Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Bývalý hotel v Hlaváčově ulici.

Budova spojená s historií Pardubic má ustoupit developerskému projektu

Klub přátel Pardubicka upozornil na budovu hotelu. Architektonické detaily fasády stejně tak jako půloblouk nad průčelím objektu, kde býval v minulosti nápis Palace, dávají tušit, že se jednalo o objekt hodný pozornosti stejně jako sousedící domy v Hlaváčově ulici pocházející většinou z přelomu 19. a 20. století.

Publikace Velké příběhy z malé historie Velkých Losin.

Nová kniha oživuje příběhy z historie Velkých Losin

Tři desítky ne příliš známých příběhů z minulosti obce Velké Losiny přináší kniha Velké příběhy z malé historie Velkých Losin. Požehnána bude v rámci jubilejního dvacátého ročníku velkolosinských svatojánských slavností v sobotu 24. června v kostele svatého Jana Křtitele ve Velkých Losinách.

Talentovaní školáci byli oceněni na radnici.

Z Budějovic: Nejlepší žena, otevřená Dobrovodská a ocenění školáků na radnici

Českobudějovicko zná vítězku prestižní ankety pro tento rok. V Dobrovodské ulici skončí skoro dva roky trvající uzavírka. Na Jihočeskou univerzitu pozvou příznivce chemie. V Suchém Vrbném přibyly bílé pruhy na asfaltu, upozorňují na přednost zprava. Sportovní rybáře čeká školení. Na radnici ocenila primátorka Dagmar Škodová Parmová mladé talenty.

Hotel Thermal v Karlových Varech každoročně okouzluje hosty a fanoušky mezinárodního filmového festivalu.

Hotel Thermal Karlovy Vary: Místo pro celebrity, které vás překvapí i historií

Západočeské lázeňské město Karlovy Vary každoročně hostí vyhlášený mezinárodní filmový festival. Na kolonádě se potkávají fandové, profesionálové i filmové hvězdy z Česka a zahraničí. Velká část projekcí tradičně probíhá v Hotelu Thermal, po červeném koberci před ním se během uplynulých ročníků prošli třeba Leonardo DiCaprio, Johny Depp, Michael Caine, Helen Mirrenová, Uma Thurmanová či John Malkovich. Současný moderní Hotel Thermal je s festivalem dlouhodobě spjatý, ale znáte jeho historii?

Radim Tolasz, Oddělení klimatické změny ČHMÚ

Klimatolog Radim Tolasz: Léto může být nejteplejší v historii

/ROZHOVOR/ El Niño. Jev, který ve spojení s rostoucí klimatickou krizí může vytlačit globální teploty do absolutních rekordů. Máme v Česku počítat s extrémy? Co to vůbec je El Niño? A věnují se města opatřením, aby vedra byla pro obyvatele snesitelnější?  „Vše je o lidech. Možnosti jsou, jen ne všude je dostatečně využíváme,“ poukazuje klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz, rodák z Frýdecko-Místecka.

Diváci se baví na festivalu Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí. Ilustrační foto.

Špalíček otevře další kapitoly historie folku, blues a beatu. Vzkřísí legendy

Bezmála třicítku účinkujících z domácí hudební scény, ale také z Velké Británie, USA, Polska či Slovenska, nabídne na třech pódiích 41. ročník valašskomeziříčského folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček. Oblíbená kulturní událost se koná od středy 21. do soboty 24. června v areálu zámku Žerotínů.

Radim Tolasz, Oddělení klimatické změny ČHMÚ

Klimatolog Radim Tolasz: Léto může být nejteplejší v historii

/ROZHOVOR/ El Niño. Jev, který ve spojení s rostoucí klimatickou krizí může vytlačit globální teploty do absolutních rekordů. Máme v Česku počítat s extrémy? Co to vůbec je El Niño? A věnují se města opatřením, aby vedra byla pro obyvatele snesitelnější?

Květinové hodiny v lázeňském parku připomínají, že Poděbrady letos slaví 800 let.

Jsou Poděbrady starší město než Nymburk? Nesmysl, říká historik Pavel Fojtík

/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Dvě největší města regionu od sebe dělí pouhých šest kilometrů. Jejich obyvatele se pak vyznačují značnou rivalitou k městskému sousedovi prakticky ve všech oborech lidského konání. Například sportovní fanoušci z nedávné minulosti jistě dobře pamatují výbušnou atmosféru při hokejových derby Nymburka a Poděbrad.  

Terakotová armáda je světově proslulá. Málokdo už ví, že je jen malým střípkem komplikovaného mauzolea. Spolu s císařem nebyly pohřbeny jen hliněné sochy, ale také lidské oběti

Hrobka prvního čínského císaře prý skrývá velké poklady. Má to však háček

Všichni vědí, kde se velkolepý císařský hrob nachází, přesto nebyl nikdy otevřen. „Je to, jako byste měli doma zabalený dárek, věděli, že uvnitř je to, po čem jste vždy toužili, a nemohli jej rozbalit,“ prohlásil prý jeden z archeologů pracujících na vykopávkách pohřebního komplexu prvního čínského císaře Jing Čenga.

Rypadlo K800/K54 při nakládce skrývky do železničních vagónů.

Monstrum z Krušných hor ujede čtyři metry za minutu. Musí ho řešit i soud

Vysoké jako dvanáctipatrový panelák, dlouhé jako dopravní letadlo a těžké jako asi stovka tatrovek. Řeč je o jedoucím rypadle, které používají těžaři pod Krušnými horami. Věkem se sice rypadlo K800/K54 řadí už mezi veterány, ale pořád spolehlivě jede dál. Má za sebou několik generálních oprav a modernizací, které mu umožňují, aby v Podkrušnohoří stále ještě vytěžilo několik milionů kubických metrů skrývky. Navíc před jedenácti lety rypadlo K800/K54 absolvovalo jedinečný transport. Tehdy takzvaně po svých urazilo trasu dlouhou téměř čtyři kilometry. Skrývkový velkostroj se stal i cílem aktivistů, protestujících proti těžbě uhlí.

Karlovy Vary budou hostit hostit o víkendu Carlsbad RG Cup.

Moderní gymnastika slaví v Česku sedmdesát let

Moderní gymnastika je krásný olympijský sport, který se v bývalém Československu oficiálně ustanovil v roce 1953. Má rovněž dlouhou tradici i v našem lázeňském městě. Karlovy Vary byly totiž jedním z prvních měst, kde se v roce 1955 moderní gymnastika, tenkrát nazývaná ještě „umělecká gymnastika“, začala cvičit.

Zubačka v Kořenově. Ilustrační foto.

Parní vlak i motoráček. Nostalgické jízdy v Libereckém kraji budou pokračovat

O možnost svézt se starými soupravami po mostech přes Jizeru, užít si jízdu na kořenovské ozubnicové železnici či nasát železniční atmosféru na nádraží v Martinicích v Krkonoších zájemci do budoucna nepřijdou a nadále si je budou moci nejen milovníci železnice užívat plnými doušky. Liberecký kraj uzavřel několikaletou smlouvu se společností Zubačka provoz, na základě které bude provoz nostalgických jízd financován z krajského rozpočtu.

Sukiennice na Hlavním náměstí v Krakově.

Tip na výlet: 15 zajímavostí z polského Krakova, které se jen tak nedozvíte

Oblíbená výletní destinace českých turistů, polský Krakov, je dostupným a atraktivním místem. Krakov je místem, kde můžete nalézt malebné čtvrti, co hodinu slyšet na hlavním náměstí trubačem hranou stejnou melodii nebo zažít průvod draků, téměř jako v Číně. Zkusme si představit Krakov z trochu více zasvěcené perspektivy, a to velmi interním pohledem místního průvodce, který v Krakově žije od svých studií na střední škole.

Na zámku v Holešově bude od středy 7. června 2023 k vidění výstava přibližující temné postavy evropské historie.

Dracula i Čachtická paní. Holešovský zámek představí temné postavy historie

Děsivý hrabě Dracula, krutá Alžběta Báthoryová nebo proslulý kat Mydlář. Reálné historické postavy, které se však do minulosti nezapsaly zrovna nejlépe. Životy tří jmenovaných a dalších devíti kontroverzních osobností evropských dějin přiblíží výstava, která začne ve středu 7. června na holešovském zámku.

Ani nejdelší vlečka v historii královských svateb princezně Dianě štěstí nepřinesla

Nejkrásnější královské svatební šaty historie: Pojí se s nimi zajímavé historky

Svatební den je pro mnoho žen jedním z nejdůležitějších okamžiků v životě. V případě královských svateb se jedná o hojně sledovanou, celosvětovou podívanou. Róby jsou přísně utajovány, šijí se v nejvýznamnějších módních domech. Není divu, že hned několik takových modelů vstoupilo do historie a pojí se s nimi zajímavé historky. Diana se kvůli vlečce téměř nevešla do kočáru, královna Camilla si své šaty vynesla i po svatbě a Alžběta II. musela na své svatební šaty dlouho sbírat oděvní lístky, které byly tehdy na příděl. 

Čeští hokejisté končí na MS už ve čtvrtfinále

Konec medailového snu. Češi na USA nestačili, zaznamenali nejhorší MS v historii

Zklamání, zmar, bezmoc. Čeští hokejisté končí na mistrovství světa už ve čtvrtfinále. Na místě, kde před rokem slavili senzační zisk bronzu, podlehli Američanům 0:3. Proti zámořskému výběru neměl národní tým sebemenší nárok. Češi skončí osmí, což je jejich nejhorší umístění v historii. Na turnaji dosud neporaženým USA naopak odveta za loňskou bitvu s Českem o třetí místo vyšla dokonale.

Z historie školy v Mezné.

Pohledem historie: Škola v Mezné by letos oslavila 134 let svého vzniku

Vesnička Mezná na Soběslavsku si v tomto roce připomíná stočtyřiatřicáté výročí založení obecné školy. Přinášíme podrobnou historii školy, jak ji zaznamenal bývalý dlouholetý kronikář Mezné Jan Kolář. Podívat se můžete také na řadu historických fotografií. Nejstarší z nich je z roku 1900 a zobrazuje místní obecnou školu. Průřez historií pak končí v šedesátých letech minulého století.

Jakub Mokráň

Senzace dokonána! Opava píše historii, vyřadila Nymburk

/FOTOGALERIE/ Opava je na nohou a přepisuje historii! Basketbalisté dokonali velkou senzaci. V sedmé semifinálové bitvě vyhráli v Nymburku 81:66 a míří do finále, ve kterém vyzvou Děčín. Opavští si dal žijí svůj zlatý sen.

Nový trenér volejbalistů Jihostroje Andrzej Kowal

Jihostroj má nového trenéra. Poprvé v historii povede tým cizinec

Je to správné rozhdnutí? To ukáže až čas. Časy se mění, Jihostroj České Budějovice dával často na lavičce šanci odchovancům klubu. Naposledy první tým vedli René Dvořák, po něm Vojtěch Zach, který sice nebyl přímo odchovancem, ale v Jihostroji také hrával. Teď přichází cizinec. Tak hodně štěstí!

Černínský palác v centru Prahy – sídlo ministerstva zahraničních věcí.

Masarykova koupelna i místo jeho pádu. Lidem se otevřel Černínský palác

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Soukromé prostory služebního bytu, kde své poslední chvíle strávil ministr zahraničí Jan Masaryk, zejména koupelna a místo pod jejím oknem, kde bylo 10. března 1948 nalezeno jeho tělo, se v sobotu 20. května setkávaly s největší pozorností návštěvníků, kteří zavítali na den otevřených dveří v Černínském paláci. Tam ministerstvo zahraničních věcí sídlí dodnes.

Turnaj Poháru mládeže FAČR Planeo Cup.

V Hlučíně se poprvé v historii odehraje finálový turnaj Poháru mládeže FAČR

/FOTO/ V říjnu loňského roku zažil Hlučín fotbalovou euforii, když třetiligový tým senzačně vyřadil z domácího poháru po výhře 3:2 úřadujícího mistra z Plzně. Rušno bude v místním sportovním areálu i o tomto víkendu (20. a 21. května). Na programu je tam totiž poprvé v historii finálový turnaj Poháru mládeže FAČR Planeo Cup v kategorii U10. Kromě domácího výběru bude zastupovat Moravskoslezský kraj v konkurenci čtyřiadvaceti výběrů včetně pražských „S“ také Baník Ostrava a Havířov.

Fotbaloví Žraloci Havířov se probojovali mezi nejlepší čtyřiadvacítku týmů U9 na závěrečný turnaj Planeo Cupu 2022 do Znojma a v něm obsadili výborné 6. místo

V Hlučíně se prvně v historii odehraje finále Poháru mládeže FAČR. I s Havířovem

/FOTO/ V říjnu loňského roku zažil Hlučín fotbalovou euforii, když třetiligový tým senzačně vyřadil z domácího poháru po výhře 3:2 úřadujícího mistra z Plzně. Rušno bude v místním sportovním areálu i o tomto víkendu (20. a 21. května). Na programu je tam totiž poprvé v historii finálový turnaj Poháru mládeže FAČR Planeo Cup v kategorii U10. Kromě domácího výběru bude zastupovat Moravskoslezský kraj v konkurenci čtyřiadvaceti výběrů včetně pražských „S“ také Baník Ostrava a Havířov.

Fotbalisté Baníku Ostrava vyhráli závěrečný turnaj Planeo Cupu 2022 kategorie U8 v Benešově. Zvládli ho bez porážky. Foto: Planeo Cup

V Hlučíně se poprvé v historii odehraje finále Poháru mládeže FAČR. I s Baníkem

/FOTO/ V říjnu loňského roku zažil Hlučín fotbalovou euforii, když třetiligový tým senzačně vyřadil z domácího poháru po výhře 3:2 úřadujícího mistra z Plzně. Rušno bude v místním sportovním areálu i o tomto víkendu (20. a 21. května). Na programu je tam totiž poprvé v historii finálový turnaj Poháru mládeže FAČR Planeo Cup v kategorii U10. Kromě domácího výběru bude zastupovat Moravskoslezský kraj v konkurenci čtyřiadvaceti výběrů včetně pražských „S“ také Baník Ostrava a Havířov.

Na čáslavské základně se konal den otevřených dveří.

Legendy ve vzduchu. Den otevřených dveří se zaměří na historii českého letectva

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Desítky tisíc příznivců letectva a Armády České republiky zamíří v sobotu 20. května opět do Chotusic. Den otevřených dveří 21. základny taktického letectva v Čáslavi se postupem času stal druhou největší akcí v rezortu Ministerstva obrany ČR po Dnech NATO v Ostravě. Za oběma událostmi stojí spolek Jagello 2000 - zkušení profesionálové v oboru.

"Sto let je jen začátek. Český rozhlas 1923-2023". Záměrem výstavy je vylíčit sto let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média.

Sto let je jen začátek. Český rozhlas připravil výstavu k rozhlasovému jubileu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ke 100. výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání připravilo Národní technické muzeum a Český rozhlas výstavu s názvem „Sto let je jen začátek. Český rozhlas 1923-2023“. Záměrem je vylíčit 100 let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média.

Prezident Petr Pavel v Letech u Písku.

Prezident v Letech: Odkup vepřína byl nedůstojný, je třeba přiznat díl viny

Odkup vepřína v Letech na Písecku, na jehož místě stál v době druhé světové války koncentrační tábor pro Romy, byl podle prezidenta Petra Pavla dlouhý a nedůstojný. Tuto část historie bychom měli popsat a přiznat na ní svůj díl viny, řekl novinářům po pietní akci, která připomněla výročí 80 let od transportu tamních vězňů do Osvětimi.

Skupina Vesna.

KVÍZ: Eurovize v toku času. Co (ne)víte o historii slavné pěvecké soutěže?

Je známý další vítěz televizní Eurovize – o víkendu vyhrála švédská zpěvačka Loreen, která soutěž ovládla už podruhé. Česka kapela Vesna skončila na desátém místě. A jaká je vlastně česká stopa v této populární soutěži? Víte, že se jí v roce 1968 účastnil Karel Gott, který ovšem tehdy nezastupoval Československo? A že místo Lenky Filipové, která nedostala povolení vycestovat, soutěžila v roce 1988 dnes světově známá Celine Dionová? Vyzkoušejte si kvíz Deníku.

Švédská zpěvačka Loreen vyhrála Eurovizi již podruhé. Nyní uspěla se skladbou Tatoo

Eurovize přepisovala historii. Podruhé vyhrála zpěvačka Loreen, Vesna desátá

Vítězkou mezinárodní písňové soutěže Eurovize se podruhé stala švédská zpěvačka Loreen. Uspěla s písní Tattoo. Na druhém místě skončil finský zpěvák Käärijä, třetí Izraelka Noa Kirelová. Česká dívčí skupina Vesna obsadila ve finále desáté místo, což je pro ČR zatím druhé nejlepší umístění. Loni zvítězila ukrajinská skupina Kalush Orchestra. Kvůli válce na Ukrajině se ale letošní finále místo této východoevropské země uskutečnilo v Británii.