DOMY S HISTORIÍ: Kaple sv. Jeronýma
Heřmanovice - Poutní slavnost ke cti sv. Jeronýma se odehraje v Heřmanovicích v neděli 3. října ve 14 hodin. Poutníci se sejdou v kapli sv. Jeronýma, která se nachází přímo nad heřmanovickým vápencovým lomem.
Heřmanovice - Poutní slavnost ke cti sv. Jeronýma se odehraje v Heřmanovicích v neděli 3. října ve 14 hodin. Poutníci se sejdou v kapli sv. Jeronýma, která se nachází přímo nad heřmanovickým vápencovým lomem.
České Budějovice /EXKLUZIVNÍ RECENZE, FOTOGALERIE/ - Jestliže upoutávky koncertu návštěvníkům za nemalou cenu vstupenky slibovaly velký zážitek postavený na hitech v zajímavých komorních aranžích a špičkových hudebních výkonech, nelhaly. Richard Müller, který v pátek přijel do Českých Budějovic v rámci Potichu Tour II, si publikum svým vyzrálým šansonovým pojetím velmi rychle získal. Vyprodaný sál Metropolu si vybouřil tři přídavky.
Klášterec nad Ohří – Třicet let se na něj prášilo na půdě horské služby. Teď je opravený, nablýskaný a čeká v garáži jednoho ciboušovského domku na svou slavnostní příležitost. Řeč je o starém zvonu, kterým se před více než sty lety svolávali hasiči ve Vykmanově.
Ústí nad Labem - Během loňských povodní zachránili ze zaplavených míst 21 lidí, které vytáhli lanem do vrtulníku. Za dvacet let se ústeckým leteckým záchranářům podařilo zachránit více než 10 tisíc lidí.
Blížejov - Místo skonu pilota Vladislava Koumala málem upadlo v zapomnění. Co však vandalové poničili, dobrovolníci opravili.
Kolín /FOTOGALERIE/ -Úvodní kolo Mattoni NBL, Kolín doma hostil nováčka z Ústí nad Labem. A výsledek? Vítězství. A to první první vítězství!
Havlíčkův Brod - Středečních oslav 100. výročí fotbalu v Havlíčkově Brodě se zúčastnil i Antonín Panenka.
Blansko – Především obrazy, fotografie a písemnosti získalo Muzeum Blansko z pozůstalosti Věry Lesné. Prapravnučka archeologa Jindřicha Wankla a vnučka známého lékaře Jaroslava Bakeše zemřela na začátku letošního roku.
Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Přestože je Vyškov jen okresní město, má velice bohatou historii. Do historických knih se zapsal asi nejvíc na začátku devatenáctého století v souvislosti s bitvou tří císařů nedaleko Slavkova u Brna. Jana Kolčářová patří k lidem, kteří i po letech mapují, jak to tenkrát vlastně bylo.
Žatec - Finalistky zastupují 45 různých zemí.
Nezamyslice – „Nedej zahynouti, nám ni budoucím,“ zpíval plný kostel lidí v Nezamyslicích před středečním polednem. Místní i přespolní si připomněli svátek svatého Václava, patrona českého státu, olomoucké arcidiecéze i nezamyslické farnosti.
Mladá Vožice – Čís. nové 33, staré 236, josefinské –. Dopkončení z minulého týdne.
Veselí nad Moravou – Po celý letošní rok si Veselí nad Moravou připomíná jubileum 750 let od první písemné zmínky o obci. O nadcházejícím víkendu, tedy prvního a druhého října, budou oslavy pokračovat tradičními městskými hody s právem.
Štrasburk/Brusel - Evropská unie čelí největší krizi ve své historii. Prohlásil to ve středu ve Štrasburku před europoslanci šéf Evropské komise José Barroso. Ve své zprávě o stavu EU také uvedl, že Řecko zůstane členem eurozóny.
Mělník - Výletem do historie se stala náročná a nákladná rekonstrukce domu v Hosvě ulici v centru Mělníka.
Uherské Hradiště Symbolické uzavření cyklostezek bude možné absolvovat už tuto sobotu. Tradiční start se uskuteční v Uherském Hradišti na Masarykově náměstí, kde se budou moct zájemci od 9 hodin registrovat.
Okres Louny - Na jaké kulturní a společenské akce můžete v regionu vyrazit.
Příbram (VÝZNAMNÉ PAMÁTKY/ – V rubrice technické památky představíme tentokrát další část Hornického muzea Příbram, kterým je důl Vojtěch. Ten byl pojmenován podle známého světce a zemského patrona.
Příbram - Státní okresní archiv v Příbrami navštívil před několika dny MUDr. Emanuel Bechinie-Lažan s manželkou Alenou.
Slatiňany - Nenechte si o státní svátek ujít mimořádné prohlídky zámku Slatiňany tak, jak je ještě neznáte.
Novosedly nad Nežárkou, Jemčina - V sobotu 8. října se v areálu loveckého zámečku Jemčina odehraje burza myslivosti, která potrvá od deseti hodin dopoledne do odpoledních tří hodin.
Praha - Hokejový obránce, který drtivou většinu kariéry strávil v Edenu, si statistiky nevede a v historii se nepitvá.
Opatovice nad Labem – „Návštěvníci Pohřebačského jarmarku mohou ode mě očekávat jen to nejhorší,“ slíbil čtenářům Deníku kat Pawouk
Novosedly nad Nežárkou, Jemčina -V sobotu 8. října se v areálu loveckého zámečku Jemčina odehraje burza myslivosti, která potrvá od deseti hodin dopoledne do odpoledních tří hodin.
Klatovy - Slavnou historii má klatovský masokombinát, jehož počátky sahají až do konce 19. století. Budoucnost ale nemá žádnou firma je v konkurzu a areál obsadí společnost, která se zpracováním masa nemá nic společného.
Bratislava – Dostihy uplynulého víkendu byly mimo jiné ve znamení nejdůležitějších rovinových zkoušek pro dvouleté kobyly. V sobotu se v Mostě běžela Česká zimní královna a v neděli v Bratislavě Slovenská zimní královna.
Vracov /FOTOGALERIE/ – Více než sedmdesát helem, které používali bojovníci či členové armád od dob římské říše až po dnešek sehnali pro výstavu u příležitosti Dne české státnosti členové vracovského souboru Marýnka. Prezentaci vévodí, jak jinak v tento den, postava sv. Václava.
Zákolany – Svatováclavské slavnosti jsou tradičním připomenutím sv. Václava a nejstarší české historie. Konají se na hradišti Budeč s rotundou sv. Petra a Pavla, kde se podle legend sv. Václav učil. Každoročnějsou zde pořádány řemeslné trhy a dílny, nechybí divadelní představení a koncerty. Letošní slavnosti na Budči začaly v sobotu a vyvrcholí ve středu.
Šelešovice – Rovných čtyřicet let už v Šelešovicích funguje fotbalový klub Slavoj. Kulaté výročí si nynější i bývalí členové, včetně pozvaných hostů, připomněli o uplynulém víkendu.
Dobruška - K historickému šermu přičichl třiatřicetiletý Jan Svoboda už v patnácti letech. Dneska se jím již více než jedenáct let živí.
Velešín – V černé kuchyni bude první veřejné pečení.
Region /TÉMA DENÍKU, ROZHOVOR/-Chcete si nějaký výlet zpestřit menším dobrodružstvím, objevit skrytá panoramata nebo jen okořenit jinak nudnou cestu?Pak není lepší způsob než geocaching. Fenomén, který z turistů po celém světě dělá lovce pokladů.
Želiv – Do unikátního projektu finančního vzdělávání s názvem Rozumíme penězům jsou na Pelhřimovsku od loňského roku aktivně zapojeny dvě základní školy - Želiv a Lukavec.
Liberec /ROZHOVOR/ - Václav je staré slovanské jméno. Jeho četný výskyt v Čechách má pravděpodobně na svědomí tragický svár přemyslovských bratrů Václava a Boleslava synů českého knížete Vratislava a Drahomíry.
Jakubov u Moravských Budějovic – Žehnáním osmi opraveným křížům v sobotu 1. října v okolí Jakubova u Moravských Budějovic se završí první etapa oprav, jež započala před třemi lety.
Prostějov – Poprvé v historii klubu se basketbalistům Prostějova otvírá možnost probojovat se do druhé nejprestižnější soutěže starého kontinentu – Eurocupu. Aby tohoto úspěchu dosáhli, musí v kvalifikačním dvojzápase porazit Lukoil Academic Sofia. První utkání předkola je na programu v úterý v 18.00 na půdě bulharského šampiona. Odveta se uskuteční za týden v Prostějově.
Mladá Boleslav - V neděli dorazila štafeta do Prahy. Na Mladoboleslavsku se jí zúčastnily desítky lidí.
Ždírec nad Doubravou - Jsou týmy, které zadupete do země, a jsou týmy, se kterými prohrajete, co se dá. Lhostejno, jestli jste favority nebo ne. To dobře ví i ždírecká Dekora. Cesta do Velké Bíteše bývá takřka už předem odsouzena k neúspěchu. V historii krajského přeboru Vysočiny zde uspěla pouze jednou, v postupové sezoně 2007/2008.
V kalendáři jako by to byla neděle. Měl by to být čas rozjímání. Ale kdo ví, jak se to dělá? Svatý Václav by nám měl připomínat, že naši předkové tu více než 1100 let byli a něco dělali.
Příbram /ROZHOVOR/ – Zajímá vás architektura? Poznáváte rádi historii staveb, které obklopují vaše okolí? Chcete se dozvědět něco více o Příbrami? Přijďte už v neděli ve 14 hodin na náměstí Arnošta z Pardubic (u budovy České spořitelny a Okresního soudu) v Příbrami. Čeká vás procházka, na které poznáte Příbram okem architektky.
Brno – Co má společného jedna ze zatáček starého brněnského Masarykova okruhu se zatáčkou u francouzského Chambéry? Obě místa jsou spojena se jménem automobilového závodníka Giuseppa Fariny.
Jihlava – S titulem mistra světa se vrátil ze zářijové přehlídky jihlavský kynolog Jaromír Andrle, který společně se svým psem Fedorem MirJar získal v německém Norimberku prvenství v povahovém testu ve třídě pracovní.
Rudník – Šermířské souboje, stánky s řemeslnými výrobky, různé dílny pro děti a koncert v kostele. I to byly Svatováclavské slavnosti, které se v obci konaly po téměř dvacetileté přestávce.
Praha /FOTOGALERIE/ - Zaplněná Letná zažila pohodový večer. Sparta v dohrávce 8. kola Gambrinus ligy přejela rivala ze Slavie jako parní válec 3:0 a má rekord v neporazitelnosti.
Znojmo - Půl milionu korun z městské pokladny a darování nezbytných pozemků pod budovami a ruinami odsouhlasili znojemští radní pro Nadační fond svatého Hypolita.
Klatovy /AKTUALIZOVÁNO/ – Rozhovor s prezidentem pěveckého sboru Šumavan, který oslaví 150. výročí, Stanislavem Smítkou.
Broumov – O historii železářství v Českém lese se mnohou poučit všichni zájemci.
Jakubov u Moravských Budějovic – Žehnáním osmi opraveným křížům v sobotu 1. října v okolí Jakubova u Moravských Budějovic se završí první etapa oprav, jež započala před třemi lety.
Skokovy – Umíte esperanto? A víte vůbec co to je? Pokud ne a chcete se dozvědět víc, pak máte možnost.
Horní Stakory – Záchranné práce na kostele sv. Havla míří do finále.