxe nebo v posledních letech jako ráznou doktorku Bělu z Ordinace v růžové zahradě. V sobotu 9. března oslaví pětašedesáté narozeniny.
Během téměř stoleté existence předávání Cen Akademie bylo vytvořeno hned několik rekordů. Už 11. března 2024 bude zřejmé, jsou-li některé z nich překonány. Již teď je jisté, že se změní věk nejstaršího nominovaného kandidáta.
Není nad to mít z čeho vybírat. Víkendová televizní obrazovka mnoho premiér ani skrytých archivních perliček nenabízí, takže to už léta vypadá tak, že kamkoli píchnete poslepu, vypadne na vás repríza. Je na vás, dáte-li si francouzského Belmonda či americké rychlé a zběsilé bouráky podruhé, potřetí nebo počtvrté. Naštěstí jsou mezi nimi i skvosty, které se dají vidět znovu a není to ztracený čas. Třeba špionážní drama Stevena Spielberga Most špionů, jehož řemeslná kvalita se vskutku neomrzí a jehož mrazivým kulisám železné opony dává současnost nový kontext. Na doplnění pro ty, kteří špionážním filmům v mlze neholdují, je tu i další žánrový výběr.
Století Dynama přichází do kin. Jedná se o unikátní a první celovečerní snímek o hokejovém klubu v České republice. O tom pardubickém hokeji. O film, který mapuje historii hokejového klubu od jeho založení po současnost. V jednotlivých kapitolách se věnuje slavným i těžkým časům a nejvýraznějším osobnostem, které pardubický dres oblékaly. Z filmového plátna vzpomínají na chvilky nejen na ledě legendy jako Vladimír Martinec, Dominik Hašek, Jiří Novák, Bohuslav Šťastný, Josef Paleček, Jiří Šejba, František Musil, Milan Hejduk nebo Tomáš Rolinek.
Zbraň Arnolda Schwarzeneggera z filmu Likvidátor, šíp Robina Hooda v podání Russella Crowea nebo čepice Sylvestera Stalloneho, který v akčním sci-fi z budoucnosti Demolition man hrál drsného policistu. Originální hrot kopí z historického velkofilmu Alexander Veliký, exponáty z filmu Láska nebeská nebo čepice japonských vojáků, kteří útočili na Toma Cruise ve filmu Poslední samuraj. To vše si mohou si mohou prohlédnout návštěvníci ojedinělé výstavy hollywoodských originálních rekvizit použitých v těch největších filmových a kasovních trhacích.
/VIDEO/ Tomáš Rybička nemůže sedět, chodit ani mluvit. Ale hlavou maluje obrazy. Každý tah štětce je vítězstvím jeho vůle. Díla výjimečného člověka můžete nyní zhlédnout v Pardubicích.
Ne všechny naše dny jsou dokonalé. Záleží ovšem na úhlu pohledu. Wim Wenders v oceněném snímku z Cannes dokazuje, co všechno nás může těšit, aniž opustíme svůj mikrosvět. Nenechte si jeho Dokonalé dny v kinech tento měsíc ujít. Sportovní fanoušci se dočkají příběhu biatlonistky Gabriely Soukalové, která svůj comeback pojala ve velkém. Včetně videoklipu se zpěvákem Štefanem Margitou. Pro akčnější nátury je tu nové dobrodružství Konga a Godzilly, příznivci komorních příběhů ocení břitký snímek Na cestě s mámou.
Kosmonaut z Čech patří v současné době mezi nejsledovanější filmy na streamovací platformě Netflix. Víte ale, že některé záběry vznikaly na Děčínsku? Hlavní roli ztvárnil hollywoodský herec Adam Sandler, který před třema lety v kempu u Ferdinanda v Srbské Kamenici trávil se štábem jeden den.
Máte už plán na dnešní den a nápady, jak si zpestřit volno po škole nebo práci?. Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.
Láhev na kuráž a punčocha na hlavu. Uškrtit, případně polštář a pořádně přitlačit. Když se manžel oběti dívá, je to ještě lepší. Manželé Stodolovi zavraždili v letech 2001-2002 osm starých lidí, které okradli. Režisér Petr Hátle o nich natočil stejnojmenný film, který je k vidění kinech. A vůbec není špatný. Naopak.
Porota v Novém Mexiku shledala ve středu Hannah Gutierrezovou-Reedovou, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení filmu Rust, vinou z neúmyslného zabití. Při natáčení westernu v roce 2021 přišla o život dvaačtyřicetiletá kameramanka Halyna Hutchinsová, když ji zabil výstřel ze zbraně, kterou měl v rukou herec Alec Baldwin. Bylo to první takové neštěstí při natáčení hollywoodského filmu za téměř 30 let, připomíná agentura Reuters.
Již ve čtvrtek 7. března vstupujde do kin dokumentární film o nejlepší české biatlonistce Gabriele Soukalové. Ta vyrazí se snímkem na turné, v rámci kterého navštíví města, která jsou spjatá s její sportovní kariérou. Na promítání s besedou a autogramiádou zavítá 8. března i do Hořovic.
Herec Miloš Nedbal měl pozoruhodný hlas jako stvořený pro postavy velkých hrdinů. Proslul ale především jako představitel řady nerudných, nesympatických a někdy až despotických úředníků, profesorů a policistů. Mnoho diváků si myslelo, že je takový i ve skutečnosti, ale jeho blízcí i přátelé o něm hovořili jako o citlivém, vzdělaném a vtipném člověku. Do škatulky nepříjemných morousů patří i majitel domu pan Nerudný, kterého si Miloš Nedbal zahrál v seriálu Byl jednou jeden dům. Nezapomenutelný je také jako profesor francouzštiny Šeda ve filmu Cesta do hlubin študákovy duše.
Chudoba, problémy spojené s ekologií, neutěšené pracovní podmínky. Nejen tato témata nabídne Mezinárodní filmový festival Jeden svět. Diváky uvítá ve znojemském kině Svět od 19. do 22. března. Nabídne školní projekce, osm večerních snímků, několik diskuzí se speciálními hosty a také doprovodný program v nízkoprahovém zařízení Coolna nebo ve Staré pekárně.
Máte už plán na dnešní den a nápady, jak si zpestřit volno po škole nebo práci?. Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.
Budoucnost kina Panorama v Lukách nad Jihlavou není růžová. Jedno z posledních menších kin na Vysočině bojuje s nízkou návštěvností. Vytápět kino a půjčovat filmy pro deset diváků se městysu nevyplatí.
/FOTO/ Promítání oscarových snímků se v turnovském kině koná už tradičně v týdnu před předáváním cen, které letos připadá na neděli 10. března. Dvě projekce ve stejném duchu má v plánu i jablonecké kino Junior. Kompletní oscarový program včetně krátkých filmů nabídne i Liberecké kino Varšava.
/FOTO, VIDEO/ Obnovenou premiéru představení Slavnosti sněženek vidělo po 15 letech zaplněné Hálkovo divadlo v pondělí 4. března večer. V hledišti i na jevišti se objevila řada pamětníků původního představení a všichni museli po závěrečné děkovačce konstatovat, že knižní i filmová klasika opět dokáže spolehlivě pobavit i na divadelních prknech.
„Svět se dá v dnešní době zachránit jenom krásou,“ říká Felix Slováček. Proslulý muzikant chystá několik koncertů a v květnu se představí i v Českých Budějovicích. Možná s ním vystoupí i dcera Anička Slováčková.
Nejproduktivnější obránce Banes Motoru Jan Štencel oslavil v minulém týdnu devětadvacáté narozeniny, je jedním ze základních pilířů sestavy českobudějovického týmu, s manželkou vychovávají ročního synka Honzíka a spolu se také věnují pečení, což má mimořádně pozitivní ohlas nejen v kabině. Ve volném večeru se rád podívá na dobrý film nebo seriál.
Ostravské kino Luna nabídne v pátek 8. března (nejen) ženám za zvýhodněné vstupné speciální projekci dvou filmů, zaměřených na ženská témata a postavení žen ve společnosti. Za text děkujeme paní Alici Lutišanové.
I letos ji připravil Martin Janda, který do Volar před 14 lety do volarské kotliny tento festival dostal nabídl zajímavé filmy. Je fajn, že se z toho stalo pěkné pozdní odpoledne a večer.
Strach je smrtí myšlenky. Tohle krédo vyznává ve filmu Duna Paul Atreides. Řídili se jím zjevně i režisér, maskéři a architekti této opojné sci-fi, jejíž pokračování právě vstoupilo do kin. Víte, jak se točila milostná scéna Paula a Chani? Proč má princezna Irulán jinou masku, než navrhl maskér, a proč Marek Lambora daboval Paula v roušce? Pojďme se podívat, jak se rodily masky, magická místa i co zažívali herci při natáčení a dabingu.
Ti, kteří obdivují Baťovo dílo, Zlín a moderní technologie, se dočkají nevšední výstavy. Umělá inteligence přenese minulost slavné obuvnické firmy do současnosti. Díky novým technologiím a AI uvidí návštěvníci dobové snímky v barvě a pohybu. Výstava ke 130. výročí založení Baťových závodů bude k vidění od 5. března do 14. dubna v kolektivním domě ve Zlíně.
Sci-fi s názvem Kód 8: Část 2 na Netflixu diváky zavede do světa zkorumpovaných policistů a nejmodernějších robotů. Kate Winsletová jako kancléřka exceluje v seriálu Režim na HBO Max a Disney+ nabízí krimi Smrt a další detaily. K vidění je i nový Aquaman nebo dokument o zpěvačce a herečce Jennifer Lopezové. A to není vše, co je v tomto týdnu k vidění na streamech. Deník přináší i další tipy na skvělou podívanou.
/ROZHOVOR/ Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět, který poukazuje na situaci v mnoha koutech modré planety, už mezi Kladeňáky zavítal dvanáctkrát, ale v roce 2019 to bylo naposledy. Pauzu způsobil covid, nicméně netrvala věčně. Kvarteto mladých dívek a žen Michaela Diviš, Sabina Škrabská, Natálie Huptychová a Anežka Vlasáková se do pořádání akce vložilo veškerou svou silou a energií, a tak se bude ve dnech 18. - 20. dubna hrát.
První měsíc jara 1984 ještě pořád přál lyžařům, i když se v nížinách oteplilo – natolik, že na Nových Mlýnech roztál led a nádrž začala vydávat denně další stovky metráků ryb uhynulých kvůli jedům uniklým z chemičky Jungbunzlauer v rakouském Pernhofenu. Panovalo sucho, a tak čistých vod, které by ekologickou havárii mírnily, se nedostávalo. Na to, že je vláhy málo, si stěžovali samozřejmě i zemědělci, kterým začaly jarní práce. A kontroly – přinejmenším na Slovensku – ukázaly, že stav závlahových systémů v družstvech a na statcích je katastrofální. Čas přitom kvapil – vždyť výlohy a nástěnky se ani nestačily vzpamatovat z tíhy plakátů k vítěznému únoru a už dostaly naloženu další porci, tentokrát k MDŽ. A od únosu československých občanů v Angole už uplynul rok a že bylo to jaro, bez sobotních směn Národní fronty se to neobešlo.
Málokdy se stává, že druhý díl předčí ten první. Zdá se ale, že Duna: Část druhá toho dosáhla. Fanoušci na sociálních sítích zdůrazňují, jak velký krok kupředu pokračování epického sci-fi představuje. „Nemůžu najít měřítko, podle kterého je porovnávat. Druhá Duna je na úplně jiné úrovni,“ prohlásil jeden z uživatelů sítě X.
Po osm nedělních večerů se teď bude na obrazovkách České televize objevovat nový seriál To se vysvětlí, soudruzi! Z ČT art o víkendu zazní hudba Bedřicha Smetany, od jehož narození uplyne 200 let, těšit se lze například i na film Spolu se Štěpánem Kozubem.
Pražský Dům RADOST oslaví devadesát let historie sérií kulturně-vzdělávacích akcí. Program 90 let (ne)svobody nabídne od března interaktivní výstavy, filmy a debaty o moderních dějinách.
Moc větších smolařů v kabině hokejistů Banes Motoru nenajdete. Útočník Lukáš Vopelka loňskou sezonu nedohrál kvůli zlomenině kotníku, letos mu zase vystavily stopku přetržené kolenní vazy. „Věřím, že už mám vybráno,“ přeje si českobudějovický odchovanec, který v sobotu oslaví osmadvacáté narozeniny, užívá si návrat na český jih, má rád sushi a také seriál filmů o Harry Potterovi.
/RECENZE/ Frank Herbert by byl nejspíš ohromen. Jeho slavná knižní Duna dostává v rukou Kanaďana Denise Villeneuvea stále silnější dějový i obrazový náboj. Do kin právě vstupuje Část druhá a nabízí vskutku uhrančivou vizuální i zvukovou podívanou.