Nízké přelety hlučného letadla nad domy v neděli 9. července znepokojovaly obyvatele Dolan na Olomoucku natolik, že žhavili policejní linku 158. Jednalo se o biologický postřik kukuřice. Zemědělci v těchto dnech letecky bojují se zavíječem. O příletu „Štefana", s odkazem na slavnou scénu z filmu Vesničko má středisková, předem informovali.
Chtěl dělat věci jinak, a to se mu vyplatilo. Loni návštěvníkům představil nové hrané prohlídky Santiniho zázrak a letos získal ocenění v anketě Zlatá jeřabina. Řeč je o Michalu Hájkovi, který se spolu s dalšími kolegy stará o program v želivském klášteře. Místem spojeným s pohnutými historickými událostmi i posledními roky života herečky a zpěvačky Nadi Urbánkové.
Velkou cenu v hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu v sobotu večer dostal bulharsko-německý film Blažiny lekce režiséra Stephana Komandareva. Za sociální drama zaměřené na zranitelnou generaci seniorů převzal režisér Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Velká cena hlavní soutěže je spojena s odměnou 25 tisíc dolarů (asi 600 tisíc korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu.
Horor, komedie, drama i dokument. Hlavní soutěž karlovarského festivalu je letos nebývale rozmanitá a to se cení. O Křišťálový glóbus se utkají milenci po hypnóze, hackerka, vrah, svatý občan i slečna s koláčky štěstí. Kdo bude vítězem, se dozvíme už v sobotu večer. Jedno je jisté - letos jsme viděli nejlepší festivalovou soutěž za poslední roky.
Helena ve filmu Úsvit, který na karlovarském festivalu bojuje o Křišťálový glóbus, má s představitelkou Eliškou Křenkovou leccos společného. Jestli snímek uspěje na sobotním udílení cen, se teprve dozvíme, první ocenění ale už má. Eliška Křenková si za svůj herecký výkon odnesla v pátek večer Modrou kostku, kterou na festivalu udílí českým umělcům společnost innogy. Je už devátou ženou, která modrý polodrahokam získala.
/FOTO, VIDEO/ Stovky lidí začaly od čtvrtka přijíždět do Boskovic na Festival pro židovskou čtvrť. Program dopoledne zahájily projekce v kině Panorama, odpoledne přibyly vernisáže, koncerty a večer i první divadelní představení. Festival, který trvá do nedělního večera, mívá každoročně stabilní několikatisícovou návštěvnost. V posledních letech ale klesl zájem o nákup permanentek v předprodeji, řekla za pořadatele Simona Kumpanová.
Velká cena Velké Británie, kterou o nadcházejícím víkendu hostí legendární Silverstone, přinese jednu technickou změnu. Možná ještě větší pozornost než nové pneumatiky však budí plánované natáčení závodního filmu, kterého se zúčastní také hollywoodský herec Brad Pitt. A v centru pozornosti se po svých nedávných výkonech ocitl i Nyck de Vries, který dost možná bojuje o přežití ve formuli 1.
V Karlových Varech vrcholí 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu, na kterém tradičně nechyběly herecké hvězdy z tuzemska i ze zahraničí. Ale nejen západočeské město láká tvůrce filmů a seriálů, filmové štáby si oblíbily lokality a studia napříč celou Českou republikou. Píše se o nich v sobotním magazínu Víkend, který představí i české sci-fi Bod obnovy. A koho vysedávání u televize zase tolik nebaví, může vyrazit třeba do lesa nebo na zahrádku. Příloha Deníku totiž nabídne i čtení o houbách a cuketách.
Už půl roku média plní zprávy, že se Hana Vágnerová bude vdávat za motocyklového závodníka. Nejde však o herečku Hanu Vagnerovou, nýbrž o modelku. To však některým nebrání v tom, aby té první gratulovali. Hvězda snímku Hranice lásky, který loni bojoval na karlovarském festivalu o cenu, popsala, jak jí záměna komplikuje život.
Už překotné cvakání fotoaparátů, mobily zdvižené nad hlavou a hlasitý šum prozrazovaly, že se něco děje. To prezident Petr Pavel vyrazil i s manželkou na karlovarský festival. Vybral si českou sci-fi Bod obnovy a z běžné projekce v Malém sále Thermalu udělal událost. I když se jako obvykle tvářil, že je normální účastník v davu.
„Člověk se nesmí bát, a pokud cítí, že je třeba změna, má ji udělat. Pokud cítíte, že ve vás něco dříme, nebraňte se tomu a pusťte to ven,“ říká Pavel Motyčka, který svůj život převrátil pořádně naruby až ve svých pětačtyřiceti letech. A s padesátkou pokračuje dál.
Loňský švédský dobrodružný mysteriózní sci-fi snímek „UFO Švédsko“ v režii Victora Danella promítne veřejný sál Hraničář v úterý 11. července od 19.00 – a to v původním znění s českými titulky.
Oblíbený Kinematograf bratří Čadíků míří do Žatce. A veze s sebou Filmové léto 2023. Pro milovníky promítání filmů pod širým nebem to znamená příslib čtyř pěkných večerů.
Fantazie o létajících autech, nad kterými žasli milovníci sci-fi, se možná stanou realitou. Federální úřad pro letectví (FAA) totiž schválil první elektrické létající auto na světě. První auto tohoto typu na planetě má na svědomí společnost Alef Aeronautics. Díky povolení bude moct uskutečnit silniční a letecké testy, v provozu vozidlo lidé uvidí v roce 2025.
Že by vrcholem jeho života mělo být po letech strávených v nezáživné práci hraní golfu v důchodu, Harrisona Forda děsilo. Tak našel způsob, jak pomalé umírání vyměnit za něco, co i v osmdesáti přináší výzvu a vzrušení. Nestárnoucí Indiana Jones měl pestrou hereckou kariéru, kterou v začátcích tu a tam proložil prací na stavbě.
Promítáním snímku Princ Mamánek začíná v pondělí 3. července Filmové léto v Moravském Krumlově. Následovat budou snímky Střídavka a přání k narozeninám. Společné sledování filmů pod širým nebem je pro obyvatele města i okolních vesnic jedinou možností, jak si užít komedie nebo pohádky společně se svými známými.
Indiana Jones a Nástroj osudu měl být velkolepým zakončením i nostalgickým ohlédnutím tvůrců a fanoušků za více než čtyřicetiletou existencí slavné série, jejíž filmy byly vždy určeny divákům. Filmy, které přinášely upřímnou radost, smích i napětí mnoha generacím. Filmy, které byly zárukou umělecké kvality na poli konzumní kinematografie. Výsledek k mé nelibosti ovšem ztělesňuje něco docela jiného. Kreativní i producentský dohled studia Disney je znát z každého metru, chybějícím motivem hory v úvodu počínaje a odpudivou CGI vizáží konče.
Srazí vás auto a doktoři nad vámi zlomí hůl? Žádný strach. Máte ještě další život. Tedy pokud jste se stihli zálohovat. To je v kostce příběh českého filmu Bod obnovy, který se v pondělí představí na karlovarském festivalu. Jeho režisér Robert Hloz od začátku věděl, co chce: mainstream střižený s chytrou sci-fi. Právě o něm, ale také o kvalitě českých filmů, studiích v Koreji a tamní drsné výuce mladých filmařů, jsme si povídali.
Velmi osobní film. Ten přivezl na festival do Karlových Varů herec Ewan McGregor se svou dcerou Clarou, autorkou námětu a hlavní ženskou představitelkou. „Máme s Clarou své životy, jí je dvacet, hraje a má svou produkční společnost, já hodně natáčím. Těch jedenadvacet dnů společné práce v Novém Mexiku byl pro nás výjimečný čas,“ popsala hvězda Trainspottingu a Star Wars společný čas s dcerou při vzniku filmu Druhá šance.
/FOTO, VIDEO/ To, že banditům prahnoucím po zlatě Apačů, visí kolty proklatě nízko, se ví. Platí, že Old Shatterhandova medvědobijka s henryovkou neminou cíl a jeho pěst spolehlivě umlčí jakékoliv bezpráví. Za spravedlnost nasazuje život podobně jako jeho pokrevní bratr Vinnetou. Jejich příběhy a další hrdiny Divokého západu návštěvníci westernového městečka v Boskovicích na Blanensku dobře znají. V sobotu se ale do dávných časů poprvé ponoří v doprovodu filharmoniků. Unikátní projekt Western Symphony tam zahájí jubilejní třicátou sezonu dvěma koncerty. Jedním dopoledne a druhým večer.
/FOTO, VIDEO/ To, že banditům prahnoucím po zlatě Apačů, visí kolty proklatě nízko, se ví. Platí, že Old Shatterhandova medvědobijka s henryovkou neminou cíl a jeho pěst spolehlivě umlčí jakékoliv bezpráví. Za spravedlnost nasazuje život podobně jako jeho pokrevní bratr Vinnetou. Jejich příběhy a další hrdiny Divokého západu návštěvníci westernového městečka v Boskovicích na Blanensku dobře znají. V sobotu se ale do dávných časů poprvé ponořil v doprovodu filharmoniků. Unikátní projekt Western Symphony tam zahájil jubilejní třicátou sezonu dvěma koncerty. Jedním dopoledne a druhým večer.
Pokud se letos nechystáte na filmový festival do Karlových Varů a chcete mít přehled, co se na něm děje, sledujte platformu Kviff.tv. Nové zpracování Dickensovy klasiky Nadějné vyhlídky přináší Disney+. A třeba na streamu Prima+ je k dispozici dokumentární seriál o Češích odsouzených k doživotnímu vězení. Máme pro vás i další tipy.
Autor knihy Úsměvy smutných mužů Josef Formánek se svěřil časopisu Story s tím, že pátral po smyslu života už v dětství. Ta cesta se stala základem jeho knižních děl i nového filmu, který vychází z románu Dvě slova jako klíč. Stejnojmenný snímek, který vstoupí do kin o prázdninách, je silným emocionálním příběhem.
Je docela běžné, že nějaký mimořádný skutečný příběh získá svou filmovou podobu. Mnohem vzácnější je obrácený případ: že film pohltí někoho natolik, až se fikce stane realitou. Filmu Exorcista se právě tohle přihodilo. V hrůzné formě.
Denisa Barešová, nositelka prestižní Ceny Thálie i dvojnásobná nominantka na Českého lva, je aktuálně jednou z nejobsazovanějších hereček své generace. Na kontě má seriály Božena, Podezření nebo Kukačky či filmy Jan Palach, Krajina ve stínu, Promlčeno a Oběť. V inscenaci Nebezpečné známosti režijního dua SKUTR na prknech Národního divadla ztvárňuje Denisa Barešová patnáctiletou Cecilku. Zároveň se netají tím, že každé interview je pro ni i příležitostí, jak poukázat na věci a jevy, které ji rozčilují a trápí. I proto při rozhovoru mluví pomalu a každou větu velmi dlouho a pečlivě rozmýšlí.
Je jednou z velkých a noblesních dam, které se v tyto dny sjíždějí na festival do Karlových Varů a převezmou ocenění. Danielu Kolářovou hned tak něco nezaskočí, Cena prezidenta MFF KV ji však přece jen přivádí do rozpaků. „Do Varů na festival jezdívám dlouho a ráda. V rámci delegace k filmu i jako běžný host a divák. Cenu tu dostanu poprvé a jsem z toho mírně neklidná,“ připouští herečka.
/FOTO/ Ještě než se předají vysvědčení mladším ročníkům, ty maturitní už své majitele dávno mají, bilancovala v úterý uměleckou tvorbu svých studentů Odborná střední škola podnikání a mediální tvorby Kolín, a to v místním Kině 99.
Zubrnická museální železnice zve na již čtvrtou sezonu provozu v České republice jedinečné historické autobusové linky pod označením T32, kterou objednává Krajský úřad v Ústí nad Labem. Historický autobus Škoda 706 RTO bude jezdit v úseku Úštěk – Lovečkovice – Zubrnice o víkendech a státních svátcích po celé letní prázdniny. Poprvé se na svoji cestu vydá v sobotu 1. července.
57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFF KV) je tady a i letos přivítá řadu známých osobností. Těšit se můžeme například na Russela Crowea, Ewana McGregora, Alicii Vikanderovou nebo Robin Wrightovou, kteří přednesou svou řeč. Zapíše se některá do dějin, jako projevy těchto slavných hvězd v minulosti?
„Stárnutí není pro sraby,“ říká jedna z postav románu Jáchyma Topola a stejnojmenného filmu. Snímek Citlivý člověk natočil podle knihy krnovský rodák režisér Tomáš Klein - jako temně groteskní drama. Veřejnosti se film poprvé představí na začátku července v hlavní soutěži o Křišťálový glóbus na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.
Syn irského katolíka a ruské židovky Harrison Ford se sice původně vrhl na filozofii a angličtinu, se školní morálkou a soustředěním byl ale na štíru, a tak se dal na herectví. Bezpochyby to tak mělo být. Jinak by svět zůstal mimo jiné bez Indiany Jonese a Hana Sola.
Ve čtvrtek 29. června od 19.00 hodin nabídne veřejný sál Hraničář svému publiku další filmovou lahůdku v původním znění s titulky, dlouho očekávaný snímek Indiana Jones a nástroj osudu. Je to letošní festivalová novinka o délce 142 minut, režíroval ji James Mangold. Co se tu vše dozvíme? Co si užijeme?
Russell Crowe, Ewan McGregor, Robin Wrightová, Alicia Vikanderová. To jsou hlavní hvězdy letošního karlovarského filmového festivalu. Kromě nich ovšem přijíždějí i další známé tváře, z nichž některé se vracejí, jako třeba Patricia Clarksonová. A to je pro festival rozhodně dobrá vizitka. Každou z osobností mohou návštěvníci někde potkat, ti šťastnější třeba na toaletách (už se to v minulosti leckomu podařilo), ostatní na oficiálnějších místech. Na červeném koberci, při úvodech jejich filmů, při přejezdu městem nebo na koncertě. Letos nastala právě taková příznivá konstelace, takže příležitostí bude celá řada. Deník přináší portréty tří z nich spolu s malým ohlédnutím za slavnými tvářemi, jež festival v minulosti také navštívily.
Katharine Hepburnová byla velkou hereckou osobností. Dokázala se prosadit v činohře, zpívala v muzikálech a filmový svět jí ležel u nohou. Sošku Oscara si potěžkala čtyřikrát a Americký filmový institut ji v roce 1999 označil za největší ženskou filmovou hvězdu všech dob. Nezávislé ženě, po jejímž vzoru začalo mnoho žen na celém světě nosit kalhoty, bylo 96 let, když 29. června 2003 zemřela.
Už v pátek vypukne největší filmový svátek u nás – Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Jeho 57. ročník zdobí čtyři velké hvězdy, znělka s Johnnym Deppem, pocta pro Danielu Kolářovou, dva koncerty a spousta podnětných filmů a debat. Dobrou zprávou je, že po delším ozdravném pobytu v pražském Motole se ve Varech objeví i prezident festivalu Jiří Bartoška.
Jeden z našich nejúspěšnějších filmů, Tři oříšky pro Popelku, zná snad každý Čech. V Norsku si prý bez něj nedovedou představit Vánoce. Říká se, že pokud by ho na svátky nepromítali, padla by vláda. V Německu film televize reprízují dvacetkrát do roka.
Australský herec a hudebník Russell Crowe ve středu odpoledne přiletěl do Karlových Varů. V pátek převezme na zahájení 57. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Na karlovarském letišti přistál okolo 15.40. Pak se odjel ubytovat do hotelu Pupp.
Australský herec a hudebník Russell Crowe ve středu odpoledne přiletěl do Karlových Varů. V pátek převezme na zahájení 57. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Na karlovarském letišti přistál okolo 15:40. Pak se odjel ubytovat do hotelu Pupp.
Poprvé bez Stevena Spielberga. Tak vznikal dlouho očekávaný, pátý film franšízy Indiana Jones s podtitulem Nástroj osudu, jenž vstupuje ve středu 28. června do kin. Režie se ujal James Mangold, s titulní rolí se loučí Harrison Ford, jenž završil osmdesátku a ohlásil konec své účasti v sérii. Je to důstojné loučení, i když z parodie se hrdina posunul spíš do bondovky a humoru je trochu méně, než jsme zvyklí. Jones jde s dobou, ztrácí ale při tom svá milá specifika.
/FOTO, VIDEO/ Legendární biograf, který koupil sbor Apoštolské církve, bude mít pod svou střechou modlitebnu, kavárnu i posilovnu. Nabídne je široké veřejnosti.
Stálé kino ve Smiřicích je už dávnou minulostí, promítat se tu však bude, a to díky putovnímu kinu. Dorazí na zdejší fotbalový stadion v pátek 21. července.
Herecké kariéře se mladý Steve Carell zpočátku bránil. Chtěl se rodičům, kteří mu v dětství hodně obětovali, odvděčit titulem z právnické nebo lékařské fakulty. Nakonec to ale byli právě oni, kdo Stevea Carella přemluvili, aby následoval svůj herecký sen.
Každoročně zavítají na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (KVIFF) výjimečné ženy světového filmu. Svými luxusními róbami a zářivými úsměvy zdobí mimořádnou filmovou událost nejen Česka, ale celé Evropy již od roku 1950. Připomeňme si prostřednictvím krátkých medailonků, snímků ve fotogalerii a na několika videích největší hvězdy, které se prošly po červeném koberci v rámci karlovarského festivalu u hotelu Thermal. Potkat jste je mohli ale i v ulicích lázeňského města.
Jak si užít nastávající víkend? Na Karvinsku zahrají Pražský výběr či Kombi na akci Dolaňski Gróm, koná se fotbal i promítání historického filmu o Orlové. Spousty se toho děje i jinde v kraji, více již v Tipech Deníku.
Rovnými pěti miliony korun podpoří letos Plzeňský kraj vznik nových filmů, které se budou natáčet také ve vybraných lokalitách regionu, a to ve spolupráci s Regionální filmovou kanceláří Plzeňského kraje. Dotaci obdrží celkem 17 projektů, mezi nimiž jsou např. pokračování Krále Šumavy či příběh bratří Mašínů.