Ve španělském týmu k utkání s Chorvatskem v Berlíně nastoupil hned od začátku Lamine Yamal a stal se nejmladším fotbalistou v historii mistrovství Evropy ve věku 16 let a 338 dní. Klenot Barcelony překonal rekord Poláka Kacpera Kozlowského, který byl na Euru v roce 2021 při svém debutu o více než osm měsíců starší.
/VIDEO/ V sobotu 15. června se na letišti v Mladé Boleslavi uskuteční další ročník Historical airshow 2024, který slibuje nezapomenutelný zážitek pro milovníky letectví. Návštěvníci se mohou těšit na letové ukázky historických letadel, dobové uniformy a stylovou hudbu. Akce je věnována 80. výročí invaze v Normandii a nabídne i vyhlídkové lety pro veřejnost.
Těšínské Slezsko má velké kouzlo. Jeho atraktivitu teď zvýšilo nové turistické lákadlo – tematická trasa nazvaná Společná historie dřeva, železa a lidí. Vznikla jako přeshraniční projekt za podpory evropských fondů a nabízí šestnáct zajímavých míst spjatých s historií, výrobou a osudy lidí, a to v české i polské části Těšínského Slezska.
Bohatou historii, důležité milníky i výhled do budoucnosti předvádějí panely na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti. K vidění budou do čtvrtka 20. června, poté je přesunou.
Díky finanční podpoře města a organizaci odboru sociálních věcí a zdravotnictví se uskutečnil ve středu 29. května nezapomenutelný poznávací výlet, který umožnil našim seniorům objevit historické a kulturní poklady malebného Znojma.
Ve čtvrtek 13. června zahájí Vlak Lemkin svou další etapu, při které navštíví celkem čtyři města v Jihočeském kraji. Průběžně zastaví ve Strakonicích, Českém Krumlově, Českých Budějovicích a Táboře, kde setrvá do 25. června.
Zcela výjimečně zařadíme do rubriky Osobnost Deník dva fotbalisty. Miroslav Vosyka a Josef Štěpán se nesmazatelně zapsali do historie největšího kladenského klubu SK a ten je při posledním domácím duelu proti Újezdu Praha 4 ocenil. Právem.
Hokejový Třinec se dočkal prestižního ocenění, které přesahuje hranice země. Jako první český klub v historii byl vyhlášen tím nejlepším v celé Evropě. Stalo se tak na úterním galavečeru v Praze, kde cenu převzali zástupci Ocelářů v čele s prezidentem Jánem Moderem.
Na strakonické nádraží dorazí ve čtvrtek 13. června vlak Lemkin. Ve speciálně upravených nákladních vagonech budou mít lidé možnost navštívit unikátní multimediální výstavu, která představí program k historii a prevenci genocidního násilí a také prostřednictvím fotografií Antonína Kratochvíla připomene 30 let od genocidy ve Rwandě.
Poslední dny se policie zabývá teroristickou hrozbou v Praze, kvůli které zatkla podezřelého cizince. Podle několika průzkumů se přitom Praha může pyšnit tím, že se řadí mezi bezpečná města v porovnání se světem. Konkrétně podle průzkumu Numbeo se mezi evropskými městy umístila na 14. místě ze 139 měst, která průzkum zařadil do indexu bezpečnosti. I přesto se ale naše hlavní město setkalo v historii s několika nebezpečnými útoky. Pojďme si je společně připomenout.
Nová kniha "Lví silou, vzletem sokolím" přináší dějiny České obce sokolské v atraktivní komiksové formě. Publikace, která vznikala ve spolupráci s odborníky z ČOS a Vojenského historického ústavu, nabízí poutavý pohled na významné okamžiky této tělocvičné a vlastenecké organizace.
Během čtyřiceti let se vývoj mobilních telefonů posunul od těžkých tlačítkových zařízení, větších než lidská hlava, určených pouze k telefonování, přes populární véčka schopná odesílat textové i obrázkové zprávy, až po chytré počítače do kapsy. Nyní telefony vstupují do další významné éry, v níž klíčovým prvkem je umělá inteligence. Podívejte se na nejvýznamnější milníky v historii mobilů.
Ve čtvrtek 13. června vyráží po železnici na svou další etapu Vlak Lemkin. Navštíví celkem čtyři města v Jihočeském kraji: Strakonice, Český Krumlov, České Budějovice a Tábor. Čtyři speciálně upravené vagóny nabídnou unikátní multimediální výstavu, která představí program k historii a prevenci genocidního násilí a také prostřednictvím fotografií Antonína Kratochvíla připomene 30 let od genocidy ve Rwandě.
/FOTO, VIDEO/ Už jste přemýšleli o tom, jak si zpestřit tento týden? Podívejte se na náš přehled zajímavých akcí, které se od pondělí do pátku na území Prahy konají. V první části přehledu najdete tipy na jednotlivé dny a ve druhé části vícedenní a dlouhodobější akce.
Tři dny zůstane stát na nádraží v Mariánských Lázních Vlak Lemkin. Čtyři speciálně upravené vagóny nabídnou unikátní multimediální výstavu, která představí program k historii a prevenci genocidního násilí a také prostřednictvím fotografií Antonína Kratochvíla připomene 30 let od genocidy ve Rwandě.
Každý správný pivař zná ustálenou frázi „Dej Bůh štěstí“. Starým pivovarským pozdravem si pivovarští přáli, aby se várka podařila. Výjimkou není ani rodinný pivovar ve Svijanech, kde už pivo úspěšně vaří 460 let. I pro letošek si připravili překvapení pro milovníky pěnivého moku, zároveň rozšiřují sortiment a plánují investice do technologických vychytávek.
Pohled na zámek nesoucí jméno Střela, ve stejnojmenné obci u Strakonic, praští do očí každého, kdo jede směrem ze Strakonic na Horažďovice a Plzeň. Ne každý zná ale jeho bohatou minulost. Přiblížil nám ji Jan Malířský, který sbírá zajímavosti z historie Strakonicka.
U kruhového objezdu na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě probíhá putovní výstava rodu Lichtenštejnů s názvem 800 let udržitelnosti. Dvanáct panelů mapuje působení rodu v českých zemích a zobrazuje lichtenštejnské úspěchy v oblasti podnikání.
Jubilejní 20. ročník Jízdy Klatovskem chystá na 8. června Historic club PAMK Klatovy. Jde o závod historických automobilů a motocyklů vyrobených do roku 1970. Závod bude nejen oslavou motoristické historie, ale také připomínkou 25 let existence klubu.
Kosterní ostatky staroegyptského muže a ženy ukazují snahy dávných léčitelů o léčbu nebo výzkum rakoviny a dalších zranění. Vědci na lebkách nalezli léze i řezné rány dokazující chirurgické zákroky. Pro odborníky se jedná o významný nový pohled na dávné lékařství.
Letos v dubnu uplynulo necelých sto pět let od vyhoření budovy prvního teplického divadla a zároveň to bylo na rok přesně sto let od chvíle, kdy byl prvním návštěvníkům zpřístupněn Velký sál nově postaveného Krušnohorského divadla Teplice (tehdy „Neues Stadttheater Teplitz-Schönau“) u příležitosti uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští.
V sobotu 8. června se mohou nejen obyvatelé Loun přijít podívat na Mírové náměstí, jak se během staletí měnil jeden z velmi zajímavých domů a spolu s ním se měnili i ti, kteří ho užívali.
Hranici čtyř set tisíc obyvatel přihlášených k trvalému pobytu překonalo v loňském roce 2023 město Brno. Je to nejvíc v historii. Lidí s trvalým pobytem v městě Brně je už nyní 400 566.
Příběh zapomenutého „Trambusu“ s nástavbou Tranders, který byl na pokraji svého života, se dočkal nečekaného záchranného úsilí. Příklad, kdy nadšení a společná snaha mohou překonat zdánlivě nemožné, a zachránit tak kus historie českého automobilového průmyslu. Přečtěte si malý příběh od Vlastimila Tělupila z Hustopečí.
/FOTO+VIDEO/ Do historie se zapíše 43. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk. Pořadatelé poprvé v historii nabídli fanouškům bohatý živý online přenos po celý víkend, nechyběly dramatické momenty a náročné klimatické podmínky. Na třetím místě v hlavní kategorii dorazil do cíle český jezdec Petr Trnka.
/PROGRAM/ Příležitost k večerní a noční návštěvě kostelů a modliteben dostanou zájemci v pátek 7. června. Atmosféru svatostánků si vychutnají prostřednictvím hudby, dětských programů, speciálních setkání, přednášek či prohlídek běžně nepřístupných míst. Noc kostelů je celorepubliková akce, ke které se na Znojemsku každoročně přidává několik desítek kostelů či modliteben. Deník si pro čtenáře připravil přehledný výběr z programu.
Už 800 let se snaží rod Lichtenštejnů o udržitelnost. O tom vypráví i putovní výstava, která odstartovala v Opavě. Na její slavností vernisáži se objevil i Daniel Herman, který je už třetím rokem honorárním konzulem Lichtenštejnského knížectví v Česku a bývalým ministrem kultury. V krátkém rozhovoru přiblížil, co ho na rodu Lichtenštejnů zaujalo a co všechno jeho pozice honorárního konzula obnáší.
V neděli 26. května opustil milovanou rodinu a přátele MUDr. Jan Antonín Mager, emeritní primář chirurgického oddělení prachatické nemocnice, genealog i milovník historie, kterého v Prachaticích znal téměř každý.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na Horním náměstí v Opavě odstartovala putovní výstava rodu Lichtenštejnů s názvem 800 let udržitelnosti. Dvanáct panelů mapuje působení rodu v českých zemích nebo zobrazuje lichtenštejnské úspěchy v oblasti podnikání. Slavnostní vernisáž zahájil během středečního odpoledne honorární konzul Lichtenštejnského knížectví Daniel Herman společně s primátorem Opavy Tomášem Navrátilem.
Historie se opakuje. V úterý to bude přesně deset let od epochálního duelu, ve kterém fotbalisté Dynama v přímém souboji o postup do nejvyšší soutěže vyhráli nad Táborskem tehdy ještě na přírodním stadionku na Soukeníku vysoko 6:0 a slavili návrat do nejvyšší soutěže. Nyní se oba jihočeští rivalové utkají znovu, ale v baráži na dva duely. První se hraje ve čtvrtek v Českých Budějovicích (18), odveta v neděli v Táboře (17:30).
Pod červenou střechou rodinného domu visí rozměrná česká vlajka, která optimisticky předpovídala, že skandinávského soupeře v sobotu odpoledne převálcujeme v poměru 6:1. Sice v semifinále hokejového MS padlo více branek, ale výsledek 7:3 pro české barvy a skalp sebevědomých Vikingů majitele vlajky rozhodně nezarmoutil. Trochu ho akorát zamrzelo vítězství Švýcarů nad Kanadou, protože na zápasy našich s javorovými listy má speciální vlajku a věřil, že bude zdobit jeho dům na finále. Pro objektiv Náchodského deníku ji sice vyvěsil, ale nakonec ji musel sundat a jméno našeho večerního soupeře zaktualizovat. Výsledek je ale stále stejně optimistický.
Tuzemské obecenstvo očekávalo mnohé. Českoslovenští reprezentanti byli před mistrovství světa v hokeji v roce 1978 dvojnásobnými šampiony v řadě. Doma však skončili „pouze“ druzí, a přitom měli našlápnuto až na vrchol. Rozhodla spekulativní akce, při níž Vladimír Martinec skončil v brance. Zda tam skončil i puk, se už nikdo nedoví, rozhodčí však nakonec rozpažil… To a mnohem více se dozvíte v šestém dílu tematického seriálu Deníku, který mapuje hokejové šampionáty na českém území.
Chorvatsko si udržuje pozici oblíbené destinace českých turistů i přes rostoucí konkurenci a inflaci. Velvyslankyně Ljiljana Pancirovová v exkluzivním rozhovoru pro Deník zdůrazňuje rekordní návštěvnost a stabilní situaci v turistickém sektoru, přičemž zmiňuje i přínosy přechodu na euro a integraci do schengenského prostoru. „Při přechodu z kun na eura panovala v Chorvatsku obava ze zvýšení cen. Předběžné výsledky však ukazují, že přechod z kuny na euro měl relativně malý dopad na chorvatské spotřebitelské ceny a vnímání cen,“ říká Pancirovová.
Veslařský klub Jiskra Třeboň ožívá díky nadšení a aktivitám, které přitahují mladé sportovce. Trenér Tomáš Klíma a jeho tým vytvářejí prostředí, kde se děti nejen učí veslovat, ale také si vytvářejí pevné přátelství a objevují bohatou historii klubu.
Hokejové Dynamo má nejen v Pardubicích a okolí velké množství věrných fanoušků. Především pro ně je určená nová kronika, která shrnuje bohatou historii klubu. Má název DYNAMO100 a na přelomu května a června si ji budou moct všichni fandové pořídit.
Manipulace s tachometrem je v Česku nezákonná už od roku 2018. Přesto má ale podle kvalifikovaných odhadů zhruba každé páté auto prodávané u nás stočený tachometr. Situace na trhu ojetin ovšem signalizuje, že Češi se začali řídit radami odborníků a spíše než nízké kilometry řeší celkový stav vozu. Tomu odpovídá situace na trhu. Počet nabízených ojetých aut s vyšším nájezdem meziročně stoupl. Auta s nižším nájezdem takzvaně „po důchodcích“ se ale v nabídce podle průzkumu TipCars.com stále ještě objevují, i když jich je méně a některé asi překvapí, jaké typy aut to jsou. Přinášíme i tři užitečné rady pro nákup ojetého vozu.
Ne nadarmo se jí říká královna sportu. A jinak tomu není ani ve světě sportovců s handicapem. Pro český parasport to platí několikanásobně. Vždyť právě paraatletika patří ke sportům, v nichž má Česká republika nejvíce úspěchů. Jak říká motto paralympijské kampaně – stejní, ale jiní. A přesně taková je i paraatletika. Pojďme si nyní nejen představit některá její specifika, ale podívat se i trochu do historie a připomenout si velké československé a české úspěchy.
Už 85. narozeniny slaví ve středu 22. května jeden z nejslavnějších hokejistů kladenské historie Josef Vimmer. Patří mezi nejlepší střelce kladenské i československé historie, prosadil se také jako trenér, je členem Síně slávy kladenského hokeje.
V souvislosti s modernizací nádraží v brněnském Králově Poli přijde město o historii nad zemí, ale i v podzemí. Demoliční práce, které začaly tento týden, totiž zničí jak starou nádražní budovu, tak zajímavost pod ní. Protiatomový kryt, odkud se měl v případě nouze řídit provoz vlaků.
/FOTO/ Muzeum města Dobříše je hostí novou výstavu leteckých modelů. Expozice odhaluje fascinující leteckou historii regionu a představí širokou škálu modelů letadel, které odrážejí historii letectví v regionu, od dvouplošníků až po proudové stíhačky.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Před dvěma lety se stala knihovna v Husově ulici v Kutné Hoře minulostí a začala se psát historie jejího nového sídla Na Náměti, v bývalé základní škole Komenského, která byla před rekonstrukcí dlouho opuštěná. Původní prostory, kde měla knihovna zázemí přes osmdesát let, mají zatím podobný osud. Zůstávají prázdné.
První dárek už si nadělili dopředu, když před týdnem získali jistotu druholigové účasti i pro příští sezonu. Připít si na významné výročí mohou ve fotbalové Líšni však až v pondělí. Celek z východu Brna slaví na den přesně sto let od založení klubu, v bohaté historii se protloukal především nižšími soutěžemi, v poslední éře však vystřelil až do profesionálního fotbalu. Deník Rovnost vybral pět důležitých milníků z líšeňských dějin.
Fotbalisté Sparty v letošní sezoně obhájili titul a na Letnou tak putuje už 38. mistrovský pohár. Od rozpadu federace získal nejúspěšnější tuzemský klub historie čtrnáctou ligovou trofej. Připomeňte si s Deníkem všechny sparťanské tituly v české lize.
Nejznámějším typem již neexistující automobilky Crvena Zastava v srbském městě Karagujevac byl typ 101. Poslední kusy sjely z výrobní linky až 37 let od zahájení produkce, k čemuž došlo v roce 1971. Historie této značky je vůbec velmi spletitá. Například i zmíněný typ 101, jehož číslo se stalo v domácích poměrech podnětem pro vznik přezdívky stojadin, musel být v zahraničí kvůli možným sporům s Fiatem přejmenován.
Milí čtenáři, místo, které dnes popíši, jsme společně navštívili v minulosti již vícekrát. Přesto si myslím, že si zaslouží pozornost i tento drobný střípek dokreslující bohatou historii kraje Libavska, který tolik poznamenaly dějinné zvraty poloviny 20. století. Ačkoliv nejsem věřící, do kostela svaté Anny a svatého Jakuba Většího ve Staré Vodě na Libavsku jezdím moc rád. Důvodem je nezaměnitelná atmosféra a klid, který tady vyzařuje z každičkého místa. Navíc se sem po téměř sedmdesáti letech vrátilo unikátnísousoší rolnických patronů.
/FOTO, VIDEO/ Stolování v krčmě či na zámku, měšťanské pohostinství či moderní trend a fast food. V těchto stylech byly prostřeny slavnostní tabule, které mohli zájemci zhlédnout u příležitosti 37. ročníku Gastrodne. Tentokrát se nesl v duchu historie pohostinství. Dnes už již každoroční akce, která se uskutečnila tentokrát v pátek 17. května a ukázala dovednosti studentů Střední školy gastronomie a služeb ve Dvorské ulici na Králově Háji v Liberci.