Na přelomu loňského a letošního roku se na policii obrátili dva muži z Karvinska s oznámením, že se stali obětí podvodu. Nezávisle na sobě pod příslibem vysokého zhodnocení financí oba zaslali v několika platbách na různé účty téměř tři miliony korun.
Nástup na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou je spojený nejen s radostí z miminka, ale také s výrazným poklesem příjmů. Není proto divu, že právě finance jsou pro české ženy na mateřské častým zdrojem stresu, konfliktů a neustálých obav. Na instagramovém profilu Mateřská bez přetvářky se k tématu financí vyjádřilo přes 1200 žen. Co dalšího mladé maminky v Česku trápí? Propad životní úrovně, konflikty s partnerem i výčitky vůči dítěti.
Ekonom Petr Zahradník v rozhovoru pro Deník říká, že Rakousko je na tom se státními financemi hůře než Česká republika. Kvůli závislosti na Německu i dosavadní velkému propojení ekonomiky na Moskvu.
Zastupitelé Mnichova Hradiště schválili na svém prosincovém zasedání rozpočet města pro rok 2025. Přestože plánované výdaje převyšují příjmy o více než 45 milionů korun, díky finančním přebytkům z předchozích let si město tento schodek může dovolit.
/ROZHOVOR/ Michaela Boudná pracuje na Vyškovsku jako finanční poradkyně. Jejím hlavním cílem při práci s klientem je sestavit kvalitní finanční plán – to znamená naučit člověka přemýšlet o svých financích a hlavně si stanovit cíle. Kam chce své peníze do budoucna směřovat, jak mají být užitečné. V regionu se často setkává s nízkou finanční gramotností. Povědomí se snaží zlepšovat, vyráží i na základní a střední školy. „Peníze přitom nějakým způsobem řešíme každý. Ovlivňují vše, co je v životě důležité," upozorňuje Boudná.
Adventní čas je obdobím štědrosti a dobrých skutků, kterých není nikdy dost. Obzvlášť co se týče opuštěných nebo nemocných zvířat, která jsou závislá na lidské péči. Právě v tomto období žádají nejrůznější azyly a zařízení, která se o zvířata starají, o pomoc. Finance, které mají k dispozici, totiž většinou nestačí. Mnoho z nich je na dárcích závislých.
Koncem listopadu se odehrál další případ, kdy podvodníci důmyslně připravili důvěřivého člověka o statisíce korun. Tentokrát se stal obětí jednačtyřicetiletý muž, který uvěřil telefonátu údajného zaměstnance banky.
Frýdek-Místek představil sportovním klubům rozdělení financí na základě nového dotačního programu. Spolky sdružující sportovce do devatenácti let byly dlouhodobě podhodnocené.
Vyhněte se konzultacím s neznámými „odborníky“ a nenechte se zlákat sliby na lehké zhodnocení svých financí. Nakonec nevyděláte nic a může vás to stá majlant. Příkladem může být jeden z posledních případů z Rychnovska, která se stala obětí podvodníka.
Pardubický kraj pokračuje v úspěšném modelu víceletého financování sociálních služeb, který se osvědčil v předchozích letech. Nový cyklus, plánovaný na období 2025-2028, přinese změnu v načasování, kdy financování začne v polovině roku.
Oběti, které nemohou mluvit. Jeden pejsek postřelený a pohřbený zaživa, druhý vyhladovělý za oknem bytu. Kočky postřelené, otrávené, přejeté autem, vyhozené na ulici či v lese, nechtěné dědictví. To jsou některé z mnoha důvody proč končí zvířata v útulcích. Starost o ně je časově, fyzicky a psychicky velmi náročná. Nejnáročnější jsou podle provozovatelů útulků finance. Bez nich můžou tisíckrát chtít, ale bez peněz nepomůžou nikomu. A právě v tom útulkům a spolků pomáhají dárci, kteří si dobrovolně ukrojí ze svých peněz a věnují je na tento účel. Jednou z možností je právě probíhající sbírka Běh pro útulky a sbírka Den zvířat.
Víte, jaký je rozdíl mezi investicí a spekulací, mezi kreditní a debetní kartou? Jaký vliv má inflace na finance a jak s nimi pracovat? A ví to i vaše děti? Až 2 ze 3 Čechů se domnívá, že dovednosti vedoucí ke zlepšení finančních dovedností by se měly získávat už ve školách. Tuto potřebu naplňuje každoročně Soutěž Finanční gramotnost.
Soutěž Finanční gramotnost, která letos probíhá již počtrnácté, se zaměřuje na zlepšení finančních dovedností žáků základních a středních škol. Tato iniciativa reaguje na potřebu vzdělávání v oblasti financí, kterou podporují dvě třetiny Čechů.
O novém vysokoškolském oboru kinantropologie, který od letošního roku studuje v Karlových Varech pod hlavičkou Západočeské univerzity a za podpory města 22 posluchačů, byla řeč na středečním Setkání s primátorkou Karlových Varů Andreou Pfeffer Ferklovou. Dalším hlavním tématem debaty, kterou pořádal Deník v karlovarském hotelu Thermal, bylo lázeňství v Karlových Varech a jeho budoucnost.
Nedostatek financí na platy zaměstnanců a také třeba energií dělá vrásky na čele předsedovi Okresního soudu v České Lípě Romanu Koťátkovi. „Musíme pozastavovat výplatu advokátů, znalců a především soudních exekutorů,“ povzdechl si Koťátko v rozhovoru pro Českolipský deník.
Jak nezabřednout do dluhů, jak se starat o volné finance nebo co by znamenalo přijetí eura Českou republikou. Několikahodinovou prezentaci na zmíněná i další témata připravili pracovníci České národní banky v pátek 20. září 2024 v prostorách Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. Pozvali učitele ze základních a středních škol.
Podle nejnovějšího průzkumu Partners Banky se tři čtvrtiny Čechů starají o své finance samy; většina dotázaných však přiznává, že při tom často naráží na problémy. Kontrolovat příjmy a výdaje pravidelně zvládá jen pětina účastníků. A nejoblíbenějším produktem zůstává účet zaměřený na spoření.
V dnešním uspěchaném světě toužíme po finanční jistotě a možnostech, jak si dopřát více luxusu a pohodlí. Pro každého však cesta vede jinudy a může záležet i na znamení, ve kterém se daný jedinec narodil. Připravili jsme pro vás tipy, kudy byste se mohli podle hvězd ubírat, aby se vaše jmění výrazně narostlo.
Jak si vede jablonecký fotbal? Proč chybí na okrese mládež, A proč nejsou nástupci nadšenců, kteří ho drží ve fotbalových klubech při životě? I na okrese hrají svoji roli finance. Kdo může nabídnout hráčům finanční injekci, určitě posily sežene.
FK Slovan Hrádek nad Nisou 1910 se připravuje na svou první sezonu v divizi. Kromě posil do týmu muselo vedení řešit také finance, jelikož náklady nejen na dopravu s každou vyšší soutěží extrémně stoupají. I díky pomoci města ale není příští ročník v ohrožení.
Karlovarský kraj se snaží přispět ke zlepšení bezpečnostní situace, finančně proto podporuje vznik městské či obecní policie v menších městech a obcích v regionu. V minulosti takto podpořil vznik městské policie v Lokti, nyní se s žádostí o finanční podporu přihlásilo také města Kraslice a obec Bukovany.
Letos v červnu se na policii obrátil muž s oznámením, že se stal obětí podvodu. Pod příslibem vysokého zhodnocení financí zaslal v několika platbách na různé účty téměř milion a půl korun.
Studenti Střední průmyslové školy Trutnov připravili na Městském úřadě v Trutnově přednášku o tom, jak vidí svět financí, umělé inteligence a komunikace.
Už několik hodin se ví, že Příbram mizí z mapy profesionálního dopadu. O tom, že má klub finanční problémy, se ví už dlouho. Hříchy ohledně neplacení celou organizaci nyní dostihly a A-tým bude příští rok hrát ve třetí nejvyšší soutěži. Bývalí hráči či trenér, kteří v minulosti u řeky Litavky působili, se shodli, že hlavní příčina je v penězích. Otazníky nyní visí nad béčkem či mládeží.
Finanční gramotnost je pro dosažení úspěchu a finanční stability klíčová. Mít odborné znalosti je pro mládež obzvlášť důležité v digitálním prostoru, kde je zásadní umět oddělit legitimní informace od finančních podvodů.
Jarouškovi je pět let a poprvé se setkal s rakovinou, už když mu byl jeden rok. Od té doby bojuje již čtvrtým rokem s rozsáhlým nádorem na mozku. Podstoupil už několik operací, po kterých následovaly chemoterapie, ozařování a aktuálně biologická léčba. Po poslední operaci navíc Jaroušek ochrnul na levou polovinu těla. Jeho maminka Jarmila Bodišová říká, že žijí noční můru, ze které se nemohou probudit.
Otevřená zpověď. Před třemi lety byli chotěbořští hokejisté proti zařazení svého klubu do nově vznikající Krajské ligy mužů Vysočiny. Jejich snaha o návrat zpět do společné soutěže Pardubického a Královéhradeckého kraje nevyprchala ani poté, co se letos HC Chotěboř stal vysočinským šampionem. Nejen o tom, proč mají v klubu odstředivou tendenci z kraje, pohovořil exkluzivně pro Deník předseda klubu Jaroslav Ludvík.
Rekonstrukce koupaliště Cihelna v Pardubicích se chýlí ke svému dokončení, aby mohlo být v letních měsících otevřeno pro zkušební provoz. Přestože modernizace areálu překračuje rozpočet, červencové otevření se neodkládá. Radnice hledá dodatečné zdroje financí pro dokončení neplánovaných oprav a zlepšení komfortu návštěvníků.
Životem Lucie Šustrové byly po dlouhou dobu peníze. Po letech působení ve světě investic a byznysu ji však chyběl ženský přístup. Znovuobjevila sílu tance a pohybu jako nástroje pro osobní růst a sebepoznání. Dnes tím v rámci ženských kruhů provází další zájemkyně, kterým pomáhá objevovat jejich potenciál.
Hana Moučková odstoupila z funkce starostky a členky předsednictva České obce sokolské (ČOS). Oznámila to na mimořádném jednání výboru obce, které se konalo kvůli odhalení bankovního a úvěrového podvodu v ČOS. Podle policie se ho dopustila bývalá asistentka Moučkové. Výbor bude volit nového starostu 27. dubna, do té doby je vedením Sokola pověřen první místostarosta Martin Chlumský. Ten novinářům řekl, že Sokol pod dočasným vedením vypíše externí audit financí a bude se dál připravovat na letní slet. Připojí se také k dědickém řízení po zaměstnankyni, která organizaci podle dosavadních zjištění ČOS připravila asi o 46 milionů korun.
/ROZHOVOR/ Slovenský podnikatel a majitel stavební společnosti A.I.K. spol s.r.o. Andrej Krajíček se chopil vlády ve fotbalové Opavě. Rád by s klubem ze slezské metropole útočil na nejvyšší příčky. Nyní s velkým očekáváním vyhlíží nedělní čtvrtfinálový duel MOL Cupu s pražskou Duklou. Jednačtyřicetiletý Slovák věří, že jeho mise bude úspěšná. Sám fotbal hrával, a to za Žilinu a Bánovou. Aktivně se věnuje futsalu.
Už od listopadového posledního závodu minulé sezony věděl, že pokud sežene potřebné peníze, bude ve formuli 2 pokračovat. Otázku financí nakonec Roman Staněk vyřešil a mohl si pořádně užít pondělní večer, kdy v Brně oznámil, že nadále bude hájit barvy stáje Trident. Na jih Moravy českého automobilového závodníka doprovodil i manažer italského týmu Giacomo Ricci. „Nemůžu se dočkat, až budu při prvním závodě v Bahrajnu reprezentovat na trati Českou republiku,“ předeslal devatenáctiletý pilot.
Začínají se zajímat. Nejen o černou skládku, která u haldy vznikla v zemi, ale i o samotné zastavení sanace celého heřmanického odvalu s hlušinou. Na místě se nedávno byli podívat hejtman Jan Krkoška i ostravský primátor Jan Dohnal a v lehce rozšířené sestavě si celý problém nechali tento týden vysvětlit přímo na Diamu.
Žáci třetích ročníků vlašimské obchodní akademie navštívili pod vedením vyučujících ekonomických předmětů Lucie Neradové, Hany Jirouškové a Venduly Slosiarikové Českou národní banku v Praze. Exkurze se na začátku prosince konala ve dvou zábavně-vzdělávacích expozicích Lidé a peníze a Za měnou. V nich se žáci seznámili se světem ekonomiky a financí, získali informace o centrální bance a o zajímavostech české měny.
Rodiče jsou pro děti vzor. Řešíme, jestli být direktivní, nebo tolerantní. Vštěpujeme jim do hlavy, jak se chovat a jak žít. Ale umíme s nimi mluvit i o penězích? Vědí, že bankomat není tiskárna na peníze a že nic není zadarmo? Totiž to, jak děti budou nakládat s penězi v dospělosti a jestli budou úspěšné, záleží hlavně na tom, co se od nás rodičů naučí a co od nás uslyší.
Trendem dnešní doby jsou úspory. A jak potvrzují pracovníci pohřební služby, tu nejlevnější variantu hledají lidé i při posledním rozloučení se svými blízkými. Týká se to květinové výzdoby, parte i smuteční hostiny.
Frýdek-Místek bude hradit obědy školákům. Nový projekt je určený pro rodiny, které pobírají přídavky na děti. Cílem je pomoci rodinám s jejich rozpočtem.
Krajská nemocnice Liberec vzkvétá díky současnému vedení. Její dozorčí rada se rozhodla opět jmenovat generálního ředitele Richarda Lukáše členem představenstva KNL na další funkční období tří let.
Některé historicky cenné objekty v Terezíně a Josefově už řadu let bezútěšně chátrají. Až dosud zoufale chyběly finance na jejich údržbu nebo rekonstrukci. Podle čerstvých informací z Ministerstva pro místní rozvoj se to však změní. Stát dá v příštích deseti letech na záchranu kulturních památek v těchto pevnostních městech až tři miliardy korun.
Naplánované zvýšení financí do českého fotbalu na nejnižší úrovni o jeden jediný hlas neprošlo. „Jsem z toho smutný, znamená to velký problém," zdvihá varovný prst předseda krajského fotbalu na Vysočině Radek Zima.
Pouhý bod dělil fotbalisty Zbuzan od záchrany v ČFL. Stávka hráčů kvůli údajně neuhrazeným pohledávkám, kontumovaný zápas v Plzni a dohrávání sezony s B týmem ale napomohly tomu, že se mužstvo z Prahy – západ s třetí nejvyšší soutěží rozloučí. Jak to s mužstvem, o kterém se toho v závěru ročníku hodně napsalo, bude dál? „Samozřejmě chceme divizi hrát a děláme všechno pro to, abychom to celé konsolidovali,“ hlásí majitel Josef Huňáček a nezastírá, že celý tým projde zásadní proměnou.
/VIDEO/ Skupina deseti vysokoškolských studentů, kteří se vydávali za vojáky na válečné misi nebo chirurgy OSN v Jemenu, a tím vylákali z několika žen bezmála milion půl korun, zadrželi pražští kriminalisté. Podvodníkům v případě odsouzení může hrozit až osm let odnětí svobody.
Pro někoho harampádí, pro jiného skvost, za který rád zaplatí. Na tom, že každé zboží má svého kupce, je založený projekt re-use. Hradečané díky němu třídí nepotřebné věci už tři roky. Letos se z utržených peněz postaví běžecká dráha v hradeckých lesích.
Utekl od počítače, tabulek i čísel rovnou do Afriky. Ladislav Kolář z Jindřichova Hradce otočil svůj život na ruby a z úspěšného finančníka a spolumajitele makléřské společnosti se stal pěstitelem kávy. V Tanzanii spravuje vlastní kávovníkovou plantáž o velikosti téměř 30 hektarů. Dal práci místním lidem a podporuje také školy. Jak náročné byly pro Ladislava Koláře začátky podnikání na černém kontinentu, jací jsou místní lidé a proč opustil svoji bývalou práci? Nejen to řekl Deníku.
Utekl od počítače, tabulek i čísel rovnou do Afriky. Ladislav Kolář z Jindřichova Hradce otočil svůj život na ruby a z úspěšného finančníka a spolumajitele makléřské společnosti se stal pěstitelem kávy. V Tanzanii spravuje vlastní kávovníkovou plantáž o velikosti téměř 30 hektarů. Dal práci místním lidem a podporuje také školy. Jak náročné byly pro Ladislava Koláře začátky podnikání na černém kontinentu, jací jsou místní lidé a proč opustil svoji bývalou práci? Nejen o tom si přečtete v následujícím rozhovoru.
Spolu s festivalem Blues Alive to bývala největší kulturní akce v Šumperku a okolí. Mezinárodní folklorní festival se však letos neuskuteční. Pořadatelům na jeho organizaci chybí peníze.