Kolín - Plesová sezona v kolínském Městském společenském domě pokračovala v sobotu druhým dějstvím tentokrát prostory patřily studentům kolínské Střední průmyslové škole strojírenské a Jazykové škole.
Třebíč - Americkým snímkem Bezpečný přístav odstartoval minulý týden program letošního Filmového klubu v Třebíči. Jeho první pololetí je plné vynikajících snímků, které v loňském roce sbíraly nejrůznější ocenění na nejprestižnějších filmových festivalech. Chybět nebude ani vítěz „evropských Oscarů", polský film Ida.
Frýdek-Místek - Taktika obchodníků je po každých vánočních svátcích stejná. Obchody nabízejí zboží s výraznými slevami. Výjimku netvoří ani frýdecko-místecké nákupní centrum Frýda, kde se v současné době dá poměrně výhodně nakoupit.
Chomutov - Kino Svět v Chomutově nabídne jako jedno z mála kin v republice divákům „na velkém plátně“ exkluzivně pět z dvaceti severských filmů. První ročník filmové přehlídky Scandi nabízí nejlepší filmy z Dánska, Švédska, Norska, Finska a Islandu.
České Budějovice - Jihočeský divadelní a filmový režisér Zdeněk Troška je v těchto dnech v jednom kole. Společně s filmovou delegací představuje v českých městech novou komedii Babovřesky 3, která se točila na jihu Čech. Ani tentokrát oblíbený režisér nezapomněl na hokejový motiv, který se na plátně několikrát objevuje. Aktéři filmu několikrát zmiňují, že v jejich srdci je hokejový Motor.
Washington – Proslulý americký filmový tvůrce Woody Allen přijal nabídku internetové vysílací společnosti Amazon Studios, pro kterou vytvoří svůj vůbec první televizní seriál. Čtyřnásobný držitel filmového Oscara sepíše scénář seriálu a jednotlivé půlhodinové díly bude i režírovat, oznámilo dnes vedení americké společnosti. Obsazení rolí a název seriálu se zatím tají, dílo by mělo být hotovo příští rok.
Praha - V Česku se bude jako v jedné z prvních zemí v kinech promítat původní americký film Vetřelec, a to v takzvaném režisérském sestřihu. Přesně čtyři týdny počínaje 19. únorem budou mít fanoušci této kultovní podívané příležitost vidět, jak přesně to režisér Ridley Scott se svým bezesporu nejúspěšnějším sci-fi filmem myslel, sdělil Adam Švancar ze společnosti APK Cinema Service, která exkluzívní práva získala.
Linec - V kasárnech ve Freistadtu bude pravděpodobně do konce února postupně ubytováno 50 azylantů, převážně z Iráku a ze Sýrie. V prvním „informačním vakuu" nebylo zřejmé, jak veřejnost nové sousedy přijme, ale nyní prý převažují pozitiva, píší linecké OÖN. Pro běžence už lidé připravili řadu věcných darů, vznikla také projektová skupina s názvem „Uprchlíci, vítejte ve Freistadtu".
Svitavy – Svitavští esperantisté možná budou brzy světoví. Se svým krátkým filmem totiž vyrazili do mezinárodní soutěže vypsané Čínským esperantským svazem.
Chomutov - Kino Svět v Chomutově nabídne jako jedno z mála kin v republice divákům „na velkém plátně“ exkluzivně pět z dvaceti severských filmů. První ročník filmové přehlídky Scandi nabízí nejlepší filmy z Dánska, Švédska, Norska, Finska a Islandu.
Jičín – Druhá světová válka není pasé. Stále žijí generace, jež ji zažily, i lidé, na které se přenesla traumata rodičů. Mimo jiné na to upozornila Terezie Dubinová v úvodním slově při příležitosti připomínky nacistického transportu židů v lednu 1943. Do židovské synagogy přišlo okolo třiceti lidí.
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - O tom, že se stane hercem, měl Braňo Holiček jasno od dětství. Z rodných Košic přišel v patnácti letech studovat herectví do Prahy, kde již od druhého ročníku na konzervatoři hostoval v Divadle na Vinohradech.
Kladensko - Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích na Kladensku se hned několikrát proměnil v sídlo šíleného vědce, který ze světa unáší úspěšné sportovce a vozíčkáře. Následně je vylepšuje a nechává je mezi sebou zápasit.
Tábor - Táborský rodák se věnuje nádechovému potápění, s nímž se podíval do různých koutů světa. Freediving také vyučuje, pomáhá mu i tatínek anesteziolog.
Brno - Převtělit se do letce ze třicátých let, tančit ve vybrané společnosti nebo si zazpívat lidovky s krojovanými nadšenci. To si užijí účastníci letošní plesové sezony. Deník Rovnost vytipoval šest brněnských plesů, na kterých milovníci tance nesmějí chybět.
Praha - Dvaadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest se letos koná od 19. do 27. března. A zná už i prvního vzácného hosta - bude jím americká herečka Kím Novak, kterou známe mimo jiné ze slavného filmu Alfreda Hitchcocka Vertigo.
Odry-Kamenka /VIDEO/ - Turistická základna TOM v Kamence se v pátek proměnila ve filmový sál. Promítala se tam rodinná filmová pohádka Zlatá kuželna, jež se natáčela v Kamence a jejím okolí.
Týn nad Vltavou – Pocit, že se stali součástí filmového štábu, zažívali diváci, kteří přišli v sobotu na předpremiéru komedie Babovřesky 3. Po každém promítání měli šanci dozvědět se spoustu zajímavostí z natáčení od samotných protagonistů. A ti neváhali prozradit nejen něco ze svých zážitků, ale i některé z použitých triků.
Znojmo – Po šestadvaceti letech prosiměřických Cest Zikmunda a Hanzelky převzal pomyslnou štafetu cestovatelského festivalu Bronislav Mikulášek. Cesty světem, jak zní nový název, se tak definitivně stěhují na znojemskou půdu. Festival zaštiťuje město Znojmo a navštívit je budou moci zájemci na půdě Soukromé vysoké školy ekonomické ve Znojmě v pátek 23. ledna od 16.30 do 21.00 hodin a v sobotu 24. ledna od 9.30 do 19.00 hodin.
Praha - Režisérka, scenáristka a producentka Irena Pavlásková, která právě uvedla do kin snímek Fotograf, na jehož scénáři spolupracovala s Janem Saudkem, získala práva na natočení novely Pražské orgie o životě českých intelektuálů v Praze v období normalizace.
České Budějovice - Ani tentokrát oblíbený režisér nezapomněl na hokejový motiv, který se na plátně ve filmu Babovřesky 3 několikrát objevuje. Rozhovor se Zdeňkem Troškou najdete v kompletním znění v úterním tištěném vydání Deníku.
Praha – Dvaadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se letos koná od 19. do 27. března. A zná už i prvního vzácného hosta – bude jím americká herečka Kím Novak, kterou známe mimo jiné ze slavného filmu Alfreda Hitchcocka Vertigo.
Holešov – /ROZHOVOR/ Jednadvacetiletý Jiří Horenský (na snímku) vystudoval střední filmovou školu, o filmy se totiž zajímal už od dětství. V rámci vysokoškolského projektu fakulty Multimediálních komunikací zlínské univerzity momentálně režíruje volnou adaptaci románu Evžen Oněgin.
Brno - Převtělit se do letce ze třicátých let, tančit ve vybrané společnosti nebo si zazpívat lidovky s krojovanými nadšenci. To si užijí účastníci letošní plesové sezony. Deník Rovnost vytipoval šest brněnských plesů, na kterých milovníci tance nesmějí chybět.
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - O tom, že se stane hercem, měl Braňo Holiček jasno od dětství. Z rodných Košic přišel v patnácti letech studovat herectví do Prahy, kde již od druhého ročníku na konzervatoři hostoval v Divadle na Vinohradech.
Los Angeles, Praha – Ve znamení experimentů a holdu svobodě slova. Tak vypadal večer z neděle na pondělí, kdy zahraniční novináři v Hollywoodu vyhlásili své výroční ceny a kde většina přítomných včetně celebrit jednoznačně vyjádřila svůj postoj k pařížskému masakru.
Orlová - Dvě kina, z nichž jedno má průměrnou návštěvnost 2,8 diváka na film a spoustu představení loni kvůli nezájmu lidí ani neodehrálo. Taková je nyní situace v oblasti filmových produkcí ve městě Orlová. Jak se ale zdá, nic se na tom zřejmě nezmění ani během letošního roku.
Opava /POZVÁNKA/ - Začátek roku bývá v Opavském filmovém klubu věnován náročnějším a ne příliš veselým snímkům. Ale život nejsou Babovřesky a je dobré si občas dopřát "artovou nakládačku". Bude jí také snímek Ida.
Praha - Režisérka, scenáristka a producentka Irena Pavlásková, která právě uvedla do kin snímek Fotograf, na jehož scénáři spolupracovala s Janem Saudkem, získala práva na natočení novely Pražské orgie o životě českých intelektuálů v Praze v období normalizace.
Mladá Boleslav /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ – Sál mladoboleslavského kina byl plný takřka do posledního místa. Bylo úterý, podvečer a právě začali v multikinu CineStar promítat v rámci předpremiéry nový film režiséra Zdeňka Trošky Babovřesky 3.
Jablonec n. N. – Promítání a povídání cestovatelky Radky Tkáčikové s názvem Horní Dolpo, skryté Dolpo či Shangri la? má na programu jablonecký Klub Na Rampě v úterý 13. ledna od 19.30.
Hradec Králové - Tradiční a originální cestovatelský festival Cyklocestování se v Hradci Králové uskuteční o víkendu 24. a 25. ledna. Festival se bude konat na novém místě v konferenčním sále Úřadu práce ve Wonkově ulici.
Praha /VIDEO/ – Režisér Petr Jákl se po úspěšném „Kajínkovi" vrací do kin s unikátním snímkem GHOUL, který už nyní dosáhl mimořádného úspěchu. Jeho dark thriller s prvky dokumentu byl ještě před svým dokončením prodán do americké distribuce. V našich kinech ho budou moci diváci shlédnout ve světové premiéře již 26. února. Následovat bude premiéra v Los Angeles.
Řím – Legendární švédská herečka Anita Ekbergová, kterou učinil nesmrtelnou film režiséra Federika Felliniho Sladký život, zemřela ve věku 83 let v nemocnici Rocca di Papa u Říma, kde byla hospitalizovaná. Oznámil to dnes italský list La Repubblica.
Brno - Íránský upírský western, islandský snímek vyprávěný z hřbetu koně či zrestaurované filmy švédského mága Ingmara Bergmana nabídnou v příštím týdnu v Brně hned dvě filmové vícedenní přehlídky. Do kina Scala mohou od úterý zavítat příznivci asijské kinematografie při prvním ročníku Festivalu íránských filmů. O den později začíná v kině Art festival severských filmů Scandi.
Hradec Králové - Nemáte rádi klasické komerční filmy? Bio Central ve spolupráci s Akademickým filmovým klubem při Univerzitě Hradec Králové má pro vás řešení. Každý měsíc se v úterní podvečer koná promítání zajímavých, v běžných kinech nepromítaných filmů obohacených o přednášky filmových odborníků.
Mladá Boleslav /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ – Sál mladoboleslavského kina byl plný takřka do posledního místa. Bylo úterý, podvečer a právě začali v multikinu CineStar promítat v rámci předpremiéry nový film režiséra Zdeňka Trošky Babovřesky 3.
Holešov – Prostory holešovského zámku si pro volnou adaptaci slavného románu Evžen Oněgin vybrali filmaři Baťovy univerzity ve Zlíně. Snímek má být podle produkční Lucie Jánové výtvarně a minimalisticky založený, proto se hodil právě holešovský zámek.
Hradec Králové - Tradiční specializovaná přehlídka cestopisných besed a promítání o cyklocestování a cykloturistice, festival s názvem Cyklocestování, se uskuteční v konferenčním sále královéhradeckého Úřadu práce ve Wonkově ulici v sobotu a v neděli 24. a 25. ledna.
Vítkov - Z technických důvodů zavřeno. Tato informace již čtvrtým rokem lidem z Vítkova nahrazuje program tamního kina. A v dohledné době to lepší nebude.
Bzí - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Před dvaadvaceti lety natočil režisér Jaroslav Soukup část své vampírské hororové komedie Svatba upírů nedaleko Dolního Bukovska na Českobudějovicku.
Praha - Ve věku 83 let ve čtvrtek po dlouhé těžké nemoci zemřela herečka a dabérka Eva Jiroušková. V roce 2009 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, informoval o tom její její synovec Michael Fejfar.