Starý Ples - Skutečně silný vítr provázel víkendovou akci, která se na Josefovských loukách uskutečnila minulou sobotu. Na její dopoledne totiž aktéři, kteří spravují zdejší Ornitologický park (OPJL), tedy první soukromou ptačí rezervaci v České republice, pozvali dobrovolníky, a to i z řad široké veřejnosti, na jarní brigádu.
Nové Město na Moravě - Zcela nové dětské oddělení nechá postavit kraj v novoměstské nemocnici. Krajští radní totiž rozhodli, že plánovaná rekonstrukce a přístavba současného pavilonu by se prodražila. Výhodnější proto bude stávající budovu z první poloviny 50. let 20. století srovnat se zemí a na jejím místě postavit novou.
Přestože žadatelé o kotlíkové dotace už sumu určenou pro první výzvu zhruba půl miliardy korun vyčerpali, na krajský úřad stále docházejí nové žádosti.
Pardubice - Pokud návrh projde, ke změně by mělo dojít už prvního září. Péče o děti zůstane stejná, město by však mělo ušetřit skoro tři miliony korun.
Praha – Domácím financím v Česku vládnou oba partneři takřka rovným dílem. Společně o nich rozhodují v celé polovině českých rodin. Muži mají hlavní slovo ve třech z deseti případů, ženy vládnou čtvrtině rodinných pokladen. Na účtu však mají muži v průměru o polovinu více peněz než ženy, vyplývá z průzkumu UniCredit Bank mezi 840 respondenty.
Praha - Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) nepočítá s tím, že by její ministerstvo ze svého rozpočtu poskytlo dotace na dofinancování klokánků a dalších azylových domů pro děti. Ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) navrhne, aby zařízením případně dal prostředky ze své rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa. Marksová to řekla ČTK. Babiš Marksové už koncem února napsal, kde má ve své pokladně prostředky pro krizové domovy případně vzít.
Mnohé z českých domácností řeší nedostatek financí hledáním další práce k zaměstnání. Mnohdy je to brigáda, druhý úvazek, jindy podnikání jako vedlejší činnosti k zaměstnání. Jaká platí pravidla u dohody o provedení práce (DPP) či dohody o pracovní činnosti (DPČ)?
Terezín – Zhruba čtyřmilionový rozpočet má obec Terezín. Ve prospěch jejích čtyř set obyvatel jej ale radnice nemůže použít celý. Třetina jde totiž na nápravu škod, které způsobila bývalá starostka. Terezínští tak splácejí ministerstvu pro místní rozvoj sankce za poskytnutou dotaci a resortu financí pak vracejí peníze za poskytnutou peněžní výpomoc, díky které se v roce 2010 vesnice dostala z exekuce. „Svazuje nám to ruce, a z rozpočtu nám tak moc peněz nezbývá," posteskl si současný terezínský starosta Antonín Hanák.
Lipník nad Bečvou – Charita v Lipníku mění působiště. Jako nové středisko nyní bude organizaci sloužit budova na ulici Křížkovského. V pátek 4. března se uskutečnilo slavnostní otevření a požehnání novému působišti.
Vsetín – Dveře azylového domu pro matky s dětmi ve Vsetíně se v úterý 8. března otevřou veřejnosti. Ubytované maminky mohou návštěvníci podpořit u příležitosti Mezinárodního dne žen (MDŽ).
Chcete-li investovat do podílového fondu, měli byste mít představu, v jakém poměru a do čeho budete investovat. Teprve pak začněte vybírat fond, protože už budete vědět, že do akcií dáte například 60 procent kapitálu a zbytek rozložíte třeba mezi hotovost nebo dluhopisy. Důležité je si i určit čas výběru investovaných peněz a také ho dodržet.
Úvaly/Českobrodsko – Zima se ještě sem tam přihlásí sněhem, chystáme se na letošní brzké Velikonoce, ale města už řeší léto a koupání. Zvlášť tehdy, když chybí finance a investor na nákladnou rekonstrukci. Takový problém mají například v Úvalech nebo v Českém Brodě.
/ROZHOVOR/ Opavské dobrovolnické centrum Elim, které každý rok pomáhá stovkám lidí, vede Pavlína Němcová. Ta už v minulém roce řešila problémy s financováním dobrovolnického centra a letošní rok nebude podle jejích slov výjimkou.
Ostrava má v plánu stavbu nového domova pro seniory, ale také rekonstrukci a navýšení kapacity ve stávajícím Domově Korýtko. Nyní je v krajské metropoli k dispozici asi dva tisíce míst, v pořadnících však čekají další dva tisíce zájemců.
Lázně Bělohrad – Čerstvým tématem jednání městské rady i zastupitelstva je záměr komplexní revitalizace veřejné zeleně. V řadě lokalit nejen ve městě, ale i mimo něj jsou už totiž stromy ve špatném stavu a zasloužily by si akutní zásah.
Šarlota Hamalová pochází z Lysé nad Labem. Deset let se věnuje finančnímu poradenství. Pomáhá lidem i firmám spravovat finance. V roce 2013 založila Ženský investiční klub, který se zaměřuje na zvyšování finanční gramotnosti žen.
Žďár nad Sázavou – Žďárští radní budou v pondělí znovu rozhodovat o omezení lékařské pohotovostní služby, která je provozována v budově polikliniky. Jejich názory jsou více méně shodné. Provoz ve všední dny je neefektivní a měl by být zrušen.
Daniela Brázdová se již přes dvacet let věnuje pořádání charitativních akcí v Hradci Králové, jejichž výtěžek pravidelně věnuje na charitativní účely, převážně na jednotlivá oddělení zdejší fakultní nemocnice, například na Oddělení dětské chirurgie a traumatologie, Hematoonkologické oddělení, dětské oddělení Infekční kliniky, Neurochirurgickou kliniku atd.
Iveta Koudelová založila v roce 2011 Jistoty Domova. Organizaci, která pomáhá občanům z Mladé Boleslavi, ale i občanům z malých okolních obcí zvládat úskalí, která sebou nese nemoc nebo stáří.
Hana Hanáková je zkušená podnikatelka, žena činu a zároveň matka dvou dětí. Již 18 let podniká v oboru financí a působí jako regionální ředitelka finanční instituce. Kolegové z práce na Haně oceňují především její ochotu pomoci za každé situace.
Alena Lochmannová je odvážná a akční žena, která to umí nejen s perem v ruce, ale i za katedrou. Vystudovala Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze – obor Veřejná správa a regionální rozvoj.
Hradec Králové - „A co děti, mají si kde hrát?" Takové byly před čtrnácti lety reakce na zrenovované Sukovy sady v centru Hradce Králové. Parkoví projektanti totiž opomněli, že se v blízkosti zeleného prostranství nachází základní škola a neosadili sad herními prvky.
Praha – Pětina mladých mezi 25 a 34 lety bydlí u rodičů. Dvě třetiny z nich zůstávají doma hlavně z finančních důvodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který ve druhé polovině loňska pro finanční skupinu Wüstenrot provedla agentura Data Collect. Zapojilo se 500 lidí. Podobný průzkum loni dělala i agentura STEM/MARK pro Českomoravskou stavební spořitelnu. Podle jejích výsledků u rodičů žila necelá třetina mladých mezi 20 a 30 lety.
Telč – V Mateřské škole v Nerudově ulici v Telči má vzniknout nová třída pro děti mladší tří let. Zástupci Telče chtějí třídu nechat v budově školky přistavět, protože ve městě se po místech ve školce pro malé děti zvyšuje poptávka.
Ústí n. O. – Na nové výstavě městského muzea nazvané Zmatené peníze, která pojednává o zmatcích ve financích států zapojených do první světové války, se děti rozhodně nudit nebudou.
Nový Bydžov - Nečekaný konec! Klub SK Union 2013, který domácí zápasy hrál v Novém Bydžově, odstupuje z České fotbalové ligy. Důvod, proč po podzimu dvanáctý celek tabulky nebude pokračovat, jsou chybějící finanční prostředky. Východní Čechy tak budou mít ve třetí lize jen dva zástupce - Chrudim a Převýšov.
Nové Strašecí – Rekord v počtu zapsaných žáků do první třídy zřejmě zaznamenala Základní škola v Novém Strašecí. „Zapsaných je sto devět dětí, takže pokud se nic nezmění, měly by k nám všechny nastoupit. K zápisu přišlo sto dvacet čtyři děti. Mezi nimi jich několik mělo odklad," informoval ředitel školy Petr Chochola.
S řadou nových tváří vstoupili kravařští fotbalisté do zimní přípravy. Trenér Jiří Swiech přivedl hráče, kteří měli být zárukou vzestupu v tabulce krajského přeboru. Jenomže nyní je všechno jinak. V době, kdy týmy ladí formu, ten kravařský má jiné starosti. Nováčci v týmu skončili, stejně tak trenér. Kravaře dokonce nenastoupily k přípravnému duelu v Bruntále.
Broumovsko - Smutnou realitou tohoto koutu Čech jsou již několik desítek let chátrající kostely. Církev se sice v letošním roce chystá usilovat o získání dotace ve výši kolem 40 milionů korun, nutná je však k tomu i tzv. spoluúčast.