Hodonín – Přesně před sto lety tu vznikla významná vojenská jednotka Slovácká brigáda. Den boje za svobodu a demokracii oslavili v sobotu na Masarykově náměstí v Hodoníně po svém. Nadšenci vojenské historie si tak výročí připomenuli stylově. Doprovodný program tu začal už od desíti hodin dopoledne, ale hlavní děj se odehrál těsně před mým příjezdem.
Mackovice - Už jako malý kluk obdivoval rytíře a měl rád historii. Po čtrnácti letech skončil s hraním hokeje a připojil se k divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. I díky nadšení se Michal Kacetl z Mackovic na Znojemsku postupem času propracoval do hlavního až dvanáctičlenného týmu.
Stavební firma Ekospol se v právě končícím týdnu pochlubila, že dokončila poslední dvě etapy výstavby městské čtvrti Panorama Kyje se skoro tisícovkou nových bytů. Podle developera se jedná o jeden z největších rezidenčních projektů v historii Prahy.
Lichnice - Tak to bylo i v letošním roce na Lichnici. Máme za sebou všechny dny provozu hradní zříceniny a ohlížíme se, jako by to všechno byl den jediný.
Listopad 1989, doba boje za svobodu a demokracii, ale třeba také osudy rodiny Krylů či pohledy starší generace na tu současnou. Tak vypadala beseda s Janem Krylem, bratrem zpěváka Karla, kterého mezi své studenty pozvalo gymnázium v Českém Těšíně v rámci připomínky 29 let od někdejších listopadových událostí, které změnily moderní dějiny v Česku.
Karlovy Vary – Kromě řady akcí ke 100. výročí vzniku Československa, které se konaly v regionu během roku, vyhlašuje Karlovarský kraj nově i anketu, v níž vybere výjimečné osobnosti regionu.
FOTOGALERIE / Je libo guláš vepřový, hovězí nebo skopový? V Krchlebech se jich v sobotu 17. listopadu podávalo hned devět. Navařili je účastníci Malé krchlebské soutěže o nejlepší guláš a ochutnávali návštěvníci místního restauračního zařízení.
Liberec - Pro libereckého řidiče tramvají Petra Hertla nebyla pracovní směna v sobotu 17. listopadu jen tak ledajakou. Pan Hertl, který řídí tramvaje už od roku 1979, byl totiž v sobotu řidičem posledního tramvajového spoje vedeného československými vozy typu T2R v pravidelném provozu na světě.
Lány /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Slavnostní otevření repliky historické oborní brány bylo na programu v sobotu v Lánech. Lánská brána, jejíž stavbou oslavila obec stoleté výročí založení Československa, staronově odděluje jižní okraj obce od křivoklátských lesů.
Žďár nad Sázavou – Skutečně netradiční zážitek mají za sebou lidé, kteří v sobotu 17. listopadu zavítali do muzea v zámku ve Žďáře nad Sázavou. Na chvíli totiž mohli nahlédnout do pocitů nevidomých. V rámci akce s názvem Muzeum na dosah se vydali na běžnou prohlídku, ovšem tentokrát s očima zavázanýma šátkem. „Nevidomí vnímají svět jinak než ostatní. A proto chceme, aby i vidící poznali, jaký ten jejich svět je,“ popsala Magda Smejkalová z pedagogického oddělení žďárského zámku.
Český Krumlov - Hned dvěma setkáními si Krumlováci připomněli 17. listopad. V 16 hodin začalo petiční shromáždění a akce iniciativy Milion chvilek pro demokracii za demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše, v 18 hodin bylo setkání, které svolala Martina Kelbichová, kde mohli lidé zapálit svíčku na kašně u portrétu Václava Havla a popovídat si, zavzpomínat na sametovou revoluci a probrat současnou situaci.
/ROZHOVOR/ Po historickém románu Vraždy z vášně, který přibližuje život dvou českých světců, kněžny Ludmily a jejího vnuka Václava, se nedávno na pultech knihkupců objevila nová kniha Jaroslavy Černé, která pojednává o další významné postavě české historie Vladislavu II. Jedná se už o čtyřiadvacátý román hranické spisovatelky a čtenáře zavede do 12. století.
Historii pražské sklárny Inwald, jejíž produkty patřily do výbavy mnoha nejen českých domácností, ukazuje výstava ve smíchovské Portheimce. Areál skláren Josefa Inwalda byl na Zlíchově, dnes zbyla jen administrativní budova se zaniklou vzorkovnou, ve kterých sídlí centrum MeetFactory. Sklárny Inwald patřily mezi největší sklářské firmy v Rakousku-Uhersku.
České Budějovice – V dalších závodech Českého poháru plavců Jihočeši několikrát opravili historické krajské tabulky nejlepších výkonů. Na výsledky nejočekávanější, na finále 200 metrů kraul, jsme ale čekali marně až do 19.23 hodiny…
Pražský deník přináší po celý rok cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme na Chodov.
Padl jsem první pod úderem temna. Epitaf na náhrobku v Nákle připomíná jednu z prvních československých obětí 2. světové války. V roce 1939 se jí stal rodák z místní části Lhota nad Moravou, čtyřiadvacetiletý Jan Opletal. V pátek dopoledne se u jeho hrobu sešli příbuzní i lidé z řad veřejnosti, aby uctili památku muže, který se do historie země zapsal jako symbol vzdoru a vlastenectví.
Cimbálová muzika Kunovjan a několik desítek milovníků umění se ve čtvrtek 15. listopadu v uherskohradišťské Galerii Vladimíra Hrocha účastnilo zahájení výstavy obrazů výtvarníka Ašota Arakeljana - Horněmčana s arménskými kořeny.
„Je to dřina, odříkání. Kolikrát člověk šel do kroužku na úkor svých prací doma nebo na domluvené vystoupení i navzdory nemoci,“ vzpomíná na léta působení ve vsetínském folklorním souboru Vsacan jeho dlouholetý člen a také choreograf a umělecký vedoucí Miroslav Ekart starší.
Mladá Boleslav – Na sobotu připadá tentokrát kromě státního svátku také Noc divadel. Opět se jí účastní i divadlo v Mladé Boleslavi, které nabídne návštěvníkům netradiční program.
Chyňava – Obec Chyňava uspořádala veřejnou sbírku na obnovu zvonice na kostel sv. Prokopa, a to na pořízení nového zvonu. Sbírka, která začala loni v září, skončila. Od štědrých dárců se podařilo vybrat přes 310 tisíc korun. Což je více než původně odhadovaná cena zvonu i s jeho zavěšením. Mezi dárci jsou i jednotlivci, kteří přispěli finanční částkou pět i více tisíc korun.
Ústecko /ANKETA/ – Na rozdíl od jiných významných historických událostí, které připomínají státní svátky, nákupy v marketech zákon na 17. listopadu nezakazuje.
Teplicko /ANKETA/ – Na rozdíl od jiných významných historických událostí, které připomínají státní svátky, nákupy v marketech zákon na 17. listopadu nezakazuje.
Litoměřicko - Na pozvání terezínského městského policisty, nyní i radního a badatele v oblasti historie bývalé nacistické továrny Richard dorazil ve čtvrtek 15. listopadu do kasáren pod Radobýlem generální ruský konzul Mikhail Nikolaevič Ledenev.
Roudnice nad Labem /FOTOGALERIE/ - Pochází z Kladna a nyní vede Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Pracuje na kladenském magistrátu a potkáte ji všude tam, kde se píše československá či kladenská spolková i legionářská historie. Většinu dětství strávila u babičky v Jeviněvsi na Mělnicku. Zamilovala se do Bajkalu a jejím snem je si na břehu jezera pořídit malou chatičku.
Děčínsko /ANKETA/ – Na rozdíl od jiných významných historických událostí, které připomínají státní svátky, nákupy v marketech zákon na 17. listopadu nezakazuje.
Železný Brod – Ve slavnostní atmosféře se setkali Sokolové v Železném Brodě, a to hned při příležitosti dvou významných výročí. V rámci oslav 100 let Československa připravili slavnostní večer, který zároveň připomněl obci i devadesátileté výročí zahájení výstavby místní sokolovny.
Madrid, Brno – Výrazně si přiblížila šanci stát se první českou karatistkou na olympijských hrách. Veronika Mišková, rodačka z Petrova u Hodonína, postoupila na 24. mistrovství světa až mezi nejlepší osmičku v disciplíně kata, čímž získala výrazný přísun bodů do žebříčku, z něhož vzejdou účastnice her v Tokiu za necelé dva roky.