Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Ve spolku Tikkun se chystají na převzetí klíčů od synagogy

Pacov – Opravdová záchrana pacovské synagogy může začít. Zástupci spolku Tikkun, který se k záchraně synagogy v Pacově zformoval, se připravují na převzetí klíčů od této dlouhá desetiletí chátrající památky a už mají i jasno, jakým způsobem se do oprav pustí.

Glosa Luboše Palaty: Brexit je varování. Pro nás

Britský parlament bude tento týden napodruhé rozhodovat o tom, jestli přijme rozvodovou smlouvu s námi, se sedmadvaceti zbylými státy Evropské unie. Po dvou nekonečných letech nevíme ani my, kteří v Unii zůstáváme, ani většina Britů, zda by bylo lepší rozvod dotáhnout podle dojednaných pravidel do konce, nebo si ho rozmyslet.

Dva ku třiatřiceti. Svitavská show nad Labem

Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Měl to být normální, dá se říci tuctový zápas nejvyšší české basketbalové soutěže mužů, v obecném očekávání vyrovnaný, neboť se utkaly dva celky z popředí průběžné tabulky s dobrou aktuální formou. Stal se z něho souboj, který v určitých aspektech vstoupí do historie. Scéna: hala v Ústí nad Labem. Aktéři: domácí Sluneta a hostující Dekstone Tuři.

Kyjov se vrátil v čase. Do první republiky jej přenesli vojáci i elegantní dámy

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Ten pohled nás vrací o desítky let zpět. Lidé mířící do prostor kyjovského kulturního domu, jakoby sem přišli z jiné doby. Pánové v cylindrech, ve fracích i stylových oblecích, dámy v noblesních šatech, s čelenkami i elegantními rukavičkami. K tomu usilovně sněží. Také nepříliš častý jev posledních let.

Loutky mají jubileum. Liberecké Naivní divadlo slaví sedmdesátiny

Liberec – Jen těžko se najde Liberečan, pro kterého nebyla prvním divadelním zážitkem návštěva nenápadné budovy v Moskevské ulici v Liberci. Naivní divadlo si letos připomíná neuvěřitelných sedmdesát let od svého založení. A zároveň oslaví čtvrtstoletí od svého vzniku i ojedinělý mezinárodní festival Mateřinka, který se zaměřuje na loutkové divadlo pro nejmenší děti a který scéna pořádá.

Lednové Setkání s lidovou písničkou se konalo v Senomatech

Senomaty /FOTOGALERIE/ - Senomatský klub seniorů, který v roce 2008 založily místní fanynky dechové a lidové hudby, pořádal v sobotu tradiční Setkání s lidovou písničkou. K tanci a poslechu tentokrát v místním kulturním domě zahrálo novostrašecké Duo Plus Zdeňka Rigela.

Kostel slouží i jako kinosál

Velichov – Zázemí rekonstruovaného kostela budou i letos využívat návštěvníci letního kina ve Velichově. Tam se totiž pravidelně přesouvá představení v případě nepříznivého počasí.

Parta z Plzence provozuje muzejní dráhu

Starý Plzenec - Láska k lokomotivám je provází už přes dvacet let. Parta nadšenců ze Starého Plzence v roce 1994 založila spolek Plzenecká železnice, který funguje dodnes.

Názor: muzeum textilu lze přemístit i mimo Karnolu

Přeměna krnovské Karnoly na muzeum textilnictví po požáru přijde na 170 milionů korun. V zastupitelstvu zazněl návrh zachráněné stroje a vzorkovníky raději prezentovat někde jinde a ušetřit za opravu Karnoly.

Sněhu je moc. Kvůli kalamitě se Krušnohorská třicítka o víkendu nepojede

Nové Město – Je to paradox. Léta se organizátoři legendární Krušnohorské třicítky potýkali s nedostatkem sněhu, teď ho mají v oblasti Moldavy a Nového Města až příliš. Sněhová vánice z minulých dnů a následný kalamitní stav na horských silnicích znemožnily víkendový závod běžkařů. Organizátoři se omlouvají a hledají náhradní termín. Kvůli přemíře sněhu v historii závodu poprvé.

Stromořadí Přátelství vedle Medardu je Alejí roku 2018

Karlovarský kraj – Vítěznou alejí osmého ročníku ankety Alej roku se stala dubová Alej přátelství na jezeře Medard u Sokolova. Získala 1592 hlasů a stala se nejoblíbenější alejí roku 2018 v Karlovarském kraji i v České republice. Arnika k vítězné aleji na jaře umístí pamětní ceduli.

Sirotky vystřídali filosofové, říká o dějinách univerzity historik Šaur

Brno - Univerzitní město. Tak Brno lidé vnímají už jedno století. Každodenně nyní školami prochází stovky studentů místy, která dokládají pohnutou historii budov. Míjí třeba kresby z dob, kdy je obsadilo gestapo. Stěny jedné fakulty je skrývají dodnes, jsou ale pod vrstvami nátěru. „V jedné části Právnické fakulty bylo tehdy gestapácké kasino. Zdi si nechali vyzdobit germánskými malůvkami, které dodnes nikdo neodstranil,“ popisuje historik Josef Šaur, který se zabývá historií Masarykovy univerzity.

Jak jsme žili v Československu. Historie základní školy v Jistebnici

Táborsko - V pátek pokračuje v tištěném Táborském deníku seriál Jak jsme žili v Československu. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů či zájmových sdružení. Tentokrát se zaměříme na historii základní školy v Jistebnici.

Štybar pojede, Kulhavý nikoliv

Holé Vrchy – Šedesátého osmého mistra republiky pozná v sobotu český cyklokros. A podruhé v historii to bude na trati v Holých Vrších. Právě tady se v sobotu jede cyklokrosové mistrovství České republiky.

Jsme poslední, kdo může zachránit vzpomínky na Palacha, říkají tvůrci publikace

Mělník /ROZHOVOR/ – Téměř dva roky trvalo čtyřem studentům z kvinty mělnického gymnázia, aby zmapovali studentská léta Jana Palacha, který chodil do stejné školní budovy před víc jak padesáti lety. Vojtěch Deliš, Vít Novotný, Jan Sklenář a Daniel Kulíšek pod vedením profesorky Renaty Špačkové vydávají stopadesáti stránkovou publikaci s názvem Spolužák Jenda. Ta vychází 16. ledna spolu s publikací, kterou k výročí vydává i město a bude vycházet v nákladu dvou tisíc kusů.

Hořovickou porodnici čeká rekonstrukce

Hořovice - Nemocnice v Hořovicích se připravuje na další rekonstrukci. Tentokrát se bude týkat prostor porodnice U Sluneční brány. „Její modernizace začne během několika týdnů. Bude zahrnovat úpravu místností, a to porodních pokojů a operačního sálu. Provoz porodnice nebude nijak narušen,“ uvedla mluvčí hořovické nemocnice Petra Horáková s tím, že se tak nemusí budoucí maminky obávat nějakých nečekaných komplikací.

Ekonom Lukáš Kovanda: Spořit, nebo dlužit? Zatím se stále vyplácí dluh

Ačkoli si to možná ani neuvědomujeme, máme se nejlépe v historii. Tedy alespoň z pohledu ekonoma. Platy a mzdy rostou velmi rychle, přitom zdražování je mnohem pomalejší. Tomu však může být brzy konec. „Většina lidí cítí, že líp už bylo. Pro krizi nemusí být žádný skutečný důvod, ale právě kvůli očekávání lidí přesto může přijít,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Horních Měcholupech

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 11. ledna, se podíváme do Horních Měcholup!

Výběr mýta byl vloni rekordní. Nový systém by mohl být spuštěn ještě letos

Stát vloni od provozovatelů kamionové dopravy vybral celkem přes 10,8 miliard korun. To představuje dosud nejvyšší částku od spuštění systému před dvanácti lety. Nejvíce kamionů brázdilo tuzemské dálnice a silnice v říjnu, zatímco vloni připadl vrchol na listopad. Polovina platících těžkých vozidel přitom pocházela z ciziny.

Central Group koupil brownfield na Zličíně. Postaví čtvrť i s tramvajovou tratí

Developerská firma Central Group oznámila médiím, že ve středu došlo k největší akvizici v historii firmy. Od společnosti PSN totiž koupila obří průmyslový areál na Zličíně, kde původně sídlil Siemens. V budoucnu by zde měla vzniknout rezidenční čtvrť, kudy by jezdila i tramvaj. Odhadem by tu mohlo vyrůst přes šest tisíc bytů.

Letiště má za sebou třetí nejlepší rok ve své historii

Pardubice – Ve své historii zažilo pardubické letiště vzestupy i pády. V letech 2015 a 2016 čelilo prudkému odlivu ruské klientely a budovalo novou obchodní strategii. V roce 2017 dokončilo nový terminál a zaznamenalo nárůst zájmu dopravců. Ve zlepšující se tendenci pokračovalo i loni.

Rok 2018 byl pro Škodovku rekordní. Roste na domácím trhu již pět let v řadě

Mladá Boleslav – Rok 2018 byl pro značku Škoda v České republice rekordní, roste totiž na domácím trhu již pět let v radě. V roce 2018 prošlo podle společnosti registrací rekordních 84 172 nových vozů Škoda na domácím trhu, v roce 2017 to bylo 84 138. Další rekord spočívá v tržním podílu značky v Čechách, to je 32,2 procenta. A v desítce nejprodávanějších vozů v Čechách drží Škoda Auto první tři místa.

Škoda Auto ohlásila rekordní počet dodaných aut. V Česku však ztratila

Automobilka Škoda Auto dodala v loňském roce svým zákazníkům na celém světě celkem 1 253 700 vozů, meziroční nárůst činí 4,4 procenta. Jde tak o nejlepší rok v historii firmy. Řada modelů ale i přes celkový růst dodávek vykazuje meziroční pokles, nejvíce poklesly prodeje modelu Rapid, který letos nahradí nový model Scala.