Brno /VIDEO/ - Pořádně zašťouchat, natáhnout a modlit se, aby prach nezvlhl. Asi tak se cítil voják v sedmnáctém století, když se chystal vystřelit. Ve středu na brněnském hradě Špilberk ukázali nadšenci z Agentury REX i pracovníci z Muzea města Brna dětem, jakými způsoby mezi sebou lidé v minulosti bojovali.
Plzeň – Na tomto místě se budete každou středu setkávat s novým seriálem Deníku, který se bude týkat pravidel karetních her. A to jak těch jednoduchých, tak i komplikovanějších. Dnes si však spíše pouze řekneme něco o historii vzniku karet.
Horní Město /FOTOGALERIE/ - Při příjezdu do obce Horní Město zaujme stavba složité siluety a půdorysu umístěná nad silnicí vpravo. Je to kostel sv. Máří Magdalény zbudovaný v letech 1611 až 1612 protestantským majitelem panství Ondřejem Hoffmannem z Grünbüchlu.
Karviná – Historie pohostinského zařízení na rohu dnešních ulic Fryštátská a Karola Sliwky v Karviné-Fryštátě se začala psát před více než 150 lety. Klasický hostinec s výčepem tu už stál kolem roku 1850. Jeho prvními provozovateli byli manželé Aufrichtovi.
Olomouc – V Olomouci řádí Sigmamánie. O vstupenky na finále Ondrášovka Cupu je v hanácké metropoli obrovský zájem. Prakticky za čtyřiadvacet hodiny byla zamluvena celá tisícovka lístků, která byla Sigmě přidělena. Další vstupenky ale budou.
Valašsko – Zkoušku dospělosti v těchto dnech složí na území bývalého okresu Vsetín celkem 1 640 studentů na šestnácti školách. Letošní maturanti si ale oproti svým kolegům z minulých let vytáhli černého Petra. Absolvují totiž jako první v historii Česka takzvané státní maturity.
Havlíčkův Brod /FOTOGALERIE/ - Víkendová pohárová soutěž Aquila Aerobic & Dance 2011, která se konala v kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě, přinesla pořádajícímu SRC Fanatic šest medailí.
Uherský Brod – Osud malé vesnice v kladenském okrese, do jejíž historie tragickým způsobem zasáhla okupace Československa a zejména atentát na říšského protektora Heydricha, je námětem nového českého filmu Lidice.
Branson – Zcela nečekaný, dramatický a v historii Adventure golfu výjimečný průběh nabídla dvě finálová kola Mezinárodního mistrovství Spojených států amerických, kterými v Bransonu v Misouri vyvrcholilo US Open 2011.
Nový Jičín – Velké proměny doznalo v uplynulých desetiletích bývalé městské koupaliště. Dříve zde v době dovolených trávily slunečné dny tisíce Novojičínských, poté se lokalita změnila v tichého svědka své slavné minulosti. V poslední době však začíná místo opět sloužit lidem k volnočasovým aktivitám.
Uherský Brod – Tři významná jubilea, 65. výročí založení smíšeného sboru, 85. výročí založení Hudebního spolku Dvořák a 170. výročí narození Antonína Dvořáka si v sobotu 14. května odpoledne připomněl slavnostním koncertem pěvecký sbor Dvořák spolu s komorním sborem Dvořák z Uherského Brodu.
Otrokovice – Pomýšleli na postup do interligy, ovšem svazoví pracovníci byli proti. Trvali totiž na naplnění řádů, kdy mezi elitu se mohou podívat pouze týmy na první, respektive druhé příčce.
Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - V Masarykově muzeu v Hodoníně se 20. května 2011 uskuteční tradiční muzejní noc. Akce, kterou muzeum pořádá letos již posedmé, začne v 19 hodin na nádvoří zámečku.
Praha – Uživatelé webových stránek české verze encyklopedie Wikipedie nebo bankovnipoplatky.com mohou nyní využívat přímý vstup na internetový portál Národní knihovny (NK).
Krnov /FOTOGALERIE/ -Krnov navštívili speciální pedagogové ze zahraničí a kromě výměny zkušeností se zděláváním handicapovaných dětí si pochutnali na tradiční české kuchyni.
Příbor - Přesně po sto letech se v Příboře obnoví Svatourbanská tradice. Pří této slavnosti budou v centru města vystaveny ostatky svatého Urbana, patrona vinařů a bednářů.
Slovácko – Muzea v regionu otevřou zdarma brány svým návštěvníkům. Na dnešek totiž připadá Mezinárodní den muzeí. A právě dnes budou lidem volně přístupné všechny objekty Slováckého muzea.
Most – Jaroslav Hron z Mostu, sběratel historických pohlednic a vydavatel několika filmů o historii starého i nového Mostu, vydal nové DVD. Dokumentární film zachycuje výstavbu nového města ze 60. až 80. let.
Staré Město – Uživatelé webových stránek české verze encyklopedie Wikipedie nebo bankovnipoplatky.com mohou nyní využívat přímý vstup na internetový portál Národní knihovny (NK).
Chroboly – Historie chrobolské knihovny sahá do padesátých let minulého století, právě v tomto období totiž byla zdejší knihovna postupně zakládána. Předtím ji podle slov knihovnice Anny Manové předcházelo soukromé půjčování knih.
Prostějov – Pouhých šestnáct kol potřebovali fotbalisté 1. SK Prostějov, aby si zajistili postup z nejnižší okresní soutěže do III. třídy. Klub se slavnou historií obnovil svůj mužský tým až před touto sezonou a nastoupil do IV. třídy, sk. B. a s velkým předstihem má jistotu, že už ho v tabulce nikdo nepředběhne.
Břeclav /FOTOGALERIE/ – Uč se synu moudrým býti aneb Pradědeček po škole. Nová výstava břeclavského muzea, která od úterý vrací žáky i jejich rodiče a prarodiče na začátek dvacátého století.
Olomouc – Takový úspěch za svou desetiletou existenci ještě olomoucký bowling nezažil. Muži i ženy dosáhli na zlato v české extralize, junioři skončili ve stejné soutěži bronzoví a sportovní klub Bowland Olomouc je nejúspěšnějším tuzemským klubem.
Olomouc – Vstupenky na finále Ondrášovka Cupu se budou v Olomouci prodávat od soboty 21. května. Sigma dostala na duel s Mladou Boleslaví, který se hraje 25. května v Jihlavě, k dispozici rovnou tisícovku vstupenek.
Strážnice, Sudoměřice – Průžkův mlýn ve Strážnici a Výklopník u Sudoměřic. To jsou dvě významná stavby, které doplňují plavbu po unikátní vodní cestě Baťův kanál. Právě na těchto dvou místech se o nadcházející neděli dvaadvacátého května slavnostně otevřou jejich zrenovované expozice.
Kdyně – Císařské slavnosti, které u příležitosti 199 let od návštěvy rakouského císaře Františka I. chystají v červenci ve Kdyni, mají už svůj pevný program.
Prostějov /TAJNÉ DĚJINY PROSTĚJOVSKA/ – V poštovním kalendáři je 17. květen označen jako světový den telekomunikací. V roce 1865 totiž představitelé tehdejších poštovních velmocí zřídili Mezinárodní poradní sbor pro telegrafii.
Leština - Nový most přes Moravu v Leštině má od 16. května odpoledne otevřen jeden jízdní pruh. Řidiči osobních aut a nákladních vozů do 12 tun tak už nemusejí jezdit do Zábřehu objížďkou přes Lesnici.