V pátek 20. září a v sobotu 21. září se konají volby do zastupitelstva Ústeckého kraje. V některých obvodech občané vybírají zároveň svého zástupce v Senátu Parlamentu České republiky. A právě to se týká také teplického kresu. Volební místnosti sjsou v pátek otevřeny do 22.00, v sobotu budou k dispozici od 8.00 do 14.00.
O víkendu mohou lidé na Plzeňsku vyrazit na filmový Festival Finále, návštěvu Měšťanské besedy přitom mohou spojit i s Plzeňským festivalem vína, který se koná nedaleko. Veletrh ITEP přináší nabídky aktivní dovolené, za historií lze vyrazit do Touškova, kde bude při otevření upraveného prostranství za kostelem odhalen zrenovovaný pomník obětem I. světové války, nebo do Mariánské Týnice na oživené prohlídky muzea. V Touškově se navíc chystají i Slavnosti chleba, ve Lhotě nedaleko Plzně Benátská noc, v Bezvěrově medový jarmark.
/FOTO, VIDEO/ Po třech letech je hotovo. Letecké muzeum Metoděje Vlacha se může pyšnit tím, že dokončilo stavbu repliky anglického trojplošníku Sopwith Triplane z roku 1916.
Každé léto se v Telnici koná jedinečné setkání starých autobusů, které přitahuje milovníky historických vozidel z celé republiky. Akce Veterán bus Kříž Telnice je nejen přehlídkou krásných strojů, ale i oslavou poválečné historie naší dopravy. Přečtěte si článek od Vlastimila Tělupila z Hustopečí.
Letos slaví Velká pardubická steeplechase úctyhodných 150 let od svého prvního startu. Při této příležitosti připravilo Východočeské muzeum drobnou výstavu, která je umístěna v prostorách zámecké pokladny. Od chvíle, kdy se kvůli velké vodě zavřená památka znovu otevře, do 24. listopadu 2024 si zde mohou zájemci zdarma připomenout historii jednoho z nejslavnějších dostihových závodů světa.
Basketbalový klub NH Ostrava začíná svou 71. sezonu v nejvyšší soutěži. Během let „enháčkem“ prošla řada slavných jmen, ať už mezi trenéry či hráči, kteří se stali ikonami klubu. Mezi ty, jež se zapsali do jeho historie a jsou s ním desítky let spjatí, je však i člověk, který basket nikdy nehrál…
/ROZHOVOR/ Déšť už v minulosti Znojemské vinobraní ovlivnil, ale nikdy ne v takové míře jako letos. Organizátoři zvažovali různá řešení, přesto se nakonec rozhodli akci, která má čtyřicetiletou historii, přesunout na příští rok. „Rozhodnutí nebylo vůbec jednoduché. Všechna rizika jsme zvažovali a vzhledem k výstraze musíme brát ohled i na to, že záchranný systém bude potřebovat své kapacity na jiných místech regionu,“ řekl v pátek v rozhovoru pro Deník Rovnost ředitel pořádající Znojemské Besedy Karel Semotam.
Luže je malé, ale významné město nacházející se v Pardubickém kraji, konkrétně v okrese Chrudim. Přestože jeho rozloha a počet obyvatel nejsou veliké, jeho historie a kulturní dědictví jej činí zajímavým turistickým cílem.
Předposlední prázdninovou neděli odmávl výpravčí na martinickém nádraží také poslední nostalgické jízdy letošního léta. Během čtyř Krkonošských železničních víkendů to na trati Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou bafalo, čoudilo, hvízdalo a drncalo.
S nejvyšším rozpočtem v historii klubu ve výši 128 milionů korun a cílem postoupit do extraligového semifinále vstupují hokejisté Banes Motoru České Budějovice do letošní sezony. Vedení klubu o tom informovalo na předsezónní tiskové konferenci, která proběhla v budově Krajského úřadu. Ve čtvrtek čeká Jihočechy v Soběslavi generálka proti Plzni (17:30), do nejvyšší soutěže vstoupí ve středu 18. září domácím zápasem s Karlovými Vary (17:30).
Skrytý v srdci Slovenska, na strmém skalním ostrohu, se tyčí hrad Beckov. Nynější zřícenina je plná bohaté historie a nabízí zajímavé výhledy do okolí Trenčína a Nového Mesta nad Váhom. V krajině je hrad Beckov nepřehlédnutelný a lze jej považovat za jednu z nejfotogeničtějších a nejvýraznějších hradních zřícenin na Slovensku.
V sobotu 7. září se město Chrast u Chrudimi proměnilo v centrum oslav, kde místní hasiči společně s občany i návštěvníky slavili významné výročí – 150 let od založení sboru dobrovolných hasičů města Chrast.
Z litinové podnože ze starého šicího stroje a ořechové desky vykouzlil Karel Pytela elegantní stoleček. Masivní ořechové dřevo dodává stolečku krásu i robustnost. Z pouhých dvou kusů tak kutil vyrobil praktický a hezký kus nábytku.
Zámek v Poběžovicích, který měl být původně zdemolován, se podařilo zachránit a převést pod správu města. Letos získal titul Národní kulturní památka a poprvé se zde konají prohlídky. Návštěvníci se mohou těšit na bohatou historii, zajímavosti a unikátní japonskou zenovou zahradu.
Není to tak dávno, co režisér, herec a scenárista Jiří Mádl představil svůj nový režisérský počin Vlny. Cesta snímku na filmová plátna ovšem nebyla jednoduchá a jeho občas přepadaly myšlenky, že režírování Vln vzdá. Nevzdal, a dobře udělal. Kromě práce se také s láskou věnuje svému synovi a snaží se být co nejlepším tátou.
Někoho to štve a už volá po sněhu. Jiní jsou naopak rádi, že mohou nosit sandály. Lidé v teplickém okrese mají na abnormálně teplé léto, respektive dlouhotrvající tropické teploty odlišné názory. I mezi otrlími sandálníky jsou už ale tací, kteří mají dost slunce a chtěli změnu, ochlazení. V Teplicích se navíc v souvislosti s úmorným vedrem mezi lidmi "vaří" téma, proč tak velké a lázeňské město nemá klasické venkovní koupaliště.
Svět i Evropa zažily letos nejteplejší léto od začátku měření. Srpen byl zároveň s tím loňským dosud celosvětově nejteplejším osmým měsícem roku, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Vyplývá to z dat ze souboru ERA5 zahrnujícího miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.
Na hradě Loket se uskuteční speciální akce v rámci tradiční Muzejní noci. V sobotu 7. září od 17:30 do 19:30 budete mít jedinečnou příležitost zúčastnit se programu na téma „Založení městského muzea na hradě“. Tento večer nabídne návštěvníkům možnost nahlédnout do minulosti a dozvědět se více o vzniku a historii muzea na hradě Loket.
Dozvědět se více o sorele, nebo vůbec zjistit, co to vlastně je? Projít příběh malé údolní vsi k dnešnímu téměř stotisícovému sídlišti? Září bude v Porubě ve znamení vzpomínek.
V hokejovém Dynamu Pardubice se rozhodli, že ke stoletému výročí od založení klubu vydají svou kroniku. Monumentální publikaci, která minimálně v českém prostředí nebude mít obdoby. Jak to tak bývá ne vždy ale jde vše podle plánu. Cesty Boží jsou nevyzpytatelné, a tak kniha DYNAMO100 byla pokřtěna teprve v pondělí na slavnostním zahájení hokejové sezóny v Pardubicích.
/FOTO/ U příležitosti stého výročí založení kladenského hokejového klubu vychází publikace 100 let hokeje na Kladně. Kniha bývalých mluvčích klubu Lukáše Jůdla, Víta Herala a Jaroslava Keimara nabízí na 512 stránkách sbírku vzpomínek, fotografií i artefaktů ze soukromých archivů. Kniha bude v prodeji od pátku 20. září, jednotná cena na všech prodejních místech činí 500 korun.
Vydejte se po stopách Cyklotoulek a objevte atraktivity regionu ze sedla vašeho kola. Projedeme podhůří Jestřebích hor, kde se dozvíme o historii zemědělství, hornictví, objevíme východočeské Pompeje a nezapomeneme ani na sourozence Čapkovi. Tak co, šlápnete do pedálů s námi?
Proruští lháři včetně některých uchazečů o politickou kariéru začali v souvislosti s připomínáním invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 znovu šířit dávno vyvrácenou lež o tom, že v sovětském politbyru, které o invazi rozhodlo, měli prý naprostou převahu Ukrajinci. Opakují ji i přesto, že historická fakta o národnostním složení politbyra jsou známá a byla opakovaně zveřejněna.
Lidi na celém světě zajímá každá podrobnost o králi Karlovi III., královně Camille, princi Williamovi, princezně Catherine a jejich dalších příbuzných či předcích. Deník se mapování života britské královské rodiny věnuje soustavně. Čtenářům přináší jak zajímavosti ze života aktuálních seniorních členů rodiny, tak texty o historii britské monarchie, neboť i životy anglického krále Jindřicha VIII. či královny Viktorie byly plné zvratů a skandálů.
Osmisetletá historie Opavy znázorněná prostřednictvím čtyřicítky obrazů, které zpracovali studenti a studentky ze Základní umělecké školy v Opavě. Výstava v areálu Arkády končí v neděli.
/FOTO, VIDEO/ Varhany v kostele Narození Panny Marie v Jabkenicích, kde Bedřich Smetana složil svá nejvýznamnější díla, jsou v katastrofálním stavu. Dobrovolníci a odborníci se však rozhodli je zachránit. Festival Smetanovy Jabkenice přilákal pozornost k tomuto historickému nástroji, který nyní čeká na svou druhou šanci.
Po úspěšném uvedení exteriérové putovní výstavy o minulosti přehradních nádrží Lipno a Orlík, realizované v létě roku 2023, navazují historikové Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR její interiérovou verzí, kterou představí na dalších čtyřech místech Jihočeského kraje.
Nová publikace "ČERCHOV: Příběh památné hory na česko-bavorské hranici" od Zdeňka Procházky přináší fascinující pohled na historii nejvyšší hory Českého lesa. Kniha nabízí bohatý obrazový materiál a detailní popis událostí od turistických počátků až po období komunistického Československa.
Pětadvacetiletý Jaromír Sedláček se od útlého dětství věnoval rekonstrukcím historických bitev jako člen mysliveckého pluku Klubu vojenské historie Znojmo. Po zániku klubu v roce 2016 se rozhodl tradici obnovit a v roce 2023 založil 10. prapor polních myslivců plukovníka Kopala.
V roce 2024 slaví město na soutoku dvou největších českých řek 750 let od svého založení. Regionální muzeum Mělník připravilo k této příležitosti výpravnou výstavu Mělník v čase: 750 let města. Ta nabídne návštěvníkům výběr artefaktů ilustrujících minulost města od jeho středověkých počátků přes raný novověk a rozvoj v 19. století až do moderní doby, kdy se území města rozšířilo daleko za někdejší prstenec kamenných hradeb.
/FOTO/ Pětadvacetiletý Jaromír Sedláček se od útlého dětství věnoval rekonstrukcím historických bitev jako člen mysliveckého pluku Klubu vojenské historie Znojmo. Po zániku klubu v roce 2016 se rozhodl tradici obnovit a v roce 2023 založil 10. prapor polních myslivců plukovníka Kopala.
Drnčení, hukot a 'odfukování' starých strojů se v sobotu neslo Skršicemi na Rychnovsku. Milovníci zemědělských pomocníků od dob našich dědů až do současnosti si tu dali sraz na Skršické brázdě, aby předvedli krasavce svých sbírek i v chodu. Přichystali tak atraktivní podívanou pro četné návštěvníky, mezi nimiž nechyběly starší ročníky, ale ani nejmladší generace. Traktory jsou tu díky partě jejich sběratelů fenoménem. I když nejen ty sem lákaly. Podívejte se na fotogalerii a videa.
Poslední soupeř fotbalistů Viktorie Plzeň na cestě do hlavní fáze Evropské ligy je skotský Heart of Midlothian, klub z hlavního města Edinburghu. Má bohatou historii, založený byl už v roce 1874 skupinou přátel z tanečního klubu Heart of Midlothian Dancing Club.
Vojensko-historická akce Cihelna v Králíkách na Orlickoústecku v sobotu jako hlavní bojovou ukázku předvedla Krvavé jaro 1945. Kolem 300 lidí v uniformách a dobovém oblečení sehrálo v pěti obrazech české povstání. Vše doplňovaly čtyři desítky kusů techniky včetně tří letadel. Letos se konal 25. ročník. Podívejte se ve fotkách a ve videu.
Poprvé v historii mostecké ženské házené se bude chodit na africkou hráčku. Černí andělé angažovali házenkářku Rossanu Sebastiao Mateus, která je původem z Angoly.
Nymburský publicista a spisovatel Jan Řehounek stále nezahálí a na posvícení se chystá vypustit do světa hned dvě nové knihy. Jak už jsme si v jeho případě zvykli, obě mají pochopitelně úzkou vazbu na Nymburk.
/KVÍZ/ Příběh hradu v hantecu. Tak zní název speciálního prohlídkového okruhu na hradě Špilberku, který Muzeum města Brna připravilo v rámci letošních oslav Dne Brna. A nebude to jen tak obyčejná prohlídka, průvodci budou totiž po celou dobu vyprávět o historii v hantecu.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Jsem tu, abychom změnili historii, prohlásil trenér sparťanských fotbalistů Lars Friis před odvetou 3. předkola Ligy mistrů s rumunským FCSB, když padla otázka na poslední vzájemný dvojzápas. Jak dánský kouč slíbil, tak se taky stalo. Pražané v bouřlivé atmosféře v Bukurešti zvítězili 3:2, když si zkomplikovali druhý poločas, a v Lize mistrů jsou už v posledním předkole. „Naše kvalita rozhodla tento zápas,“ měl jasno lodivod Letenských.
/FOTO/ Stavba letounu, který létal na frontě během první světové války v roce 1916, se blíží ke konci. V leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi na něm pracovali 3 roky, a to přímo v letecké expozici.
/FOTO, VIDEO/ Lom Seč u Rudice v Moravském krasu se dočkal nových informačních tabulí. Návštěvníci se nyní mohou dozvědět více o jeho geologické historii a využití písků.
Muzeum Hořovicka na Starém zámku připravilo na sobotu 24. srpna kulturní večer plný hudby, tance a historie. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení italského souboru La Rossignol a akordeonový koncert Jitky Baštové. Program doplní přednáška o šlechtičně Kateřině z Komárova a prohlídka muzejní expozice.
Začínali s prohlídkami v jeden den a nyní ani tři dny nestačí. Tak obrovský je zájem o oživené prohlídky města v Klatovech. Od čtvrtka do soboty se měli lidé možnost vrátit do středověku a setkat se tehdejšími obyvateli města, ale také se podívat na jedno z míst, kam se běžně nedostanou. Diváci zažili dvě hodiny zábavy, smíchu, ale také poučení z historie Klatov.
Aboriginci (Aboridžinci nebo také Austrálci) jsou tajemní lidé. Patří k velmi starým pozemským civilizacím. Svůj domov v Austrálii pravděpodobně našli ještě v době, kdy byla hladina okolního oceánu o 150 metrů níže než nyní, takže na cestu z Asie stačily primitivní lodě. Aborginci, první obyvatelé ostrovního kontinentu, dali světu bumerang, didgeridoo, ochočili psa dingo a jejich prastaré umění je i dnes inspirací výtvarníkům. Jejich svébytnost byla a i dnes je tak silná, že v relativně nedávné historii přežili i nesmírně kruté kolonizátorské pokusy o likvidaci svojí kultury a takzvané začlenění. Přežili a nezapomněli.
Jen dva hráči v historii Evropské ligy skórovali dřív než plzeňský záložník Jiří Panoš. Ten se stal ve věku 16 let a 267 dní třetím nejmladším střelcem této soutěže. V Košicích vyrovnávacím gólem na 1:1 zavelel k obratu v zápase 3. předkola proti ukrajinskému Kryvbasu.
/VIDEO/ Neobyčejný zážitek, který se dotkne hned několika smyslů. To návštěvníkům nabízí nová multimediální výstava v brněnském kostele svatého Jakuba. Mohutný prostor pod střechou chrámu v sobě skrývá projekci, více než čtyři stovky světel a působivý prostorový zvuk. Prostřednictvím těchto moderních technologií můžou lidé zažít příběhy spojené s historií stavby.
Přesně před 55 lety vznikla zřejmě nejznámější fotka hudební skupiny Beatles, na níž čtveřice „Brouků“ jde po po přechodu pro chodce na londýnské dopravní tepně Abbey Road. Autor snímku měl na jeho pořízení jen pár minut, a to mu ještě musela pomáhat policie. Deník připomíná i další ikonické snímky 20. a počátku 21. století. Alespoň jednou v životě je viděl téměř každý, často dokumentují přelomové momenty historie. Mnoho z nich ale dodnes obklopují konspirační teorie.
Pod povrchem Pražského hradu se ukrývá pět nejdůležitějších archeologických areálů, do kterých se běžný smrtelník jen tak nedostane. To se ale změní s novou aplikací „Pražský hrad archeologický“, tu vyvinuli odborníci z Archeologického ústavu AV ČR ve spolupráci s Odborem památkové péče Kanceláře prezidenta republiky. Lidé díky ní mohou poznat bohatou historii Pražského hradu. Jak aplikace funguje, kde jí najít a co nám všechno ukáže?