Miliardář Elon Musk znovu rozdmýchal spor s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tentokrát kvůli novému rozpočtovému zákonu, jenž podle něj uvrhne Ameriku do dluhového otroctví. Politikům vzkázal, že je návrh šílený a pokud jej podpoří, ve volbách si na ně došlápne. Na roztržku upozornil portál ABC News.
Základní škola Přemyslovců v Lounech se dočká rozsáhlé rekonstrukce, která změní nejen její podobu, ale i kvalitu zázemí pro žáky a učitele. V pondělí 30. června si stavbaři převzali staveniště a odstartovali tím jeden z největších investičních projektů ve školství v historii města. Celkové náklady totiž dosahují téměř 93 milionů korun.
V Hrušovanech nad Jevišovkou slavnostně odhalili sousoší malíře Alfonse Muchy a historika Maxe Dvořáka. Vytvořil je sochař Radim Hanke. Zatímco Mucha sedí na lavičce, Dvořák stojí na podstavci a celé dílo je vymyšleno tak, aby se návštěvník Hrušovan mohl mezi obě osobnosti posadit. ČTK to řekla starosta Eliška Volná.
/VIDEO, FOTO/ Vyšehrad se stal centrem historického dění, když o víkendu hostil slavnost na počest Karla IV., která přilákala davy návštěvníků. Akce nabídla ukázky středověkého života i poznávání dobové atmosféry; nechyběl rytířský turnaj.
/FOTO, VIDEO/ Robbie Fowler, legenda Liverpoolu a jeden z nejlepších střelců v historii Premier League, dorazil do Česka kvůli výjimečné události. Do Dolních Chaber přiletěl uctít 100. výročí místního fotbalového klubu a zároveň podpořit svého kamaráda Vladimíra Šmicera. V rozhovoru pro Deník vzpomíná na kariéru, mluví o cestě k úspěchu, rozdává rady mladým talentům a vysvětluje, proč by se český fotbal měl víc spoléhat na své vlastní legendy.
Jen kousek od dálnice D11 se v obci Obědovice ukrývá motorest Selská jizba, který přitahuje návštěvníky poctivou českou kuchyní a jedinečnou atmosférou s nádechem historie. Tento hostinec s tradicí sahající až do roku 1750 je místem, kde se prolíná vůně domácích jídel se vzpomínkami na staré časy, a to i navzdory dnešní uspěchané době. Řidiči sem s oblibou míří na boršč, dršťkovou polévku či tradiční českou klasiku. V rámci našeho gastroseriálu jsme se sem vydali i my, abychom podnik sami otestovali.
Stálá expozice s názvem Ze světa lesních samot je k vidění v podkroví hájenky na Březníku. Přenese vás do dob klostermannovské Šumavy a představí historii místa od nejstarších dochovaných zmínek až do současnosti.
Kanonýry jako Josef Bican nebo David Lafata netřeba dlouze představovat. Česká (i československá) fotbalová liga však za svou stoletou historii přinesla víc než „jen“ gólové příběhy. Víte, kolik diváků přišlo na nejnavštěvovanější zápas nejvyšší soutěže, který „hříšník“ byl nejčastěji vylučován i který celek si došel pro titul bez ztráty bodu? Vyzkoušejte si speciální kvíz zaměřený na tuzemský ligový fotbal.
Národní památkový ústav (NPÚ) by měl mít do konce roku zpracovaný komplexní pohled na území po původní Karviné. Na jeho základě se rozhodne, zda bude zahájeno řízení o prohlášení lokality krajinnou památkovou zónou.
Jak si užít první prázdninový víkend na Opavsku? Více v našich pravidelných tipech, kde se dočtete také o akcích konaných v jiných částech moravskoslezského regionu.
Ve dnech 16. – 21. června se v polském Mielżynu uskutečnilo poslední mezinárodní setkání žáků, kteří pracovali na eTwinningových projektech Lernen mit Bildern a Stadt und Land – einst und jetzt. Zúčastnili se jej žáci 8. tříd ze ZS-P Mielżyn a 13 žáků 8. a 9. třídy ZŠ Přimda, kteří pracovali v šesti mezinárodních týmech. Financováno bylo z Evropských jazykových cen Label, jež ZŠ Přimda získala za eTwinningové projekty Zeichne, was ich dir sage – Bilddiktat im Deutschunterricht (realizován 2019-20) a UNICEF-Puppen auf Europareise (realizován 2022-23). Cílem setkání bylo zhodnotit oba zmíněné projekty a také všechna společná setkání, která se konala v České republice, Řecku a v Polsku.
Draft NHL je za dveřmi. Největší pozornost vždy směřuje na hráče, který je vybrán jako první, je s tím ovšem spojen i obří tlak a očekávání. Někteří – třeba Mario Lemieux, Sidney Crosby či Connor McDavid – to ustojí a stanou se z nich superhvězdy. Pro další hokejisty se však nálepka „jednička draftu“ může stát trvalým prokletím. Připomeňme si nejhorší volby v historii NHL.
Jak si užít nastávající víkend na Novojičínsku? V Příboře se koná mezinárodní setkání přadlen, na Pustevnách otevřou novou atrakci v rámci Stezky Valaška. Na Skalkách v Novém Jičíně se koná hudební festival i vítání prázdnin, zábavný program proběhne také v Kopřivnici či Štramberku. Další akce se konají i jinde v kraji, více v tipech Deníku.
Už sto let se na českých trávnících odehrávají prvoligová ligová klání. Za tu dobu statistici nasbírali velké množství dat a některé rekordy první ligy se týkají i někdejších středočeských prvoligových týmů - Kladna a Rakovníku.
Už sto let se na českých trávnících odehrávají prvoligová ligová klání. Za tu dobu statistici nasbírali velké množství dat a některé rekordy první ligy se týkají i někdejších středočeských prvoligových týmů - Kladna a Rakovníku.
Násilné události 20. století znesvářily odvěké sousedy Čechy a Němce a vrazily mezi ně neprostupnou železnou oponu. Ačkoliv se hranice před více než 35 lety otevřela, stále v hlavách lidí zůstává. Na Tachovsku a v přilehlém bavorském regionu se ale rozhodli s tím něco dělat a proto letos již po druhé proběhne tichý letní festival Pavlův Studenec ožívá. Letní festival pro celou rodinu proběhne o víkendu 12. a 13. července v zaniklé obci Pavlův Studenec, která se tak stane místem přátelského setkání obyvatel obou národů.
Spolek Svatá Ludmila otevře 18. července v Mělníku Stezku svaté Ludmily, propojí turistiku s historií. "Vede řadou míst souvisejících se životem světice, spojuje Beroun, Tetín, Budeč, Levý Hradec, Karlštejn, Mělník a Srbsko, ale prochází také Prahou," uvedla za spolek Hana Tietze. Otevření stezky se bude konat v rámci Dne poutníka. Připraven je doprovodný program na mělnickém zámku a v kostele sv. Ludmily.
Přeborov, malebná víska nedaleko Milevska, se pyšní bohatou historií sahající až do 15. století. Od prvních zmínek o majetku milevského kláštera až po významné archeologické nálezy, obec nabízí pestrou paletu historických památek a kulturních akcí. Text o obci připravil Karel Kafka.
Podkroví hájenky na Březníku návštěvníky nově přenese do dob klostermannovské Šumavy. Správa Národního parku Šumava otevřela novou expozici s názvem Ze světa lesních samot. Vyšla na více než 1,3 milionu korun.
Basketbalisté Oklahoma City jsou novými šampiony NBA. V rozhodujícím sedmém zápase finále play off porazili doma Indianu 103:91 a celou sérii vyhráli 4:3 na zápasy. Získali tak druhý titul v historii, ten předchozí slavili v roce 1979, kdy klub ještě sídlil v Seattlu. Nejužitečnějším hráčem finálové série byl zvolen Shai Gilgeous-Alexander, který byl i MVP celé sezony a nejlepším střelcem tohoto ročníku. Získat všechny tři tyto úspěchy v jediném roce se dosud povedlo jen Michaelu Jordanovi, Kareemu Abdul-Jabbarovi a Shaquille O'Nealovi.
Pro Přerov je to historická chvíle. Osmdesát let od krvavého poválečného masakru na Švédských šancích, při kterém bylo zavražděno 265 karpatských Němců, se v neděli odpoledne rozezněly v kostele svatého Vavřince dva nové zvony. Na větším z nich, který nese jméno Jan Pavel II., jsou vyryta jména rodin dětských obětí.
Před 80 lety skončil boj o tvrdě bráněný japonský ostrov Okinawa. Pro Spojené státy americké i pro Japonsko se stala tato bitva jejich nejvražednějším a nejkrvavějším bojovým střetnutím v celé historii války v Tichomoří. Dobytí ostrova Okinawa si vyžádalo životy desítek tisíc amerických vojáků a kolem 110 tisíc Japonců. Zahynulo také na 150 tisíc civilních obyvatel ostrova.
Spatřit známky, které zná svět jen z aukcí a muzeí. Takovou příležitost nabízí město pod Ještědem, které se stalo středobodem světové filatelie. Výstava Liberec 2025 potrvá až do neděle 22. června v MCU Koloseum a obsahuje takové předměty, které se běžně nevystavují a které mnohdy existují pouze v jediném exempláři.
Muzejní expozici o historii i současnosti vodárenství nejen v severních Čechách otevřela skupina Severočeská voda v polovině června. Vodárenské muzeum je umístěno v historické budově bývalé čerpací stanice ve Vrutici na Litoměřicku z roku 1902. Fungovalo od roku 2003 a zaměřeno bylo na dějiny vodárenství i jeho rozvoj v litoměřickém regionu. Nyní podává informace o počátcích vodárenství ve 13. století až po současnost.
Noc sokoloven, která oživí ohniska sokolské činnosti po celé republice, letos přináší společné téma šifer a šifrování. Tradiční akce pořádaná Českou obcí sokolskou nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat architektonické skvosty, jež leckteré sokolovny představují, zúčastnit se sportovních a kulturních aktivit, ale i objevovat bohatou historii sokolského hnutí.
/FOTO, VIDEO/ V ráj milovníků historických vozidel se už v sobotu osmadvacátého června promění zámecký park ve Slavkově u Brna. Od sedmi do čtrnácti hodin ho ovládne letošní ročník populární akce Veteranfest. Na jednom místě najdou návštěvníci téměř tisícovku veteránů. Pořadatelé lákají také na dobovou atmosféru a nově i rozšířený kulturní program se dvěma hudebními scénami. Ve spodní části parku vystoupí například revival Elvis Presley nebo kapela SMYKEM.
/FOTO, VIDEO/ Stroje se tu dávno zastavily, přesto řada artefaktů dosud připomínala minulost bývalé liberecké továrny. Objekt se přeměnil ve schránku času, kterou občas narušili průzkumníci, lidé bez domova či zloději kovů. Nyní do areálu bývalé textilky přijely demoliční stroje.
Projekt revitalizace původní úřednické kolonie v ostravských Vítkovicích pokračuje další významnou etapou. Společnost Vítkovice, a. s. dokončila rekonstrukci čtvrtého bytového domu v lokalitě Lipový dvůr, čímž završila první fázi projektu zaměřeného na proměnu historických budov v moderní a atraktivní nájemní bydlení.
/VIDEO/ Žáci čtyř škol z Táborska se zapojili do projektu Paměti národa – Příběhy našich sousedů, kde prezentovali životy vybraných pamětníků. Veřejné představení jejich prací přilákalo širokou veřejnost a podpořilo mezigenerační dialog. Projekt, organizovaný společností Post Bellum, zdůrazňuje důležitost uchovávání historických vzpomínek a inspiruje mladou generaci k objevování minulosti.
/VIDEO, FOTO/ U památníku Zámeček v Pardubicích se konal 14. června již třetí ročník charitativního běhu a pochodu Po stopách Silver A. Pro účastníky běhu byly nachystány dvě běžecké trasy, dětský závod, procházka po Pardubicích spojená s místy výsadku Silver A a komentovaná prohlídka expozice Památníku Zámeček Pardubice a Larischovy vily. Výtěžek ze startovného byl věnován na charitativní účely.
Zastavují se u ní a fotografují si ji jak pěší, tak cyklisté nebo turisté jedoucí kolem. Zavítají k ní lidé z Čech i celého světa. Před pár lety tam byl přitom jen zarostlý kopec s pozůstatky zdiva. Byla to zchátralá technická památka, která ani úředně neexistovala. Pak se však našlo pár nadšenců, kteří jednu z nejohroženějších technických památek v České republice zachránili. Řeč je o huti v Šindelové, jejíž dominantou je vysoká pec. Zásluhu na tom má Spolek za zachování hutě v Šindelové v čele s Jiřím Hrůzou. V červenci oslaví spolek deset let od svého založení a pro návštěvníky si připravil unikátní novinku. To bude prosklená podlaha na vrcholu pece odkud se budou moci návštěvníci dívat přímo do jejích dvanáctimetrových útrob na to, jak se huť v minulosti takzvaně zakládala.
Nová kniha osvětluje temnější stránky naší historie. Přibližuje události krátce po druhé světové válce, kdy probíhalo vysídlení Němců z oblastí Nové Bystřice a Jindřichova Hradce. Kniha Vzpomínky na vyhnání německy mluvících obyvatel popisuje poslední dny těchto lidí z téměř šedesátky jihočeských obcí.
Oslavy 140. výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů se v sobotu 14. června konaly v Česticích, které se letos pyšní titulem Vesnice roku 2025 Jihočeského kraje. Hasiči ve spolupráci s městysem velkolepý program, který vyvrcholil požehnáním nového zásahového vozidla CAS 20 na podvozku Tatra Force a křtem jedinečné publikace, mapující historii čestického hasičstva.
Správa železnic přichází s unikátní nabídkou pro milovníky železniční historie: k prodeji jsou autentické ozubnicové tyče z jediné veřejné ozubnicové tratě v Česku, Tanvald – Kořenov. Tyto třímetrové ocelové artefakty, vážící 85 kilogramů, představují jedinečnou příležitost pro sběratele i technické nadšence.
Správa železnic přichází s unikátní nabídkou pro milovníky železniční historie: k prodeji jsou autentické ozubnicové tyče z jediné veřejné ozubnicové tratě v Česku, Tanvald – Kořenov. Tyto třímetrové ocelové artefakty, vážící 85 kilogramů, představují jedinečnou příležitost pro sběratele i technické nadšence.
Vražedné drama pod Doubravkou. Krvavé přepadení v Dlouhé ulici. Stopy vraha vedly do Teplic. Podobné titulky hltali před více než 130 lety obyvatelé souměstí Teplice - Šanov v tehdejším denním tisku. Nyní se mohou do temnější historie lázeňského města ponořit i dnešní Tepličané. A to díky Martinu Vršeckému a jeho projektu Historie zločinu na Teplicku. Někdy u čtení tuhne krev v žilách, jindy cukají koutky úst. Ostatně stejně jako tomu je v případě aktuálních zločinů a kriminálních kuriozit.
/VIDEO, FOTO/ Pražská muzejní noc potvrdila o víkendu tradiční oblibu. Opět přilákala davy návštěvníků, kteří se rozprostřeli po 61 různě zaměřených institucích v metropoli. Většinou akce nabídla volný vstup, ale také speciální programy. Některá místa zažila nápor, jinde byl provoz plynulý – a nechyběly ani příležitosti k poklidnému posezení.
Burza filantropie v Pardubickém kraji letos překonala všechny očekávání, když poprvé v historii dosáhla milionové hranice. Tato jedinečná akce, organizovaná Koalicí nevládek Pardubicka (KONEP), přilákala pozornost nejen místních, ale i širší veřejnosti.
V červnu letošního roku si Horská služba České republiky připomíná 70. výročí svého založení v Krušných horách. K této významné události připravili horští záchranáři bohatý program, který je určený široké veřejnosti i školám. Oslavy se uskuteční ve dnech 13. a 14. června 2025 a zaměřují se především na prezentaci techniky, ukázky záchranných zásahů a možnosti setkání s profesionály z Horské služby.
„Český tramping“ bude zapsán do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Středočeského kraje. Návrh na svém jednání schválila rada kraje. Jde o důležité uznání více než stoleté tradice, která v regionu vznikla a dodnes zde žije v rozmanitých podobách. Benešovsko či Berounsko a Rakovnicko náleží k lokalitám, které historii trampingu spoluvytvářely a k jeho moderní podobě patří i dnes.
„Český tramping“ bude zapsán do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Středočeského kraje. Návrh na svém jednání schválila rada kraje. Jde o důležité uznání více než stoleté tradice, která v regionu vznikla a dodnes zde žije v rozmanitých podobách. Berounsko či Benešovsko a Rakovnicko náleží k lokalitám, které historii trampingu spoluvytvářely a k jeho moderní podobě patří i dnes.
/FOTOGALERIE MILOŠE ŠÁLKA/ V Česku není příliš obvyklé najímat si průvodce na výlety po horách a v přírodě. Marie Koláčková si tím plní svůj sen. Skončila v korporátní firmě, přestěhovala se do Pece pod Sněžkou, pracuje v cestovním ruchu a jako certifikovaná průvodkyně provádí turisty po Krkonoších a Podkrkonoší.
/FOTO/ Pod pokličkou moderního Velkého Meziříčí se skrývá fascinující a bohatá historie, která se den co den odkrývá díky pečlivé práci nadšených archeologů. Třetí červen přinesl další vzrušující objevy, které jen potvrdily jedinečnost a unikátnost Velkého Meziříčí.
Koncertní sál s lepší akustikou, propojení současné architektury s historickou zástavbou. Tak vypadá vítězný návrh architektonické soutěže na dostavbu kulturního domu Peklo v Plzni. Do soutěže na přeměnu areálu, jenž je chráněnou kulturní památkou, přišlo pět různorodých návrhů, jejichž cílem bylo citlivě propojit současnou architekturu s historickou zástavbou. Nejvíce zaujalo porotu řešení od týmu architektů Jiřího Zábrana, Jakuba Sýkory a Kateřiny Svobodové. To podle porotců citlivě člení původní a navrhované objekty. Rozhodnutí odborné poroty vzali na vědomí zastupitelé města, ti schválili i pořadí návrhů. Následovat bude zadání veřejné zakázky na zpracování kompletní projektové dokumentace objektu a jeho předprostoru.
Na Kašperku, Rabí a Velharticích se o tomto víkendu konají Dny Šumavského trojhradí. Při společném víkendu se program na hradech zaměří na téma Zánik a znovuzrození hradu. Návštěvníci tak mají možnost podívat se na památky unikátním pohledem - jak se v průběhu dějin dostaly přes úpadek a chátrání až po obnovu.
Děti se už těší na prázdniny, ale ještě chvíli si musí počkat. Milovníci historie se jim ho rozhodli zpříjemnit na Sovinci, kde se o nadcházející víkendu 14. a 15. června bude konat pohádková akce pro celou rodinu s názvem Kolotoč prima pohádek aneb Kejklířský den dětí.
Víkend na Pardubicku bude patřit hudbě, charitě a oslavám. V sobotu ožijí pardubické Automatické mlýny Mint Marketem s autorskou módou, šperky i delikatesami, v areálu Památníku Zámeček odstartuje dobročinný běh Po stopách Silver A, milovníci vína se sejdou na Vínokoštování, pivaři se zase mohou těšit na Pivobraní na Dubině, v Cholticích se bude slavit 740 let obce nejen koncertem kapely Laura a její tygři a v Kuněticích se o zábavu postarají hasiči. A to zdaleka není vše.
Od pátku 20. června do neděle 22. června 2025 se Český Krumlov vrátí v čase. Město zaplní rytíři, renesanční hudba, kejklíři a stovky obyvatel i návštěvníků v kostýmech. Koná se 37. ročník Slavností pětilisté růže, jedné z největších městských historických slavností v Evropě.