Studio Disney slaví 100 let od založení, a tak je vhodná chvíle připomenout si filmy a seriály, které vznikly za dobu jeho existence. Sněhurku a sedm trpaslíků, příběhy myšáka Mickeyho, kačera Donalda i dalších oblíbených postav můžete sledovat na Disney+. V seriálu Yellowjackets na SkyShowtime zjistíte, jak se na skupině žen z bývalého středoškolského fotbalového týmu podepsala dávná letecká havárie. Na HBO Max bojuje Jason Statham s pravěkými megalodony a Brie Larsonová nabízí na Apple TV+ Lekci chemie. Jsou tu pravidelné tipy na nejlepší podívanou ze streamů.
Do dvaceti měst v České republice a také v Polsku zavítá letos program jednadvacátého ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF). Ten začíná 18. října v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě a zakončí ho vyhlášení nejlepších filmů s předáním cen přítomným filmařům v přímém televizním vysílání TV NOE v sobotu 9. prosince.
Jde dohromady Den veteránů, metal a animovaný film? Ano. Přesvědčit se o tom budou moci fanoušci metalu i historie na Den veteránů, kdy bude v plzeňském Muzeu Patton Memorial Pilsen promítnut snímek The War To End All Wars od kapely Sabaton.
Když se řekne Walt Disney, naskočí jména Mickey Mouse, Sněhurka nebo Ariel. Animované hvězdy, jež proslavilo stříbrné plátno. Otec Mickeyho však točil i jiné věci, o nichž dnes vědí spíš už jen filmoví historici. Za druhé světové války se z jeho studia stala výrobna osvěty a agitek, které k veřejnosti nedorazily, zato jim tleskali vysocí důstojníci, letci či zdravotníci.
Liberec hostí 26. ročník Mezinárodního festivalu sportovních filmů Sportfilm, který se letos v městě pod Ještědem uskuteční v termínu od čtvrtka 12. do neděle 15. října. Festival nabídne nejen zajímavou sportovní podívanou, ale otevře i mnoho témat diskutovaných ve společnosti. Vedle filmových projekcí je na letošním programu také řada besed a výstav. Nebude chybět ani konference Mental health a sportovní eventy.
Pokračování první úspěšné minisérie Král Šumavy režiséra Davida Ondříčka, kterou znají televizní a internetoví diváci z platformy Voyo, se natáčelo o posledním zářijovém víkendu v městečku Úterý na severu Plzeňska. Filmaři tu natáčeli scény do třetího dílu druhé řady.
Až dva roky za mřížemi hrozí dvojici mužů ze Zlínska, kteří umístili na internetový server umožňující stahování filmů a hudby stovky titulů, aniž by k tomu měli souhlas autorů. Porušili tím tak majetková práva jednotlivých vydavatelů.
/FOTO/ Vedoucí kin z více než čtyř set českých a moravských měst pravidelně udílí ceny nejlepším filmovým tvůrcům a hercům. Letošní předávání cen Novoborské akademie spojených kinematografií (NASK) proběhlo v úterý 10. října ve sklárně Ajeto v Lindavě.
Byl narkomanem, továrníkem, robotem, pirátem i Kloboučníkem. V nejnovější roli ve filmu Jeanne du Barry - králova milenka ovšem Johnny Depp překvapil. Jako načančaného Ludvíka XV. v paruce a podkolenkách si živelného herce uměl představit málokdo. A přece jím je a dělá to dobře. Když s režisérkou a filmovou partnerkou snímek poprvé představil na festivalu v Cannes, aplaudovalo mu publikum sedm minut ve stoje.
Do kin dorazil Úsvit. Ambiciózní domácí snímek, o němž jsme dlouho před premiérou věděli i to, co jsme možná ani vědět nepotřebovali. Všechna čest, reklamně si Matěj Chlupáček svůj druhý celovečerní film ošetřil. A opět prokázal, že o jeho producentských kvalitách nelze pochybovat. S těmi režijními už to tak jednoznačné není.
/VIDEO/ Za necelý měsíc stihli v Pelhřimově zmodernizovat kino Vesmír. To momentálně nabízí divákům větší komfort a nové služby. Filmy mají lepší obraz i zvuk, místo části sedadel jsou lehátka a změnil se také provozovatel občerstvení. Kino se po pětadvaceti dnech otevřelo minulý víkend.
Lesk i bída královského dvora s Johnnym Deppem jako Ludvíkem XV., poetická dystopie o lidech, z nichž se rodí stromy, a tři silná dramata, jež spojuje touha po svobodě, zločin, stud a předsudky. Jsou mezi nimi čeští Bratři o kauze Mašínů, syrová koprodukční Hranice Agnieszky Hollandové a americká omluva za zločiny spáchané na Indiánech. Deník přináší výběr očekávaných filmů, které budou v říjnu promítat kina. Na své si přijdou milovníci kostýmních snímků, animované zábavy i ti náročnější.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vybydlené domy v lokalitě krnovský Bronx. Rybník Balaton. Silnice a krajina Osoblažska. Zatopený lom Šifr u Svobodných Heřmanic. Hořící auto před hřbitovem v České Vsi u Města Albrechtic. To všechno se ve filmu Citlivý člověk propojilo v imaginární krajinu, kterou brázdí hrozivá banda motorkářů.
/FOTO, VIDEO/ Tomáš Pilař se vymyká dnešnímu obrazu čtyřicátníka uštvaného honbou za penězi a kariérou. Žije v Podlažicích na Chrudimsku v malém domku po prababičce společně s družkou a 13letou dcerkou, chová kozy a z jejich mléka vyrábí tvaroh a sýry. Ale hlavně maluje obrazy, které vystavoval například i v sídle Senátu.
Nákupní chování Čechů se změnilo, ví experti z internetového nákupního srovnávače a rádce Heureka.cz. „Lidé kvůli obavám z vysokých cen stále více odkládají své nákupy, hledají výhodné nabídky i při nákupu levnějšího zboží a čekají na slevové akce. I na Vánoce budou využívat akčních nabídek, jako je třeba Black Friday,“ odhadl šéf analytiků Heureka Group Michal Buzek. Podle něj Češi online stále víc pořizují zboží z kategorií s nižší cenovou hodnotou, které kupují pravidelně. Průměrná cena objednávky se snížila na 1400 korun.
Jindřichův Hradec v příštím týdnu navštíví filmaři. U rybníka Vajgar budou natáčet část celovečerního filmu o životě Bedřicha Smetany. Skladatel pobýval ve městě v dětství s rodiči v letech 1831 až 1835. Smetana v Jindřichově Hradci vedle povinné školní docházky navštěvoval i své první pravidelné vyučování hry na housle, violu a klavír. Příští rok v březnu navíc uplyne přesně 200 let od narození slavného skladatele.
Brněnská kina tento týden (5.-8. října) ovládnou světové filmy o přírodě. V Kině Art, ve Velkém Špalíčku, v sále radnice městské části Brno-střed a na dalších místech totiž proběhne EKOFILM, nejstarší festival filmů o přírodě v Evropě. Vstup na všechny filmy i besedy je zdarma a na své si příjdou i rodiny s dětmi.
Nejkrásnější, to ano. Ale sakra proč zrovna v sedmi letech? Přesně nad tím si lámal hlavu Walt Disney, když se rozhodl natočit Sněhurku. Bratři Grimmové v tom měli jasno, v tomhle věku trumfla jejich brunetka s bledou pletí zlou královnu. Režisér prvního celovečerního animovaného filmu měl na to všechno ale úplně jiný názor.
Nový filmový snímek Úsvit přináší kontroverzní a provokativní pohled na společnost třicátých let minulého století. Vytváří most k současným debatám o genderové problematice. V mysteriózním dobovém detektivním dramatu se v hlavní roli představí Eliška Křenková. Její postava je konfrontována s otázkami hermafroditismu. Ty zamávají s jejím chápáním genderu, ale i s důvěrou v okolní svět. Píše se rok 1937…
Představitel abbého v Rozmarném létě, statkáře Vejvody v Postřižinách nebo zedníka Lorence v komedii Na samotě u lesa. Olomoucký patriot a mistr hereckého umění František Řehák vytvořil stovky rolí. Do paměti milovníků stříbrného plátna se však nejvíce zapsal právě rázovitými postavami ve filmech Jiřího Menzela. Dnes, 4. října, by tento člen olomoucké činohry, divadelní, televizní a filmový herec oslavil 100. narozeniny.
Je devět hodin. Už jste se dnes zálohovali? Pokud ano, můžete se klidně nechat srazit třeba autem. Máte svůj bod obnovy a aktuální zálohu, budete žít dál. Co když ale někdo vaši „pojistku“ v systému smaže? Přesně to řeší hrdinka české sci-fi Bod obnovy, která je nyní k vidění v kinech a která zůstává u pokusu oživit v domácích podmínkách divácký žánr.
Beznadějně vyprodaná je předpremiéra snímku režiséra Petra Vachlera Tajemství a smysl života, která se uskuteční ve středu 4. října v 19 hodin v přerovském kině Hvězda za účasti autora. Její součástí je i beseda o snímku.
Výpravný dobový film Úsvit uvede v pátek 6. října kino Bio Central v Hradci Králové. Diváci se mohou těšit nejen na projekci, ale také na diskuzi s tvůrci. Do Hradce přijede i samotný režisér filmu Matěj Chlupáček.
Mezinárodní výběrovou soutěží neprofesionálních filmů opět ožije Rychnov nad Kněžnou. Letos se koná už 65. ročník Rychnovské osmičky, která se řadí k vůbec nejstarším akcím svého druhu na evropském kontinentu.
/FOTO, VIDEO/ Nejen o kněžském životě vypráví nový film Jaroslava Červinky ZIBI, který přibližuje Zbigniewa Czendlika, charismatického muže, autora knihy Postel, hospoda, kostel, v níž v roce 2016 zveřejnil příběhy svého života a o rok později za ni obdržel cenu čtenářů v rámci soutěže Magnesia litera 2017.
Vůz měl na svou dobu neobvyklý vzhled. Žertem se o něm v době začátků kosmických letů říkalo, že vypadá skoro jako kosmická loď. Ostatně této skutečnosti využili například filmaři v sérii komedií o Fantomasovi, kdy jej známý zloduch za jízdy přeměnil Citroën DS v tryskové letadlo a zmizel svým pronásledovatelům z dohledu. Auto si zahrálo i v americkém seriálu Mentalista.
Začal podzim, ale venku to tak nevypadá, teploty a sluneční svit nás vrací zpět do léta. A předpověď na neděli 24. září slibovala krásný den. Společně se dnes, milí čtenáři, vydáme až do Bludova. Lépe řečeno spíše do jeho okolí.
/FOTO, VIDEO/ Důl Landek, Český Krumlov nebo scény z filmu Zpátky do budoucnosti. Ikonické stavby a pasáže z filmů přetvořené ve stavebnice si nyní mohou prohlédnout i návštěvníci Velkého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic v rámci výstavy Czech RepuBrick: Svět z LEGO kostek. A pamětníkům se při pohledu na ně jistě vybaví i populární song z animovaného hitu LEGO příběh z roku 2014 Všechno je tu boží.
/FOTO, VIDEO/ Důl Landek, Český Krumlov nebo scény z filmu Zpátky do budoucnosti. Ikonické stavby a pasáže z filmů přetvořené ve stavebnice si nyní mohou prohlédnout i návštěvníci Velkého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic v rámci výstavy Czech RepuBrick: Svět z LEGO kostek. A pamětníkům se při pohledu na ně jistě vybaví i populární song z animovaného hitu LEGO příběh z roku 2014 Všechno je tu boží.
Když přišel Walt Disney roku 1923 do Hollywoodu, nijak valně na tom nebyl. Bez kontaktů, právních vědomostí, 40 dolarů v kapse, vyzbrojen jen pracovitostí a znalostí řemesla z předchozí práce v Kansas City. Králík Oswald, předchůdce Myšáka Mickeyho, se rodil v garáži Waltova strýce, na starých dřevěných bednách. A dal svému tvůrci první lekci.
Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, tedy film vycházející z legendární stolní hry na hrdiny, můžete sledovat na SkyShowtime. Šťastný člověk na HBO Max přináší proměnu ženy v muže a dokument Porno! na Prima+ zase zkoumá důvody, proč tolik pornohereček pochází právě z Česka. A pokud vás zajímá, jak to vypadá doma u slavného akčního hrdiny, pusťte si The Family Stallone. Vybírat můžete i z dalších tipů ze streamovacích platforem, Deník vám jako každý týden přináší přehled toho nejzajímavějšího.
Plzeň - Zlatého ledňáčka pro nejlepší celovečerní snímek získalo na 36. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň drama Brutální vedro, které režíroval Albert Hospodářský. O vítězích tradičně rozhodovaly mezinárodní poroty, Ledňáčka udělily v dalších čtyřech kategoriích. Letos si navíc ve dvou z nich odnesli autoři jednoho z filmů i zvláštní ocenění.
Zdeně Mašínové, dceři generála Josefa Mašína popraveného nacisty a sestře protinacistických a protikomunistických odbojářů Ctirada a Josefa mladšího, bude v listopadu devadesát let. Statečná a zásadová žena, která žije v Olomouci, poskytla Deníku velký rozhovor. Nejen o možném vyznamenání od prezidenta Pavla.
/FOTOGALERIE/ Zdeně Mašínové, dceři generála Josefa Mašína popraveného nacisty a sestře protinacistických a protikomunistických odbojářů Ctirada a Josefa mladšího, bude v listopadu devadesát let. Statečná a zásadová žena, která žije v Olomouci, poskytla Deníku velký rozhovor. Nejen o možném vyznamenání od prezidenta Pavla…
Zdeně Mašínové, dceři generála Josefa Mašína popraveného nacisty a sestře protinacistických a protikomunistických odbojářů Ctirada a Josefa mladšího, bude v listopadu devadesát let. Statečná a zásadová žena, která žije v Olomouci, poskytla Deníku velký rozhovor. Nejen o možném vyznamenání od prezidenta Pavla.
Domácí politiky naštval, diváky nadchl. Teď má snímek Agnieszky Hollandové Hranice po Benátkách i cenu z Vatikánu. Film, v němž režisérka líčí bez skrupulí situaci uprchlíků na bělorusko-polské hranici v roce 2021, označil polský ministr spravedlnosti za nacistickou propagandu. Domácí diváci ale snímku tleskali.
Spisovatelka Daniela Fischerová o Bořivoji Navrátilovi prohlásila, že je jedním z nejvlídnějších lidí, které zná. Vynikající herec, kterého si můžete pamatovat třeba z filmů Pozor, vizita!, Knoflíkáři, seriálu Návštěvníci, ale i z divadelního jeviště, by 26. září oslavil 90. narozeniny.
U příležitosti 10. výročí stanice ČT art, kdy měl premiéru dokument o historii barrandovských ateliérů, zavzpomínala herečka Iva Janžurová na léta, kdy tam točila. Pamatuje si rady Stelly Zázvorkové i ošklivou autonehodu, která se jí cestou domů stala.
Ženská věznice v Drahonicích na Podbořansku zažila v minulých dnech neobvyklý rozruch. Přijel tam filmový štáb aby pořídil záběry pro celovečerní film Poberta.
Spisovatele Ladislava Fukse proslavil mimo jiné film Spalovač mrtvol, který podle jeho novely natočil režisér Juraj Herz. V hlavní roli snímku, který byl navržen na Oscara za rok 1969, exceloval Rudolf Hrušínský. Natáčení probíhalo v několika krematoriích a podle pamětníků nebylo jednoduché. Bylo léto a v rakvích kolem filmového štábu ležely skutečné mrtvoly. Jejich zápach sice produkční zaháněl deodorantem s lesní vůní, ale i tak se všichni snažili, aby to měli rychle za sebou… Autor knižní předlohy a spoluautor scénáře filmu by 24. září oslavil 100. narozeniny. Co víte o jeho Spalovači mrtvol?
Pár z Ostravy už nebavily obyčejné výlety po Česku, a proto k nim přidal ještě speciální aktivitu. Dvojice milovníků filmů se rozhodla po vzoru zahraničního instagramového profilu začít hledat a fotografovat filmová místa po naší zemi. Na svém profilu už mají téměř 60 tisíc sledujících.
/FOTO, VIDEO/ Desítky tisíc podpisů slavných osobností již shromáždil Josef Mikáska z Jilemnice. Během měsíce tu chce naplno otevřít své PopCulture muzeum.
Desítky tisíc podpisů slavných osobností již shromáždil Josef Mikáska z Jilemnice. Během měsíce tu chce naplno otevřít své PopCulture muzeum. „Výstava jen s podpisy na papírech by byla asi dost nudná. Já ale sháním podpisy na věci svázané s daným umělcem, hercem, filmem, zpěvákem či kapelou,“ přiblížil své plány.
Jeho Aikido street story vidělo přes 2 miliony lidí, pochválila ho hollywoodská legenda Steven Seagal. Na jedné straně natáčí svatby a na druhé se strefuje nekorektním humorem do Romů a „drsného” života na severu na svém profilu Jútuber Jožka. V teplákách také bavil statisíce televizních diváků jako součást dua Brejkdens Bradrs v talentové soutěži. Naposledy si kreativní tvůrce ze Žatce Lukáš Šimandl odskočil od akce k hudebnímu klipu. V rozhovoru pro Deník se tak rozpovídal, jaké bylo natáčet se zpěvákem Petrem Kotvaldem. Pro žateckého rodáka aktuálně natočil klip k písni Kometa P.M.H.
/FOTO, VIDEO/ Pár z Ostravy už nebavily obyčejné výlety po Česku, a proto k nim přidal ještě speciální aktivitu. Dvojice milovníků filmů se rozhodla po vzoru zahraničního instagramového profilu začít hledat a fotografovat filmová místa po naší zemi. Na svém profilu už mají téměř 60 tisíc sledujících.
Je otevřený, přemýšlivý, miluje filmy a věří na minulé životy. Patří k nejobsazovanějším českým hercům, ale jeho tvář a výkon se neomrzí. V následujících měsících uvidíme Václava Neužila hned ve dvou filmech, pokaždé jinak. Tento týden vstupuje do kin sci-fi Bod obnovy, o měsíc později to bude thriller Bratři, kde hraje strýce Josefa a Ctirada Mašínových. Nejen o těchto filmech mluví v rozhovoru pro Deník.
Vinobraní s rozmanitou nabídkou vín i burčáku můžeme v tomto období navštívit leckde; různé kouty Prahy nevyjímaje. Jsou však legendy, které k návštěvě lákají obzvlášť. K takovým se řadí vinobraní v Grébovce (nebo také Gröbovce) – čili v Havlíčkových sadech.
Speciální večer si hosté užijí vždy jednu středu v měsíci od října 2023 do května 2024, a to ve stejný okamžik ve všech 43 kinech najednou. KVIFF GROUP představuje sezónní předplatné do českých kin.
Ve věku 89 let v Praze zemřel filmový scenárista a dramaturg Václav Šašek. ČTK o tom informoval jeho syn Martin Šašek. Jako dramaturg se Václav Šašek podílel na snímcích Ecce Homo Homolka, Vesničko má středisková nebo Kolja, podle jeho scénáře vznikly filmy Intimní osvětlení a na motivy literárních předloh třeba Petrolejové lampy a Výchova dívek v Čechách. Za scénář k filmu Helimadoe dostal Šašek v roce 1993 Českého lva.
Manželé Ivana a Pavel Prchlíkovi z Chvalkovic jezdili na Festival české komedie do Nového Města nad Metují dlouhé roky. A ani letošní 45. ročník nebyl výjimkou. Přesto byl pro ně mimořádný. Zatímco v minulých letech jezdili před novoměstské Kino 70 jako prodejci občerstvení pro vyhládlé návštěvníky, tak letos nechali své pojízdné „krmítko“ doma a koupili si lístky na všech 11 soutěžních filmů. Premiérově si tak dopřáli všech šest festivalových dní v pozici návštěvníků.