Havlíčkův Brod – V rámci aktuálního Knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě proběhl v pátek v šestnáct hodin i křest knihy Havlíčkův Brod včera a dnes, jejíž autory jsou historik Michal Kamp a fotograf Milan Šustr. Patrony knihy se stali náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fisherová a radní Kraje Vysočina Jan Hyliš.
Český Krumlov - V pátečním tištěném vydání vychází další díl vzpomínkového seriálu Jak jsme žili v Československu, v němž nahlížíme do stoleté historie našich měst, obcí, spolků a institucí.
Výstava na Staroměstské radnici mapuje přelomové momenty v historii Československa. Celkem 300 fotografií od 51 autorů vypráví příběh státu od první světové války po současnost. Výstava Osudové chvíle Československa bude otevřena v pátek 5. října a potrvá do 11. listopadu.
Zápalkové etikety, ale i dva původní stroje ze sušické sirkárny a řadu zajímavých dokumentů mohou zhlédnout návštěvníci výstavy s názvem Oheň v domácnosti - 110 let od založení sirkárny v Lipníku nad Bečvou.
Pardubice - Malá vesnička u Přelouče vstoupí do historie. Alespoň, co se týče fotbalové TIP ligy čtenářů Pardubického deníku. IVA BALÁNOVÁ z obce Škudly totiž jako vůbec první ve více než dvacetiletých dějinách této soutěže pokořila rekord v počtu bodů na jedno kolo. Uhádla všech deset zápasů a odevzdala i bonusový kód, který činí dva body. Výrazně si také polepšila v celkovém pořadí.
Kolín /FOTOGALERIE/ - Jistou vlnu kontroverze - nebo snad zájmu - vzbudila nová fasáda kolínské „stavebky“ - střední odborné školy stavební a středního odborného učiliště. Budovy školy totiž procházely zateplením, poslední fází byla nová omítka. A ta dostala speciální vzor z červených, žlutých a šedých obdélníků.
Bílina - Výstava k výročí 1025 let od první písemné zmínky o městě Bílina měla v úterý 2. října slavnostní dernisáž. Při ní byla navíc pokřtěna nová kniha s názvem Město Bílina od minulosti k dnešku.
Moravské Budějovice – Celých 14 let starostoval Moravským Budějovicím. Za jeho éry se podařilo mnohé. Co dnes dělá šestasedmdesátiletý Jan Nekula, který ve svém městě platí za respektovanou osobnost?
Karlovarský kraj - Podpořit čtenářství a propagovat služby knihoven. To je hlavní cíl již 22. ročníku kampaně Týden knihoven 2018, který začal v pondělí.
Pacov – U příležitosti nadcházejících osmých komunálních voleb v Pacově zrekapitulovali jejich historii po roce 1990. Ze zápisů v kronikách a z měsíčníku Z mého kraje se lze dozvědět, že od roku 1990 měl Pacov tři starosty, tři místostarosty a jednu místostarostku.
Běchovice, Praha - Poslední zářijová neděle opět patřila legendárnímu běžeckému závodu s nejdelší historií v Evropě, kterým je silniční běh Běchovice - Praha.
Pořádně nabroušené hroty měli čeští šipkaři na 21. mistrovství Evropy organizace WDF, které o víkendu vyvrcholilo v Budapešti. Vůbec poprvé v historii totiž domů vezou cenné kovy.
/VIDEO/ Málokdo z veřejně činných osobností se může pochlubit rodinnou historií, která by byla tak těsně spjata s dějinami Československa, jako lékař a vydavatel Martin Jan Stránský. Jeho praděd Adolf byl ministrem obchodu v první Kramářově vládě po 28. říjnu 1918, děd Jaroslav byl po odchodu do Velké Británie členem Benešovy exilové vlády a jako ministr spravedlnosti připravoval poválečné retribuční zákony.
Blansko /ROZHOVOR/- Historie Blanska a okolí je jeho hobby. Milan Sýkora ji pečlivě zaznamenává. Blanenského sběratele pohlednic a také autora dvou knih mohou lidé potkat v tamní nemocnici, kde pracuje jako údržbář. Ve volném čase pak fotí město a sousední lokality. Pátrá po dalších historických pohlednicích do své sbírky, které mapují minulost města. V současné době jich má kolem tisícovky. Nedávno Sýkorovi vyšla druhá kniha Moravské Švýcarsko na starých pohlednicích. „Snažím se zachytit, jak se město vyvíjí,“ vypráví čtyřiašedesátiletý sběratel.
TÉMA DENÍKU/ Kronikáři byli, jsou a budou. Jak je náročné pozice obsadit? Co kronikář zaznamenává? Ovlivňuje jeho práci cenzura a píše historii obce stále ručně?
Ústecký kraj - Meziválečné sociální byty, secesní vily nebo bydlení pro horníky. Možná kolem nich jen procházíte, teď se o nich můžete dozvědět detaily, a to přímo z úst odborníků.
Děčín - Meziválečné sociální byty, secesní vily nebo bydlení pro horníky. Možná kolem nich jen procházíte, teď se o nich můžete dozvědět detaily, a to přímo z úst odborníků.
Za Československo. Takto se jmenuje víkendová akce, která akčně a atraktivně připomene dvě letošní významná výročí našeho státu. 100. výročí vzniku Československa, 80 let od zrádné Mnichovské dohody. Koná se v sobotu v areálu Archeoparku Chotěbuz, v pátek vše začne u pomníku TGM a na náměstí v Českém Těšíně.
Jak prožívali lidé v Holešově významné osmičkové letopočty v rámci oslav 100 let republiky připomíná výstava „Malé i velké holešovské osmičky“, která vznikla díky týmové spolupráci města Holešov, Městského kulturního střediska Holešov, Gymnázia Ladislava Jaroše Holešov a Vlastivědného kroužku Holešov.
Kluby vojenské historie si dávají záležet na tom, aby jejich rekonstrukce bitev byly historicky přesné. Když v Liptani nad bojištěm, kde se odehrávaly scény z jara 1945, zakroužil motorizovaný kluzák Blaník Vivat, bylo i malým dětem v publiku jasné, že tady něco nehraje.
Nové Město na Moravě – Unikátní výstava, která připomene výročí sta let od vzniku Československa, bude ve čtvrtek otevřena v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. Mnozí místní obyvatelé se na vystavených fotografiích určitě poznají, neboť expozice zahrnuje momenty i z novodobější novoměstské historie.
Bývalou četnickou stanici v Liptani v sobotu 22. září obstoupily stovky lidí. Přišli sem, aby se společně přenesli do dne 22. září 1938. Fanoušci vojenské historie jim připravili věrnou rekonstrukci událostí, které vstoupily do historie jako Liptaňská tragédie.
Jindřichův Hradec - V sobotu 22. září pokřtil starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka novou knihu, která přibližuje historii města od zničujícího požáru v roce 1801.
Po únoru 1948 a srpnu 1968 připomene Česká televize (ČT) další historický milník - podepsání mnichovské dohody, která změnila hranice a ukončila období první republiky.
Blanensko - Na nedostatek adrenalinu si Radovan Mezera rozhodně nemůže stěžovat. Přes týden křižuje brněnské ulice v kabině tramvaje. Práci řidiče střídá ve volném čase bojová vřava. Jako fanoušek vojenské historie se v uniformě francouzského dělostřelce účastní například rekonstrukce bitvyu Slavkova. Kus jeho srdce ale patří do Moravského krasu. Tam ho turisté mohou potkat v uniformě strážce ochrany přírody. Už devět let.
Točník - Stovky lidí si nenechaly ujít už tradiční Královské vinobraní na hradu Točník. To zde v sobotu a v neděli pořádal plzeňský spolek šermířů a přátel historie.
Lešany - Majitelé a příznivci vozidel anglické značky Land Rover se sešli v sobotu 22. září ve Vojenském muzeu v Lešanech. Zde předvedli své plechové miláčky, a to nejen při statické ukázce, ale i při jízdě zručnosti.
Sledge hokejisté SHK LAPP Zlín vstoupí v sobotu na severu Čech do své jubilejní 20. sezony. Úřadující čtyřnásobní mistři se od 20 hodin představí na ledě Litvínova, se kterým v tříleté historii ještě neztratili ani bod, ba co víc, ani jednou neinkasovali!
České Budějovice - Přehlídku parních i motorových lokomotiv, modelové kolejiště nebo závod drezín pro příchozí dnes nabídne Den železnice v Českých Budějovicích.
Historii kongregace sester boromejek přiblíží výstava, která začne ve čtvrtek vpodvečer v sídle Národní knihovny v pražském Klementinu. Do českých zemí sestry, které se soustřeďují na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti, přišly před 180 lety.
Výstava, která mapuje šedesátiletou historii přerovského orchestru Academic Jazz Band, trhá návštěvnické rekordy. Od jejího otevření v srpnu ji už zhlédlo přes dva tisíce lidí a zařadila se na seznam nejoblíbenějších expozic v Galerii města na Horním náměstí. Podle vedoucí galerie Lady Galové se výstavy, věnované vývoji hudební scény nebo místních spolků, v Přerově vždy těší velké oblibě.
Jablonec n. N. - Ostatní města by se od Jablonce mohla učit, jak pořádat trhy či slavnosti. Shodují se na tom zkušení trhovci. Největší podzimní akce tohoto druhu vypukne už pátek v 9 hodin. Lidé se mohou těšit na více než sedm desítek stánků, doprovodný program nebo dílny pro děti.
Příbram /ROZHOVOR/ - Báňské ředitelství v Příbrami je název nové knihy, jejíž autorkou je ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová. Slavnostně představena byla tato publikace v úterý v Galerii Františka Drtikola. Zájemci si mohou knihu koupit již nyní za 69 korun v Informačním centru v Zámečku a v příbramském archivu. Před křtem jsme vyzpovídali autorku publikace Věru Smolovou.
Mladá Boleslav – Další měsíc, další rekord. Za uplynulý srpen se mohla boleslavská automobilka Škoda Auto pochlubit nejlepším srpnovým výsledkem ve své historii vůbec, čímž pokračuje ve šňůře rekordních měsíců.
Dolní Loučky - Do knihy o historii obce se možná brzy začtou lidé z Dolních Louček na Brněnsku. Práce na ní jsou v plném proudu. Nyní ale autor knihy Tomáš Šimek narazil na nedostatek podkladů. „Od roku 1848 do roku 1931 nemáme žádné písemné prameny o obci. Kronikář se v záznamech věnoval škole, kostelu, cenám zboží, ale o dění v obci téměř žádné zmínky,“ nastínil problém Šimek.
Světově nejčtenější zpravodajský týdeník Time je opět na podej. U stávajícího majitele, mediální korporace Meredith, se ohřál jen pár měsíců. Nyní míří za 190 milionů dolarů (přibližně 4,2 miliardy korun) do náruče Marka Benioffa, zakladatele firmy Salesforce.
Francouz Kévin Mayer v neděli překonal světový rekord v desetiboji, když na atletickém závodě v Talence získal celkem 9126 bodů. Stal se tak třetím atletem, který pokořil hranici devíti tisíc bodů. Prvním byl v roce 2001 Roman Šebrle s výkonem 9026 a druhým Američan Ashton Eaton.
Polepy - Na zahradě Vébrovy restaurace v Polepech se v sobotu konalo tradiční Polepské posvícení. Sousedská sešlost za hospodou působila roztomile. Mohli jste tu zahlédnout muže i ženy v dobových kostýmech, v Polepech si totiž zároveň připomněli sto let Československa. K vidění byla výstava z historie obce, hudební trio Jirky Fiedlera vyhrávalo k poslechu i tanci.
Velká Dobrá /ROZHOVOR/ - Sobotní rytířské půtky na tvrzi Malá Dobrá pořádala Společnost života středověkého W-Arlet. Jejím zakladatelem je Jaroslav Nedbal zvaný Oskar, který Kladenskému deníku při této příležitosti poskytl krátký rozhovor.