
V další mírné zimě se osvědčil nový kartáč
Rychnovsko – Údržba ulic ve městech na Rychnovsku je už několik let přes zimu snazší.
Rychnovsko – Údržba ulic ve městech na Rychnovsku je už několik let přes zimu snazší.
Obyvatelé Kravař mají důvod k radosti. V červenci minulého roku tam začala dlouho očekávaná stavba nového hřiště při Základní škole Kravaře a jedenáctého prosince byla úspěšně dokončena.
Praha - Vedení Prahy souhlasilo s rozdělením 76 milionů korun na sportovní akce. Přes 21 milionů korun půjde na akce v souvislosti letošním působením Prahy jako Evropským hlavním městem sportu. Přidělení grantů nad 200 tisíc korun musí ještě schválit zastupitelstvo, jde asi o 51 milionů korun z celkové částky. Radní také přidělili finance na partnerství v oblasti kultury a sportu a akce se zdravotní a sociální tematikou.
Praha - Přes pět milionů korun jen za minulé volební období mezi lety 2010 - 2014 investovalo tehdejší vedení radnice Prahy 7 ve složení ODS a ČSSD do svých poradců. Mezi nimi nechyběli ani někteří zastupitelé z obou stran. Pokud někoho třeba zajímá, za co konkrétně se finance vynaložily, bude zklamán. Žádné výkazy o jejich práci totiž neexistují.
Rychnovsko – Elektronická evidence tržeb byla schválena ve sněmovně.
Chodov – Obnovu staré štoly s názvem Bílá paní, která se nachází nedaleko Chodova pod znovuobjevenou vyhlídkou Chodaublick, chce v letošním roce dokončit hornický spolek Solles. Poté ji představí veřejnosti.
Prostějovsko - Krátce z obcí v regionu. Jaké chystají investice?
Třebíč - Již devátým rokem funguje v Třebíči Linka důvěry organizace Střed. Je jedinou službou svého druhu na Vysočině. S prosbou o pomoc či jen vyslechnutí v těžké životní situaci se na ni jen v loňském roce obrátilo 1 896 lidí, tedy více než pět každý den.
Prostějov – Pondělní zastupitelstvo města Prostějova schválilo novinky ve finančním výboru. Pozměňovací návrh podala primátorka Alena Rašková. Zastupitelé ho schválili a výbor tak místo třinácti členů bude mít patnáct. Především však došlo ke zvolení nových členů. Ty navrhovali jak zástupci koalice, tak opozice. Na úvod své kandidáty představovali.
Chvaletice - Novorenesanční stavba se začala koncem 90. let rozpadat, málem se zřítil strop.
Trutnov - Škatule, škatule, hejbejte se. Přesuny ve školce a stacionářích jsou nyní na pořadu dne, záměr se zpracovává.
Hospodářskou kriminálku z Nového Jičína momentálně zaměstnává případ pětašedesátiletého muže, který nepříliš vzorně zacházel s penězi společenství vlastníků.
Jičín – Pohádkové město Jičín se stalo již po osmé historickým městem Královéhradeckého kraje a postupuje do celostátního kola.
Hradec Králové - Užitkový automobil, výměnu vrat garáží, opravu podlah výjezdových garáží požární stanice nebo zajištění provozu sirén na území města Hradce Králové. To všechno si letos pořídí profesionální hasiči v Hradci Králové za peníze města.
Kunovice – Nesplnili požadavky výuky plánovaného oboru, proto jej už zájemci v nabídce školy nenajdou. Řeč je o Evropském polytechnickém institutu (EPI), soukromé vysoké škole z Kunovic, která přišla koncem loňského roku o možnost vyučovat dva ze svých dosavadních oborů.
Praha - Do Prahy by mohlo do roku 2020 z evropských peněz přijít až 4,6 miliardy korun. Peníze by město mohlo získat v rámci Integrované strategie pro integrované teritoriální investice (ITI). Vyplynulo to z materiálu, který by měl projednat příští týden magistrátní výbor pro dopravu.
Sobotka/ Pecka – Podstatnější úpravy čekají možná zámek Humprecht. Město Sobotka, které je jeho majitelem, se chce ucházet o finance z dotačního titulu určeného na revitalizaci vybraných památek, který v rámci evropských fondů vypsalo ministerstvo pro místní rozvoj.
Kout na Šumavě – Za téměř dvoumilionovou zpronevěru je od čtvrtka stíhána třicetiletá zaměstnankyně pošty. Peníze, které vybírala od zákazníků za přepážkou, si nechávala pro vlastní potřebu.
Dřevohostice – Hned několik investičních akcí mají v plánu v Dřevohosticích. Zastupitelé je již schválili do rozpočtu a dá se tedy předpokládat, že k nim obec v průběhu roku přistoupí. Rozpočet pro letošní rok činí 23 milionů korun.
Praha /ROZHOVOR/ – Učitelé mají v porovnání s ostatními vysokoškolsky vzdělanými zaměstnanci placenými státem nejnižší příjmy. I když se tarifní platy zvedají, osobní příplatky klesají, takže nula od nuly pochází. Čarování s penězi v neprospěch pedagogů chce udělat konec ministryně školství Kateřina Valachová. Zároveň ji čeká složitý boj o zavedení inkluzivního vzdělávání. A to i s hejtmany z vlastní strany.
Uherské Hradiště - Čím víc ochutnáš, tím víc pomáháš. Takové motto si dala do vínku charitativní akce, která se v sobotu 5. března uskuteční v prostorách Galerie Slováckých vín v Uherském Hradišti. Degustace kvalitních vinných moků by měla pomoct těm, kteří jsou závislí na podpoře svého okolí. Každý ochutnaný vzorek vína bude totiž znamenat malý příspěvek na zdravotní pomůcku.
Kraj dostane tento rok na opravu silnic II. a III. tříd bezmála 170 milionů korun. Umožnily to úspory ministerstva dopravy, které letos do všech krajů rozdělí celkem tři miliardy korun.
Libuň – V letošním roce čeká obec jediná velká investice – výstavba vodovodu z Jivan do Kozlence v celkové výši 5,7 milionů korun. Na další aktivity příliš peněz nezbývá. Obec totiž splácí úvěr, který si vzala v minulých letech na výstavbu vodovodů a vodojemu.
Stěbořická fara momentálně prochází rekonstrukcí. Pracuje se nejen na spodní místnosti, kde se schází farní rada, schola nebo ministranti, úpravy bylo nutné udělat také ve stropě.
Krnsko - Dětský domov v Krnsku bude zase o něco hezčí. Tentokrát na něm během dvou víkendů přibude čtyřicítka ovocných stromů jabloně, švestky a třešně.
Znojmo – Že transparentní účet znojemského starosty Vlastimila Gabrhela není tak transparentní, jak by měl být, vědí Znojemští už delší dobu. Na jaké dobročinné účely tedy starostův plat poté, co se stal poslancem, putuje, se tak měli lidé dozvědět alespoň z výroční zprávy, kterou Gabrhel sliboval zveřejnit na konci roku. Nestalo se tak.
Náchodsko - Bezmála dva miliony korun vložili v našem regionu dobrovolní dárci do kasiček malých koledníků, kteří počátkem roku obcházeli naše domovy a zanechávali za sebou tolik charakteristické znamení K+M+B.
Nymburk - Předseda PSP ČR Jan Hamáček se v pondělí setkal s vedením města i studenty gymnázia
Kyjev - Mezinárodní měnový fond neposkytne další finanční pomoc Ukrajině dříve, než bude jasné, že v případě kolapsu současné vlády bude nová vláda pokračovat ve slíbených reformách. Uvedla to ukrajinská ministryně financí Natalija Jaresková.
Kouřim – Hned o několika dotacích byla řeč na zasedání zastupitelů v Kouřimi. Město chce využít možností a rádo by zažádalo hned o několik finančních injekcí najednou.
Česká Lípa - Šedesát tisíc korun, které vynesl letošní reprezentační ples města Česká Lípa, radnice rozdělila mezi tři obyvatele.
Teplice - Nový dalekohled zakoupený v roce 2014, nová kopule instalovaná letos v únoru. To byly zatím poslední dvě investice, které zažila teplická hvězdárna na Písečném vrchu.
Svitavy – Starosta Svitav David Šimek říká, že chodník určitě bude. Pokud neuspěje s žádostí na SFDI, zkusí žádat na IROPu.
Divadla, festivaly, filharmonie, galerie a řada dalších kulturních zařízení na vysoké profesionální úrovni. To vše stojí peníze.
Liberecký kraj - Polovina silnic v Libereckém kraji je v nevyhovujícím nebo dokonce havarijním stavu.
Některá města uvažují o tom, že do centra nepustí vozy, které nesplňují ekologické limity.
Vražkov - Podřipská obec Vražkov v loňském roce dokončila komunitní kompostárnu na místě po velké černé skládce poblíž dálnice D8.
Litoměřice – Od listopadu mají profesionální hasiči na své stanici v Litoměřicích k dispozici nový výcvikový polygon. Slouží především k nácviku pohybu s dýchací technikou. Simuluje přitom reálné podmínky zásahu. Hasiči si ho navíc vybudovali svépomocí, a to převážně z vyřazených dřevěných palet, které dostali jako sponzorský dar.
Polská Poznaň byla dějištěm úvodního kola Světového poháru v plavání s ploutvemi 2016, pořádaného mezinárodní potápěčskou federací (CMAS). Lagunu Nový Jičín reprezentoval pouze nejlepší loňský sportovec klubu Jakub Jarolím tak, aby Laguna neztratila kontakt se světovou špičkou.
Svitavy – Zastupitelé upozorňují, že zprávy ze zasedání mají být přístupnější, rozklikávací rozpočet zase detailnější.
Liberecký kraj - Polovina silnic v Libereckém kraji je v nevyhovujícím nebo dokonce havarijním stavu. Jedná se o cesty II. a III. třídy, na kterých došlo od loňska jen k nepatrnému zlepšení. Kraj přitom do oprav silniční sítě investoval v uplynulém roce 1,3 miliardy korun.
Praha - Téměř polovina Čechů někdy přemýšlela o založení vlastního internetového obchodu. Do samotné realizace se však dosud pustilo jen zhruba pět procent lidí. Ostatní zatím nemají jasnou představu, na jaký sortiment by se měli zaměřit, častou překážkou je také nedostatek peněz a odvahy. Vyplývá to z průzkumu společnosti NetDirect. Česko je s 37.000 aktivními on-line obchody e-shopová velmoc.
Liberecký kraj - V boji proti kůrovcové kalamitě a suchu chce vlastníkům lesů pomoci Liberecký kraj.
Kutná Hora – Předsedou sportovní komise města Kutná Hora je už více jak rok Jan Třískala. Mimo jiné i úspěšný florbalový trenér, pedagog a šéf místního florbalového klubu FBC Kutná Hora.
Šelešovice – Oprava hojně využívaného silničního průtahu přes Šelešovice: právě tato investice se řadí na seznamu mezi loni úspěšně odškrtnuté položky. Ovšem obci to nepřineslo jen radost.
Přerov – Do nepříjemné situace dostal cestující městské hromadné dopravy v Přerově stávající dopravce. Kvůli platební neschopnosti přišla společnost Dopravní a logistická o pět autobusů a musela omezit některé spoje. Potíže se dotkly i vytížené linky 105, která vede městským okruhem.
Kladensko - Vybrat si vhodnou střední školu není snadné, žáci mají nyní co řešit
Liberecký kraj - Liberecký kraj chce pomoci vlastníkům lesa v boji proti kůrovcové kalamitě a suchu
Chrudimsko – V našem pravidelném čtvrtečním seriálu pokračujeme v tématu věnovaném přípravě svatby.
Litomyšl/Pardubice – Fakulta restaurování Univerzity Pardubice má plán na restaurování památek až do roku 2020.