Film Gump - pes, který naučil lidi žít vidělo před dvěma lety v kinech více než 200 tisíc diváků, právě proto se příběh toulavého psa z Tábora dočkal pokračování. Děj druhého dílu navazuje na první snímek a diváci se i tentokrát mohou těšit na herce jako je Bolek Polívka, Richard Krajčo nebo Karel Roden. Režisér F. A. Brabec ale do pokračování obsadil i nové tváře, které v první díle nehrály.
Film Gump - pes, který naučil lidi žít vidělo před dvěma lety v kinech více než 200 tisíc diváků, právě proto se příběh toulavého psa z Tábora dočkal pokračování. Děj druhého dílu navazuje na první snímek a diváci se i tentokrát mohou těšit na herce jako je Bolek Polívka, Richard Krajčo nebo Karel Roden. Režisér F. A. Brabec ale do pokračování obsadil i nové tváře, které v prvním díle nehrály.
Polský herec Piotr Wysocki, kterého si čeští televizní diváci pamatují z legendárního televizního seriálu Čtyři z tanku a pes, přišel o život při požáru. Bylo mu 87 let. O tragické události informovali polští hasiči, polská média i hercův syn. Vyšetřovatelé uvedli, že k soudní pitvě bude potřeba test DNA.
Jednoduchá hra, která baví děti i dospělé. Znají ji vášniví hráči i lidé, co se v herním prostředí pohybují jen výjimečně. Tetris. Tuto počítačovou hru vyvinul v roce 1984 Rus Alexej Pažitnov, legenda mezi hrami tak v příštím roce oslaví již čtyřicáté narozeniny. Za ty roky si získala srdce milionů hráčů napříč celým světem a i možná i díky svému jednoduchému principu je nikdy nepřestala bavit.
Někdo miluje sci-fi, někdo love story, jiný chodí do kina ždímat kapesník. A pak je tu sorta otrlých. Sjíždějí franšízy hororů a jásají nad opuštěnými motely, vylepšenou motorovou pilou a jekotem křehkých žen. K snídani i večeři si servírují Psycho, Vymítače ďábla, Saw nebo Noční můry v Elm Street. A samozřejmě Vřískot. Šestý film série je právě v kinech.
Již podevatenácté se v Táboře konal festival dokumentárních filmů Jeden svět. Diváci mohli od středy do neděle zhlédnout osm filmů. Na festivalu si Táboráci také poprvé vyzkoušeli virtuální realitu.
V Polici nad Metují se ve dnech 30. března až 2. dubna uskuteční 12. ročník Mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Tématem letošního ročníku je Cena bezpečí. Kromě dokumentů nabízí festival návštěvníkům také doprovodný program, který zahrnuje například benefiční koncert komorní sestavy Police Symphony Orchestra.
Martin Janda, který tento outdoorový filmový festival před lety do Volar přivedl, připravil ve společenském sále radnice ve Volarech opět pro zájemce zajímavý program. Šest hlavních filmů a jeden navíc a o přestávce tradiční soutěž losovačka o knihy.
Jména dvaapadesáti filmových snímků, které se letos utkají v Mezinárodní a Československé soutěži a klání krátkých filmů, už zná festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Proběhne od 25. do 30. dubna a uvítá spoustu hvězdných hostů.
Milovaný, zavrhovaný, ale pokaždé překvapivý. Prostě originál. Enfant terrible Quentin Tarantino si pořád rád hraje, i když 27. března završil šedesátku. Ani se tomu nechce věřit. Jako by to bylo včera, kdy rozbouřil emoce v Cannes, kde se svými grázly z Pulp Fiction vyfoukl Zlatou palmu Krzystofu Kieslowskému.
/FOTO/ Česká televize uvedla v neděli večer na prvním programu film Poslední závod, který vypráví strhující příběh Bohumila Hanče, Václava Vrbaty a Emericha Ratha.
Šokující i varující, pečlivě seskládaná fakta i neznámé mrazivé detaily. Takový je dokument Kuciak: Vražda novináře, po jehož zhlédnutí se příliš klidně nevyspíte. Nyní vstupuje do kin, aktuálně je k vidění také v rámci festivalu Jeden svět, kde ho představil režisér Matt Sarnecki.
Rok poté, co měl příběh Hanče, Vrbaty a Ratha premiéru v kinech, se ho dočkají i televizní diváci. V neděli 26. března, deset minut po osmé hodině večer, bude ČT 1 vysílat film Poslední závod. Snímek vznikal na autentických místech. Na hřebenech Krkonoš, na Labské boudě, Medvědí boudě, Brádlerových boudách, v Hostinném, na Jizerce, v Lázních Toušeň, Škvorci, Lukově u Loun a v Praze.
Plzeňská rodačka Jana Hlaváčová, která 26. března slaví 85. narozeniny, proslula hlavně na divadelních prknech. Ti, kdo ji nikdy neviděli na jevišti Národního či vinohradského divadla, si ji budou navždy pamatovat z jejích rolí ve filmu a televizi. Nebyly to vždy role velké, ale herečka i na malém prostoru dokázala vykouzlit nezapomenutelné postavy. Často si zahrála i se svým manželem Luďkem Munzarem a občas i dcerou Bárou. Možná vás překvapí, že mohla být i Božskou Emou nebo Ženou za pultem. Víte, které filmy ji minuly? A ve kterých zazářila?
Začal další ročník tradičního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. V Táboře se koná podevatenácté, v rámci celé republiky se už jedná o 25. ročník. Jak to na zahájení vypadalo, můžete vidět na fotografiích Davida Peltána.
Dvojice letošních českých Young Stars jsou Antonie Formanová a Vojtěch Vodochodský. Setkat se s nimi budete mít možnost například v kině, při sázení festivalového stromu, na červeném koberci nebo jen tak v ulicích festivalového Zlína.
Ohnivý temperament a nezaměnitelný přízvuk, které jsou dnes její obchodní značkou, byly na začátku kariéry hlavním důvodem, proč nedostávala role. Salma Hayek to ale nevzdala a našla způsob, jak v Hollywoodu prorazit a zůstat přitom věrná svému původu. Začátky pro ni byly náročné, třeba natáčení sexuální scény s Antonio Banderasem pro snímek Desperado. Nakonec se ale otrkala a před kamerou se později nebála ani žhavějších čísel.
Filmový scénárista a psycholog. To jsou dvě významné tváře Lubomíra Smékala, který byl hostem videocastu Deník s nadhledem. „Někteří lidé ke mně nepřicházejí řešit problém, ale jen chtějí potvrdit, že mají pravdu. Je hrozně důležité nenechat se vtáhnout do toho, abych někoho soudil. To není úděl psychologa,“ vysvětlil Smékal v talkshow, ve které se ptal moderátor Roman Štěpánek. Řeč byla samozřejmě také o filmu a spolupráci s Miroslavem Krobotem.
Právě dnes uplynulo 110 let od tragédie Bohumila Hanče a Václava Vrbaty na Zlatém návrší v Krkonoších, kterou loni připomněl i nový film Poslední závod. Ten konečně po více než stovce let zviditelnil i příběh pražského Němce Emericha Ratha, Hančova soupeře, který nasadil život při pokusu o jeho záchranu. A kdo byl Oswald Bartel, hlavní Hančův německý sok, považovaný za favorita závodu? Zasloužil si roli padoucha?
Marsell Bendig nedávno získal Českého lva za vedlejší roli ve filmu Banger. Rozhovor s mladým talentem nabídne nové vydání magazínu Víkend, které vychází v sobotu 25. března. Příloha Deníku se bude věnovat i změně času ze zimního na letní, k níž dojde už v noci na neděli. Jaro je tu, a tak nesmí chybět tip na výlet. Na ten si turisté mohou vzít mimo jiné třeba i vlastnoručně upečený chléb. Jak na to? Také s tím poradí magazín Víkend.
V Praze začíná ve středu 22. března mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět. Pětadvacátý ročník nabídne 75 celovečerních dokumentů, deset snímků ve virtuální realitě i představení pro školy. Spojuje je letošní téma Cena bezpečí. Pořadatelé ho vybrali kvůli ruské invazi na Ukrajinu, energetické krizi, klimatickým změnám či sociálním nejistotám. Přehlídka v Praze potrvá do 30. března a v dalších 27 městech po republice pak do 2. dubna. On-line budou filmy k vidění od 2. do 16. dubna.
Potkáte-li po letech svou dětskou lásku, může vám to obrátit život vzhůru nohama. Přesně to se v nové dobrodružné komedii s titulem Buď chlap! přihodí starému mládenci Pavlovi v podání Jakuba Prachaře a sympatické Tereze, již ztvárňuje Tereza Ramba. Ta si během natáčení v Tatrách zažila krušné chvilky.
Hned svým prvním filmem Holky z porcelánu zazářila. Do paměti jím vešla i díky roztomilé scénce „o gazele“, kterou sehrála nesmělému instalatérovi Tomáškovi v podání Jana Hartla. Ve středu 22. března oslaví herečka Dagmar Havlová Veškrnová sedmdesáté narozeniny.
Původně šlo o psychologickou studii, která přerostla v půlhodinový dokument. Je plný výpovědí dětí z Vysočiny, kteří reagují na kůrovcovou kalamitu v kraji a postupné ubývání lesů. Tak popisuje vznik filmu s názvem Lesní žal Martin Kříž z organizace Chaloupky, která společně s Českou televizí na projektu spolupracovala. V dokumentu vystupují děti ze základních škol na Jihlavsku a Třebíčsku.
Mladí filmaři z Filmové akademie Miroslava Ondříčka se v novém krátkém filmu věnují motýlům, identitě, lásce, úzkosti a dospívání. V absolventském snímku Bělásek se zabývají sebepoznáním a dospíváním mladé dívky. Tvůrci teď sbírají finanční prostředky na natočení filmu. Natáčet se bude v dubnu v Liberci, kde se odehrává i děj příběhu a kde se na podzim uskuteční premiéra.
Darrena Aronofského jako filmaře velmi uznávám, leč ne vždy si sedneme do noty. V případě Velryby se snad poprvé pohybuje na skutečně tenkém rozhraní mezi uměleckou kvalitou a kýčem. Ve finále však u mě převažuje pocit, že se jedná o opravdu dobrý film, který má šanci oslovit i širší publikum, a to nejen pro vděčný motiv rizikovosti obezity.
/VIDEO/ Mimořádná událost. Tak se jmenuje film, inspirovaný skutečnou příhodou z Vysočiny, kde v roce 2019 strojvedoucímu ujel vlak i s cestujícími. Komediální drama režiséra a scénáristy Jiřího Havelky odvysílala Česká televize v neděli večer.
Ticho a pusto, ulice bez lidí, na Karlově mostě jediný člověk, blízkým náměstím courá jen holub. Pak nás rychlý střih přenese do rušného dispečinku sanitek. Tak začíná český dokument Velké nic, jenž koncem týdne vstoupil do kin a který výtečně mapuje čas, kdy se zastavil svět. Tečka za dobou pandemie.
/FOTOGALERIE/ Režisér Tomáš Magnusek je v kolínském Kině 99 jako doma, absolvoval zde už několik návštěv se svými předchozími filmy. Vyprodaný velký sál si v sobotu večer před projekcí svého posledního pokračování populární série Bastardi nazvané Bastardi 4: Reparát neužil, besedoval tou dobou jinde, takže přes zcela zaplněný sál předstoupil Martin Wox Musil, který pozval před promítací plátno dnes hodně populárního romského herce Zdeňka Godlu a dalšího herce žijícího v nedalekých Poděbradech Erika Karvaie, jenž se proslavil drsnou hláškou už v první díle Bastardů a kterou režisér Magnusek zažil na vlastní kůži coby jeho tehdejší třídní učitel.
Co všechno se může stát, když se uchýlíte k jedné nevinné lži, kterou jste navíc vyřkli ze soucitu? O tom by mohl vyprávět Kryštof Hádek v komedii Tátou proti své vůli, kterou tvůrci dotahují do konce a v kinech se objeví během letních prázdnin.
Přehlídka dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos představí třináct celovečerních dokumentů a tři snímky ve virtuální realitě. V Hradci Králové se festival koná od 27. do 31. března, a to v kině Bio Central. Jeden z filmů hradečtí diváci zhlédnou v evangelickém kostele.
/FOTO/ Terezín na Litoměřicku, ústecké Předlice a nedaleká Tisá se známými skalami. Tam všude se v roce 2015 usídlili filmaři při tvorbě snímku Tenkrát v ráji. Byli jsme u natáčení, připomeňte si ho na fotografiích z "placu".
Pane, jste ženatej? Hláška z populární horské komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku se stala legendou. Stejně jako kluk, který urputně shání mámě ženicha (a sobě tátu) - Tomáš Holý. Naše největší dětská hvězda, které osud nedopřál zestárnout. Sedmnáctého března uplyne 55 let od jeho narození.
Kvůli své profesi je už skoro více doma v Americe než v rodných Čechách. Režisér a producent Petr Jákl, kterého za pár měsíců čekají padesátiny, prozradil, jak se dá v zámoří uspět s filmem a s kým aktuálně natáčí.
Vždy elegantní, vždy skvělý a vždy vtipný. Takový byl Oldřich Nový, který zemřel před 40 lety. Víte ale, že jeho Kristian chodil po cihlách, a kde popíjel Nový šampaňské s Lídou Baarovou? Deník přináší zajímavostí z filmů, kterými se zapsal do naší filmové historie.
/KOMENTÁŘ/ Hotovo. Americké Oscary jsou rozdány. Málokdy byl vítěz tak jasný jako letos. 95. ročník prestižních cen byl posledním před rokem 2024, kdy vstoupí v platnost nová pravidla. Kdo bude usilovat o Oscara za nejlepší film, musí počítat s obsazením zástupců menšin - rasových a národnostních, žen, homosexuálně orientovaných, tělesně postižených. V různých stádiích vzniku děl, psaním scénáře a castingem počínaje, reklamou a distribucí konče.
/VIDEO/ Po úspěchu premiéry filmu Služka na Slovensku zamíří tento týden slovensko-české drama režisérky Mariany Čengel Solčanské i do českých kin. Dějištěm snímku je Státní zámek ve Slatiňanech, který byl těsně před natáčením nově zrekonstruován a jehož zámecké pokoje svým vybavením přesně odpovídají době, do níž příběh zapadá. Natáčení provázely dvě drobné nehody.
Po úspěchu premiéry filmu Služka na Slovensku zamíří tento týden slovensko-české drama režisérky Mariany Čengel Solčanské i do českých kin. Dějištěm snímku je Státní zámek ve Slatiňanech, který byl těsně před natáčením nově zrekonstruován a jehož zámecké pokoje svým vybavením přesně odpovídají době, do níž příběh zapadá. Natáčení provázely dvě drobné nehody.
/ROZHOVOR/ Děvkař, zrádce, špion, ale i šampion lidství. Tak vidí Oskara Schindlera australský spisovatel Thomas Keneally. Sedmaosmdesátiletý autor románu Schindlerův seznam má rozepsanou další knihu o svitavském rodákovi a materiály sbírá ve Svitavách i v továrně v Brněnci. „Chci podrobně poznat soudní procesy s nacisty a válečnými zločinci, kterých se Oskar účastnil a svědčil. A proč potom žil Schindler v Argentině, co tam dělal a nebyl náhodou znovu špion,“ říká Thomas Keneally. Zajímá ho také příběh Schindlerovy manželky Emilie, jejíž zásadní roli Steven Spielberg v oscarovém filmu potlačil.
Letošní 95. ročník cen americké Akademie filmového umění a věd zná své vítěze. Oscara za hlavní mužskou roli získal Brendan Fraser, který v 54 letech proměnil svou první nominaci. Sošku si odnesl za ztvárnění obézního učitele angličtiny ve filmu Velryba. Americký herec ovšem neměl cestu na výsluní zrovna růžovou, při natáčení legendární Mumie málem zemřel, poté zmizel z plátna kvůli rozvodu i sexuálnímu obtěžování. Později přišly také zdravotní potíže. Fraser začal tloustnout, několikrát podstoupil operaci páteře a hlasivek.
Žákovský film z Englišky pojede na světový festival! Tato zpráva zaujala veřejnost a potěšila filmařský štáb žáků třetích tříd ze ZŠ Englišova, který filmem Zapomenutá generace získal hned čtyři prestižní ocenění.
Hned čtyři Oscary získal v noci na pondělí film Na západní frontě klid, který se natáčel mimo jiné ve středních Čechách. Záběry z vřavy první světové války vznikaly na Nymbursku, Boleslavsku i na dalších místech Středočeského kraje.
Hned čtyři Oscary získal v noci na pondělí film Na západní frontě klid, který se natáčel mimo jiné ve středních Čechách. Záběry z vřavy první světové války vznikaly na různách místech Středočeského kraje i v přímo v Praze.
Letošní 95. ročník cen americké Akademie filmového umění a věd ovládla bláznivá sci-fi komedie Všechno, všude, najednou, která byla vyhlášena nejlepším filmem uplynulého roku a posbírala také dalších šest zlatých sošek. Čtyři Oscary včetně toho za nejlepší zahraniční film si připsali tvůrci válečného dramatu Na západní frontě klid, které se natáčelo hlavně v Česku. Žádný ze čtyř Čechů nominovaných za práci na tomto filmu ale ve své kategorii nezvítězil.
V ulicích zůstaly ležet dva tisíce mrtvých, další tisíce lidí čekalo peklo vyhlazovacích táborů. Před 80 lety nacisté zlikvidovali krakovské ghetto. Hrůzné chvíle připomněl i Oscary ověnčený film Schindlerův seznam.
Strach z klaunů se vyskytuje u dětí i dospělých napříč různými kulturami. Důvod byl však doteď neznámý. Nyní vědci v úplně první studii o hledání příčin strachu z šašků objasnili, že za tuto fobii může hlavně jejich make-up a nepředvídatelné chování.
Utrmácená Číňanka z prádelny, dva rozhádaní Irové i nesmělý mladíček za kamerou. To mohou být vítězové letošních Oscarů, které budeme znát už v noci na pondělí. V desítce adeptů na nejlepší film soupeří akční sci-fi s Michelle Yeohovou Všechno, všude, najednou, Víly z Inisherinu plné svéhlavých Irů, Spielbergova osobní zpověď Fabelmanovi i německý film Na západní frontě klid, kde zabojují také Češi.
Filmový festival Jeden svět se po tříleté odmlce vrací zpět do Loun a nabídne publiku dokumenty, které reagují na aktuální světové dění, ale také například na nové výzvy v partnerských vztazích.
Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Tři chlapi na cestách. Šest medvědů s cibulkou. Ženy v ofsajdu a Tři chlapi v chalupě. To je pět filmů s pelhřimovským hercem a rodákem Lubomírem Lipským, ze kterých mohou lidé v Pelhřimově vybírat až do konce března. Film, který získá největší počet hlasů, organizátoři promítnou na výročí sta let od narození herce v pelhřimovském kině Vesmír. Slavné datum připadá na středu 19. dubna 2023.